Bricks Internationalisation - en to tr translation catalogue (2390 entries)

en: "%s" imported.
tr: "%s" içe aktarıldı.

en: "Fade", "Cube", and "Flip" require "Items To Show" set to 1.
tr: "Soldur", "Küp" ve "Çevir" için "Gösterilecek Öğeler "in 1 olarak ayarlanması gerekir.

en: %s ago
tr: %s önce

en: %s are best configured before you start working on your site.
tr: %s en iyi şekilde siteniz üzerinde çalışmaya başlamadan önce yapılandırılır.

en: %s file
tr: %s dosyası oluşturamazsınız.

en: %s into Bricks data and vice versa.
tr: %s verisini Bricks verisine dönüştürür ve bunun tersini yapar.

en: %s is currently working on this post, which means you cannot make changes, unless you take over.
tr: %s bu yazı üzerinde şu an çalışıyor, bu demektir ki yazıyı devralmadığınız sürece değişiklik yapamazsınız.

en: %s typography
tr: %s tipografi

en: %s will be added to the most relevant HTML node.
tr: %s en ilgili HTML düğümüne eklenecektir.

en: %s. Set template conditions or enable default templates.
tr: %s. Şablon koşullarını ayarlayın veya varsayılan şablonları etkinleştirin.

en: %s. Template conditions precede default templates.
tr: %s. Şablon koşulları varsayılan şablonlardan önce gelir.

en: %s: New contact form message
tr: %s: Yeni iletişim formu mesajı

en: (Cancel Reply)
tr: (Yanıt İptal)

en: (no title)
tr: (başlık yok)

en: 1 comment | %1$s comments
tr[0]: 1 yorum
tr[1]: %1$s yorumlar

en: 20GB web space
tr: 20GB web alanı

en: 404 Error Page
tr: 404 Hata Sayfası

en: A list of native actions on the selected hook that will be removed by Bricks.
tr: Seçilen kancadaki Bricks tarafından kaldırılacak yerel eylemlerin bir listesi.

en: ACF Get Row Layout
tr: ACF Satır Düzeni Al

en: API keys
tr: API anahtarları

en: Absolute
tr: Mutlak

en: Absolute header
tr: Mutlak başlık

en: Accepts multiple addresses separated by comma
tr: Virgülle ayrılmış birden fazla adres kabul eder

en: Accordion
tr: Akordeon

en: Across sessions
tr: Oturumlar arasında

en: Action
tr: Aksiyon

en: Actions
tr: Eylemler

en: Actions after successful form submit
tr: Başarılı form gönderiminden sonraki eylemler

en: Activate License
tr: Lisansı Etkinleştir

en: Activate license
tr: Lisansı etkinleştir

en: Activate your license to edit with Bricks, receive one-click updates, and access to all community templates.
tr: Bricks ile düzenleme yapmak, tek tıkla güncellemeler almak ve tüm topluluk şablonlarına erişmek için lisansınızı etkinleştirin.

en: Active
tr: Aktif

en: Active Plugins
tr: Etkin Eklentiler

en: Active Tab
tr: Aktif Sekme

en: Active background
tr: Aktif arka plan

en: Active border
tr: Aktif sınır

en: Active box shadow
tr: Aktif kutu gölgesi

en: Active classes
tr: Aktif sınıflar

en: Active color
tr: Aktif renk

en: Active element expand & scroll into view
tr: Aktif öğe genişler ve görünüme kaydırılır

en: Active marker
tr: Aktif işaretleyici

en: Active marker height in px
tr: Px cinsinden etkin işaretleyici yüksekliği

en: Active marker width in px
tr: Px cinsinden etkin işaretleyici genişliği

en: Active pseudo-class
tr: Aktif sözde sınıf

en: Active rating icon
tr: Aktif derecelendirme simgesi

en: Active rating typography
tr: Aktif derecelendirme tipografisi

en: Active style
tr: Aktif Stil

en: Active typography
tr: Aktif tipografi

en: Adaptive height
tr: Adaptif yüksekliği etkinleştir

en: Add
tr: Ekle

en: Add "position: relative" as needed
tr: Gerektiği gibi "position: relative" ekleyin

en: Add Element ID & class as needed
tr: Gerektiği gibi Öğe Kimliği ve sınıf ekleyin

en: Add Item
tr: Öğe Ekle

en: Add New
tr: Yeni Ekle

en: Add New Custom Font
tr: Yeni Özel Yazı Tipi Ekle

en: Add New Template
tr: Yeni Şablon Ekle

en: Add New Template Bundle
tr: Yeni Şablon Paketi Ekle

en: Add New Template Tag
tr: Yeni Şablon Etiketi Ekle

en: Add a font variant
tr: Yazı tipi çeşidi ekleme

en: Add at least two colors to create a gradient.
tr: Degrade oluşturmak için en az iki renk ekleyin.

en: Add class
tr: Sınıf Ekle

en: Add context
tr: Bağlam ekleyin

en: Add context to title on archive/search templates.
tr: Arşiv/arama şablonlarındaki başlığa bağlam ekleyin.

en: Add images
tr: Resim Ekle

en: Add rel attribute "noopener" or "noreferrer" to any external link.
tr: Herhangi bir harici bağlantıya "noopener" veya "noreferrer" rel niteliğini ekleyin.

en: Add to cart
tr: Sepete Ekle

en: Add your first color to this palette by selecting a color value above and then click "Save".
tr: Yukarıda bir renk değeri seçerek ilk renginizi bu palete ekleyin ve ardından "Kaydet "e tıklayın.

en: Add your offcanvas content in here
tr: Tuval dışı içeriğinizi buraya ekleyin

en: Added
tr: Eklendi

en: Adding
tr: Ekleme

en: Additional info
tr: İlave bilgi

en: Additional information
tr: Ek bilgi

en: Address
tr: Adres

en: Addresses
tr: Adresler

en: Adds inline CSS to %s tag.
tr: 0] etiketine satır içi CSS ekler.

en: Adds scripts right after opening %s tag.
tr: 0] etiketini açtıktan hemen sonra komut dosyaları ekler.

en: Adds scripts right before closing %s tag.
tr: 0] etiketini kapatmadan hemen önce komut dosyaları ekler.

en: Admin
tr: Yönetici

en: Admin email
tr: Yönetici e-postası

en: Adobe fonts
tr: Adobe yazı tipleri

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: After title
tr: Başlıktan sonra

en: Alert
tr: Uyarı

en: Align
tr: Hizalama

en: Align content
tr: İçeriği hizalayın

en: Align cross axis
tr: Çapraz ekseni hizalayın

en: Align horizontal
tr: Yatay hizalama

en: Align items
tr: Öğeleri hizalayın

en: Align main axis
tr: Ana ekseni hizalayın

en: Align self
tr: Kendini hizalayın

en: Align tables
tr: Tabloları hizalama

en: Align vertical
tr: Dikey hizalama

en: Alignment
tr: Hizalama

en: All
tr: Tümü

en: All Custom Fonts
tr: Tüm Özel Yazı Tipleri

en: All Template Bundles
tr: Tüm Şablon Paketleri

en: All Template Tags
tr: Tüm Şablon Etiketleri

en: All Templates
tr: Tüm Şablonlar

en: All archives
tr: Tüm arşivler

en: All author posts
tr: Tüm yazar gönderileri

en: All headings
tr: Tüm başlıklar

en: All revisions deleted
tr: Tüm revizyonlar silindi

en: All right
tr: Tamamdır

en: All sides linked
tr: Tüm taraflar birbirine bağlı

en: All terms
tr: Tüm terimler

en: Allow code execution for a specific user or role via the "Code" element. Only add code that you consider safe and grant permission to users you fully trust.
tr: "Kod" öğesi aracılığıyla belirli bir kullanıcı veya rol için kod yürütülmesine izin verin. Yalnızca güvenli olduğunu düşündüğünüz kodları ekleyin ve tamamen güvendiğiniz kullanıcılara izin verin.

en: Allow other sites to browse and insert your templates from their template library. Restrict template access via "Whitelist URLs" and "Password Protection" settings below.
tr: Diğer sitelerin şablon kitaplıklarından şablonlarınıza göz atmasına ve şablonlarınızı eklemesine izin verin. Aşağıdaki "Beyaz Liste URL'leri" ve "Parola Koruması" ayarlarını kullanarak şablon erişimini kısıtlayın.

en: Allow user to change and execute code through the Code element
tr: Kullanıcının Kod öğesi aracılığıyla kodu değiştirmesine ve yürütmesine izin verin

en: Allow user to upload SVG files
tr: Kullanıcının SVG dosyalarını yüklemesine izin ver

en: Allowed file types
tr: İzin verilen dosya türleri

en: Alternate images
tr: Alternatif görüntüler

en: Alternative to Latitude/Longitude fields
tr: Enlem/Boylam alanlarına alternatif

en: Although it's super tempting to start editing with Bricks right away, you'll have a much better experience quickly going over the "Getting Started" section of the Bricks Academy on how to use Bricks most productively.
tr: Bricks ile hemen düzenleme yapmaya başlamak çok cazip olsa da, Bricks Akademi'nin Bricks'i en verimli şekilde nasıl kullanacağınıza ilişkin "Başlarken" bölümünü hızlıca gözden geçirerek çok daha iyi bir deneyim yaşayacaksınız.

en: Always
tr: Her Zaman

en: Always shows in builder for editing.
tr: Düzenleme için her zaman oluşturucuda gösterilir.

en: Always shows in builder for you to style.
tr: Stil vermeniz için her zaman inşaatçıda gösterilir.

en: Amazing
tr: Şaşırtıcı

en: And
tr: Ve

en: Angle in °
tr: ° cinsinden açı

en: Anim. Typing
tr: Anim. Daktilo

en: Animation
tr: Animasyon

en: Animation delay
tr: Animasyon gecikmesi

en: Animation duration
tr: Animasyon süresi

en: Animation in ms
tr: Ms'de Animasyon

en: Animation speed in ms
tr: Ms cinsinden animasyon hızı

en: Any
tr: Herhangi bir

en: Any custom code below will load globally on all pages of your website. Wrap your scripts below in &lt;script&gt; tags.
tr: Aşağıdaki herhangi bir özel kod, web sitenizin tüm sayfalarına global olarak yüklenecektir. Aşağıdaki komut dosyalarınızı &lt;script&gt; etiketleri içine sarın.

en: Any option text
tr: Herhangi bir seçenek metni

en: Apple maps-esque
tr: Apple haritaları-esque

en: Applicable to heading or button "Style" setting only. Create & use global colors through your own custom "Color palette".
tr: Yalnızca başlık veya düğme "Stil" ayarı için geçerlidir. Kendi özel "Renk paletiniz" aracılığıyla global renkler oluşturun ve kullanın.

en: Apply
tr: Uygula

en: Apply controls & reload
tr: Kontrolleri uygulayın ve yeniden yükleyin

en: Apply preview
tr: Önizleme uygula

en: Apply to
tr: Uygula

en: Apply to child pages
tr: Çocuk sayfalarına uygula

en: Apply to child terms
tr: Çocuk terimlerine uygulayın

en: April
tr: Nisan

en: Archive
tr: Arşiv

en: Archive (author)
tr: Arşiv (yazar)

en: Archive (date)
tr: Arşiv (tarih)

en: Archive (posts)
tr: Arşiv (gönderiler)

en: Archive (products)
tr: Arşiv (ürünler)

en: Archive (recent posts)
tr: Arşiv (son gönderiler)

en: Archive (term)
tr: Arşiv (terim)

en: Archive description
tr: Arşiv açıklaması

en: Archive post types
tr: Arşiv gönderi türleri

en: Archive terms
tr: Arşiv terimleri

en: Archive title
tr: Arşiv başlığı

en: Archive type
tr: Arşiv türü

en: Archives
tr: Arşivler

en: Archives: %s
tr: Arşivler: %s

en: Are you sure that you want to delete this breakpoint?
tr: Bu kesme noktasını silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete the Bricks-generated data for this %s?
tr: Bu %s için Tuğlalar tarafından oluşturulan verileri silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Aria Label
tr: Aria Etiket

en: Arrows
tr: Oklar

en: Articles could not be loaded. Please visit the official knowledge base:
tr: Makaleler yüklenemedi. Lütfen resmi bilgi tabanını ziyaret edin:

en: Ascending
tr: Artan

en: Aspect ratio
tr: En-boy Oranı

en: Attachment
tr: Ek dosya

en: Attachment Page
tr: Ek Sayfa

en: Attribute
tr: Nitelik

en: Attributes
tr: Nitelikler

en: Audio
tr: Ses

en: August
tr: Ağustos

en: Author
tr: Yazar

en: Author avatar
tr: Yazarın Avatarı

en: Author bio
tr: Yazar biyografisi

en: Author email
tr: Yazar Email

en: Author name
tr: Yazar Adı

en: Author typography
tr: Yazar tipografisi

en: Author website
tr: Yazar web sitesi

en: Author: %s
tr: Yazar: %s

en: Auto
tr: Otomatik

en: Auto detect
tr: Otomatik Algılama

en: Auto height
tr: Otomatik yükseklik

en: Auto log in user
tr: Otomatik oturum açma kullanıcısı

en: Auto width
tr: Otomatik genişlik

en: Auto-generated if form only requires email address for registration.
tr: Form kayıt için yalnızca e-posta adresi gerektiriyorsa otomatik olarak oluşturulur.

en: Autogenerated if no password is required/submitted.
tr: Parola gerekmiyorsa/gönderilmiyorsa otomatik olarak oluşturulur.

en: Autoplay
tr: Otomatik oynatma

en: Autoplay delay in ms
tr: Ms cinsinden otomatik oynatma gecikmesi

en: Autoplay is not supported when using preview image.
tr: Önizleme görüntüsü kullanılırken otomatik oynatma desteklenmez.

en: Autoplay speed in ms
tr: Ms cinsinden otomatik oynatma hızı

en: Autosave by
tr: Tarafından otomatik kaydet

en: Autosave interval (seconds)
tr: Otomatik kaydetme aralığı (saniye)

en: Available for heading and text element.
tr: Başlık ve metin öğesi için kullanılabilir.

en: Available via "+" action icon & right-click context menu.
tr: "+" eylem simgesi ve sağ tıklama içerik menüsü aracılığıyla kullanılabilir.

en: Available via "Layout" action icon.
tr: "Düzen" eylem simgesi aracılığıyla kullanılabilir.

en: Available via keyboard shortcut & right-click context menu.
tr: Klavye kısayolu ve sağ tıklama içerik menüsü aracılığıyla kullanılabilir.

en: Avatar border
tr: Avatar kenarlığı

en: Avatar box shadow
tr: Avatar kutusu gölgesi

en: Avatar image of %s
tr: Avatar görüntüsü %s

en: Avatar position
tr: Avatar konumu

en: Avatar size
tr: Avatar Boyutu

en: Avocado world
tr: Avokado Dünyası

en: Aye
tr: Evet

en: BCC email address
tr: BCC e-posta adresi

en: BG video scale
tr: BG video ölçeği

en: Back
tr: Geri

en: Back delay in ms
tr: Ms cinsinden geri gecikme

en: Back speed in ms
tr: Ms cinsinden geri dönüş hızı

en: Back to builder
tr: Oluşturucuya geri dön

en: Back to settings
tr: Ayarlara geri dön

en: Backdrop
tr: Arkaplan

en: Background
tr: Arkaplan

en: Background Overlay
tr: Arkaplan Kaplaması

en: Background active
tr: Arka plan aktif

en: Background attachment
tr: Arka plan eki

en: Background color
tr: Arka plan rengi

en: Background custom size
tr: Arka plan özel boyutu

en: Background filters
tr: Arka plan filtreleri

en: Background position
tr: Arka plan pozisyonu

en: Background repeat
tr: Arka plan tekrarı

en: Background size
tr: Arkaplan boyutu

en: Background video
tr: Arka plan videosu

en: Bar
tr: Çubuk

en: Bar background color
tr: Çubuk arka plan rengi

en: Bar border
tr: Bar kenarlığı

en: Bar color
tr: Bar rengi

en: Base breakpoint
tr: Temel kesme noktası

en: Baseline
tr: Temel

en: Basic
tr: Temel

en: Basic Text
tr: Temel Metin

en: Beautiful
tr: Güzel

en: Beautify your code under: Settings > Theme Styles > Element - Code
tr: Kodunuzu aşağıda güzelleştirin: Ayarlar > Tema Stilleri > Öğe - Kod

en: Before
tr: Önce

en: Before you deactivate Bricks could you let me know why? I'd love to incorporate your feedback to improve Bricks. Thank you so much!
tr: Bricks'i devre dışı bırakmadan önce bana nedenini söyleyebilir misiniz? Bricks'i geliştirmek için geri bildirimlerinizi dahil etmek isterim. Çok teşekkür ederim!

en: Behave Like Tabs
tr: Sekmeler Gibi Davranın

en: Berlin, Germany
tr: Berlin, Almanya

en: Billing address
tr: Fatura Adresi

en: Black
tr: Siyah

en: Block
tr: Blok

en: Blockquote
tr: Alıntı

en: Blockquote border
tr: Blok alıntı kenarlığı

en: Blockquote margin
tr: Blok alıntı marjı

en: Blockquote padding
tr: Blok alıntı dolgusu

en: Blockquote typography
tr: Blok alıntı tipografisi

en: Blue essence
tr: Mavi öz

en: Blue water
tr: Mavi sular

en: Blur
tr: Bulanıklık

en: Body
tr: Gövde

en: Body (footer) scripts
tr: Gövde (altbilgi) komut dosyaları

en: Body (header) scripts
tr: Gövde (başlık) komut dosyaları

en: Body scripts are added right after opening %s tag.
tr: Gövde komut dosyaları %s etiketi açıldıktan hemen sonra eklenir.

en: Body typography
tr: Gövde tipografisi

en: Bold
tr: Kalın

en: Border
tr: Kenarlık

en: Border / Box Shadow
tr: Bordür / Kutu Gölge

en: Border color
tr: Kenarlık rengi

en: Both
tr: Her ikisi de

en: Bottom
tr: Alt

en: Bottom / End
tr: Alt / Uç

en: Bottom center
tr: Alt orta

en: Bottom left
tr: Sol alt

en: Bottom right
tr: Sağ alt

en: Box list
tr: Kutu listesi

en: Box shadow
tr: Kutu gölgesi

en: Boxed
tr: Kutulu

en: Boxed max. width
tr: Kutulu maks. genişlik

en: Breakpoint
tr: Kesme noktası

en: Breakpoint already exists
tr: Kesme noktası zaten mevcut

en: Breakpoint in px
tr: Px cinsinden kesme noktası

en: Breakpoints
tr: Kesme noktaları

en: Bricks > Settings > API Keys
tr: Tuğlalar > Ayarlar > API Anahtarları

en: Bricks Academy
tr: Bricks Akademi

en: Bricks News
tr: Tuğla Haberleri

en: Bricks data for "%s" deleted.
tr: "%s" için tuğla verileri silindi.

en: Bricks is not enabled for post type "%s". Go to "Bricks > Settings" to enable this post type.
tr: Bricks "%s" gönderi türü için etkin değil. Bu gönderi türünü etkinleştirmek için "Tuğlalar > Ayarlar" bölümüne gidin.

en: Bricks requires PHP version %s+.
tr: Bricks PHP sürüm %s+ gerektirir.

