Bricks Internationalisation - en to pl_PL translation catalogue (2262 entries)

en: Whoops, that page is gone
pl_PL: Whoops, tej strony już nie ma

en: Bricks requires PHP version %s+.
pl_PL: Bricks wymaga PHP w wersji %s+.

en: Search results for:
pl_PL: Wyniki wyszukiwania dla:

en: Search ...
pl_PL: Szukaj ...

en: Search
pl_PL: Szukaj

en: Pages:
pl_PL: Strony:

en: Template Type
pl_PL: Rodzaj Szablonu

en: Select template type:
pl_PL: Wybierz typ szablonu:

en: Select
pl_PL: Wybierz

en: Bricks News
pl_PL: Wiadomości o Bricks

en: Export
pl_PL: Eksport

en: Import template
pl_PL: Szablon importu

en: Select and import your template JSON/ZIP file from your computer.
pl_PL: Wybierz i zaimportuj swój szablon JSON/ZIP z komputera.

en: Cancel
pl_PL: Anuluj

en: You don't have sufficient permission to save settings.
pl_PL: Nie masz wystarczających uprawnień do zapisywania ustawień.

en: You don't have sufficient permission to reset settings.
pl_PL: Nie masz wystarczających uprawnień do resetowania ustawień.

en: Title
pl_PL: Tytuł

en: Type
pl_PL: Typ

en: Conditions
pl_PL: Warunki

en: Bundle
pl_PL: Zestaw

en: Tags
pl_PL: Tagi

en: Author
pl_PL: Autor

en: Date
pl_PL: Data

en: Copied to clipboard
pl_PL: Skopiowano do schowka

en: Entire website
pl_PL: Cała strona

en: All archives
pl_PL: Wszystkie archiwa

en: Search results
pl_PL: Wyniki wyszukiwania

en: Error page
pl_PL: Strona błędu

en: Product archive
pl_PL: Archiwum produktów

en: Single product
pl_PL: Pojedynczy produkt

en: Cart
pl_PL: Koszyk

en: Empty cart
pl_PL: Pusty koszyk

en: Checkout
pl_PL: Zamówienie

en: Pay
pl_PL: Zapłać

en: Thank you
pl_PL: Dziękujemy

en: Order receipt
pl_PL: Potwierdzenie zamówienia

en: Default
pl_PL: Domyślny

en: Exclude
pl_PL: Pomiń

en: You are about to reset all Bricks global settings. Do you wish to proceed?
pl_PL: Zostaną zresetowane wszystkie globalne ustawienia programu Bricks. Czy chcesz kontynuować?

en: Getting Started
pl_PL: Pierwsze kroki

en: Templates
pl_PL: Szablony

en: Settings
pl_PL: Ustawienia

en: Custom Fonts
pl_PL: Własne czcionki

en: Sidebars
pl_PL: Panele boczne

en: System Information
pl_PL: Informacje o systemie

en: License
pl_PL: Licencja

en: You are now running the latest version of Bricks. Please regenerate your external CSS files too!
pl_PL: Uruchomiona została najnowsza wersja programu Bricks. Zregeneruj również swoje zewnętrzne pliki CSS!

en: Go to: Bricks Settings
pl_PL: Przejdź do „Bricks > Ustawienia"

en: Settings saved
pl_PL: Ustawienia zapisane

en: Settings resetted
pl_PL: Ustawienia zresetowane

en: Your user role "%s" is not allowed to edit with Bricks. Please get in touch with the site admin to change it.
pl_PL: Twoja rola użytkownika "%s" nie ma uprawnień do edycji w serwisie Bricks. Skontaktuj się z administratorem strony, aby ją zmienić.

en: Bricks is not enabled for post type "%s". Go to "Bricks > Settings" to enable this post type.
pl_PL: Bricks nie jest włączony dla typu postu "%s". Przejdź do "Bricks > Ustawienia", aby włączyć ten typ postu.

en: Bricks data for "%s" deleted.
pl_PL: Dane Bricks dla "%s" usunięte.

en: Visual
pl_PL: Wizualny

en: Text
pl_PL: Tekst

en: Edit with Bricks
pl_PL: Edycja za pomocą Bricks

en: Are you sure you want to delete the Bricks-generated data for this %s?
pl_PL: Czy na pewno chcesz usunąć wszystkie dane wygenerowane przez Bricks dla tego elementu?

en: Delete Bricks data
pl_PL: Usuń dane dotyczące Bricks

en: Export Template
pl_PL: Szablon eksportu

en: New color could not be saved.
pl_PL: Nowy kolor nie mógł zostać zapisany.

en: Panel width could not be saved.
pl_PL: Nie można zapisać szerokości panelu.

en: (no title)
pl_PL: (brak tytułu)

en: Element "%s" doesn't exist.
pl_PL: Element "%s" nie istnieje.