en: Brightness
tr: Parlaklık

en: Brilliant
tr: Mükemmel

en: Browse
tr: Gözat

en: Browse Media Library
tr: Medya Kitaplığına Gözat

en: Browse Unsplash
tr: Unsplash'e göz atın

en: Browser
tr: Tarayıcı

en: Browser storage
tr: Tarayıcı depolama alanı

en: Builder
tr: Oluşturucu

en: Builder access
tr: İnşaatçı erişimi

en: Builder mode
tr: Oluşturucu modu

en: Bullet List
tr: Mermi Listesi

en: Bulleted list
tr: Maddeli liste

en: Bundle
tr: Paket

en: Butt
tr: Popo

en: Button
tr: Buton

en: Button background
tr: Buton Arkaplanı

en: Button border
tr: Düğme kenarlığı

en: Button box shadow
tr: Düğme kutusu gölgesi

en: Button link
tr: Buton linki

en: Button size
tr: Buton boyutu

en: Button style
tr: Düğme tarzı

en: Button text
tr: Buton Metni

en: Button typography
tr: Düğme tipografi

en: Button width
tr: Düğme genişliği

en: Buttons
tr: Düğmeler

en: By default, covers entire available width.
tr: Varsayılan olarak, mevcut genişliğin tamamını kaplar.

en: Byline
tr: Şube Hattı

en: CSS Filters
tr: CSS Filtreleri

en: CSS ID
tr: CSS Kodu

en: CSS class
tr: CSS sınıfı

en: CSS classes
tr: CSS sınıfları

en: CSS files processed
tr: CSS dosyaları işlendi

en: CSS filter
tr: CSS filtresi

en: CSS loading method
tr: CSS yükleme yöntemi

en: CSS selector
tr: CSS seçici

en: CSS transition
tr: CSS geçişi

en: Cache query loops
tr: Sorgu döngülerini önbelleğe alma

en: Calendar
tr: Takvim

en: Can't render element, as the selected ACF field is not available. Please activate ACF or edit the element to select different data.
tr: Seçilen ACF alanı mevcut olmadığından öğe işlenemiyor. Lütfen ACF'yi etkinleştirin veya farklı veriler seçmek için öğeyi düzenleyin.

en: Cancel
tr: İptal

en: Canvas
tr: Tuval

en: Capitalize
tr: Yararlanmak

en: Caption
tr: Altyazı

en: Caption Type
tr: Başlık Türü

en: Caret
tr: Şapka

en: Cart
tr: Sepet

en: Cart Details
tr: Sepet Detayları

en: Cart contents
tr: Sepet içeriği

en: Cart count
tr: Araba sayısı

en: Cart coupon
tr: Sepet kuponu

en: Cart items
tr: Sepetteki Ürünler

en: Cart product name
tr: Sepet ürün adı

en: Cart product quantity
tr: Sepet ürün miktarı

en: Cart product subtotal
tr: Sepet ürün alt toplamı

en: Cart remove product
tr: Sepet ürünü kaldır

en: Cart subtotal
tr: Sepet Ara Toplamı

en: Cart totals
tr: Sepet Toplamı

en: Cart update
tr: Araba güncellemesi

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Categories & Tags
tr: Kategoriler ve Etiketler

en: Category: %s
tr: Kategori: %s

en: Center
tr: Merkez

en: Center center
tr: Merkez merkezi

en: Center left
tr: Sol orta

en: Center mode
tr: Merkez Modu

en: Center right
tr: Merkez sağ

en: Champ
tr: Şampiyon

en: Change content
tr: İçeriği değiştir

en: Chart size in px
tr: Grafik boyutu px cinsinden

en: Chats
tr: Sohbetler

en: Checkbox
tr: Onay Kutusu

en: Checkout
tr: Ödeme

en: Checkout customer details
tr: Müşteri bilgilerini kontrol edin

en: Checkout order payment
tr: Ödeme siparişi ödemesi

en: Checkout order review
tr: Ödeme siparişi incelemesi

en: Checkout order table
tr: Ödeme sipariş tablosu

en: Checkout thank you
tr: Ödeme teşekkürler

en: Child of
tr: Çocuğu

en: Childless
tr: Çocuksuz

en: Choose files
tr: Dosya Seçin

en: Choose image
tr: Resim seçin

en: Circle
tr: Daire

en: Class name
tr: Sınıf adı

en: Clean
tr: Temiz

en: Clear
tr: Temizle

en: Clear non-existing dynamic data
tr: Mevcut olmayan dinamik verileri temizleme

en: Clear search filter
tr: Arama filtresini temizle

en: Click
tr: Tıkla

en: Click me
tr: Beni tıkla

en: Click on any element to add it to your canvas.
tr: Tuvalinize eklemek için herhangi bir öğeye tıklayın.

en: Click on any element to add it to your popup.
tr: Açılır pencerenize eklemek için herhangi bir öğeye tıklayın.

en: Click on search icon opens search overlay.
tr: Arama simgesine tıkladığınızda arama yer paylaşımı açılır.

en: Click or hover
tr: Tıklayın veya üzerine gelin

en: Click to download
tr: Yüklemek için tıklayın

en: Click to set preview content.
tr: Önizleme içeriğini ayarlamak için tıklayın.

en: Clone
tr: Klonla

en: Close
tr: Kapat

en: Close (ESC)
tr: Kapat (ESC)

en: Close icon
tr: Kapat simgesi

en: Close mini cart
tr: Mini arabayı kapat

en: Close on
tr: Kapat

en: Close position
tr: Yakın pozisyon

en: Cloud
tr: Bulut

en: Code
tr: Kod

en: Code Execution
tr: Kod Yürütme

en: Code Theme
tr: Kod Teması

en: Code execution not allowed.
tr: Kod yürütülmesine izin verilmiyor.

en: Code is not executed as it contains the following disallowed keyword
tr: Kod, aşağıdaki izin verilmeyen anahtar sözcüğü içerdiğinden yürütülmez

en: Collapse
tr: Daralt

en: Collapse all
tr: Tümünü Daralt

en: Collapse on page load
tr: Sayfa yüklendiğinde daralt

en: Color
tr: Renk

en: Color #%s
tr: Renkler

en: Color close
tr: Renk yakın

en: Color palette
tr: Renk paleti

en: Color stop in %
tr: Renk durağı % olarak

en: Colors
tr: Renkler

en: Column
tr: Sütun

en: Column gap
tr: Sütun boşluğu

en: Columns
tr: Sütunlar

en: Comment
tr: Yorum

en: Comment count
tr: Yorum sayısı

en: Comment navigation
tr: Yorum gezintisi

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Comments are closed.
tr: Yoruma kapalı.

en: Comments are disabled.
tr: Yorumlar devre dışı bırakılmıştır.

en: Common taxonomies
tr: Yaygın taksonomiler

en: Community
tr: Topluluk

en: Community templates
tr: Topluluk şablonları

en: Compare
tr: Karşılaştır

en: Condition
tr: Durumu

en: Conditions
tr: Koşullar

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Confirm
tr: Onayla

en: Confirmation email
tr: Doğrulama maili

en: Congrats
tr: Tebrikler

en: Contact us
tr: Bizimle iletişime geçin

en: Contain
tr: İçerik

en: Container
tr: Konteyner

en: Content
tr: İçerik

en: Content align horizontal
tr: İçerik yatay hizala

en: Content align vertical
tr: İçerik dikey hizala

en: Content background
tr: İçerik arka planı

en: Content border
tr: İçerik sınırı

en: Content box shadow
tr: İçerik kutusu gölgesi

en: Content goes here ..
tr: İçerik buraya gider ..

en: Content loaded
tr: İçerik yüklendi

en: Content margin
tr: İçerik marjı

en: Content padding
tr: Sayfa içeriği dolgusu

en: Content text align
tr: İçerik metni hizala

en: Content type
tr: İçerik türü

en: Content typography
tr: İçerik tipografisi

en: Content width
tr: İçerik genişlik

en: Contrast
tr: Kontrast

en: Control panel
tr: Pano

en: Controls
tr: Kontroller

en: Convert
tr: Dönüştür

en: Convert "Container" to new "Section" & "Block" elements
tr: "Container" öğesini yeni "Section" & "Block" öğelerine dönüştürün

en: Convert "Container" to new "Section" & "Div" elements
tr: "Container" öğesini yeni "Section" & "Div" öğelerine dönüştürün

en: Convert Gutenberg data
tr: Gutenberg verilerini dönüştürme

en: Convert element IDs & classes
tr: Öğe kimliklerini ve sınıflarını dönüştürme

en: Convert elements to nestable elements
tr: Öğeleri yuvalanabilir öğelere dönüştürme

en: Convert template on import/insert from Container to new layout elements structure
tr: İçe aktarma/ekleme sırasında şablonu Konteynerden yeni düzen öğeleri yapısına dönüştürme

en: Convert templates
tr: Şablonları dönüştürme

en: Converter
tr: Dönüştürücü

en: Cool
tr: Güzel

en: Copied
tr: Kopyalandı

en: Copied to clipboard
tr: Panoya kopyalandı

en: Copy
tr: Kopya

en: Copy & paste the "My Templates Access" password provided by the remote site in here.
tr: Uzak site tarafından sağlanan "Şablon Erişimim" şifresini kopyalayıp buraya yapıştırın.

en: Copy CSS selector
tr: CSS seçicisini kopyalama

en: Copy styles
tr: Kopya stilleri

en: Copy the element ID you want to toggle and paste it into the "CSS selector" setting below.
tr: Değiştirmek istediğiniz öğe kimliğini kopyalayın ve aşağıdaki "CSS seçici" ayarına yapıştırın.

en: Copy to clipboard
tr: Panoya kopyala

en: Copy+paste code from one of the maps over at %s
tr: 0] adresindeki haritalardan birinden kodu kopyala+yapıştır

en: Count
tr: Sayı

en: Count from
tr: Şuradan say

en: Count to
tr: Şuraya kadar sayın

en: Countdown
tr: Geri Sayım

en: Counter
tr: Sayaç

en: Coupon
tr: Kupon

en: Coupons are disabled. To enable coupons go to %1$sWooCommerce settings%2$s
tr: Kuponlar devre dışı bırakıldı. Kuponları etkinleştirmek için %1$sWooCommerce ayarlarına%2$s gidin

en: Cover
tr: Kapak

en: Create
tr: Oluştur

en: Create and manage an unlimited number of custom sidebars. Add sidebars in the builder using the "Sidebar" element.
tr: Sınırsız sayıda özel kenar çubuğu oluşturun ve yönetin. "Kenar Çubuğu" öğesini kullanarak oluşturucuya kenar çubukları ekleyin.

en: Create new sidebar
tr: Yeni kenar çubuğu oluşturun

en: Create new template:
tr: Yeni şablon oluşturun:

en: Create template
tr: Taslak yarat

en: Create your own builder mode via CSS variables.
tr: CSS değişkenleri aracılığıyla kendi oluşturucu modunuzu oluşturun.

en: Create your own elements
tr: Kendi öğelerinizi oluşturun

en: Cube
tr: Küp

en: Current
tr: Şimdiki

en: Current browser support: %s (no IE). Use margins for max. browser support.
tr: Mevcut tarayıcı desteği: %s (IE yok). Maksimum tarayıcı desteği için kenar boşluklarını kullanın.

en: Current date
tr: Geçerli tarih

en: Current layout
tr: Mevcut düzen

en: Current version by
tr: Tarafından güncel sürüm

en: Current width
tr: Mevcut genişlik

en: Currently previewing content from "%s".
tr: Şu anda "%s" içeriği önizleniyor.

en: Cursor
tr: İmleç

en: Cursor character
tr: İmleç karakteri

en: Custom
tr: Özel

en: Custom CSS
tr: Özel CSS

en: Custom Font
tr: Özel Yazı Tipi

en: Custom Fonts
tr: Özel Fontlar

en: Custom URL
tr: Özel URL

en: Custom alt text
tr: Özel alt metin

en: Custom attributes
tr: Özel öznitelikler

en: Custom breakpoints
tr: Özel lesme noktaları

en: Custom caption
tr: Özel başlık

en: Custom code
tr: Özel kod

en: Custom email address
tr: Özel e-posta adresi

en: Custom fields
tr: Özel alanlar

en: Custom font
tr: Özel yazı tipi

en: Custom link
tr: Özel bağlantı

en: Custom links
tr: Özel bağlantılar

en: Custom map style
tr: Özel harita stili

en: Custom options
tr: Özel seçenekler

en: Custom redirect URL
tr: Özel yönlendirme URL'si

en: Custom tag
tr: Özel etiket

en: Custom text
tr: Özel metin

en: Custom title
tr: Özel Başlık

en: Custom video player
tr: Özel video oynatıcı

en: Customize details for sharing this URL on social media.
tr: Bu URL'yi sosyal medyada paylaşmak için ayrıntıları özelleştirin.

en: Customize in "Settings" group.
tr: "Ayarlar" grubunda özelleştirin.

en: Customize lightbox: Settings > Theme Styles > General
tr: Işık kutusunu özelleştirin: Ayarlar > Tema Stilleri > Genel

en: Danger
tr: Tehlike

en: Danger color
tr: Tehlike rengi

en: Dark
tr: Koyu

en: Dark color
tr: Koyu renk

en: Dashboard
tr: Kontrol Paneli

en: Dashed
tr: Kesik

en: Data source
tr: Veri kaynağı

en: Database
tr: Veritabanı

en: Date
tr: Tarih

en: Date & time
tr: Tarih ve saat

en: Date Reached
tr: Ulaşılan Tarih

en: Datepicker
tr: Tarih seçici

en: Day: %s
tr: Gün: %s

en: Deactivate license
tr: Lisansı devre dışı bırak

en: Deactive license
tr: Deaktif lisans

en: December
tr: Aralık

en: Default
tr: Varsayılan

en: Default sorting
tr: Varsayılan sıralama

en: Default tab
tr: Varsayılan sekme

en: Default templates are disabled
tr: Varsayılan şablonlar devre dışı

en: Default templates are enabled
tr: Varsayılan şablonlar etkinleştirildi

en: Default: 60 seconds. Minimum autosave interval is 15 seconds.
tr: Varsayılan: 60 saniye. Minimum otomatik kaydetme aralığı 15 saniyedir.

en: Default: Email submitted via form.
tr: Varsayılan: Form aracılığıyla gönderilen e-posta.

en: Delete
tr: Sil

en: Delete Bricks data
tr: Bricks verilerini sil

en: Delete this sidebar
tr: Bu kenar çubuğunu sil

en: Deleted
tr: Silindi

en: Deprecated
tr: Kullanımdan kaldırılan

en: Descending
tr: Azalan

en: Description
tr: Açıklama

en: Description (optional)
tr: Açıklama (isteğe bağlı)

en: Description typography
tr: Açıklama tipografisi

en: Descriptive text of this page. Displayed in search engine results. Recommended: 50 - 300 characters.
tr: Bu sayfanın açıklayıcı metni. Arama motoru sonuçlarında görüntülenir. Tavsiye edilir: 50 - 300 karakter.

en: Desktop
tr: Masaüstü

en: Desktop: base breakpoint (all devices)
tr: Masaüstü: temel kesme noktası (tüm cihazlar)

en: Details
tr: Detaylar

en: Developer
tr: Geliştirici

en: Did you explore the %1$s? Or get in touch with me via %2$s?
tr: 0]'ı keşfettiniz mi? Ya da %2$s üzerinden benimle iletişime geçtiniz mi?

en: Direction
tr: Yön

en: Disable
tr: Devre Dışı

en: Disable "Skip links"
tr: "Bağlantıları atla "yı devre dışı bırak

en: Disable Bricks Open Graph meta tags
tr: Bricks Open Graph meta etiketlerini devre dışı bırak

en: Disable Bricks SEO meta tags
tr: Bricks SEO meta etiketlerini devre dışı bırakın

en: Disable Default UI
tr: Varsayılan Kullanıcı Arayüzünü Devre Dışı Bırak

en: Disable Google Fonts
tr: Google Yazı Tiplerini Devre Dışı Bırakın

en: Disable WP REST API render
tr: WP REST API oluşturmayı devre dışı bırakın

en: Disable WooCommerce builder
tr: WooCommerce oluşturucuyu devre dışı bırakın

en: Disable WordPress custom fields in dropdown
tr: Açılır menüdeki WordPress özel alanlarını devre dışı bırakma

en: Disable autosave
tr: Otomatik kaydetmeyi devre dışı bırak

en: Disable chaining element & global class
tr: Zincirleme eleman ve global sınıfı devre dışı bırakma

en: Disable class chaining
tr: Sınıf zincirlemeyi devre dışı bırak

en: Disable code execution
tr: Kod yürütmeyi devre dışı bırakma

en: Disable cross sells
tr: Çapraz satışları devre dışı bırakın

en: Disable default templates
tr: Varsayılan şablonları devre dışı bırak

en: Disable element spacing
tr: Eleman aralığını devre dışı bırak

en: Disable embed
tr: Yerleştirmeyi devre dışı bırak

en: Disable emojis
tr: Emojileri devre dışı bırakın

en: Disable footer
tr: Altbilgiyi Devre Dışı Bırak

en: Disable for better in-builder performance. Using dynamic data tags like {cf_my_wordpress_field} is still possible.
tr: Daha iyi oluşturucu içi performans için devre dışı bırakın. 0] gibi dinamik veri etiketlerini kullanmak hala mümkündür.

en: Disable global classes
tr: Global sınıfları devre dışı bırakma

en: Disable header
tr: Üstbilgiyi devre dışı bırak

en: Disable icon
tr: Simgeyi devre dışı bırak

en: Disable image
tr: Görüntüyü devre dışı bırak

en: Disable jQuery migrate
tr: JQuery migrate'i devre dışı bırak

en: Disable lazy load
tr: Tembel yüklemeyi devre dışı bırak

en: Disable lazy loading
tr: Tembel yüklemeyi devre dışı bırak

en: Disable link
tr: Bağlantıyı devre dışı bırak

en: Disable product gallery lightbox
tr: Ürün galerisi ışık kutusunu devre dışı bırak

en: Disable product gallery zoom
tr: Ürün galerisi yakınlaştırmayı devre dışı bırak

en: Disable query merge
tr: Sorgu birleştirmeyi devre dışı bırak

en: Disabled
tr: Devre dışı

en: Disabled in builder.
tr: İnşaatçıda engelli.

en: Disabled: Insert below existing content.
tr: Devre dışı bırakıldı: Mevcut içeriğin altına ekleyin.

en: Disabled: Keep original image filename.
tr: Devre dışı bırakıldı: Orijinal görüntü dosya adını koru.

en: Disabled: Show placeholder images.
tr: Devre dışı bırakıldı: Yer tutucu resimleri göster.

en: Discard
tr: Yok Say

en: Dismissable
tr: Reddedilebilir

en: Display
tr: Görüntüle

en: Display name
tr: Ekran adı

en: Displayed in URL. All lowercase. Use dashes instead of spaces.
tr: URL'de görüntülenir. Tümü küçük harf. Boşluk yerine tire kullanın.

en: Displayed in search results, social networks and web browser. Recommended: Max. 60 characters.
tr: Arama sonuçlarında, sosyal ağlarda ve web tarayıcısında görüntülenir. Tavsiye edilir: Maks. 60 karakter.

en: Divider
tr: Ayraç

en: Do you really want to delete this sidebar?
tr: Bu kenar çubuğunu gerçekten silmek istiyor musunuz?

en: Document title
tr: Belge başlığı

en: Documentation
tr: Belgeler

en: Don't render in builder
tr: Oluşturucuda işleme

en: Done
tr: Tamam

en: Dots
tr: Noktalar

en: Dotted
tr: Noktalı

en: Double
tr: Çift

en: Double opt-in
tr: Çift katılım

en: Download
tr: İndir

en: Download %s
tr: İndirilenler %s

en: Downloaded
tr: İndirildi

en: Downloading
tr: İndiriliyor

en: Drag & drop
tr: Sürükle & bırak

en: Drag and drop .JSON or .ZIP template file(s) in here ..
tr: .JSON veya .ZIP şablon dosyalarını buraya sürükleyip bırakın.

en: Drop JSON file(s) in here
tr: JSON dosya(lar)ını buraya bırakın

en: Dropdown
tr: Açılır Menü

en: Drops
tr: Damla

en: Duplicate
tr: Kopyala

en: Dynamic Data
tr: Dinamik Veri

en: Dynamic data
tr: Dinamik veri

en: Dynamic data %1$s (%2$s) is empty
tr: Dinamik veri %1$s (%2$s) boş

en: Dynamic data %s is empty
tr: Dinamik veri %s boş

en: Dynamic data is empty.
tr: Dinamik veriler boş.

en: Dynamic dots
tr: Dinamik noktalar

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit Custom Font
tr: Özel Yazı Tipini Düzenle

en: Edit Template
tr: Şablonu Düzenle

en: Edit Template Bundle
tr: Şablon Paketini Düzenle

en: Edit Template Tag
tr: Şablon Etiketini Düzenle

en: Edit WordPress content (WP admin).
tr: WordPress içeriğini düzenleyin (WP admin).

en: Edit content
tr: İçeriği düzenle

en: Edit dropdown to set icon individually.
tr: Simgeyi ayrı ayrı ayarlamak için açılır menüyü düzenleyin.

en: Edit footer
tr: Altkısım düzenle

en: Edit header
tr: Başlık Düzenle

en: Edit in WordPress
tr: WordPress'te düzenleme

en: Edit linked products to add product upsells or cross-sells.
tr: Ürün üst satışları veya çapraz satışlar eklemek için bağlantılı ürünleri düzenleyin.

en: Edit palette
tr: Paleti düzenle

en: Edit product content in WordPress.
tr: WordPress'te ürün içeriğini düzenleyin.

en: Edit product short description in WordPress.
tr: WordPress'te ürün kısa açıklamasını düzenleyin.

en: Edit title: Settings > Page Settings > SEO
tr: Başlığı düzenle: Ayarlar > Sayfa Ayarları > SEO

en: Edit with Bricks
tr: Tuğlalarla Düzenleme

en: Edited
tr: Düzeltilmiş

en: Editing
tr: Düzenleme

en: Editing the base breakpoint width affects all media queries.
tr: Temel kesme noktası genişliğinin düzenlenmesi tüm medya sorgularını etkiler.

en: Effect
tr: Efekt

en: Element
tr: Bileşen

en: Element "%s" doesn't exist.
tr: "%s" öğesi mevcut değil.

en: Element %s not found.
tr: Eleman %s bulunamadı.

en: Element - Container
tr: Öğe - Konteyner

en: Element - Section
tr: Öğe - Bölüm

en: Element ID & class
tr: Öğe kimliği ve sınıfı

en: Element ID & class gets added to every element by default.
tr: Eleman kimliği ve sınıfı varsayılan olarak her elemana eklenir.

en: Element actions
tr: Eleman eylemleri

en: Element classes
tr: Öğe sınıfları

en: Element margin
tr: Öğe marjı

en: Elements
tr: Elementler

en: Email
tr: E-posta

en: Email address
tr: E-posta adresi

en: Email address already exists.
tr: E-posta adresi zaten var.

en: Email address in submitted form
tr: Gönderilen formdaki e-posta adresi

en: Email address is not valid.
tr: E-posta adresi geçerli değil.

en: Email address required.
tr: E-posta adresi gerekli.

en: Email content
tr: E-posta içeriği

en: Email field *
tr: E-posta alanı *

en: Empty cart
tr: Sepet Boş

en: Empty star color
tr: Boş yıldız rengi

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Enable "%s" button
tr: "%s" düğmesini etkinleştirin

en: Enable AJAX
tr: AJAX Aktif Edilsin mi?

en: Enable AJAX add to cart
tr: AJAX sepete eklemeyi etkinleştir

en: Enable custom video player
tr: Özel video oynatıcıyı etkinleştirin

en: Enable if your archive pagination is not working.
tr: Arşiv sayfalandırmanız çalışmıyorsa etkinleştirin.

en: Enable reCAPTCHA
tr: ReCAPTCHA'yı etkinleştir

en: Enable time
tr: Etkinleştirme süresi

en: Enable to make your templates public and viewable by anyone online. Disable to allow only logged-in users to view your templates.
tr: Şablonlarınızı herkese açık ve çevrimiçi herkes tarafından görüntülenebilir hale getirmek için etkinleştirin. Yalnızca oturum açmış kullanıcıların şablonlarınızı görüntülemesine izin vermek için devre dışı bırakın.

en: Enable to open & close an item without toggling other items.
tr: Diğer öğeler arasında geçiş yapmadan bir öğeyi açıp kapatmayı etkinleştirin.

en: Enable to position dropdown content static (in document flow).
tr: Açılır içeriği statik olarak (belge akışında) konumlandırmayı etkinleştirin.

en: Enable to render the dynamic data text on the canvas to improve the preview experience.
tr: Önizleme deneyimini iyileştirmek için dinamik veri metnini tuval üzerinde oluşturmayı etkinleştirin.

en: Enabled
tr: Etkin

en: Enabled: Download template images to media library.
tr: Etkinleştirildi: Şablon görüntülerini medya kitaplığına indirin.

en: Enabled: Rename image before download.
tr: Etkinleştirildi: İndirmeden önce görüntüyü yeniden adlandırın.

en: Enabled: Replace existing content with template data.
tr: Etkinleştirildi: Mevcut içeriği şablon verileriyle değiştirin.

en: End
tr: Son

en: End Size
tr: Son Boyut

en: Enjoy
tr: Keyfini çıkar

en: Enter CSS class name
tr: CSS sınıf adını girin

en: Enter CSS filters + value (learn more)
tr: CSS filtreleri + değer girin (daha fazla bilgi)

en: Enter new template name
tr: Yeni şablon adını girin

en: Enter search term
tr: Aramak istediğiniz kelimeler

en: Enter the name of your first global CSS class in the field above. Then hit enter to create it.
tr: Yukarıdaki alana ilk global CSS sınıfınızın adını girin. Ardından oluşturmak için enter tuşuna basın.

en: Enter viewport
tr: Görünüm alanına girin

en: Enter width between 180 and 500.
tr: Genişliği 180 ile 500 arasında girin.

en: Entire website
tr: Tüm web sitesi

en: Entry animation
tr: Giriş animasyonu

en: Entry animation to interaction
tr: Etkileşime giriş animasyonu

en: Equal
tr: Eşit

en: Error
tr: Hata

en: Error message
tr: Hata mesajı

en: Error page
tr: Hata sayfası

en: Error: Invalid license key
tr: Hata: Geçersiz lisans anahtarı

en: Error: License mismatch
tr: Hata: Lisans uyuşmazlığı

en: Even background
tr: Arka plan bile

en: Events
tr: Etkinlikler

en: Excellent
tr: Mükemmel

en: Exceptional
tr: Olağanüstü

en: Excerpt
tr: Alıntı

en: Excerpt length
tr: Alıntı uzunluğu

en: Exclude
tr: Hariç tut

en: Exclude current post
tr: Geçerli yayını hariç tut

en: Excluded terms
tr: Hariç tutulan terimler

en: Execute code
tr: Kod çalıştırma

en: Exists
tr: Varolmak

en: Expand
tr: Genişlet

en: Expand active element & scroll into view
tr: Etkin öğeyi genişletin ve görünüme kaydırın

en: Expand all
tr: Hepsini genişlet

en: Expand first item
tr: İlk öğeyi genişletin

en: Expand panel when dropdown is visible
tr: Açılır menü görünür olduğunda paneli genişletme

en: Export
tr: Dışa Aktar

en: Export Settings
tr: Dışa Aktarma Ayarları

en: Export Template
tr: Şablonu Dışa Aktar

en: Exquisite
tr: Enfes

en: External URL
tr: Harici URL

en: External files
tr: Harici dosyalar

en: Extra Bold
tr: Ekstra Kalın

en: Extra Light
tr: Ekstra Hafif 200

en: Extra large
tr: Ekstra Büyük

en: Extra small
tr: Ekstra Küçük

en: Facebook Page
tr: Facebook sayfası

en: Facebook page URL
tr: Facebook Sayfası URL

en: Fade
tr: Karartma

en: Fade in
tr: Fade In

en: Fade in animation
tr: Animasyonda solma

en: Fade in down
tr: Aşağı in

en: Fade in left
tr: Sola dön

en: Fade in right
tr: Sağa dön

en: Fade in up
tr: Yukarı soluklaştır

en: Fallback fonts
tr: Yedek yazı tipleri

en: Fallback preview image
tr: Yedek önizleme görüntüsü

en: False
tr: Yanlış

en: Fantastic
tr: Fantastik

en: Fast
tr: Hızlı

en: Fast forward
tr: Hızlı ileri

en: Featured
tr: Öne Çıkan

en: Featured image
tr: Öne Çıkan Görsel

en: Featured image height
tr: Öne çıkan görsel yüksekliği

en: Featured image sizes
tr: Öne çıkan görsel boyutları

en: Featured image tag
tr: Öne çıkan görsel etiketi

en: Featured image width
tr: Öne çıkan görsel genişliği

en: Features
tr: Özellikler

en: Features typography
tr: Tipografi özellikleri

en: February
tr: Şubat

en: Field
tr: Alan

en: Field background
tr: Saha geçmişi

en: Field border
tr: Alan kenarlığı

en: Field full width
tr: Alan tam genişliği

en: Field margin
tr: Saha marjı

en: Field padding
tr: Alan dolgusu

en: Field typography
tr: Saha tipografisi

en: Fields
tr: Alanlar

en: File
tr: Dosya

en: File %s not accepted. File limit exceeded.
tr: Dosya %s kabul edilmedi. Dosya sınırı aşıldı.

en: File %s not accepted. Size limit exceeded.
tr: Dosya %s kabul edilmedi. Boyut sınırı aşıldı.

en: File URL
tr: Dosya URL

en: File not uploaded due to a sanitization error. Please verify the SVG file or get in touch.
tr: Sanitizasyon hatası nedeniyle dosya yüklenmedi. Lütfen SVG dosyasını doğrulayın veya iletişime geçin.

en: File upload
tr: Dosya Yükleme

en: Files
tr: Dosyalar

en: Fill
tr: Doldur

en: Fill - Dark
tr: Dolgu - Koyu

en: Fill - Light
tr: Dolgu - Işık

en: Fill - Primary
tr: Doldur - Birincil

en: Fill color
tr: Dolgu Rengi

en: Filter
tr: Filtre

en: Filter by
tr: Filtrele

en: Filter input
tr: Filtre girişi

en: Filter media by mime type
tr: Medyayı mime türüne göre filtreleme

en: Filter title
tr: Filtre başlığı

en: Filter type
tr: Filtre türü

en: Fine
tr: İnce

en: Finish
tr: Bitir

en: First name
tr: İsim

en: First name field
tr: İlk isim alanı

en: First post full width
tr: İlk gönderi tam genişlikte

en: Fixed
tr: Sabit

en: Flex
tr: Veri Tabanı  Düzenleme

en: Flex basis
tr: Esnek temel

en: Flex grow
tr: Esnek büyüme

en: Flex shrink
tr: Esnek büzüşme

en: Flex wrap
tr: Esnek sargı

en: Flip horizontal
tr: Yatay çevirme

en: Flip vertical
tr: Dikey çevirme

en: Focus
tr: Odak

en: Focus outline
tr: Odaklanma taslağı

en: Focused
tr: Odaklanmış

en: Follow this %1$slink%2$s to edit the product archive description or edit the product category/tag descriptions
tr: Ürün arşivi açıklamasını düzenlemek veya ürün kategorisi/etiket açıklamalarını düzenlemek için bu %1$sbağlantıyı%2$s izleyin

en: Font Family
tr: Font Ailesi

en: Font Preview
tr: Yazı Tipi Önizleme

en: Font family
tr: Font ailesi

en: Font preview
tr: Yazı tipi önizlemesi

en: Font size
tr: Yazı Boyutu

en: Font style
tr: Yazı stili

en: Font variants
tr: Yazı tipi varyantları

en: Font weight
tr: Font genişliği

en: Fonts synced! It might take a few minutes to sync a font project you just published or updated.
tr: Fontlar senkronize edildi! Yeni yayınladığınız veya güncellediğiniz bir font projesini senkronize etmek birkaç dakika sürebilir.

en: Footer
tr: Altbilgi

en: Footer scripts are added right before closing %s tag.
tr: Altbilgi komut dosyaları %s etiketi kapatılmadan hemen önce eklenir.

en: For better preview select content to show.
tr: Daha iyi önizleme için gösterilecek içeriği seçin.

en: For frontend SEO purpose only. Not overwriting Post title. Recommended: Max. 60 characters.
tr: Yalnızca ön uç SEO amacı için. Yazı başlığının üzerine yazılmaz. Tavsiye edilir: Maks. 60 karakter.

en: For product category or product tag archive descriptions edit each term description.
tr: Ürün kategorisi veya ürün etiketi arşivi açıklamaları için her bir terim açıklamasını düzenleyin.

en: For questions about Bricks please send an email to help@bricksbuilder.io. If you want to know what is currently in development head over to our public roadmap. There you can also submit your own feature requests for others to upvote and comment on.
tr: Bricks hakkındaki sorularınız için lütfen help@bricksbuilder.io adresine bir e-posta gönderin. Şu anda nelerin geliştirilmekte olduğunu öğrenmek istiyorsanız herkese açık yol haritamıza gidin. Orada, başkalarının onaylaması ve yorum yapması için kendi özellik isteklerinizi de gönderebilirsiniz.

en: Form Field
tr: Form alanı

en: Form title
tr: Form Başlığı

en: Format
tr: Biçim

en: Friday
tr: Cuma

en: From email address
tr: E-posta adresinden

en: From name
tr: Gönderen Adı

en: Front
tr: Ön/Öndeki

en: Front page
tr: Ön Sayfa

en: Full
tr: Tam

en: Full access
tr: Tam erişim

en: Full size
tr: Tam boyut

en: Fullscreen Control
tr: Tam Ekran Kontrolü

en: Galleries
tr: Galeriler

en: Gallery layout
tr: Galeri düzeni

en: Gap
tr: Boşluk

en: General
tr: Genel

en: Generate custom image sizes
tr: Özel görüntü boyutları oluşturun

en: Get In Touch
tr: Bize Ulaşın

en: Get free marker icons from icons8.com
tr: Icons8.com'dan ücretsiz işaretleyici simgeleri edinin

en: Get started here
tr: Buradan başlayın

en: Getting Started
tr: Başla

en: Global class created
tr: Küresel sınıf oluşturuldu

en: Global class deleted
tr: Küresel sınıf silindi

en: Global class renamed
tr: Küresel sınıfın adı değiştirildi

en: Global classes
tr: Küresel sınıflar

en: Global classes imported
tr: İçe aktarılan küresel sınıflar

en: Global element
tr: Global eleman

en: Global elements
tr: Küresel unsurlar

en: Global settings
tr: Genel Ayarlar

en: Go back
tr: Geri dön

en: Go to
tr: Git

en: Go to: Bricks Settings
tr: Gitmek için: Tuğla Ayarları

en: Go to: Bricks Templates
tr: Gitmek için: Tuğla Şablonları

en: Go to: Settings > Template Settings > Populate Content
tr: Şu adrese gidin: Ayarlar > Şablon Ayarları > İçeriği Doldur

en: Good
tr: İyi

en: Google Maps API key required! Add key in dashboard under: %s
tr: Google Maps API anahtarı gerekli! Anahtarı kontrol paneline ekleyin: %s

en: Google Maps API keys
tr: Google Haritalar API anahtarları

en: Google fonts
tr: Google fontları

en: Google reCAPTCHA API key required! Add key in dashboard under: %s
tr: Google reCAPTCHA API anahtarı gerekli! Anahtarı kontrol paneline ekleyin: %s

en: Google reCAPTCHA v3 API Secret key
tr: Google reCAPTCHA v3 API Gizli anahtarı

en: Google reCAPTCHA v3 API Site key
tr: Google reCAPTCHA v3 API Site anahtarı

en: Google reCaptcha: Invalid site key.
tr: Google reCaptcha: Geçersiz site anahtarı.

en: Got it
tr: Anladım

en: Gradient
tr: Eğim

en: Gradient / Overlay
tr: Degrade / Kaplama

en: Grand
tr: Büyük

en: Grid
tr: Izgara

en: Grid (Round)
tr: Izgara (Yuvarlak)

en: Grid (Square)
tr: Izgara (Kare)

en: Grid auto columns
tr: Izgara otomatik sütunları

en: Grid auto flow
tr: Izgara otomatik akışı

en: Grid auto rows
tr: Izgara otomatik satırları

en: Grid column
tr: Izgara sütunu

en: Grid image ratio
tr: Izgara görüntü oranı

en: Grid item
tr: Izgara öğesi

en: Grid row
tr: Kılavuz satırı

en: Grid template columns
tr: Izgara şablonu sütunları

en: Grid template rows
tr: Izgara şablonu satırları

en: Groove
tr: Oluk

en: Groups
tr: Gruplar

en: Gutenberg data
tr: Gutenberg verileri

en: HTML email
tr: HTML e-posta

en: HTML tag
tr: HTML Etiket

en: Hamburger toggle
tr: Hamburger geçişi

en: Has unexecuted PHP code
tr: Çalıştırılmamış PHP kodu var

en: Header
tr: Başlık

en: Header location
tr: Başlık konumu

en: Header scripts
tr: Başlık komut dosyaları

en: Header scripts are added right before closing %s tag. Perfect for tracking scripts such as Google Analytics, etc.
tr: Başlık komut dosyaları %s etiketini kapatmadan hemen önce eklenir. Google Analytics vb. gibi izleme komut dosyaları için mükemmeldir.

en: Header width
tr: Başlık genişliği

en: Heading
tr: Başlık

en: Heading 3
tr: Başlık 3

en: Heading typography
tr: Başlık tipografisi

en: Height
tr: Yükseklik

en: Help
tr: Yardım

en: Here goes my heading ..
tr: İşte başlığım.

en: Here goes my text ...
tr: İşte mesajım...

en: Here goes your caption ...
tr: İşte başlığın...

en: Here goes your text ... Select any part of your text to access the formatting toolbar.
tr: İşte metniniz ... Biçimlendirme araç çubuğuna erişmek için metninizin herhangi bir bölümünü seçin.

en: Hero
tr: Manşet

en: Hidden
tr: Gizli

en: Hide
tr: Gizle

en: Hide %s
tr: Gizle %s

en: Hide CTA button
tr: CTA düğmesini gizle

en: Hide additional information
tr: Ek bilgileri gizle

en: Hide at breakpoint
tr: Kesme noktasında gizle

en: Hide cart details to link directly to the cart.
tr: Doğrudan sepete bağlanmak için sepet ayrıntılarını gizleyin.

en: Hide close
tr: Yakın gizle

en: Hide cover
tr: Örtüyü gizle

en: Hide dynamic data label in dropdown
tr: Açılır menüde dinamik veri etiketini gizleme

en: Hide element
tr: Öğeyi gizle

en: Hide image
tr: Resmi Gizle

en: Hide info
tr: Bilgiyi gizle

en: Hide message
tr: Mesajı Gizle

en: Hide out of stock
tr: Stokta yok gizle

en: Hide popup
tr: Açılır pencereyi gizle

en: Hide regular price
tr: Normal fiyatı gizle

en: Hide reviews link
tr: İncelemeler bağlantısını gizle

en: Hide stock
tr: Stokları gizle

en: Hide title
tr: Başlığı gizle

en: Highlight
tr: Vurgulama

en: Highlight label
tr: Etiketi vurgulayın

en: History
tr: Geçmiş

en: History deleted
tr: Tarih silindi

en: Hold down CMD/CRTL to select multiple images.
tr: Birden fazla görüntü seçmek için CMD/CRTL tuşlarını basılı tutun.

en: Home
tr: Anasayfa

en: Home Label
tr: Ana Sayfa Etiketi

en: Home URL
tr: Anasayfa URL

en: Home page
tr: Ana Sayfa

en: Hook
tr: Kanca

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Horizontal align
tr: Yatay hizalama

en: Horizontal alignment
tr: Yatay hizalama

en: Hover
tr: Vurgu

en: How Editing With Bricks Works
tr: Tuğlalarla Düzenleme Nasıl Çalışır?

en: How many numbers on either side of the current page.
tr: Geçerli sayfanın her iki tarafında kaç sayı olduğu.

en: How many numbers on either the start and the end list edges.
tr: Başlangıç ve bitiş liste kenarlarında kaç numara olduğu.

en: How many numbers to either side of the current page.
tr: Geçerli sayfanın her iki yanında kaç sayı olduğu.

en: How to create a footer template
tr: Altbilgi şablonu nasıl oluşturulur

en: How to create a header template
tr: Başlık şablonu nasıl oluşturulur?

en: How to get your Adobe fonts project ID
tr: Adobe fonts proje kimliğinizi alma

en: How to get your Facebook App ID
tr: Facebook Uygulama Kimliğinizi nasıl alırsınız?

en: How to get your Google Maps API key
tr: Google Haritalar API anahtarınızı nasıl edinebilirsiniz?