en: Standard fonts
pl_PL: Czcionki standardowe

en: Click to set preview content.
pl_PL: Kliknąć, aby ustawić zawartość podglądu.

en: Color #%s
pl_PL: Kolor #%s

en: Actions
pl_PL: Akcje

en: Active
pl_PL: Aktywny

en: Add
pl_PL: Dodaj

en: added
pl_PL: dodano

en: Add class
pl_PL: Dodaj klasę

en: Add images
pl_PL: Dodaj obrazy

en: Add Item
pl_PL: Dodaj przedmiot

en: Advanced
pl_PL: Zaawansowane

en: Align
pl_PL: Wyrównanie

en: Align items
pl_PL: Wyrównaj elementy

en: All
pl_PL: Wszystkie

en: Transparency
pl_PL: Transparentność

en: Angle in °
pl_PL: Kąt w °

en: Any
pl_PL: Wszyscy

en: Apply
pl_PL: Zastosuj

en: Apply to
pl_PL: Zastosuj do

en: Archive
pl_PL: Archiwum

en: Aria Label
pl_PL: Aria label

en: Arrows
pl_PL: Strzałki

en: Ascending
pl_PL: Rosnąco

en: Attachment
pl_PL: Załącznik

en: Autosave by
pl_PL: Autozapis przez

en: Background
pl_PL: Tło

en: Background color
pl_PL: Kolor tła

en: Background custom size
pl_PL: Niestandardowy rozmiar tła

en: 50% or 200px
pl_PL: 50% albo  200px

en: Background position
pl_PL: Pozycja tła

en: Background repeat
pl_PL: Powtórzenie tła

en: Background size
pl_PL: Rozmiar tła

en: Background attachment
pl_PL: Zaczepienie tła

en: Background video
pl_PL: Wideo w tle

en: Aspect ratio
pl_PL: Proporcje

en: YouTube, Vimeo or file URL.
pl_PL: YouTube, Vimeo lub adres URL pliku.

en: BG video scale
pl_PL: Skala tła wideo

en: Back to builder
pl_PL: Wróć do kreatora

en: Baseline
pl_PL: Na lini

en: Basic
pl_PL: Podstawowy

en: Blockquote
pl_PL: Cytat

en: Bullet List
pl_PL: Lista pocisków

en: Blur
pl_PL: Rozmycie

en: Bold
pl_PL: Pogrubiona

en: Border
pl_PL: Obramowanie

en: Border color
pl_PL: Kolor obramowania

en: Bottom
pl_PL: Dół

en: Bottom left
pl_PL: Lewy dolny róg

en: Bottom center
pl_PL: Dolny wyśrodkowany

en: Bottom right
pl_PL: Prawy dolny róg

en: Box shadow
pl_PL: Obramowanie / Cień elementu

en: Bricks Academy
pl_PL: Odwiedź Akademię Bricks

en: Brightness
pl_PL: Jasność

en: Browse
pl_PL: Przeglądaj

en: Browse Media Library
pl_PL: Przeglądaj bibliotekę multimediów

en: Browse Unsplash
pl_PL: Przeglądaj Unsplash

en: Need help? Found a bug? Suggest a feature?
pl_PL: Potrzebujesz pomocy? Znalazłeś błąd? Chcesz zasugerować jakąś funkcję?

en: Please use your Bricks account email address for all customer support requests. To attach larger files, please send an email directly to %1$s. To see what is currently in development or submit/upvote feature requests please visit our %2$s.
pl_PL: Do wszystkich zapytań dotyczących obsługi klienta prosimy używać adresu e-mail konta Bricks. Aby załączyć większe pliki, wyślij wiadomość e-mail bezpośrednio na adres %s. Aby zobaczyć, co jest obecnie w fazie rozwoju lub przesłać/głosować na prośby dotyczące funkcji, odwiedź naszą stronę %s.

en: official roadmap
pl_PL: oficjalny plan działania

en: Your attached files exceed your server max. upload size of %s.
pl_PL: Twoje załączone pliki przekraczają maksymalny rozmiar wysyłania na serwerze wynoszący %s.

en: Your attached files exceed the max. upload limit of 25 MB.
pl_PL: Twoje załączone pliki przekraczają maksymalny limit 25 MB.

en: Bulleted list
pl_PL: Lista punktowana

en: by
pl_PL: przez

en: Capitalize
pl_PL: Kapitaliki

en: Center
pl_PL: Środek

en: Center left
pl_PL: Lawy środek

en: Center center
pl_PL: Środek

en: Center right
pl_PL: Prawy środek

en: Child of
pl_PL: Motyw potomny

en: Childless
pl_PL: Bez motywu potomnego

en: Enter CSS class name
pl_PL: Wprowadź nazwę klasy CSS

en: Click to download
pl_PL: Kliknij, aby pobrać

en: Choose files
pl_PL: Wybierz pliki

en: Choose image
pl_PL: Wybierz obraz

en: Clear search filter
pl_PL: Wyczyść filtr wyszukiwania

en: Clone
pl_PL: Klonuj

en: cloned
pl_PL: sklonowany

en: Clean
pl_PL: Wyczyść

en: Clear
pl_PL: Wyczyść

en: Close
pl_PL: Zamknij

en: Close (ESC)
pl_PL: Zamknij (ESC)

en: Collapse
pl_PL: Zwiń

en: Collapse all
pl_PL: Zwiń wszystko

en: Color
pl_PL: Kolor

en: Colors
pl_PL: Kolory

en: Color stop in %
pl_PL: Ogranicznik koloru w %

en: Color palette
pl_PL: Paleta kolorów

en: Comment count
pl_PL: Liczba komentarzy

en: Community
pl_PL: Społeczność

en: Community templates
pl_PL: Szablony ze społeczności

en: Compare
pl_PL: Porównaj

en: Confirm
pl_PL: Potwierdź

en: Contact us
pl_PL: Skontaktuj się

en: Contain
pl_PL: Zawiera

en: Container
pl_PL: Kontener

en: Content
pl_PL: Zawartość

en: Contrast
pl_PL: Kontrast

en: Copied
pl_PL: Skopiowano

en: Copy
pl_PL: Kopiuj

en: Copy styles
pl_PL: Kopiuj style

en: Copy to clipboard
pl_PL: Skopiuj do schowka

en: Here goes my text ...
pl_PL: Wpisz tu swój tekst...

en: Convert
pl_PL: Konwertuj

en: Cover
pl_PL: Okładka

en: Create
pl_PL: Utwórz

en: Create template
pl_PL: Utwórz szablon

en: Template title
pl_PL: Tytuł szablonu

en: Create new template:
pl_PL: Utwórz nowy szablon:

en: Create your own elements
pl_PL: Stwórz własne elementy

en: Class name
pl_PL: Nazwa klasy

en: Separated by space. No leading dot "."
pl_PL: Oddzielone spacją. Bez wiodącej kropki "."

en: No leading pound sign "#"
pl_PL: Brak wiodącego znaku "#"

en: CSS filter
pl_PL: Filtr CSS

en: Enter CSS filters + value (learn more)
pl_PL: Wprowadź filtry CSS + wartość (dowiedz się więcej)

en: CSS selector
pl_PL: Selektor arkusza CSS

en: Current layout
pl_PL: Obecny układ

en: Current version by
pl_PL: Aktualna wersja autorstwa

en: Current width
pl_PL: Bieżąca szerokość

en: Custom CSS
pl_PL: Własny CSS

en: Custom fields
pl_PL: Niestandardowe pola

en: Custom font
pl_PL: Własna czcionka

en: Dashboard
pl_PL: Panel zarządzania

en: %s. Template conditions precede default templates.
pl_PL: %s. Warunki szablonów poprzedzają szablony domyślne.

en: Default templates are enabled
pl_PL: Szablony domyślne są włączone

en: %s. Set template conditions or enable default templates.
pl_PL: %s. Ustaw warunki szablonów lub włącz domyślne szablony.

en: Default templates are disabled
pl_PL: Szablony domyślne są wyłączone

en: dashed
pl_PL: kreskowany

en: Delete
pl_PL: Usuń

en: Deleted
pl_PL: Usunięto

en: Deprecated
pl_PL: Przestarzałe

en: Descending
pl_PL: Malejąco

en: Number between 1 - 100 or auto
pl_PL: Liczba w zakresie 1 - 100 lub auto

en: Set to "Fixed" for parallax effect.
pl_PL: Ustaw na "Fixed" dla efektu parallax.

en: Desktop
pl_PL: Monitor

en: Direction
pl_PL: Kierunek

en: Disabled
pl_PL: Wyłączone

en: Discard
pl_PL: Odrzuć

en: Documentation
pl_PL: Dokumentacja

en: Dots
pl_PL: Kropki

en: Dotted
pl_PL: Linia kropkowana

en: double
pl_PL: podwójnie

en: Download
pl_PL: Pobierz

en: Downloaded
pl_PL: Pobrano

en: Downloading
pl_PL: Ściąganie

en: Duplicate
pl_PL: Duplikuj

en: Dynamic Data
pl_PL: Dane dynamiczne

en: Dynamic data %s is empty
pl_PL: Dane dynamiczne %s są puste

en: Select dynamic data
pl_PL: Wybierz dane dynamiczne

en: Edit
pl_PL: Edytuj

en: Edited
pl_PL: Edytowane

en: Edit Template
pl_PL: Edycja Szablonu

en: Edit palette
pl_PL: Edytuj paletę

en: Editing
pl_PL: Edytuję

en: Edit in WordPress
pl_PL: Edytuj w WordPress

en: Effect
pl_PL: Efekt

en: Elements
pl_PL: Elementy

en: Element classes
pl_PL: Klasy elementów

en: Equal
pl_PL: Równy

en: No content
pl_PL: Brak treści

en: No accordion item added.
pl_PL: Nie dodano elementu akordeonu.