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Secret key
tr: Google reCAPTCHA v3 API Gizli anahtarınızı nasıl alırsınız?

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Site key
tr: Google reCAPTCHA v3 API Site anahtarınızı nasıl alırsınız?

en: How to get your MailChimp API key
tr: MailChimp API anahtarınızı nasıl alırsınız?

en: How to get your SenGrid API key
tr: SenGrid API anahtarınızı nasıl alırsınız?

en: How to get your Unsplash API key
tr: Unsplash API anahtarınızı nasıl alırsınız?

en: Hue
tr: Renk Tonu

en: Hybrid
tr: Hibrit

en: I am a button
tr: Ben bir düğmeyim

en: I am a heading
tr: Ben bir başlığım

en: I am a slide
tr: Ben bir slaytım

en: I am a so called subtitle.
tr: Ben sözde bir altyazıyım.

en: I am an alert.
tr: Ben bir alarmım.

en: I don't know how to use this Bricks
tr: Bu Tuğlaları nasıl kullanacağımı bilmiyorum

en: I found a better site builder
tr: Daha iyi bir site oluşturucu buldum

en: I no longer need Bricks
tr: Artık tuğlaya ihtiyacım yok

en: Icon
tr: İkon

en: Icon Box
tr: İkon Kutusu

en: Icon List
tr: İcon Listesi

en: Icon align
tr: Simge hizalama

en: Icon background
tr: İkon arkaplan

en: Icon background color
tr: Simge arka plan rengi

en: Icon border
tr: Simge sınır

en: Icon box shadow
tr: Simge kutusu gölgesi

en: Icon collapsed
tr: Simge daraltıldı

en: Icon color
tr: İkon rengi

en: Icon expanded
tr: Simge genişletildi

en: Icon expanded typography
tr: Simge genişletilmiş tipografi

en: Icon height
tr: Simge yüksekliği

en: Icon list
tr: Simge listesi

en: Icon margin
tr: İkon Dış Boşluk

en: Icon padding
tr: Simge doldurma

en: Icon position
tr: Simge pozisyonu

en: Icon rotate in °
tr: Simge ° cinsinden döndürülür

en: Icon rotation for expanded accordion.
tr: Genişletilmiş akordeon için simge döndürme.

en: Icon size
tr: Simge boyutu

en: Icon spinning
tr: Simge döndürme

en: Icon typography
tr: Simge tipografisi

en: Icon width
tr: Simge genişliği

en: Icons
tr: Simgeler

en: If enabled an additional JS & CSS file is loaded.
tr: Etkinleştirilirse ek bir JS & CSS dosyası yüklenir.

en: If no template conditions are set Bricks shows published templates (header, footer, etc.) on the frontend of your site. Select this setting to disable this behavior. Make sure to set template conditions instead.
tr: Hiçbir şablon koşulu ayarlanmamışsa Bricks, sitenizin ön ucunda yayınlanmış şablonları (üstbilgi, altbilgi vb.) gösterir. Bu davranışı devre dışı bırakmak için bu ayarı seçin. Bunun yerine şablon koşullarını ayarladığınızdan emin olun.

en: If the video is unlisted, you will need to enter the video privacy hash.
tr: Video listelenmemişse, video gizlilik karmasını girmeniz gerekecektir.

en: Iframe title
tr: Iframe başlığı

en: Ignore sticky posts
tr: Sabit gönderileri yoksay

en: Ignored when posts per page set to "-1".
tr: Sayfa başına gönderi "-1" olarak ayarlandığında yok sayılır.

en: Image
tr: Resim

en: Image Gallery
tr: Resim Galerisi

en: Image ID (%s) no longer exist. Please select another image.
tr: Görüntü kimliği (%s) artık mevcut değil. Lütfen başka bir resim seçin.

en: Image align
tr: Görüntü hizalama

en: Image border
tr: Görüntü sınırı

en: Image box shadow
tr: Resim kutusu gölgesi

en: Image gallery
tr: Resim Galerisi

en: Image height
tr: Resim yüksekliği

en: Image margin
tr: Resim kenar boşluğu

en: Image not found
tr: Resim bulunamadı

en: Image overlay
tr: Görsel kaplama

en: Image position
tr: Resim konumu

en: Image ratio
tr: Görüntü oranı

en: Image size
tr: Resim boyutu

en: Image width
tr: Resim genişliği

en: Images
tr: Resimler

en: Images of the same lightbox ID are grouped together.
tr: Aynı ışık kutusu kimliğine sahip görüntüler birlikte gruplanır.

en: Import
tr: İçe Aktar

en: Import Settings
tr: Ayarları İçe Aktar

en: Import images
tr: Görüntüleri içe aktarma

en: Import of "%s" failed: Name already exists.
tr: "%s" içe aktarma işlemi başarısız oldu: İsim zaten mevcut.

en: Import of "%s" failed: Wrong format.
tr: "%s" içe aktarımı başarısız oldu: Yanlış biçim.

en: Import settings
tr: Ayarları içe aktar

en: Import template
tr: Şablonu içe aktar

en: Important: The code above will run on your site! Only add code that you consider safe. Especially when executing PHP & JS code.
tr: Önemli: Yukarıdaki kod sitenizde çalışacaktır! Yalnızca güvenli olduğunu düşündüğünüz kodları ekleyin. Özellikle PHP ve JS kodlarını çalıştırırken.

en: Important: The code above will run on your site! Only add code that you consider safe. Especially when executing PHP & JavaSript code.
tr: Önemli: Yukarıdaki kod sitenizde çalışacaktır! Sadece güvenli olduğunu düşündüğünüz kodları ekleyin. Özellikle PHP ve JavaSript kodunu çalıştırırken.

en: Imports
tr: İçe aktarmalar

en: Impressive
tr: Etkileyici

en: In Stock
tr: Stokta

en: In case you are a developer you can customize Bricks even further with custom hooks, filters, or by creating your own elements.
tr: Bir geliştirici olmanız durumunda, özel kancalar, filtreler veya kendi öğelerinizi oluşturarak Bricks'i daha da özelleştirebilirsiniz.

en: In same term
tr: Aynı dönemde

en: Include
tr: Dahil Et

en: Include children
tr: Çocukları dahil et

en: Incredible
tr: İnanılmaz

en: Independent toggle
tr: Bağımsız geçiş

en: Individual
tr: Bireysel

en: Infinite
tr: Sonsuz

en: Infinite scroll
tr: Sonsuz kaydırma

en: Info
tr: Bilgi

en: Info Images
tr: Bilgi Görüntüleri

en: Info color
tr: Bilgi rengi

en: Infobox
tr: Bilgi Kutusu

en: Infobox appears on map marker click.
tr: Bilgi kutusu harita işaretleyicisine tıklandığında görünür.

en: Initial slide
tr: İlk slayt

en: Inline styles (CSS) are added to the %s tag.
tr: Satır içi stiller (CSS) %s etiketine eklenir.

en: Inline styles (default)
tr: Satır içi stiller (varsayılan)

en: Inner background color
tr: İç arka plan rengi

en: Inner container
tr: İç konteyner

en: Input
tr: Giriş

en: Input background
tr: Giriş arka planı

en: Input border
tr: Giriş sınırı

en: Insert
tr: Ekle

en: Insert a "Toggle" element after your "Nav items" to show/hide your mobile menu.
tr: Mobil menünüzü göstermek/gizlemek için "Nav öğelerinizden" sonra bir "Toggle" öğesi ekleyin.

en: Insert after
tr: Devamına ekle

en: Insert element
tr: Öğe ekle

en: Insert layout
tr: Düzen ekle

en: Insert media
tr: Ortam ekle

en: Insert post parent ID
tr: Gönderi üst kimliğini ekle

en: Insert section
tr: Bölüm ekle

en: Insert template
tr: Şablon ekle

en: Insert template below
tr: Şablonu aşağıya ekleyin

en: Inserted template uses theme style "%s"
tr: Eklenen şablon tema stilini kullanıyor "%s"

en: Inserting any template overwrites your data. We recommend to save your changes first.
tr: Herhangi bir şablon eklendiğinde verilerinizin üzerine yazılır. Önce değişikliklerinizi kaydetmenizi öneririz.

en: Inset
tr: İlave

en: Installed version
tr: Yüklü Sürüm:

en: Interaction
tr: Etkileşim

en: Interaction conditions
tr: Etkileşim koşulları

en: Interactions
tr: Etkileşimler

en: Interface
tr: Arayüz

en: Internal post/page
tr: Dahili gönderi/sayfa

en: Interval in ms
tr: Ms cinsinden aralık

en: Invalid Google reCaptcha.
tr: Geçersiz Google reCaptcha.

en: Invert
tr: Tersine çevir

en: Is main query
tr: Ana sorgu

en: It's just a temporary deactivation
tr: Bu sadece geçici bir devre dışı bırakma

en: Italic
tr: İtalik

en: Item
tr: Öğe

en: Items
tr: Öğeler

en: Items to scroll
tr: Kaydırılacak öğeler

en: Items to show
tr: Gösterilecek öğeler

en: January
tr: Ocak

en: Join Us
tr: Bize katıl

en: July
tr: Temmuz

en: June
tr: Haziran

en: Just another slide
tr: Sadece başka bir slayt

en: Justify
tr: İki tarafa hizala

en: Justify content
tr: İçeriği gerekçelendirin

en: Justify items
tr: Öğeleri gerekçelendirin

en: Keep formatting
tr: Biçimlendirmeye devam edin

en: Keep open while styling
tr: Şekillendirme sırasında açık tutun

en: Key
tr: Anahtar

en: Keyboard
tr: Klavye

en: Keyboard shortcuts
tr: Tuştakımı kısayolları

en: Label
tr: Etiket

en: Label typography
tr: Etiket tipografisi

en: Labels
tr: Etiketler

en: Language
tr: Dil

en: Large
tr: Büyük

en: Last name
tr: Soyadı

en: Last name field
tr: Soyadı alanı

en: Last refresh
tr: Son yenileme

en: Latest
tr: Son

en: Latitude
tr: Enlem

en: Layout
tr: Düzen

en: Lazy load offset
tr: Tembel yük ofseti

en: Lead
tr: Yönet

en: Learn more
tr: Daha fazla bilgi edin

en: Learn more about CSS filters
tr: CSS filtreleri hakkında daha fazla bilgi edinin

en: Learn more about CSS transform
tr: CSS dönüşümü hakkında daha fazla bilgi edinin

en: Learn more about CSS transform-origin
tr: CSS transform-origin hakkında daha fazla bilgi edinin

en: Learn more about CSS transitions
tr: CSS geçişleri hakkında daha fazla bilgi edinin

en: Learn more on wordpress.org
tr: Daha fazla bilgi için wordpress.org

en: Learn which %1$s you should to add to the fields above via the %2$s dynamic data tag.
tr: 1] dinamik veri etiketi aracılığıyla yukarıdaki alanlara hangi %1$s'ı eklemeniz gerektiğini öğrenin.

en: Leave empty to apply template to all archive terms.
tr: Şablonu tüm arşiv terimlerine uygulamak için boş bırakın.

en: Leave empty to apply template to all post types.
tr: Şablonu tüm gönderi türlerine uygulamak için boş bırakın.

en: Leave empty to use WooCommerce default list.
tr: WooCommerce varsayılan listesini kullanmak için boş bırakın.

en: Leave the first comment
tr: İlk yorumu bırakın

en: Leave viewport
tr: Görünüm alanından ayrıl

en: Leave your comment
tr: Yorum Bırakın

en: Left
tr: Sol

en: Left to right
tr: Soldan sağa

en: Letter spacing
tr: Harf boşluğu

en: License
tr: Lisans

en: License activated.
tr: Lisans etkinleştirildi.

en: License key format
tr: Lisans anahtarı biçimi

en: Light
tr: Açık

en: Light color
tr: Açık renk

en: Light dream
tr: Hafif rüya

en: Lightbox ID
tr: Işık Kutusu Kimliği

en: Lightbox Image
tr: Işık Kutulu Resmi

en: Lightbox Video
tr: Işık Kutulu Video

en: Lightbox background
tr: Işık kutusu arka planı

en: Lightbox close color
tr: Işık kutusu kapanış rengi

en: Lightbox close size
tr: Işık kutusu yakın boyutu

en: Lightbox height
tr: Işık kutusu yüksekliği

en: Lightbox image size
tr: Işık kutusu görüntü boyutu

en: Lightbox width
tr: Işık kutusu genişliği

en: Lightness
tr: Hafiflik

en: Limit how often this popup appears.
tr: Bu açılır pencerenin ne sıklıkta görüneceğini sınırlayın.

en: Line cap
tr: Hat kapağı

en: Line height
tr: Satır yüksekliği

en: Line width in px
tr: Px cinsinden çizgi genişliği

en: Link & status
tr: Bağlantı ve durum

en: Link To
tr: Link

en: Link entire product
tr: Ürünün tamamını bağlayın

en: Link image
tr: Bağlantı görüntüsü

en: Link rendered as
tr: Bağlantı şu şekilde oluşturulur

en: Link title
tr: Bağlantı başlığı

en: Link to
tr: Bağlantı

en: Link to lightbox
tr: Işık kutusuna bağlantı

en: Link to post
tr: Yazı bağlantısı

en: Link type
tr: Varsayılan görsel bağlantı tipi

en: Linked
tr: Bağlantılı

en: Links
tr: Bağlantılar

en: List
tr: Liste

en: List item
tr: Liste öğesi

en: List item #1
tr: Liste öğesi #1

en: List item #2
tr: Liste öğesi #2

en: List items
tr: Öğeleri listele

en: Load Gutenberg data into Bricks
tr: Gutenberg verilerini Bricks'e yükleme

en: Load more
tr: Daha fazla yükle

en: Load templates from any another Bricks installation you have access to in your template library.
tr: Şablon kitaplığınızda erişiminiz olan başka bir Bricks kurulumundan şablonlar yükleyin.

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: Loading templates
tr: Şablon yükleme

en: Local storage
tr: Yerel depolama

en: Locked
tr: Kilitli

en: Log in to %s to retrieve your license key or copy & paste it from your purchase confirmation email.
tr: Lisans anahtarınızı almak için %s adresinde oturum açın veya satın alma onay e-postanızdan kopyalayıp yapıştırın.

en: Log in user after successful registration. Tip: Set action "Redirect" to redirect user to the account/admin area.
tr: Başarılı kayıttan sonra kullanıcı girişi yapın. İpucu: Kullanıcıyı hesap/yönetici alanına yönlendirmek için "Yönlendirme" eylemini ayarlayın.

en: Logged in
tr: Giriş yapıldı

en: Logged out
tr: Çıkış yapıldı

en: Login
tr: Giriş

en: Login field *
tr: Giriş alanı *

en: Logo URL
tr: Logo URL'si

en: Logo height
tr: Logo yüksekliği

en: Logo inverse
tr: Ters Logo

en: Logo text
tr: Logo yazısı

en: Logo width
tr: Logo genişliği

en: Longitude
tr: Boylam

en: Loop
tr: Döngü

en: Low Stock / On backorder
tr: Düşük Stok / Arka Siparişte

en: Low stock
tr: Düşük stok

en: Lowercase
tr: Küçük harf

en: Lowercase removes leading zeros
tr: Küçük harfler baştaki sıfırları kaldırır

en: Magnificent
tr: Muhteşem

en: MailChimp API key
tr: MailChimp API anahtarı

en: Mailchimp API key required! Add key in dashboard under: %s
tr: Mailchimp API anahtarı gerekli! Anahtarı kontrol paneline ekleyin: %s

en: Main query
tr: Ana sorgu

en: Make sure the remote website entered above has granted you "My Templates Access".
tr: Yukarıda girilen uzak web sitesinin size "Şablonlarıma Erişim" izni verdiğinden emin olun.

en: Make sure there are no elements with links inside your linked container (nested links).
tr: Bağlantılı kapsayıcınızın içinde bağlantı içeren hiçbir öğe olmadığından emin olun (iç içe bağlantılar).

en: Make sure ticked "Enable AJAX add to cart buttons on archives" in WooCommerce > Settings > Products
tr: WooCommerce > Ayarlar > Ürünler'de "Arşivlerde AJAX sepete ekle düğmelerini etkinleştir" seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun

en: Manage my menus in WordPress.
tr: WordPress'te menülerimi yönetin.

en: Manage your custom font files
tr: Özel yazı tipi dosyalarınızı yönetin

en: Map
tr: Konumu

en: Map Type Control
tr: Harita Türü Denetimi

en: Map style
tr: Harita stili

en: Map type
tr: Harita Tipi

en: March
tr: Mart

en: Margin
tr: Kenar

en: Marker height in px
tr: Marker yüksekliği px cinsinden

en: Marker width in px
tr: Marker genişliği px cinsinden

en: Markers
tr: İşaretleyiciler

en: Marvelous
tr: Muhteşem

en: Masonry
tr: Duvar

en: Max
tr: Maksimum

en: Max upload size: %s
tr: Maksimum yükleme boyutu: %s

en: Max. height
tr: Maks. yükseklik

en: Max. post width
tr: Maks. direk genişliği

en: Max. price
tr: Maks. fiyat

en: Max. products
tr: Maks. ürünler

en: Max. related posts
tr: Max. ilgili gönderiler

en: Max. size
tr: Maks. boyut

en: Max. time
tr: Maks. zaman

en: Max. value
tr: Maks. değer

en: Max. width
tr: Maks. genişlik

en: May
tr: Mayıs

en: Media
tr: Medya

en: Media File
tr: Medya Dosyası

en: Medium
tr: Orta

en: Mega menu
tr: Mega Menü

en: Member
tr: Üye

en: Menu
tr: Menü

en: Menu order
tr: Menü düzeni

en: Message
tr: Mesaj

en: Message sent from:
tr: Mesaj gönderildi:

en: Message successfully sent. We will get back to you as soon as possible.
tr: Mesaj başarıyla gönderildi. En kısa sürede size geri dönüş yapacağız.