en: No audio file selected.
pl_PL: Nie wybrano pliku audio.

en: No code found.
pl_PL: Nie znaleziono kodu.

en: No date/fields set.
pl_PL: Nie ustawiono daty/pól.

en: No Facebook page URL provided.
pl_PL: Nie podano adresu strony na Facebooku.

en: No form field added.
pl_PL: Nie dodano pola formularza.

en: No HTML markup defined.
pl_PL: Nie zdefiniowano znaczników HTML.

en: No icon selected.
pl_PL: Nie wybrano żadnej ikony.

en: No list items defined.
pl_PL: Nie zdefiniowano żadnych pozycji listy.

en: Google Maps API key required! Add key in dashboard under: %s
pl_PL: Wymagany klucz API Google Maps! Dodaj klucz w pulpicie nawigacyjnym pod: %s

en: Bricks > Settings > API Keys
pl_PL: Bricks > Ustawienia > Klucze API

en: No pricing table defined.
pl_PL: Nie zdefiniowano tabeli cenowej.

en: No progress bar created.
pl_PL: Nie utworzono paska postępu.

en: No slide added.
pl_PL: Nie dodano żadnego slajdu.

en: No SVG selected.
pl_PL: Nie wybrano SVG.

en: No tabs added.
pl_PL: Nie dodano żadnych zakładek.

en: No team members added.
pl_PL: Nie dodano żadnych członków zespołu.

en: No template selected.
pl_PL: Nie wybrano szablonu.

en: No testimonials added.
pl_PL: Nie dodano żadnych referencji.

en: No text added.
pl_PL: Nie dodano żadnego tekstu.

en: No file URL provided.
pl_PL: Nie podano adresu URL pliku.

en: No video selected.
pl_PL: Nie wybrano żadnego filmu.

en: No YouTube URL provided.
pl_PL: Nie podano adresu URL YouTube.

en: No Vimeo URL provided.
pl_PL: Nie podano adresu URL Vimeo.

en: No dynamic data set.
pl_PL: Brak dynamicznego zestawu danych.

en: The dynamic data is empty.
pl_PL: Dane dynamiczne są puste.

en: Email address
pl_PL: Adres e-mail

en: End
pl_PL: Koniec

en: Error
pl_PL: Błąd

en: Articles could not be loaded. Please visit the official knowledge base:
pl_PL: Artykuły nie mogą być załadowane. Proszę odwiedzić oficjalną bazę wiedzy:

en: 404 Error Page
pl_PL: Strona Błędu 404

en: Excerpt length
pl_PL: Długość fragmentu

en: Exclude current post
pl_PL: Wyłączenie bieżącego stanowiska

en: Expand
pl_PL: Rozwiń

en: Expand all
pl_PL: Rozwiń wszystkie

en: External URL
pl_PL: Zewnętrzny URL

en: Add rel attribute "noopener" or "noreferrer" to any external link.
pl_PL: Dodaj atrybut rel "noopener" lub "noreferrer" do każdego linku zewnętrznego.

en: Extra large
pl_PL: Bardzo duże

en: Extra small
pl_PL: Bardzo małe

en: Fade
pl_PL: Zanikanie

en: Field
pl_PL: Pole

en: File
pl_PL: Plik

en: "%s" imported.
pl_PL: "%s" zaimportowane.

en: Import of "%s" failed: Name already exists.
pl_PL: Import "%s" nie powiódł się: Nazwa już istnieje.

en: Import of "%s" failed: Wrong format.
pl_PL: Import "%s" nie powiódł się: Nieprawidłowy format.

en: Files
pl_PL: Pliki

en: Fill
pl_PL: Wypełnienie

en: No files chosen
pl_PL: Brak wybranych plików

en: Fill - Dark
pl_PL: Wypełnienie - Ciemne

en: Fill - Light
pl_PL: Wypełnienie - Jasne

en: Fill - Primary
pl_PL: Wypełnienie - Główne

en: Finish
pl_PL: Zakończ

en: Fixed
pl_PL: Stały

en: Font family
pl_PL: Rodzina czcionek

en: Search fonts
pl_PL: Wyszukaj czcionki

en: Font size
pl_PL: Rozmiar czcionki

en: Font style
pl_PL: Styl czcionki

en: Font weight
pl_PL: Grubość czcionki

en: Footer
pl_PL: Stopka

en: Full size
pl_PL: Pełny rozmiar

en: Gallery layout
pl_PL: Układ galerii

en: General
pl_PL: Ogólne

en: Outline - Dark
pl_PL: Kontur - Ciemny

en: Outline - Light
pl_PL: Kontur - Światło

en: Outline - Primary
pl_PL: Konspekt - Główny

en: Global element
pl_PL: Element globalny

en: Active classes
pl_PL: Zajęcia aktywne

en: Global class created
pl_PL: Utworzono klasę globalną

en: Global class deleted
pl_PL: Klasa globalna usunięta

en: Global class renamed
pl_PL: Zmiana nazwy klasy globalnej

en: Global classes imported
pl_PL: Zaimportowane klasy globalne

en: Enter the name of your first global CSS class in the field above. Then hit enter to create it.
pl_PL: Wpisz nazwę swojej pierwszej globalnej klasy CSS w pole powyżej. Następnie naciśnij enter aby ją utworzyć.

en: Learn more
pl_PL: Dowiedz się więcej

en: Global elements
pl_PL: Elementy globalne

en: Add at least two colors to create a gradient.
pl_PL: Dodaj co najmniej dwa kolory, aby utworzyć gradient.

en: Back to settings
pl_PL: Powrót do ustawień

en: Got it
pl_PL: Rozumiem

en: Go to
pl_PL: Przejdź do

en: Grid
pl_PL: Siatka

en: Spacing
pl_PL: Odstęp

en: Header
pl_PL: Nagłówek

en: Height
pl_PL: Wysokość

en: Help
pl_PL: Pomoc

en: Hidden
pl_PL: Ukryty

en: Hide info
pl_PL: Ukryj informacje

en: History
pl_PL: Historia

en: History deleted
pl_PL: Historia została usunięta

en: Home
pl_PL: Strona główna

en: Home page
pl_PL: Strona główna

en: Horizontal
pl_PL: Poziomo

en: How to create a header template
pl_PL: Jak utworzyć szablon nagłówka

en: How to create a footer template
pl_PL: Jak stworzyć szablon stopki

en: Your browser does not support the audio tag.
pl_PL: Twoja przeglądarka nie obsługuje znacznika audio.

en: Your browser does not support the video tag.
pl_PL: Twoja przeglądarka nie obsługuje tagu wideo.

en: Hue
pl_PL: Barwa

en: Ignore sticky posts
pl_PL: Ignoruj przyklejone posty

en: Image
pl_PL: Obraz

en: Hold down CMD/CRTL to select multiple images.
pl_PL: Przytrzymaj klawisze CMD/CRTL, aby wybrać wiele obrazów.

en: Image not found
pl_PL: Nie znaleziono obrazu

en: Image size
pl_PL: Rozmiar obrazu

en: Import
pl_PL: Importuj

en: Import images
pl_PL: Importuj obrazy

en: Disabled: Show placeholder images.
pl_PL: Wyłączone: Pokaż obrazy zastępcze.

en: Enabled: Download template images to media library.
pl_PL: Włączone: Pobieraj obrazy szablonów do biblioteki mediów.

en: Drop JSON file(s) in here
pl_PL: Wrzuć tutaj plik(i) JSON

en: Imports
pl_PL: Importowane

en: Drag and drop .JSON or .ZIP template file(s) in here ..
pl_PL: Przeciągnij i upuść pliki szablonów .JSON lub .ZIP w tym miejscu ..

en: Valid JSON data required to run the importer
pl_PL: Prawidłowe dane JSON wymagane do uruchomienia importera

en: This template contains a theme style. Would you like to import it?
pl_PL: Ten szablon zawiera styl motywu. Czy chcesz to zaimportować?

en: This template contains a color palette. Would you like to import it?
pl_PL: Ten szablon zawiera paletę kolorów. Czy chcesz to zaimportować?

en: Include
pl_PL: Dołącz

en: Include children
pl_PL: Uwzględnij motywy potomne

en: Infinite
pl_PL: Nieskończone

en: Infinite scroll
pl_PL: Nieskończone przewijanie

en: Info
pl_PL: Informacja

en: Customize lightbox: Settings > Theme Styles > General
pl_PL: Dostosuj lightbox: Ustawienia > Style motywu > Ogólne