en: Messages
tr: Mesajlar

en: Meta Data
tr: Meta Veriler

en: Meta data
tr: Meta veri

en: Meta description
tr: Meta açıklaması

en: Meta key
tr: Meta Anahtarı

en: Meta keywords
tr: Tüm anahtar kelimeler

en: Meta query
tr: Meta sorgu

en: Meta robots
tr: Meta robotlar

en: Meta typography
tr: Meta tipografi

en: Meta value
tr: Meta değeri

en: Mid Size
tr: Orta Boy

en: Middle center
tr: Orta merkez

en: Middle left
tr: Orta Sol

en: Middle right
tr: Orta Sağ

en: Mime type
tr: MIME Türü

en: Min. PHP version to run Bricks is PHP 5.4
tr: Min. Bricks'i çalıştırmak için PHP sürümü PHP 5.4'tür

en: Min. dimension: Twice the value under logo height / logo width for proper display on retina devices.
tr: Min. boyut: Retina cihazlarda düzgün görüntüleme için logo yüksekliği / logo genişliği altındaki değerin iki katı.

en: Min. height
tr: Min. yükseklik

en: Min. height is 70.
tr: Minimum yükseklik 70'tir.

en: Min. price
tr: En az fiyat

en: Min. time
tr: Min. zaman

en: Min. value
tr: Min. değer

en: Min. width
tr: Min. genişlik

en: Mini cart
tr: Mini Sepet

en: Misc
tr: Çeşitli

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Missing sidebar name.
tr: Yan çubuk adı eksik.

en: Mobile
tr: Mobil

en: Mobile first
tr: Önce mobil

en: Mobile landscape
tr: Mobil manzara

en: Mobile menu
tr: Mobil menü

en: Mobile portrait
tr: Mobil portre

en: Mode
tr: Mod

en: Modified date
tr: Değiştirilme tarihi

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Month: %s
tr: Ay: %s Turları

en: Monthly
tr: Aylık

en: More about meta robots directives.
tr: Meta robot yönergeleri hakkında daha fazla bilgi.

en: More content to come ..
tr: Daha fazla içerik gelecek ..

en: More layouts
tr: Daha fazla düzen

en: More text
tr: Daha fazla metin

en: Most Popular
tr: En Popüler

en: Mouse enter
tr: Fare girişi

en: Mouse leave
tr: Fare izni

en: Mouse leave window
tr: Fare pencereden çıkar

en: Move
tr: Taşı

en: Moved
tr: Taşındı

en: Multilevel
tr: Çok seviyeli

en: Mute
tr: Sessiz

en: Muted
tr: Sessiz

en: Muted color
tr: Sessiz renk

en: My Templates
tr: Şablonlarım

en: My Templates Access
tr: Şablonlarıma Erişim

en: My account
tr: Hesabım

en: My templates
tr: Şablonlarım

en: MySQL version
tr: MySQL Sürümü

en: Name
tr: İsim

en: Native actions on this hook
tr: Bu kancadaki yerel eylemler

en: Nav
tr: Dolaşım

en: Nav item
tr: Nav öğesi

en: Nav items
tr: Nav öğeleri

en: Navigate through the different query pages without reloading the page.
tr: Sayfayı yeniden yüklemeden farklı sorgu sayfaları arasında gezinin.

en: Need help? Found a bug? Suggest a feature?
tr: Yardıma mı ihtiyacınız var? Bir hata mı buldunuz? Bir özellik mi öneriyorsunuz?

en: Neutral blue
tr: Nötr mavi

en: Never
tr: Asla

en: New
tr: Yeni

en: New Custom Font
tr: Yeni Özel Yazı Tipi

en: New Template
tr: Yeni Şablon

en: New Template Name
tr: Yeni Şablon Adı

en: New color could not be saved.
tr: Yeni renk kaydedilemedi.

en: New color palette name
tr: Yeni renk paleti adı

en: New sidebar created.
tr: Yeni kenar çubuğu oluşturuldu.

en: New theme style name
tr: Yeni tema stili adı

en: Newer Comments
tr: Yeni Yorumlar

en: Next
tr: Sonraki

en: Next Icon
tr: Sonraki Simge

en: Next arrow
tr: Sonraki ok

en: Next label
tr: Sonraki etiket

en: Next post
tr: Sonraki yazı

en: Nice job
tr: İyi işti

en: Nickname
tr: Kullanıcı Adı

en: No
tr: Hayır

en: No Bricks data found.
tr: Tuğla verisi bulunamadı.

en: No Custom Font found in Trash
tr: Çöp Kutusunda Özel Yazı Tipi Bulunamadı

en: No Custom Fonts found
tr: Özel Yazı Tipi Bulunamadı

en: No Facebook page URL provided.
tr: Facebook sayfası URL'si verilmemiştir.

en: No HTML markup defined.
tr: Tanımlanmış HTML işaretlemesi yok.

en: No SVG selected.
tr: SVG seçili değil.

en: No Template Bundle found
tr: Şablon Paketi bulunamadı

en: No Template Tag found
tr: Şablon Etiketi bulunamadı

en: No Template found in Trash
tr: Çöp Kutusunda Şablon Bulunamadı

en: No Templates found
tr: Şablon bulunamadı

en: No Vimeo ID provided.
tr: Vimeo kimliği sağlanmadı.

en: No Vimeo URL provided.
tr: Vimeo URL'si sağlanmadı.

en: No WordPress added content found.
tr: WordPress eklenmiş içerik bulunamadı.

en: No WordPress widget type selected.
tr: Seçili WordPress widget türü yok.

en: No YouTube ID provided.
tr: YouTube kimliği verilmemiştir.

en: No YouTube URL provided.
tr: YouTube URL'si verilmemiştir.

en: No access
tr: Erişim yok

en: No accordion item added.
tr: Akordeon öğesi eklenmedi.

en: No action has been set for this form.
tr: Bu form için herhangi bir eylem belirlenmemiştir.

en: No additional information to show.
tr: Gösterilecek ek bilgi yok.

en: No audio file selected.
tr: Seçili ses dosyası yok.

en: No caption
tr: Başlık yok

en: No checkout fields defined.
tr: Tanımlanmış ödeme alanı yok.

en: No code found.
tr: Kod bulunamadı.

en: No conditions set. Click the "+" icon to add your render condition.
tr: Ayarlanmış koşul yok. Render koşulunuzu eklemek için "+" simgesine tıklayın.

en: No content
tr: İçerik yok

en: No date/fields set.
tr: Tarih/alanlar ayarlanmamış.

en: No dynamic data found.
tr: Dinamik veri bulunamadı.

en: No dynamic data set.
tr: Dinamik veri seti yok.

en: No effect with loop enabled
tr: Döngü etkinken etki yok

en: No email address provided.
tr: E-posta adresi verilmemiştir.

en: No excerpt found.
tr: Alıntı bulunamadı.

en: No featured image set.
tr: Öne çıkan görsel seti yok.

en: No file URL provided.
tr: Dosya URL'si sağlanmadı.

en: No file selected.
tr: Herhangi bir dosya seçilmemiş.

en: No files chosen
tr: Seçilen dosya yok

en: No form field added.
tr: Form alanı eklenmedi.

en: No hook selected.
tr: Kanca seçilmedi.

en: No icon selected.
tr: Seçili simge yok.

en: No image
tr: Resim Yok

en: No image selected.
tr: Seçili görüntü yok.

en: No interactions set. Click the "+" icon to add an interaction.
tr: Ayarlanmış etkileşim yok. Bir etkileşim eklemek için "+" simgesine tıklayın.

en: No leading pound sign "#"
tr: Başında pound işareti yok "#"

en: No license for provided license key found.
tr: Sağlanan lisans anahtarı için lisans bulunamadı.

en: No license key provided.
tr: Lisans anahtarı sağlanmamıştır.

en: No link
tr: Bağlantı yok

en: No list items defined.
tr: Tanımlanmış liste öğesi yok.

en: No matching settings found.
tr: Eşleşen ayar bulunamadı.

en: No meta data selected.
tr: Meta veri seçilmedi.

en: No native actions on this hook
tr: Bu kancada yerel eylem yok

en: No nav menu found.
tr: Navigasyon menüsü bulunamadı.

en: No pagination on singular posts/pages.
tr: Tekil gönderilerde/sayfalarda sayfalandırma yok.

en: No previous or next posts found..
tr: Önceki veya sonraki gönderi bulunamadı...

en: No pricing table defined.
tr: Tanımlanmış fiyatlandırma tablosu yok.

en: No product archive description found.
tr: Ürün arşivi açıklaması bulunamadı.

en: No product selected
tr: Seçili ürün yok

en: No products to show.
tr: Gösterilecek ürün yok.

en: No progress bar created.
tr: İlerleme çubuğu oluşturulmadı.

en: No ratings text
tr: Derecelendirme metni yok

en: No ratings yet.
tr: Henüz oylama yok.

en: No related products to show.
tr: Gösterilecek ilgili ürün yok.

en: No repeat
tr: Tekrarlama yok

en: No results
tr: Sonuç yok

en: No revisions.
tr: Revizyon yok.

en: No scroll
tr: Kaydırma yok

en: No sharing option selected.
tr: Paylaşım seçeneği seçili değil.

en: No shortcode provided.
tr: Kısa kod sağlanmadı.

en: No sidebar selected.
tr: Kenar çubuğu seçili değil.

en: No slide added.
tr: Slayt eklenmedi.

en: No social icon added.
tr: Sosyal simge eklenmedi.

en: No spaces. No pound (#) sign.
tr: Boşluk yok. Pound (#) işareti yok.

en: No tabs added.
tr: Sekme eklenmemiş.

en: No team members added.
tr: Ekip üyesi eklenmedi.

en: No template selected.
tr: Seçili şablon yok.

en: No templates found.
tr: Şablon bulunamadı.

en: No testimonials added.
tr: Hiçbir referans eklenmemiştir.

en: No text added.
tr: Metin eklenmemiştir.

en: No video selected.
tr: Seçili video yok.

en: No wrap
tr: Sargı yok

en: No-repeat
tr: Tekrar yok

en: None
tr: Hiçbiri

en: Not allowed: Infinite template loop.
tr: İzin verilmiyor: Sonsuz şablon döngüsü.

en: Not exists
tr: Mevcut değil

en: Not found
tr: Bulunamadı

en: Not supported on mobile devices
tr: Mobil cihazlarda desteklenmez

en: Nothing found.
tr: Hiçbirşey Bulunamadı.

en: Nothing found. Please try again with a different keyword!
tr: Hiçbir şey bulunamadı. Lütfen farklı bir anahtar kelime ile tekrar deneyin!

en: Nothing to copy
tr: Kopyalanacak bir şey yok

en: Nothing to paste
tr: Yapıştıracak bir şey yok

en: November
tr: Kasım

en: Number
tr: Numara

en: Number between 1 - 100 or auto
tr: 1 - 100 arasında sayı veya otomatik

en: Number of comments
tr: Yorum sayısı

en: Number of posts
tr: Gönderi sayısı

en: Numbered list
tr: Numaralı liste

en: Numeric meta value
tr: Sayısal meta değeri

en: Object fit
tr: Nesne uyumu

en: Object position
tr: Nesne konumu

en: Oblique
tr: Eğik

en: October
tr: Ekim

en: Odd background
tr: Tuhaf arka plan

en: Off
tr: Kapalı

en: Offcanvas
tr: Tuval dışı

en: Offset
tr: Ofset

en: Okay
tr: Tamam

en: Older Comments
tr: Eski Yorumlar

en: Oldest
tr: En Eski

en: On sale
tr: Stokta

en: Once you are familiar with how Bricks works its a good idea to learn about templates. This is how you create your website header, footer and any other type of reuseable content such as blog post layouts, archives, your search result and error pages.
tr: Bricks'in nasıl çalıştığını öğrendikten sonra şablonlar hakkında bilgi edinmek iyi bir fikirdir. Web sitenizin üstbilgisini, altbilgisini ve blog yazısı düzenleri, arşivler, arama sonucu ve hata sayfalarınız gibi diğer her türlü yeniden kullanılabilir içeriği bu şekilde oluşturursunuz.

en: One Page Navigation
tr: Tek Sayfa Navigasyon

en: One feature per line
tr: Hat başına bir özellik

en: Only added if none of your product fields contains any links.
tr: Yalnızca ürün alanlarınızdan hiçbiri bağlantı içermiyorsa eklenir.

en: Only grant access to your templates to the websites entered above. One URL per line.
tr: Şablonlarınıza yalnızca yukarıda girilen web sitelerine erişim izni verin. Satır başına bir URL.

en: Only parent terms
tr: Yalnızca ebeveyn terimleri

en: Only set if you experience problems with the default rendering in the builder (REST API disabled, etc.)
tr: Yalnızca oluşturucudaki varsayılan işleme ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız ayarlayın (REST API devre dışı, vb.)

en: Opacity
tr: Opaklık

en: Open
tr: Açık

en: Open in new tab
tr: Yeni sekmede aç

en: Open on add to cart (AJAX)
tr: Sepete eklerken aç (AJAX)

en: Operating system
tr: İşletim sistemi

en: Opposites linked
tr: Zıt kutuplar bağlantılı

en: Options
tr: Seçenekler

en: Options (one per line)
tr: Seçenekler (her satır için bir tane)

en: Options type
tr: Seçenek Türü

en: Or
tr: Veya

en: Order
tr: Sipariş

en: Order by
tr: Tarafından sipariş

en: Order date
tr: Sipariş tarihi

en: Order details
tr: Sipariş detayları

en: Order email
tr: E-posta sipariş edin

en: Order id
tr: Sipariş Kimliği

en: Order meta key
tr: Sipariş meta anahtarı

en: Order number
tr: Sipariş Numarası

en: Order overview
tr: Siparişe genel bakış

en: Order payment method
tr: Sipariş ödeme yöntemi

en: Order receipt
tr: Sipariş makbuzu

en: Order review
tr: Sipariş İnceleme

en: Order total
tr: Sipariş Toplamı

en: Original price
tr: Orijinal fiyat

en: Original price typography
tr: Orijinal fiyat tipografisi

en: Other
tr: Diğer

en: Other (URL)
tr: Diğer (URL)

en: Other classes
tr: Diğer sınıflar

en: Out of Stock
tr: Stokta Yok

en: Outline
tr: Taslak

en: Outline - Dark
tr: Anahat - Koyu

en: Outline - Light
tr: Anahat - Işık

en: Outline - Primary
tr: Anahatlar - Birincil

en: Output PHP function
tr: Çıktı PHP işlevi

en: Outset
tr: Başlangıç

en: Outstanding
tr: Ödenmemiş

en: Overflow
tr: Taşma

en: Overlay
tr: Kaplama

en: Overlay content
tr: Yer paylaşımlı içerik

en: Overwrite
tr: Üzerine yaz

en: PHP class does not exist
tr: PHP sınıfı mevcut değil

en: PHP execution time limit
tr: PHP yürütme süresi sınırı

en: PHP max upload file size
tr: PHP maksimum yükleme dosya boyutu

en: PHP memory limit
tr: PHP Bellek Sınırı

en: PHP post max size
tr: PHP en büyük kargo boyutu

en: PHP safe mode
tr: PHP güvenli kip

en: PHP version
tr: PHP versiyonu

en: Padding
tr: Dolgu

en: Page
tr: Sayfa

en: Page %s
tr: Sayfa %s

en: Page ID
tr: Sayfa ID

en: Page date
tr: Sayfa tarihi

en: Page modified
tr: Sayfa değiştirildi

en: Page not found
tr: Sayfa bulunamadı

en: Page order
tr: Sayfa sırası

en: Page settings
tr: Sayfa Ayarları

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Page-specific styles are loaded inline by default. Select "External files" to load required CSS only and to allow for stylesheet caching.
tr: Sayfaya özgü stiller varsayılan olarak satır içi yüklenir. Yalnızca gerekli CSS'yi yüklemek ve stil sayfası önbelleğe almaya izin vermek için "Harici dosyalar "ı seçin.

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Pages:
tr: Sayfalar:

en: Pagination
tr: Sayfalandırma

en: Pale dawn
tr: Solgun şafak

en: Pane
tr: Bölme

en: Panel width could not be saved.
tr: Panel genişliği kaydedilemedi.

en: Parent
tr: Ebeveyn

en: Parent theme URI
tr: Ana tema URI'si

en: Parent theme author URI
tr: Ana tema yazarı URI

en: Parent theme name
tr: Ana tema adı

en: Parent theme version
tr: Ana tema sürümü

en: Password
tr: Şifre

en: Password Protection
tr: Parola Koruması

en: Password field
tr: Şifre alanı

en: Password min. length
tr: Şifre min. uzunluğu

en: Password protect your templates.
tr: Şablonlarınızı parola ile koruyun.

en: Password required.
tr: Şifre gerekli.

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Paste styles
tr: Stilleri yapıştır

en: Pasted
tr: Yapıştırıldı

en: Pause on focus
tr: Odaklanmada duraklama

en: Pause on hover
tr: Durdur

en: Paused
tr: Durduruldu

en: Pay
tr: Ödeme

en: Payment
tr: Ödeme

en: Pending message
tr: Bekleyen mesaj

en: Per page load
tr: Sayfa yükleme başına

en: Per session
tr: Seans başına

en: Percent
tr: Yüzde

en: Percentage
tr: Yüzde

en: Percentage typography
tr: Yüzde tipografi

en: Performance
tr: Performans

en: Permalink
tr: Kalıcı Bağlantı

en: Picture in picture
tr: Resim içinde resim

en: Pie Chart
tr: Pasta Grafiği

en: Pinned elements
tr: Sabitlenmiş elemanlar

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: Placeholder color
tr: Yer Tutucu Rengi

en: Placeholder image shown.
tr: Yer tutucu resim gösterilmektedir.

en: Placeholder typography
tr: Yer tutucu tipografi

en: Play inline
tr: Satır içi oynat

en: Play interaction
tr: Oyun etkileşimi

en: Please check your email to confirm your subscription.
tr: Aboneliğinizi onaylamak için lütfen e-postanızı kontrol edin.

en: Please click the button below to generate all required CSS files.
tr: Gerekli tüm CSS dosyalarını oluşturmak için lütfen aşağıdaki düğmeye tıklayın.

en: Please copy & paste your license key in here ..
tr: Lütfen lisans anahtarınızı kopyalayıp buraya yapıştırın.

en: Please create a full-site backup before running the converter.
tr: Lütfen dönüştürücüyü çalıştırmadan önce tam site yedeği oluşturun.

en: Please ensure SMTP is set up on this site so all outgoing emails are delivered properly.
tr: Lütfen SMTP'nin bu sitede ayarlandığından emin olun, böylece tüm giden e-postalar düzgün bir şekilde teslim edilir.

en: Please enter a password of at least %s characters.
tr: Lütfen en az %s karakterden oluşan bir parola girin.

en: Please enter the latitude/longitude when using multiple markers.
tr: Birden fazla işaretleyici kullanırken lütfen enlem/boylam girin.

en: Please select a filter input.
tr: Lütfen bir filtre girişi seçin.

en: Please select rating icons.
tr: Lütfen derecelendirme simgelerini seçin.

en: Please set at least one product filter.
tr: Lütfen en az bir ürün filtresi ayarlayın.

en: Please share your reason(s) for deactivation Bricks. The more details, the better :)
tr: Lütfen Bricks'i devre dışı bırakma nedeninizi/sebeplerinizi paylaşın. Ne kadar çok ayrıntı, o kadar iyi :)

en: Please use your Bricks account email address for all customer support requests. To attach larger files, please send an email directly to %1$s. To see what is currently in development or submit/upvote feature requests please visit our %2$s.
tr: Lütfen tüm müşteri destek talepleri için Bricks hesabınızın e-posta adresini kullanın. Daha büyük dosyalar eklemek için lütfen doğrudan %1$s adresine bir e-posta gönderin. Şu anda nelerin geliştirilmekte olduğunu görmek veya özellik isteklerini göndermek/oylamak için lütfen %2$s adresimizi ziyaret edin.