en: Inner container
pl_PL: Wewnętrzny kontener

en: Insert
pl_PL: Wstaw

en: Insert media
pl_PL: Wstaw media

en: Insert layout
pl_PL: Układ wstawki

en: Insert section
pl_PL: Wstaw sekcję

en: Insert template
pl_PL: Wstaw szablon

en: Insert template below
pl_PL: Wstaw szablon poniżej

en: Inset
pl_PL: Wstaw

en: Internal post/page
pl_PL: Wewnętrzny post/strona

en: Invert
pl_PL: Odwróć

en: Italic
pl_PL: Kursywa

en: Item
pl_PL: Przedmiot

en: Join Us
pl_PL: Dołącz do nas

en: Justify
pl_PL: Wyjustuj

en: Justify content
pl_PL: Wyjustuj  treść

en: Keyboard shortcuts
pl_PL: Skróty klawiaturowe

en: Language
pl_PL: Język

en: Large
pl_PL: Duży

en: Last refresh
pl_PL: Ostatnie odświeżenie

en: Latest
pl_PL: Najnowsze

en: Layout
pl_PL: Układ

en: Left
pl_PL: Lewo

en: Letter spacing
pl_PL: Przestrzeń między literami

en: Lightbox Image
pl_PL: Obraz Lightbox

en: Lightbox Video
pl_PL: Wideo Lightbox

en: Lightness
pl_PL: Lekkość

en: Line height
pl_PL: Wysokość linii

en: Linked
pl_PL: Powiązane

en: List
pl_PL: Lista

en: Loading templates
pl_PL: Ładowanie szablonów

en: Load more
pl_PL: Załaduj więcej

en: Locked
pl_PL: Zablokowany

en: Go back
pl_PL: Wróć

en: Take over
pl_PL: Przejąć władzę

en: This post is already being edited.
pl_PL: Ten post jest już edytowany.

en: %s is currently working on this post, which means you cannot make changes, unless you take over.
pl_PL: %s pracuje obecnie nad tym postem, co oznacza, że nie możesz wprowadzać zmian, chyba że je przejmiesz.

en: Login
pl_PL: Zaloguj się

en: Loop
pl_PL: Pętla

en: Lowercase
pl_PL: Małe litery

en: Unlinked
pl_PL: Niepołączona

en: Opposites linked
pl_PL: Połączone przeciwieństwa

en: All sides linked
pl_PL: Wszystkie strony połączone

en: Main query
pl_PL: Główna zapytanie

en: Margin
pl_PL: Margines

en: Max upload size: %s
pl_PL: Maksymalny rozmiar wysyłania: %s

en: Meta key
pl_PL: Klucz meta

en: Order meta key
pl_PL: Meta klucz zamówienia

en: Meta value
pl_PL: Meta wartość

en: Numeric meta value
pl_PL: Numeryczna wartość meta

en: Meta query
pl_PL: Meta zapytanie

en: Menu order
pl_PL: Kolejność menu

en: Mobile
pl_PL: Komórka

en: Mode
pl_PL: Tryb

en: modified
pl_PL: zmodyfikowano

en: Modified date
pl_PL: Zmieniona data

en: January
pl_PL: Styczeń

en: February
pl_PL: Luty

en: March
pl_PL: Marzec

en: April
pl_PL: Kwiecień

en: May
pl_PL: Maj

en: June
pl_PL: Czerwiec

en: July
pl_PL: Lipiec

en: August
pl_PL: Sierpień

en: September
pl_PL: Wrzesień

en: October
pl_PL: Październik

en: November
pl_PL: Listopad

en: December
pl_PL: Grudzień

en: More layouts
pl_PL: Więcej układów

en: Most Popular
pl_PL: Najpopularniejsze

en: Move
pl_PL: Przenieś

en: Moved
pl_PL: Przesunięto

en: My templates
pl_PL: Moje szablony

en: My account
pl_PL: Moje konto

en: Name
pl_PL: Nazwa

en: New
pl_PL: Nowy

en: New color palette name
pl_PL: Nowa nazwa palety kolorów

en: Add your first color to this palette by selecting a color value above and then click "Save".
pl_PL: Dodaj pierwszy kolor do tej palety przez wybranie koloru powyżej i kliknięciu "Zapisz".

en: Type name, hit enter
pl_PL: Wpisz nazwę, naciśnij enter

en: Next
pl_PL: Następny

en: No matching settings found.
pl_PL: Nie znaleziono pasujących ustawień.

en: No file selected.
pl_PL: Nie wybrano żadnego pliku.

en: You don't have sufficient permission (full access) to customize these settings. Please get in touch with the site admin.
pl_PL: Nie masz wystarczających uprawnień (pełnego dostępu), aby dostosować te ustawienia. Proszę skontaktować się z administratorem strony.

en: No
pl_PL: Nie

en: None
pl_PL: Brak

en: No-repeat
pl_PL: Bez powtórzeń

en: Nothing found. Please try again with a different keyword!
pl_PL: Nic nie znaleziono. Proszę spróbować ponownie z innym słowem kluczowym!

en: No results
pl_PL: Brak wyników

en: No revisions.
pl_PL: Brak zmian.

en: No dynamic data found.
pl_PL: Nie znaleziono danych dynamicznych.

en: No templates found.
pl_PL: Nie znaleziono szablonów.

en: Not found
pl_PL: Nie znaleziono

en: Nothing found.
pl_PL: Nic nie znaleziono.

en: Nothing to copy
pl_PL: Nic do skopiowania

en: Nothing to paste
pl_PL: Nie ma nic do wklejenia

en: Preview autosave
pl_PL: Podgląd autozapisu

en: There is an autosave more recent than the version you are currently viewing.
pl_PL: Istnieje autozapis, który jest nowszy niż wersja, którą aktualnie przeglądasz.