en: Popular
tr: Popüler

en: Popularity
tr: Popülerlik

en: Populate Content
tr: İçeriği Doldurun

en: Popup limit
tr: Açılır pencere sınırı

en: Position
tr: Pozisyon

en: Positioning
tr: Konumlandırma

en: Post
tr: Yazı

en: Post Content
tr: Yazı İçeriği

en: Post ID
tr: Yazı ID

en: Post Navigation
tr: Paylaşım Navigasyon

en: Post Title
tr: Yazı Başlığı

en: Post author
tr: Yazar

en: Post comments
tr: Yorum Göndermek

en: Post comments count
tr: Gönderi Yorum Sayısını Göster

en: Post content
tr: Mesaj İçeriği

en: Post date
tr: Yazı Tarihi

en: Post excerpt
tr: Yazı alıntısı

en: Post link
tr: Yazı Link

en: Post meta typography
tr: Meta sonrası tipografi

en: Post modified date
tr: Değişiklik tarihi

en: Post navigation
tr: Mesaj navigasyon

en: Post parent
tr: Ebeveyn postası

en: Post status
tr: Gönderi durumu

en: Post time
tr: Posta süresi

en: Post title
tr: Yazı Başlığı

en: Post title typography
tr: Yazı başlığı tipografisi

en: Post type
tr: Gönderi Türü

en: Post types
tr: Blog Post Şekli

en: Posts
tr: Yazılar

en: Posts per page
tr: Sayfa başına gönderilen mesaj sayısı

en: Posts per row
tr: Satır başına gönderiler

en: Posts should be in a same taxonomy term.
tr: Gönderiler aynı taksonomi teriminde olmalıdır.

en: Precedes "Link Image" setting.
tr: "Bağlantı Görüntüsü" ayarından önce gelir.

en: Precedes image height setting.
tr: Görüntü yüksekliği ayarından önce gelir.

en: Precedes image ratio setting.
tr: Görüntü oranı ayarından önce gelir.

en: Prefix
tr: Önek

en: Prefix block
tr: Önek bloğu

en: Prefix typography
tr: Önek tipografisi

en: Preload
tr: Önceden Yükle

en: Prev
tr: Önceki

en: Prev arrow
tr: Önceki ok

en: Prev label
tr: Önceki etiket

en: Preview
tr: Önizleme

en: Preview autosave
tr: Otomatik kaydetmeyi önizle

en: Preview image
tr: Resmi Önizle

en: Preview mode
tr: Önizleme modu

en: Preview template
tr: Şablonu Ön izleme

en: Previous Icon
tr: Önceki Simge

en: Previous post
tr: Önceki Yazı

en: Price
tr: Fiyat

en: Price meta
tr: Fiyat meta

en: Price prefix
tr: Fiyat öneki

en: Price suffix
tr: Fiyat soneki

en: Price typography
tr: Fiyat tipografisi

en: Pricing
tr: Fiyatlandırma

en: Pricing Tables
tr: Fiyatlandırma Tabloları

en: Pricing table
tr: Fiyat tablosu

en: Pricing tables
tr: Fiyat tabloları

en: Primary
tr: Birincil

en: Primary color
tr: Ana renk

en: Privacy
tr: Gizlilik

en: Product
tr: Ürün

en: Product ID
tr: Ürün ID

en: Product SKU
tr: Ürün Stok Kodu

en: Product additional information
tr: Ürün ek bilgileri

en: Product archive
tr: Ürün arşivi

en: Product attribute
tr: Geçersiz ürün nitelik türü - ürün niteliği türü şunlardan herhangi biri olmalıdır: %s

en: Product badge "New"
tr: Ürün rozeti "Yeni"

en: Product badge "Sale"
tr: Ürün rozeti "Satış"

en: Product categories
tr: Ürün kategorileri

en: Product category image
tr: Ürün kategorisi görseli

en: Product content
tr: Ürün İçeriği

en: Product content is empty.
tr: Ürün içeriği boş.

en: Product gallery
tr: Ürün Galerisi

en: Product meta
tr: Ürün metalarında

en: Product on sale
tr: Ürün satışta

en: Product price
tr: Ürün fiyatı

en: Product rating
tr: Ürün değerlendirmesi

en: Product ratings are disabled.
tr: Ürün derecelendirmeleri devre dışı bırakıldı.

en: Product search
tr: Ürün arama

en: Product short description
tr: Ürün kısa açıklama

en: Product stock
tr: Ürün Stok

en: Product stock status
tr: Ürün stok durumu

en: Product tabs
tr: Ürün Sekmeleri

en: Product tags
tr: Ürün etiketleri

en: Product title
tr: Ürün başlığı

en: Product type
tr: Ürün tipi

en: Product up/cross-sells
tr: Ürün yükseltme/çapraz satış

en: Products
tr: Ürünler

en: Products archive description
tr: Ürün arşivi açıklaması

en: Products filter
tr: Ürün filtresi

en: Products orderby
tr: Siparişe göre ürünler

en: Products pagination
tr: Ürünleri sayfalama

en: Products per page
tr: Sayfa başına ürünler

en: Products total results
tr: Ürünler toplam sonuçlar

en: Profile picture
tr: Profil fotoğrafı

en: Progress Bar
tr: İlerleme çubuğu

en: Progress bar
tr: İlerleme Çubuğu

en: Project ID
tr: Porje kodu

en: Project not found.
tr: Proje bulunamadı.

en: Provide your own options in JSON format
tr: JSON biçiminde kendi seçeneklerinizi sağlayın

en: Pseudo-class created
tr: Sözde sınıf oluşturuldu

en: Pseudo-class deleted
tr: Sözde sınıf silindi

en: Pseudo-element created
tr: Sözde öğe oluşturuldu

en: Pseudo-element deleted
tr: Sözde öğe silindi

en: Public templates
tr: Genel şablonlar

en: Publish
tr: Yayınla

en: Published
tr: Yayınlanan

en: Published date
tr: Yayım tarihi

en: Quantity
tr: Miktar

en: Query
tr: Sorgu

en: Query Bricks data in search results
tr: Arama sonuçlarında Bricks verilerini sorgulama

en: Query loop
tr: Sorgu döngüsü

en: Quick Feedback
tr: Hızlı geribildirim

en: Quick nav
tr: Hızlı nav

en: Quotes
tr: Alıntılar

en: REST API Prefix
tr: REST API Öneki

en: Radio
tr: Radyo

en: Radio list
tr: Radyo listesi

en: Radius
tr: Yarıçap

en: Random
tr: Rastgele

en: Random order
tr: Rastgele Sıralama

en: Random seed TTL
tr: Rastgele tohum TTL

en: Rate limit for this hour reached. Please wait until the next full hour for it to be resetted.
tr: Bu saat için ücret sınırına ulaşıldı. Sıfırlanması için lütfen bir sonraki tam saate kadar bekleyin.

en: Rated %s out of 5
tr: 5 üzerinden %s oy aldı

en: Rating
tr: Değerlendirme

en: Rating icon
tr: Derecelendirme simgesi

en: Rating typography
tr: Derecelendirme tipografisi

en: Raw
tr: Çiğ

en: Raw HTML
tr: Ham HTML

en: Read more
tr: Devamını Oku

en: Read more about %s
tr: Hakkında daha fazlasını okuyun %s

en: Ready to publish your first post?
tr: İlk paylaşımını yapmak için hazır mısın?

en: Recent comments
tr: Son Yorumlar

en: Recent posts
tr: Son gönderiler

en: Recommended length: 55 characters. Default: Post/page excerpt.
tr: Önerilen uzunluk: 55 karakter. Varsayılan: Gönderi/sayfa alıntısı.

en: Recommended length: 95 characters or less. Default: Post/page title.
tr: Önerilen uzunluk: 95 karakter veya daha az. Varsayılan: Gönderi/sayfa başlığı.

en: Recommended max_execution_time: 180 (or more)
tr: Önerilen max_execution_time: 180 (veya daha fazla)

en: Recommended size: Large. Default: Featured image.
tr: Tavsiye edilen beden: Büyük boy. Varsayılan boyut: Öne çıkan görsel.

en: Recommended upload_max_filesize: 16M (or more)
tr: Önerilen upload_max_filesize: 16M (veya daha fazla)

en: Recommended wp_memory_limit: 64M (or more)
tr: Önerilen wp_memory_limit: 64M (veya daha fazla)

en: Redirect
tr: Yönlendir

en: Redirect after (ms)
tr: Yönlendirme sonrası (ms)

en: Redirect is only triggered after successful form submit.
tr: Yönlendirme yalnızca başarılı form gönderiminden sonra tetiklenir.

en: Redirect to admin area
tr: Yönetici alanına yönlendirme

en: Redo
tr: İleri al

en: Referrer URL
tr: Yönlendiren URL

en: Regenerate CSS files
tr: CSS dosyalarını yeniden oluşturma

en: Registered sidebars
tr: Kayıtlı kenar çubukları

en: Regular price typography
tr: Normal fiyat tipografisi

en: Rel attribute
tr: Rel özelliği

en: Related Posts
tr: İlgili Mesajlar

en: Related posts
tr: İlgili yazılar

en: Related products
tr: İlgili ürünler

en: Related videos from other channels
tr: Diğer kanallardan ilgili videolar

en: Relation
tr: İlişki

en: Relative
tr: Göreceli

en: Released after you cancelled
tr: Siz iptal ettikten sonra serbest bırakıldı

en: Reload canvas
tr: Tuvali yeniden yükle

en: Remarkable
tr: Olağanüstü

en: Remote
tr: Uzak

en: Remote Templates Password
tr: Uzak Şablonlar Parolası

en: Remote templates
tr: Uzak şablonlar

en: Remote templates URL
tr: Uzak şablon URL'si

en: Remove
tr: Kaldır

en: Remove all
tr: Hepsini kaldır

en: Remove attribute
tr: Özniteliği çıkar

en: Remove billing fields
tr: Faturalama alanlarını kaldırın

en: Remove file
tr: Dosyayı kaldır

en: Remove shipping fields
tr: Kargo alanlarını kaldırın

en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

en: Rename images
tr: Resimleri yeniden adlandırın

en: Render dynamic data text on canvas
tr: Tuval üzerinde dinamik veri metni oluşturma

en: Render with Bricks
tr: Tuğlalarla Render

en: Render with WordPress
tr: WordPress ile işleyin

en: Render without wrapper
tr: Sarmalayıcı olmadan render

en: Repeat
tr: Tekrarla

en: Repeat-x
tr: Tekrarla-x

en: Repeat-y
tr: Tekrarla-y

en: Replace content
tr: İçeriği değiştir

en: Reply
tr: Cevapla

en: Reply to email address
tr: E-posta adresine yanıt ver

en: Required
tr: Gerekli

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Reset Settings
tr: Ayarları Sıfırla

en: Reset filters
tr: Filtreleri sıfırla

en: Reset styles
tr: Stilleri sıfırla

en: Resetting all breakpoints deletes all custom breakpoints and resets all default breakpoints.
tr: Tüm kesme noktalarını sıfırlamak, tüm özel kesme noktalarını siler ve tüm varsayılan kesme noktalarını sıfırlar.

en: Resize
tr: Yyeniden Boyutlandırma

en: Responsive breakpoints
tr: Duyarlı kesme noktaları

en: Restart
tr: Yeniden başlat

en: Result Count
tr: Sonuç sayısı

en: Results
tr: Sonuçlar

en: Results for: %s
tr: Sonuçlar:%s

en: Reverse
tr: Ters

en: Revision applied
tr: Revizyon uygulandı

en: Revision by
tr: Tarafından revizyon

en: Revision deleted
tr: Revizyon silindi

en: Revision discarded
tr: Revizyon iptal edildi

en: Revisions
tr: Düzeltmeler

en: Rewind
tr: Geri Sarma

en: Rewind by drag
tr: Sürükleyerek geri sarma

en: Ribbon
tr: Kurdele

en: Rich Text
tr: Zengin metin

en: Ridge
tr: Sırt

en: Right
tr: Sağ

en: Right to left
tr: Sağdan sola

en: Roadmap
tr: Yol Haritası

en: Roles
tr: Roller

en: Root container margin
tr: Kök konteyner marjı

en: Root container padding
tr: Kök konteyner dolgusu

en: Root container width
tr: Kök konteyner genişliği

en: Rotate
tr: Döndür

en: Rotate X
tr: X'i döndür

en: Rotate Y
tr: Y'yi döndür

en: Rotate Z
tr: Z'yi döndür

en: Round
tr: Yuvarlak

en: Row gap
tr: Sıra boşluğu

en: Run code
tr: Kodu çalıştır

en: Run only once
tr: Sadece bir kez çalıştır

en: Run this interaction if the following conditions are met.
tr: Aşağıdaki koşullar karşılandığında bu etkileşimi çalıştırın.

en: Running the %s detects any outdated Bricks data and automatically updates it to the latest syntax.
tr: 0] çalıştırıldığında güncel olmayan Bricks verileri tespit edilir ve otomatik olarak en son sözdizimine güncellenir.

en: SSL certificate
tr: SSL Sertifikası

en: SVG files describe images in XML format and can therefore contain malicious code. With %s enabled Bricks will try to sanitize SVG files during upload.
tr: SVG dosyaları görüntüleri XML biçiminde tanımlar ve bu nedenle kötü amaçlı kod içerebilir. 0] etkinleştirildiğinde Bricks, yükleme sırasında SVG dosyalarını sterilize etmeye çalışacaktır.

en: SVG files not imported for security reasons.
tr: SVG dosyaları güvenlik nedeniyle içe aktarılmıyor.

en: SVG uploads
tr: SVG yüklemeleri

en: Sale
tr: İndirim

en: Sale price typography
tr: Satış fiyatı tipografisi

en: Sale!
tr: İndirim!

en: Satellite
tr: Uydu

en: Saturation
tr: Doygunluk

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Save
tr: Kaydet

en: Save Bricks data as Gutenberg data
tr: Bricks verilerini Gutenberg verileri olarak kaydetme

en: Save Settings
tr: Ayarları Kaydet

en: Save as global element
tr: Global öğe olarak kaydet

en: Save as template
tr: Şablon olarak kaydet

en: Save draft
tr: Taslağı kaydet

en: Save new style
tr: Yeni stili kaydet

en: Save new title/permalink
tr: Yeni başlığı/permalink'i kaydet

en: Save style
tr: Stil kaydet

en: Saved
tr: Kaydedildi

en: Saved as template
tr: Şablon olarak kaydedildi

en: Scale
tr: Ölçek

en: Scale X
tr: Ölçek X

en: Scale Y
tr: Y ölçeği

en: Scale color
tr: Ölçek rengi

en: Scale down
tr: Azalt

en: Scale length in px
tr: Px cinsinden ölçek uzunluğu

en: Scroll
tr: Kaydırma

en: Scroll offset
tr: Kaydırma ofseti

en: Scrolling background
tr: Kayan arka plan

en: Scrolling box shadow
tr: Kayan kutu gölgesi

en: Scrolling text color
tr: Kayan metin rengi

en: Search
tr: Arama

en: Search ...
tr: Arama ...

en: Search Custom Fonts
tr: Özel Yazı Tiplerini Ara

en: Search Overlay
tr: Arama Yerleşimi

en: Search Template Bundles
tr: Şablon Paketlerini Ara

en: Search Template Tags
tr: Şablon Etiketlerini Ara

en: Search Templates
tr: Arama Şablonları

en: Search background color
tr: Ajax Arama Arkaplan Rengi

en: Search border
tr: Arama sınırı

en: Search by title
tr: Başlığa göre ara

en: Search documentation
tr: Arama belgeleri

en: Search elements ..
tr: Arama elemanları ...

en: Search fonts
tr: Yazı tiplerini ara

en: Search for ..
tr: Aramak için ...

en: Search icons
tr: Simgeleri Ara

en: Search pages ..
tr: Arama sayfaları ...

en: Search results
tr: Arama sonuçları

en: Search results for:
tr: Arama sonuçları:

en: Search settings
tr: Arama ayarları

en: Search site
tr: Sitede ara

en: Search tag
tr: Arama etiketi

en: Search templates ..
tr: Arama şablonları ...

en: Search term
tr: Arama terimi

en: Search type
tr: Arama türü

en: Secondary
tr: İkincil

en: Secondary color
tr: İkincil renk

en: Section
tr: Bölüm

en: Select
tr: Seç

en: Select Dynamic Data
tr: Dinamik Verileri Seçin

en: Select a theme style or create a new one to style your website (%s).
tr: Web sitenizi şekillendirmek için bir tema stili seçin veya yeni bir tane oluşturun (%s).

en: Select action(s) you want to perform after form has been successfully submitted.
tr: Form başarıyla gönderildikten sonra gerçekleştirmek istediğiniz eylem(ler)i seçin.

en: Select and import your settings JSON file from your computer.
tr: Ayarlarınızı JSON dosyasını bilgisayarınızdan seçin ve içe aktarın.

en: Select and import your template JSON/ZIP file from your computer.
tr: Şablon JSON/ZIP dosyanızı bilgisayarınızdan seçin ve içe aktarın.

en: Select any revision to preview it. Click "Apply" to continue editing the selected revision. Click "Discard" to continue editing the current revision.
tr: Önizlemek için herhangi bir revizyonu seçin. Seçilen revizyonu düzenlemeye devam etmek için "Uygula "ya tıklayın. Geçerli revizyonu düzenlemeye devam etmek için "At "a tıklayın.

en: Select archive term
tr: Arşiv terimini seçin

en: Select archive type
tr: Arşiv türünü seçin

en: Select author
tr: Yazar seç

en: Select color palette
tr: Renk paleti seçme

en: Select condition
tr: Koşul Seç

en: Select content type
tr: İçerik türünü seçin

en: Select dynamic data
tr: Dinamik verileri seçin

en: Select email field
tr: E-posta alanını seçin

en: Select file
tr: Dosya Seç

en: Select file(s) to import
tr: İçe aktarılacak dosya(lar)ı seçin

en: Select first name field
tr: İlk ad alanını seçin

en: Select group(s)
tr: Grup(lar) seçin

en: Select icon
tr: Simgesini seçin

en: Select image
tr: Resim Seç

en: Select individual
tr: Bireysel seçim

en: Select last name field
tr: Soyadı alanını seçin

en: Select library
tr: Kitaplığı seç

en: Select link type
tr: Bağlantı türünü seçin

en: Select list
tr: Seçim Listesi

en: Select login field
tr: Giriş alanını seçin

en: Select nav menu
tr: Navigasyon menüsünü seçin

en: Select or create pseudo-class
tr: Sözde sınıf seçin veya oluşturun

en: Select password field
tr: Parola alanını seçin

en: Select post type
tr: Gönderi tipini seç

en: Select post types to %s.
tr: Gönderi türlerini %s olarak seçin.

en: Select post/page
tr: Gönderi/sayfa seçin

en: Select posts
tr: Gönderileri seçin

en: Select product type
tr: Ürün tipini seçin

en: Select products
tr: Ürünleri seç

en: Select shape
tr: Şekil seçin

en: Select shortcode
tr: Kısa kod seçin

en: Select taxonomies
tr: Taksonomileri seçin

en: Select template
tr: Şablon seç

en: Select template tags
tr: Şablon etiketlerini seçin

en: Select template to update
tr: Güncellenecek şablonu seçin

en: Select template type
tr: Şablon türünü seçin

en: Select template type:
tr: Şablon türünü seçin:

en: Select term
tr: Terimi seç

en: Select terms
tr: Şartları seç

en: Select text on canvas to format it. To add headings, paragraphs, and images use the "Rich Text" element.
tr: Biçimlendirmek için tuval üzerindeki metni seçin. Başlıklar, paragraflar ve resimler eklemek için "Zengin Metin" öğesini kullanın.

en: Select the type of template you want to create:
tr: Oluşturmak istediğiniz şablon türünü seçin:

en: Select type of content to show on canvas, then click "APPLY PREVIEW" to show the selected content on the canvas.
tr: Tuval üzerinde gösterilecek içerik türünü seçin, ardından seçilen içeriği tuval üzerinde göstermek için "ÖNİZLEMEYİ UYGULA" düğmesine tıklayın.

en: Select user name field
tr: Kullanıcı adı alanını seçin

en: Select/enter unit
tr: Birim seçin/girin

en: Selected sidebar has no active widgets.
tr: Seçilen kenar çubuğunda etkin widget yok.

en: Selection
tr: Seçim

en: Self
tr: Kendi

en: Semi Bold
tr: Yarı Kalın

en: Send
tr: Gönder

en: Send email to %s
tr: E-posta gönder %s

en: Send to custom email address
tr: Özel e-posta adresine gönder

en: Send to email address
tr: E-posta adresine gönder

en: Sendgrid API key
tr: Sendgrid API anahtarı

en: Sendgrid API key required! Add key in dashboard under: %s
tr: Sendgrid API anahtarı gerekli! Anahtarı kontrol paneline ekleyin: %s

en: Separate keywords by comma. Helps search engine to determine topic of a page.
tr: Anahtar kelimeleri virgülle ayırın. Arama motorunun bir sayfanın konusunu belirlemesine yardımcı olur.

en: Separated by space. No leading dot "."
tr: Boşluk ile ayrılmıştır. Başta nokta yok "."

en: Separated by space. Without class dot.
tr: Boşluk ile ayrılmış. Sınıf noktası olmadan.

en: Separator
tr: Ayırıcı

en: Separator color
tr: Ayırıcı rengi

en: Sepia
tr: Sepya

en: September
tr: Eylül

en: Server Environment
tr: Sunucu Ortamı

en: Service
tr: Hizmet

en: Session storage
tr: Oturum depolama

en: Set "Icon" as video play button for a better user experience.
tr: Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için "Simge "yi video oynatma düğmesi olarak ayarlayın.

en: Set "Top" value make this element "sticky".
tr: "Üst" değerini ayarlayarak bu öğeyi "yapışkan" hale getirin.

en: Set "Top" value to make this element "sticky".
tr: Bu öğeyi "yapışkan" yapmak için "Üst" değerini ayarlayın.

en: Set %s per user role. To define access for a specific user edit the user profile directly.
tr: Kullanıcı rolü başına %s olarak ayarlayın. Belirli bir kullanıcıya erişim tanımlamak için kullanıcı profilini doğrudan düzenleyin.

en: Set Unsplash API Key
tr: Unsplash API Anahtarını Ayarlama

en: Set attribute
tr: Öznitelik ayarla

en: Set condition(s) to apply selected theme style to your entire website or certain areas.
tr: Seçilen tema stilini web sitenizin tamamına veya belirli alanlara uygulamak için koşul(lar) belirleyin.

en: Set condition(s) to show template on specific areas of your site.
tr: Sitenizin belirli alanlarında şablon göstermek için koşul(lar) ayarlayın.

en: Set conditions
tr: Koşulları ayarlayın

en: Set custom link destination for builder toolbar logo.
tr: Oluşturucu araç çubuğu logosu için özel bağlantı hedefi ayarlayın.

en: Set for better performance if you don't run any jQuery code older than version 1.9.
tr: Sürüm 1.9'dan daha eski bir jQuery kodu çalıştırmazsanız daha iyi performans için ayarlayın.

en: Set for better performance if you don't use embeds, such as YouTube videos, on your site.
tr: Sitenizde YouTube videoları gibi yerleştirmeler kullanmıyorsanız daha iyi performans için ayarlayın.

en: Set for better performance if you don't use emojis on your site.
tr: Sitenizde emoji kullanmıyorsanız daha iyi performans için ayarlayın.

en: Set if you don't use Google Fonts or you've uploaded and self-host Google Fonts as "Custom Fonts".
tr: Google Yazı Tiplerini kullanmıyorsanız veya Google Yazı Tiplerini "Özel Yazı Tipleri" olarak yükleyip kendiniz barındırıyorsanız ayarlayın.

en: Set if you have problems with Bricks built-in lazy loading.
tr: Bricks yerleşik tembel yükleme ile ilgili sorunlarınız varsa ayarlayın.

en: Set individual video player controls under: Settings > Theme Styles > Element - Video
tr: Video oynatıcı kontrollerini ayrı ayrı ayarlayın: Ayarlar > Tema Stilleri > Öğe - Video

en: Set interactions for this popup.
tr: Bu açılır pencere için etkileşimleri ayarlayın.

en: Set language if auto detect fails (e.g. "css").
tr: Otomatik algılama başarısız olursa dili ayarlayın (örn. "css").

en: Set template style
tr: Şablon stilini ayarlama

en: Set the builder language direction.
tr: Oluşturucu dil yönünü ayarlayın.

en: Set the builder language.
tr: Oluşturucu dilini ayarlayın.

en: Set to "100vh" for full height.
tr: Tam yükseklik için "100vh" olarak ayarlayın.

en: Set to "Fixed" for parallax effect.
tr: Paralaks efekti için "Sabit" olarak ayarlayın.

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Settings imported
tr: İçe aktarılan ayarlar

en: Settings resetted
tr: Ayarlar sıfırlandı

en: Settings saved
tr: Ayarlar kaydedildi

en: Shape
tr: Şekil

en: Shape Dividers
tr: Şekil Bölücüler

en: Share on %s
tr: Paylaş: %s

en: Share via
tr: Şununla paylaş

en: Share via email
tr: E-mail ile paylaş

en: Shop template
tr: Mağaza şablonu

en: Shortcode
tr: Kısa kod

en: Shortcode content is empty
tr: Kısa kod içeriği boş

en: Show
tr: Göster

en: Show After Grid
tr: Izgaradan Sonra Göster

en: Show Before Grid
tr: Izgaradan Önce Göster

en: Show arrows
tr: Okları göster

en: Show artist
tr: Sanatçıyı göster

en: Show at breakpoint
tr: Kesme noktasında göster

en: Show author
tr: Yazarı göster

en: Show avatar
tr: Avatarı göster

en: Show badge if product is less than .. days old.
tr: Ürün .. günden daha eski ise rozeti gösterin.

en: Show bio
tr: Biyografiyi göster

en: Show count
tr: Sayımı göster

en: Show date
tr: Tarihi göster

en: Show dots
tr: Noktaları göster

en: Show dynamic data key in dropdown
tr: Açılır menüde dinamik veri anahtarını göster

en: Show element
tr: Öğeyi göster

en: Show empty
tr: Boş göster

en: Show empty terms
tr: Boş terimleri göster

en: Show excerpt
tr: Alıntı göster

en: Show featured image
tr: Öne Çıkan Resmi Göster

en: Show form title
tr: Form başlığını Göster

en: Show friends' photos
tr: Arkadaşlarınızın fotoğraflarını gösterin

en: Show fullscreen
tr: Tam ekran göster

en: Show image
tr: Resmi göster

en: Show info
tr: Bilgileri göster

en: Show label
tr: Etiketi göster

en: Show labels
tr: Etiketleri göster

en: Show link to author posts
tr: Yazar gönderilerinin bağlantısını göster

en: Show mobile menu toggle
tr: Mobil menü geçişini göster

en: Show name
tr: Adı göster

en: Show navigation
tr: Navigasyonu göster

en: Show on hover
tr: Üstüne geldiğinde göster

en: Show only active dropdown. Toggle on click. Inner dropdowns inherit multilevel.
tr: Yalnızca etkin açılır menüyü göster. Tıklandığında geçiş yap. İç açılır menüler çok seviyeli olarak devralınır.

en: Show percentage
tr: Yüzdeyi göster

en: Show popup
tr: Pop-up'ı göster

en: Show related videos
tr: İlgili videoları göster

en: Show required asterisk
tr: Gerekli yıldız işaretini göster

en: Show tabs
tr: Sekmeleri göster

en: Show tips
tr: İpuçlarını göster

en: Show title
tr: Başlığı Göster

en: Show under
tr: Altında göster

en: Show website
tr: Web sitesini göster

en: Shows if item has a sub menu.
tr: Öğenin bir alt menüsü olup olmadığını gösterir.

en: Shuffle
tr: Karıştır

en: Sidebar
tr: Kenar Çubuğu

en: Sidebar deleted.
tr: Kenar çubuğu silindi.

en: Sidebar name *
tr: Kenar çubuğu adı *

en: Sidebars
tr: Kenar çubukları

en: Single
tr: Tek

en: Single post/page
tr: Tekil gönderi / sayfa

en: Single product
tr: Tek ürün

en: Single product template
tr: Tek ürün şablonu

en: Site Address
tr: Site adresi

en: Site background
tr: Site arka planı

en: Site border
tr: Site sınırı

en: Site layout
tr: Site düzeni

en: Site tagline
tr: Site kısa açıklama

en: Site title
tr: Site Başlığı

en: Size
tr: Boyut

en: Size - Default
tr: Boyut - Varsayılan

en: Size - Extra Large
tr: Boyut - Ekstra Büyük

en: Size - Large
tr: Boyut - Büyük

en: Size - Medium
tr: Boyut - Orta

en: Size - Small
tr: Boyut - Küçük

en: Sizing
tr: Boyutlandırma

en: Skew X
tr: X'i çarpıt

en: Skew Y
tr: Y çarpık

en: Skillful
tr: Becerikli

en: Skip
tr: Atla

en: Skip & Deactivate
tr: Atla ve Devre Dışı Bırak

en: Skip to footer
tr: Alt Kısıma Atla

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe geç

en: Slide
tr: Slayt

en: Slide up after
tr: Sonra yukarı kaydırın

en: Slow
tr: Yavaş

en: Small
tr: Küçük

en: Small header
tr: Küçük başlık

en: Smooth scroll
tr: Yumuşak kaydırma

en: Social Sharing
tr: Sosyal Paylaşım

en: Social media
tr: Sosyal medya

en: Solid
tr: Katı

en: Sorry, but no site URL has been provided.
tr: Üzgünüz, ancak herhangi bir site URL'si sağlanmamıştır.

en: Sorry, but we could not subscribe you.
tr: Üzgünüz, ancak sizi abone yapamadık.

en: Sort by
tr: Sırala

en: Sort by average rating
tr: Ortalama derecelendirmeye göre sırala

en: Sort by latest
tr: En Yeniye Göre

en: Sort by options
tr: Seçeneklere göre sırala

en: Sort by popularity
tr: Popülerliğe göre sırala

en: Sort by price: high to low
tr: Fiyata göre sırala: yüksekten düşüğe

en: Sort by price: low to high
tr: Fiyata göre sırala: düşükten yükseğe

en: Source
tr: Kaynak

en: Space around
tr: Etrafında boşluk

en: Space between
tr: Arasındaki Boşluk

en: Space between header and footer.
tr: Üstbilgi ve altbilgi arasındaki boşluk.

en: Space evenly
tr: Eşit alan

en: Space-separated list of CSS classes to add to the <body> tag of this page.
tr: Bu sayfanın <body> etiketine eklenecek CSS sınıflarının boşluklarla ayrılmış listesi.

en: Spacing
tr: Aralık

en: Spam protection
tr: İstenmeyen gönderim koruması

en: Speed
tr: Hız

en: Speed in ms
tr: Ms cinsinden hız

en: Spread
tr: Yayıldı

en: Square
tr: Kare

en: Standard fonts
tr: Standart yazı tipleri

en: Star color
tr: Yıldız rengi

en: Stars
tr: Yıldız

en: Start
tr: Başla

en: Start animation
tr: Animasyonu başlat

en: Start delay in ms
tr: Gecikmeyi ms cinsinden başlat

en: Start index
tr: Başlangıç dizini

en: States (pseudo-classes)
tr: Durumlar (sözde sınıflar)

en: Static
tr: Sabit

en: Static dropdown content always toggles on click, not hover.
tr: Statik açılır içerik her zaman tıklandığında geçiş yapar, üzerine gelindiğinde değil.

en: Status
tr: Durum

en: Statuses
tr: Durumlar

en: Sticky
tr: Yapışkan

en: Sticky header
tr: Yapışkan başlık

en: Sticky on scroll
tr: Kaydırma üzerinde yapışkan

en: Stock
tr: Stok

en: Stock management not enabled for this product.
tr: Bu ürün için stok yönetimi etkinleştirilmemiştir.

en: Stop on last slide
tr: Son slaytta dur

en: Street View Control
tr: Sokak Görünümü Kontrolü

en: Stretch
tr: Uzat

en: Strike
tr: Vuruş

en: Strings
tr: Görünen Etiketler

en: Stroke
tr: Tarz

en: Stroke #2
tr: İnme #2

en: Stroke color
tr: Kontur rengi

en: Stroke width
tr: Kontur genişliği

en: Structure
tr: Yapı

en: Structure panel
tr: Yapı paneli

en: Stunning
tr: Çarpıcı

en: Style
tr: Stil

en: Style - Dark
tr: Stil - Koyu

en: Style - Default
tr: Stil - Varsayılan

en: Style - Light
tr: Stil - Hafif

en: Style - Primary
tr: Stil - Birincil

en: Style - Secondary
tr: Stil - İkincil

en: Style saved
tr: Stil kaydedildi

en: Styles
tr: Stiller

en: Stylesheets (default)
tr: Stil Sayfaları (varsayılan)

en: Sub Menu
tr: Alt Menü

en: Sub menu
tr: Alt menu

en: Sub menu, mega menu, or multilevel area.
tr: Alt menü, mega menü veya çok düzeyli alan.

en: Subject
tr: Konu

en: Submission failed. Please reload the page and try to submit the form again.
tr: Gönderim başarısız oldu. Lütfen sayfayı yeniden yükleyin ve formu tekrar göndermeyi deneyin.

en: Submit & Deactivate
tr: Gönder & Devre Dışı Bırak

en: Submit Comment
tr: Yorum Gönder

en: Submit button
tr: Gönder Butonu

en: Subtitle
tr: Altyazı

en: Subtitle goes here
tr: Altyazı buraya gider

en: Subtitle typography
tr: Altyazı tipografisi

en: Subtitles typography
tr: Altyazı tipografisi

en: Subtotal
tr: Ara Toplam

en: Success
tr: Başarılı

en: Success color
tr: Başarı rengi

en: Success message
tr: Başarı mesajı

en: Suffix
tr: Son Ek

en: Suffix block
tr: Sonek bloğu

en: Suffix typography
tr: Sonek tipografisi

en: Sunday
tr: Pazar

en: Superb
tr: Süper

en: Sure thing
tr: Tabii ki

en: Sure?
tr: Emin misin?

en: Sweet
tr: Tatlı

en: Switch to
tr: Çevirme

en: Sync fonts
tr: Yazı tiplerini senkronize et

en: System Information
tr: Sistem Bilgisi

en: Tab
tr: Sekme

en: Tab 1
tr: Sekme 1

en: Tab 1 label
tr: Sekme 1 etiketi

en: Tab 2
tr: Sekme 2

en: Tab 2 label
tr: Sekme 2 etiketi

en: Tab menu
tr: Sekme menüsü

en: Table
tr: Tablo

en: Table background
tr: Tablo arka planı

en: Table border
tr: Masa kenarlığı

en: Table box shadow
tr: Masa kutusu gölgesi

en: Tablet portrait
tr: Tablet dikey

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Tag
tr: Etiket

en: Tag cloud
tr: Etiket bulutu

en: Tag: %s
tr: Etiket: %s

en: Tags
tr: Etiketler

en: Take over
tr: Devralmak

en: Target
tr: Hedef

en: Taxonomies
tr: Taksonomiler

en: Taxonomies related posts must have in common.
tr: İlgili gönderilerin ortak olması gereken taksonomiler.

en: Taxonomy
tr: Taksonomi

en: Taxonomy query
tr: Taksonomi sorgusu

en: Team Members
tr: Takım Üyeleri

en: Team member
tr: Takım üyesi

en: Team members
tr: Takım üyeleri

en: Tel
tr: Telefon

en: Template
tr: Şablon

en: Template Bundle
tr: Şablon Paketi

en: Template Bundles
tr: Şablon Paketleri

en: Template Tag
tr: Şablon Etiketi

en: Template Tags
tr: Şablon Etiketleri

en: Template Type
tr: Şablon Türü

en: Template bundle
tr: Şablon paketi

en: Template created
tr: Şablon oluşturuldu

en: Template deleted
tr: Şablon silindi

en: Template has not been published.
tr: Şablon yayınlanmamıştır.

en: Template imported
tr: Şablon içe aktarıldı

en: Template insert failed: This template has no data
tr: Şablon ekleme başarısız oldu: Bu şablonda veri yok

en: Template inserted
tr: Eklenen şablon

en: Template overridden
tr: Şablon geçersiz kılındı

en: Template saved
tr: Şablon kaydedildi

en: Template settings
tr: Taslak ayarları

en: Template tag
tr: Şablon etiketi

en: Template tags
tr: Şablon etiketleri

en: Template title
tr: Şablon başlığı

en: Template type
tr: Şablon Tipi

en: Templates
tr: Şablonlar

en: Term
tr: Dönem

en: Term archive URL
tr: Terim arşivi URL'si

en: Term count
tr: Dönem sayısı

en: Term description
tr: Terim açıklaması

en: Term id
tr: Terim kimliği

en: Term meta - add key after :
tr: Terim meta - sonra anahtar ekleyin :

en: Term name
tr: Terim adı

en: Term slug
tr: Terim slug

en: Terms
tr: Şartlar

en: Terrain
tr: Arazi

en: Testimonial
tr: Referans

en: Testimonials
tr: Görüşler

en: Text
tr: Metin

en: Text align
tr: Metin hizalama

en: Text block
tr: Metin bloğu

en: Text color
tr: Metin rengi

en: Text decoration
tr: Metin dekorasyonu

en: Text link
tr: Metin bağlantısı

en: Text list
tr: Metin listesi

en: Text shadow
tr: Metin gölgesi

en: Text transform
tr: Metin dönüşümü

en: Textarea
tr: Metin Alanı

en: Thank you
tr: Teşekkürler

en: Thank you for your message
tr: Mesajın için teşekkürler

en: The "Features" articles covers topics such as the Unsplash integration, custom code (CSS & JS), gradients, sidebars, shape dividers, global elements, etc.
tr: "Özellikler" makaleleri Unsplash entegrasyonu, özel kod (CSS ve JS), degradeler, kenar çubukları, şekil bölücüler, global öğeler gibi konuları kapsamaktadır.

en: The active theme has no sidebars defined.
tr: Etkin temada tanımlanmış kenar çubuğu yoktur.

en: The code above will be executed on your site! Proceed with care and use only trusted code that you deem safe.
tr: Yukarıdaki kod sitenizde çalıştırılacaktır! Dikkatli davranın ve yalnızca güvenli olduğunu düşündüğünüz güvenilir kodları kullanın.

en: The custom video player is only applicable to "Media" or "File URL" video source.
tr: Özel video oynatıcı yalnızca "Medya" veya "Dosya URL'si" video kaynağı için geçerlidir.

en: The dynamic data is empty.
tr: Dinamik veriler boştur.

en: The query element doesn't exist.
tr: Sorgu öğesi mevcut değil.

en: The site you are requesting templates from has access to their templates disabled.
tr: Şablon talep ettiğiniz sitenin şablonlarına erişim devre dışı bırakılmıştır.

en: The site you are requesting templates from requires a remote templates password.
tr: Şablon talep ettiğiniz site bir uzak şablon parolası gerektirir.