en: SVG files not imported for security reasons.
pl_PL: Pliki SVG nie są importowane ze względów bezpieczeństwa.

en: Set template style
pl_PL: Ustaw styl szablonu

en: Inserted template uses theme style "%s"
pl_PL: Wstawiony szablon używa stylu motywu "%s"

en: Change content
pl_PL: Zmień zawartość

en: Currently previewing content from "%s".
pl_PL: Aktualnie wyświetla się zawartość z "%s".

en: Number
pl_PL: Numer

en: Numbered list
pl_PL: Lista numerowana

en: Offset
pl_PL: Przesunięcie (Offset)

en: Oldest
pl_PL: Najstarsze

en: Opacity
pl_PL: Przezroczystość

en: Open in new tab
pl_PL: Otwórz w nowej karcie

en: Order
pl_PL: Flex-order

en: Order by
pl_PL: Sortuj wg

en: Other classes
pl_PL: Inne zajęcia

en: Overlay
pl_PL: Nakładka

en: Overwrite
pl_PL: Nadpisz

en: Page
pl_PL: Strona

en: Page settings
pl_PL: Ustawienia strony

en: Select any revision to preview it. Click "Apply" to continue editing the selected revision. Click "Discard" to continue editing the current revision.
pl_PL: Wybierz dowolną rewizję, aby wyświetlić jej podgląd. Kliknij "Zastosuj", aby kontynuować edycję wybranej rewizji. Kliknij "Odrzuć", aby kontynuować edycję bieżącej wersji.

en: Parent
pl_PL: Nadrzędna

en: Paste
pl_PL: Wklej

en: Pasted
pl_PL: Wklejono

en: Paste styles
pl_PL: Wklej style

en: Pin
pl_PL: Pinezka

en: Pinned elements
pl_PL: Elementy przypinane

en: Click on any element to add it to your canvas.
pl_PL: Kliknij na którymś elemencie, aby dodać go do 'canvas'.

en: Your message goes here. The more details, the better ;)
pl_PL: Twoja wiadomość trafia tutaj. Im więcej szczegółów, tym lepiej ;)

en: Placeholder image shown.
pl_PL: Pokazano obrazek zastępczy.

en: Type title and hit enter
pl_PL: Wpisz tytuł i naciśnij enter

en: Enter new template name
pl_PL: Wprowadź nazwę nowego szablonu

en: Search documentation
pl_PL: Przeszukaj dokumentację

en: Select Dynamic Data
pl_PL: Wybierz Dane dynamiczne

en: Select post/page
pl_PL: Wybierz post/stronę

en: Select link type
pl_PL: Wybierz rodzaj linku

en: Your name (optional)
pl_PL: Twoje imię i nazwisko (opcjonalnie)

en: Popular
pl_PL: Popularne

en: Position
pl_PL: Pozycja

en: Post
pl_PL: Wpis

en: Posts
pl_PL: Wpisy

en: Ignored when posts per page set to "-1".
pl_PL: Ignorowany, gdy posty na stronę ustawione na "-1".

en: Posts per page
pl_PL: Wpisów na stronę

en: Post type
pl_PL: Typ postu

en: Powered by %s
pl_PL: Zasilane przez %s

en: Prev
pl_PL: Poprzedni

en: Preview
pl_PL: Podgląd

en: Preview mode
pl_PL: Tryb podglądu

en: Preview template
pl_PL: Podgląd szablonu

en: Active pseudo-class
pl_PL: Aktywna pseudo-klasa

en: Pseudo-class created
pl_PL: Utworzona pseudo-klasa

en: Pseudo-class deleted
pl_PL: Pseudoklasa usunięta

en: Select or create pseudo-class
pl_PL: Wybierz lub utwórz pseudo-klasę

en: States (pseudo-classes)
pl_PL: Stany (pseudo-klasy)

en: Pseudo-element created
pl_PL: Utworzony pseudoelement

en: Pseudo-element deleted
pl_PL: Pseudoelement usunięty

en: Publish
pl_PL: Publikuj

en: Published
pl_PL: Opublikowany

en: Published date
pl_PL: Data publikacji

en: Quick nav
pl_PL: Szybka nawigacja

en: Radius
pl_PL: Promień

en: Random
pl_PL: Losowo

en: Raw
pl_PL: Rodzimy

en: Redo
pl_PL: Ponów

en: Rel attribute
pl_PL: Atrybut rel

en: Reload canvas
pl_PL: Przeładuj canvas

en: Remote
pl_PL: Zdalnie

en: Remote templates
pl_PL: Szablony zdalne

en: Remove
pl_PL: Usuń

en: Remove all
pl_PL: Usuń wszystko

en: Remove file
pl_PL: Usuń plik

en: Rename
pl_PL: Zmień nazwę

en: Rename images
pl_PL: Zmiana nazwy obrazów

en: Disabled: Keep original image filename.
pl_PL: Wyłączone: Zachowaj oryginalną nazwę pliku obrazu.