en: The style name entered already exists. Please choose a different name.
tr: Girilen stil adı zaten mevcut. Lütfen farklı bir isim seçin.

en: The video <iframe> is lazy loaded after clicking the preview image.
tr: Video <iframe> önizleme görüntüsüne tıklandıktan sonra geç yüklenir.

en: Theme
tr: Tema

en: Theme Information
tr: Tema Bilgisi

en: Theme Styles
tr: Tema Stilleri

en: Theme author
tr: Tema yazarı

en: Theme author URI
tr: Tema yazarı URI

en: Theme is child theme
tr: Tema çocuk temasıdır

en: Theme name
tr: Tema adı

en: Theme style created
tr: Tema stili oluşturuldu

en: Theme style deleted
tr: Tema stili silindi

en: Theme version
tr: Tema versiyonu

en: There is an autosave more recent than the version you are currently viewing.
tr: Şu anda görüntülemekte olduğunuz sürümden daha yeni bir otomatik kaydetme var.

en: There is no excerpt because this is a protected post.
tr: Hiç bir alıntı yok çünkü burası korunan bir yer.

en: Thin
tr: İnce

en: This post has no %s terms.
tr: Bu gönderide %s terim bulunmamaktadır.

en: This post has no related posts.
tr: Bu gönderi ile ilgili gönderi bulunmamaktadır.

en: This post is already being edited.
tr: Bu gönderi zaten düzenleniyor.

en: This query type doesn't support pagination.
tr: Bu sorgu türü sayfalandırmayı desteklemez.

en: This template contains a color palette. Would you like to import it?
tr: Bu şablon bir renk paleti içerir. İçe aktarmak ister misiniz?

en: This template contains a theme style. Would you like to import it?
tr: Bu şablon bir tema stili içerir. İçe aktarmak ister misiniz?

en: This template type is automatically rendered on the correct page.
tr: Bu şablon türü otomatik olarak doğru sayfada oluşturulur.

en: Thousand separator
tr: Bin ayırıcı

en: Thumbnail
tr: Küçük Resim

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Time
tr: Zaman

en: Time in minutes that the random seed will last. Avoid duplicate posts when using random order.
tr: Rastgele tohumun süreceği dakika cinsinden süre. Rastgele sıralama kullanırken yinelenen gönderilerden kaçının.

en: Timeline
tr: Zaman çizelgesi

en: Title
tr: Başlık

en: Title Tag
tr: Başlık etiketi

en: Title border
tr: Başlık sınırı

en: Title margin
tr: Başlık marjı

en: Title tag
tr: Başlık etiketi

en: Title typography
tr: Başlık tipografi

en: Toggle
tr: Değiştir

en: Toggle attribute
tr: Geçiş niteliği

en: Toggle dropdown
tr: Açılır menüyü değiştir

en: Toggle menu
tr: Menü değiştir

en: Toggle on
tr: Geçiş yap

en: Toggle width
tr: Genişliği değiştir

en: Toolbar logo link
tr: Araç çubuğu logo bağlantısı

en: Top
tr: Üst

en: Top / Start
tr: Üst / Başlangıç

en: Top center
tr: Üst orta

en: Top left
tr: Sol üst

en: Top level
tr: Üst düzey

en: Top level menu
tr: Üst düzey menü

en: Top right
tr: Sağ üst

en: Total
tr: Toplam

en: Track color
tr: Parça rengi

en: Transform
tr: Dönüştürmek

en: Transform origin
tr: Köken dönüşümü

en: Transition
tr: Geçiş

en: Translate X
tr: X çeviri

en: Translate Y
tr: Y çeviri

[ctx: Translators: %s = the number of comments]
en: %s comment | %s comments
tr[0]: %s yorum
tr[1]: %s yorum

en: Transparency
tr: Şeffaf Olmaz

en: Triangle
tr: Üçgen

en: Triangle concave
tr: Üçgen içbükey

en: Triangle convex
tr: Üçgen dışbükey

en: Triangle double
tr: Üçgen çift

en: Trigger
tr: Tetik

en: True
tr: Doğru

en: TrueType Font: Uncompressed font data, but partial IE9+ support.
tr: TrueType Yazı Tipi: Sıkıştırılmamış yazı tipi verileri, ancak kısmi IE9+ desteği.

en: Tuesday
tr: Salı

en: Type
tr: Tip

en: Type keyword, hit enter.
tr: Anahtar kelimeyi yazın, enter tuşuna basın.

en: Type name, hit enter
tr: İsim yazın, enter tuşuna basın

en: Type speed in ms
tr: Ms cinsinden yazma hızı

en: Type title and hit enter
tr: Başlığı yazın ve enter tuşuna basın

en: Typography
tr: Tipografi

en: Typography active
tr: Tipografi aktif

en: URL parameter - add key after :
tr: URL parametresi - sonra anahtar ekleyin :

en: Ultra light with labels
tr: Etiketli ultra hafif

en: Uncategorized
tr: Kategorisiz

en: Underline
tr: Altı Çizili

en: Understanding the layout
tr: Yerleşim planının anlaşılması

en: Undo
tr: Geri al

en: Unlimited websites
tr: Sınırsız web sitesi

en: Unlink
tr: Bağlantıyı Kaldır

en: Unlinked
tr: Bağlantısız

en: Unlocked
tr: Kilitlenmemiş

en: Unpin
tr: Sabitlemeyi kaldır

en: Unsplash API key
tr: Unsplash API anahtarı

en: Unsplash API key required! Add key in dashboard under: %s
tr: Unsplash API anahtarı gerekli! Anahtarı kontrol paneline ekleyin: %s

en: Update
tr: Güncelle

en: Update Template Bundle
tr: Şablon Paketini Güncelle

en: Update Template Tag
tr: Şablon Etiketini Güncelle

en: Upload
tr: Yükle

en: Upload .%s file
tr: Yükle .%s dosyası

en: Upload SVG
tr: SVG yükle

en: Uppercase
tr: Büyük harf

en: Use "root" to target the element wrapper: root { background: blue }
tr: Öğeyi hedeflemek için "root" kullanın wrapper: root { background: blue }

en: Use AJAX instead of WP REST API calls to render elements.
tr: Öğeleri işlemek için WP REST API çağrıları yerine AJAX kullanın.

en: Use any form field value via it's ID like this: {{form_field}}. Replace "form_field" with the actual field ID.
tr: Herhangi bir form alanı değerini ID'si aracılığıyla aşağıdaki gibi kullanın: {{form_field}}. "form_field" yerine gerçek alan kimliğini yazın.

en: Use brand colors
tr: Marka renklerini kullanın

en: Use field IDs to personalize your message.
tr: Mesajınızı kişiselleştirmek için alan kimliklerini kullanın.

en: Use for sticky scrolling header etc.
tr: Yapışkan kaydırma başlığı vb. için kullanın.

en: Use query loop
tr: Sorgu döngüsü kullanın

en: Use the builder to add custom code to a specific page.
tr: Belirli bir sayfaya özel kod eklemek için oluşturucuyu kullanın.

en: Use width & vertical position of target element.
tr: Hedef öğenin genişliğini ve dikey konumunu kullanın.

en: Used if default or custom preview image can't be loaded.
tr: Varsayılan veya özel önizleme görüntüsü yüklenemiyorsa kullanılır.

en: Used if logo image isn't set or available.
tr: Logo resmi ayarlanmamışsa veya mevcut değilse kullanılır.

en: User
tr: Kullanıcı

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: User Login
tr: Kullanıcı Girişi

en: User Registration
tr: Kullanıcı Kaydı

en: User login
tr: Kullanıcı girişi

en: User meta - add key after :
tr: Kullanıcı metası - sonra anahtar ekleyin :

en: User name field
tr: Kullanıcı adı alanı

en: User portrait
tr: Kullanıcı portresi

en: User profile
tr: Kullanıcı Profili

en: User registered
tr: Kullanıcı kayıtlı

en: User role
tr: Kullanıcı Rolü

en: Username
tr: Kullanıcı Adı

en: Username already exists.
tr: Kullanıcı adı zaten var.

en: Username is not valid.
tr: Kullanıcı adı geçerli değil.

en: Username required.
tr: Kullanıcı adı gerekli.

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Valid JSON data required to run the importer
tr: İçe aktarıcıyı çalıştırmak için gereken geçerli JSON verileri

en: Value
tr: Değer

en: Variations
tr: Varyasyonlar

en: Vertical
tr: Dikey

en: Vertical - Cloud
tr: Dikey - Bulut

en: Vertical - Drops
tr: Dikey - Damlalar

en: Vertical - Pixels
tr: Dikey - Piksel

en: Vertical - Stroke
tr: Dikey - İnme

en: Vertical - Stroke #2
tr: Dikey - İnme #2

en: Vertical - Tilt
tr: Dikey - Eğim

en: Vertical - Triangle
tr: Dikey - Üçgen

en: Vertical - Triangle double
tr: Dikey - Üçgen çift

en: Vertical - Wave
tr: Dikey - Dalga

en: Vertical - Wave brush
tr: Dikey - Dalga fırça

en: Vertical - Waves
tr: Dikey - Dalgalar

en: Vertical - Zigzag
tr: Dikey - Zikzak

en: Vertical align
tr: Dikey hizalama

en: Vertical alignment
tr: Dikey hizalama

en: Very fast
tr: Çok hızlı

en: Very slow
tr: Çok yavaş

en: Very well
tr: Çok iyi

en: Video file URL
tr: Video dosyası URL'si

en: Videos
tr: Videolar

en: View %s
tr: Görüntüle %s

en: View Custom Font
tr: Özel Yazı Tipini Görüntüle

en: View Custom Fonts
tr: Özel Yazı Tiplerini Görüntüle

en: View Template
tr: Şablonu Görüntüle

en: View Template Bundle
tr: Şablon Paketini Görüntüle

en: View Template Tag
tr: Şablon Etiketini Görüntüle

en: View Templates
tr: Şablonları Görüntüle

en: View on frontend
tr: Ön uçta görüntüle

en: Vimeo privacy hash
tr: Vimeo gizlilik karması

en: Vimeo video ID
tr: Vimeo video kimliği

en: Visibility
tr: Görünürlük

en: Visit Bricks Academy
tr: Bricks Academy'yi ziyaret edin

en: Visit docs
tr: Belgeleri ziyaret edin

en: Visit the website %s
tr: Web sitesini ziyaret edin %s

en: Visual
tr: Görsel

en: WP debug
tr: WP hata ayıklama

en: WP language
tr: WP dili

en: WP version
tr: WP versiyonu

en: Warning
tr: Uyarı

en: Warning color
tr: Uyarı rengi

en: Wave
tr: Dalga

en: Wave brush
tr: Dalga fırçası

en: Waves
tr: Dalgalar

en: Web Open Font Format 2.0: TrueType/OpenType font with even better compression than WOFF 1.0, but no IE browser support.
tr: Web Açık Yazı Tipi Formatı 2.0: WOFF 1.0'dan daha iyi sıkıştırmaya sahip TrueType/OpenType yazı tipi, ancak IE tarayıcı desteği yok.

en: Web Open Font Format: Compressed TrueType/OpenType font with information about font source and full IE9+ support (recommended).
tr: Web Açık Yazı Tipi Biçimi: Yazı tipi kaynağı ve tam IE9+ desteği (önerilir) hakkında bilgi içeren sıkıştırılmış TrueType/OpenType yazı tipi.

en: Web design
tr: Web tasarım

en: Webfont loading method
tr: Webfont yükleme yöntemi

en: Webfonts (such as Google Fonts) are loaded via stylesheets by default. Select "Webfont Loader" to avoid FOUT (Flash of unstyled text) by hiding your website content until all webfonts are loaded.
tr: Webfontları (Google Fonts gibi) varsayılan olarak stil sayfaları aracılığıyla yüklenir. Tüm web yazı tipleri yüklenene kadar web sitenizin içeriğini gizleyerek FOUT'u (stilsiz metin flaşı) önlemek için "Web Yazı Tipi Yükleyici "yi seçin.

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Weekday
tr: Hafta içi

en: Welcome to Bricks
tr: Bricks'e Hoş Geldiniz

en: What is the name of this site builder? And why did you choose it?
tr: Bu site oluşturucunun adı nedir? Ve neden onu seçtiniz?

en: Whitelist URLs
tr: Beyaz Liste URL'leri

en: Whoops, that page is gone
tr: Whoops, o sayfa gitmiş

en: Wide
tr: Geniş

en: Widget
tr: Bileşen

en: Widget margin
tr: Widget marjı

en: Widget title
tr: Widget Başlığı

en: Widget title border
tr: Widget başlık kenarlığı

en: Widget title typography
tr: Widget başlık tipografisi

en: Widgets
tr: Bileşenler

en: Width
tr: Genişlik

en: Window
tr: Pencere

en: Window storage
tr: Pencere depolama

en: Wonderful
tr: Olağanüstü

en: WooCommerce Template Hook
tr: WooCommerce Şablon Kancası

en: WooCommerce template hooks
tr: WooCommerce şablon kancaları

en: WordPress Environment
tr: WordPress Ortamı

en: Wrap
tr: Kısım

en: Wrap element
tr: Wrap öğesi

en: Wrap reverse
tr: Ters sarın

en: X axis
tr: X ekseni

en: Y axis
tr: Y ekseni

en: Yeah
tr: Evet

en: Year: %s
tr: Yıl: %s

en: Yearly
tr: Yıllık

en: Yep
tr: Evet

en: Yes
tr: Evet

en: You are about to reset all Bricks global settings. Do you wish to proceed?
tr: Tüm Bricks global ayarlarını sıfırlamak üzeresiniz. Devam etmek istiyor musunuz?

en: You are missing out!
tr: Çok şey kaçırıyorsunuz!

en: You are not allowed to uploads SVG files.
tr: SVG dosyalarını yüklemenize izin verilmez.

en: You are now running the latest version of Bricks. Please regenerate your external CSS files too!
tr: Şu anda Bricks'in en son sürümünü çalıştırıyorsunuz. Lütfen harici CSS dosyalarınızı da yeniden oluşturun!

en: You can manage code execution permissions under: Bricks > Settings > Builder Access > Code Execution
tr: Kod yürütme izinlerini şuradan yönetebilirsiniz: Tuğlalar > Ayarlar > Oluşturucu Erişimi > Kod Yürütme

en: You can manage your license, update payment method and view your invoices right from %s.
tr: Lisansınızı yönetebilir, ödeme yönteminizi güncelleyebilir ve faturalarınızı doğrudan %s adresinden görüntüleyebilirsiniz.

en: You did not select any action(s). So when this form it submitted nothing happens.
tr: Herhangi bir eylem(ler) seçmediniz. Yani bu form gönderildiğinde hiçbir şey olmuyor.

en: You don't have sufficient permission (full access) to customize these settings. Please get in touch with the site admin.
tr: Bu ayarları özelleştirmek için yeterli izniniz (tam erişim) yok. Lütfen site yöneticisi ile iletişime geçin.

en: You don't have sufficient permission to reset settings.
tr: Ayarları sıfırlamak için yeterli izniniz yok.

en: You don't have sufficient permission to save settings.
tr: Ayarları kaydetmek için yeterli izniniz yok.

en: You haven't registered any custom sidebars, yet.
tr: Henüz herhangi bir özel kenar çubuğu kaydetmediniz.

en: YouTube video ID
tr: YouTube video kimliği

en: YouTube, Vimeo or file URL.
tr: YouTube, Vimeo veya dosya URL'si.

en: Your Email
tr: E-posta adresiniz

en: Your Message
tr: Mesajınız

en: Your Name
tr: Adınız

en: Your Unsplash API key is not valid.
tr: Unsplash API anahtarınız geçerli değil.

en: Your attached files exceed the max. upload limit of 25 MB.
tr: Ekli dosyalarınız 25 MB'lık maksimum yükleme sınırını aşıyor.

en: Your attached files exceed your server max. upload size of %s.
tr: Ekli dosyalarınız sunucunuzun maksimum yükleme boyutu olan %s değerini aşıyor.

en: Your browser does not support the audio tag.
tr: Tarayıcınız ses etiketini desteklemiyor.

en: Your browser does not support the video tag.
tr: Tarayıcınız video etiketini desteklemiyor.

en: Your builder access level doesn't allow you modify these settings.
tr: Oluşturucu erişim düzeyiniz bu ayarları değiştirmenize izin vermez.

en: Your comment is awaiting moderation.
tr: Yorumunuz onay bekliyor.

en: Your message goes here. The more details, the better ;)
tr: Mesajınız buraya gidecek. Ne kadar çok ayrıntı, o kadar iyi ;)

en: Your name (optional)
tr: Adınız (isteğe bağlı)

en: Your provided license key is invalid. Please deactivate and then reactivate your license.
tr: Sağladığınız lisans anahtarı geçersiz. Lütfen lisansınızı devre dışı bırakın ve ardından yeniden etkinleştirin.

en: Your provided license key is invalid. Please deactive and then reactivate your license.
tr: Sağladığınız lisans anahtarı geçersiz. Lütfen lisansınızı devre dışı bırakın ve ardından yeniden etkinleştirin.

en: Your remote templates password is incorrect.
tr: Uzak şablon parolanız yanlış.

en: Your selected template is empty.
tr: Seçtiğiniz şablon boş.

en: Your uploads directory writing permissions are insufficient.
tr: Yükleme dizini yazma izinleriniz yetersiz.

en: Your user role "%s" is not allowed to edit with Bricks. Please get in touch with the site admin to change it.
tr: "%s" kullanıcı rolünüzün Bricks ile düzenleme yapmasına izin verilmiyor. Değiştirmek için lütfen site yöneticisi ile iletişime geçin.

en: Your website (%1$s) has no permission to access templates from %2$s
tr: Web sitenizin (%1$s) %2$s'deki şablonlara erişim izni yok

en: Your website does not match your license key. Please deactivate and then reactivate your license.
tr: Web siteniz lisans anahtarınızla eşleşmiyor. Lütfen lisansınızı devre dışı bırakın ve ardından yeniden etkinleştirin.

en: Your website does not match your license key. Please deactive and then reactivate your license.
tr: Web siteniz lisans anahtarınızla eşleşmiyor. Lütfen lisansınızı devre dışı bırakın ve ardından yeniden etkinleştirin.

en: Z-index
tr: Z Dizini

en: Zoom
tr: Yakınlaştır

en: Zoom Control
tr: Yakınlaştırma Kontrolü

en: Zoom in
tr: Yakınlaştır

en: Zoom level
tr: Yakınlaştırma seviyesi

en: Zoom out
tr: Uzaklaştır

en: added
tr: eklendi

en: after
tr: sonra

en: ago
tr: önce

en: auto
tr: otomatik

en: before
tr: önce

en: builder access
tr: inşaatçı erişimi

en: by
tr: tarafından

en: cloned
tr: klonlanmış

en: contains
tr: şunu içeren

en: does not contain
tr: içermez

en: double
tr: çift

en: edit with Bricks
tr: tuğlalarla Düzenleme

en: email
tr: eposta

en: experimental
tr: deneysel

en: is
tr: olduğu

en: is not
tr: değil

en: learn more
tr: daha fazla bilgi edin

en: max. files
tr: maks. dosyalar

en: modified
tr: değiştirilmiş

en: new templates have been released since you cancelled Bricks.
tr: bricks'i iptal ettiğinizden beri yeni şablonlar yayınlandı.

en: not set
tr: ayarlanmadı

en: official roadmap
tr: resmi̇ yol hari̇tasi

en: per month
tr: aylık

en: posts
tr: yazılar

en: results for:
tr: sonuçlar:

en: separator
tr: Ayırıcı

en: set
tr: Ayarlamak

en: x-axis
tr: x ekseni

en: y-axis
tr: y ekseni

en: your account
tr: Hesabınız