en: Enabled: Rename image before download.
pl_PL: Włączone: Zmień nazwę obrazu przed pobraniem.

en: Link rendered as
pl_PL: Link wyświetlany jako

en: Repeat
pl_PL: Powtórz

en: Relation
pl_PL: Interesuje mnie

en: Replace content
pl_PL: Zastąpić treść

en: Disabled: Insert below existing content.
pl_PL: Wyłączone: Wstaw poniżej istniejącej zawartości.

en: Enabled: Replace existing content with template data.
pl_PL: Włączone: Zastąp istniejącą zawartość danymi z szablonu.

en: Responsive breakpoints
pl_PL: Punkty graniczne dla responsywności

en: Reset
pl_PL: Resetuj

en: Reset styles
pl_PL: Resetuj style

en: Clear non-existing dynamic data
pl_PL: Wyczyść nieistniejące dane dynamiczne

en: Results
pl_PL: Wyniki

en: results for:
pl_PL: wyniki dla:

en: Reverse
pl_PL: Odwróć

en: Revision by
pl_PL: Rewizja dokonana przez

en: Revision deleted
pl_PL: Zmiana usunięta

en: Revision applied
pl_PL: Zastosowana korekta

en: Revision discarded
pl_PL: Odrzucono rewizję

en: Revisions
pl_PL: Poprawki

en: All revisions deleted
pl_PL: Wszystkie poprawki skreślone

en: Right
pl_PL: Prawo

en: Roles
pl_PL: Role

en: Run code
pl_PL: Uruchom kod

en: Saturation
pl_PL: Nasycenie

en: Save
pl_PL: Zapisz

en: Save draft
pl_PL: Zapisz projekt

en: Save as global element
pl_PL: Zapisz jako element globalny

en: Save as template
pl_PL: Zapisz jako szablon

en: Save new style
pl_PL: Zapisz nowy styl

en: Save style
pl_PL: Zachowaj styl

en: Saved
pl_PL: Zapisane

en: Saved as template
pl_PL: Zapisany jako szablon

en: Scale
pl_PL: Skaluj

en: Scroll
pl_PL: Przewijanie

en: Search elements ..
pl_PL: Elementy wyszukiwania ...

en: Search for ..
pl_PL: Szukaj ...

en: Search icons
pl_PL: Ikony wyszukiwania

en: Search settings
pl_PL: Ustawienia wyszukiwania

en: Search by title
pl_PL: Szukaj według tytułu

en: Search pages ..
pl_PL: Szukaj stron ...

en: Search templates ..
pl_PL: Szablony wyszukiwania ...

en: Search tag
pl_PL: Szukaj po tagu

en: Section
pl_PL: Sekcja

en: Select color palette
pl_PL: Wybierz paletę kolorów

en: Set conditions
pl_PL: Ustalenie warunków

en: Select file
pl_PL: Wybierz plik

en: Select file(s) to import
pl_PL: Wybierz plik(i) do zaimportowania

en: Select icon
pl_PL: Wybierz ikonę

en: Select image
pl_PL: Wybierz obraz

en: Select library
pl_PL: Wybierz bibliotekę

en: Select post type
pl_PL: Wybierz typ postu

en: Select posts
pl_PL: Wybierz stanowiska

en: Select shortcode
pl_PL: Wybierz shortcode

en: Select taxonomies
pl_PL: Wybierz taksonomie

en: Select template
pl_PL: Wybierz szablon

en: Select template tags
pl_PL: Wybierz znaczniki szablonu

en: Select template type
pl_PL: Wybierz typ szablonu

en: Select template to update
pl_PL: Wybierz szablon do aktualizacji

en: Select terms
pl_PL: Proszę wybrać wartości

en: Send
pl_PL: Wyślij

en: Settings imported
pl_PL: Zaimportowano ustawienia

en: Solid
pl_PL: Ciągła

en: Show author
pl_PL: Pokaż autora

en: Show date
pl_PL: Pokaż datę

en: Show empty
pl_PL: Pokaż puste

en: Show excerpt
pl_PL: Pokaż fragment

en: Show info
pl_PL: Pokaż informacje

en: Show fullscreen
pl_PL: Pokaż na pełnym ekranie

en: Show title
pl_PL: Pokaż tytuł

en: Single
pl_PL: Pojedynczy

en: Site
pl_PL: Strona

en: Size
pl_PL: Rozmiar

en: Skip
pl_PL: Pomiń

en: Slide
pl_PL: Slajd

en: Small
pl_PL: Mały

en: Space between
pl_PL: Przestrzeń pomiędzy

en: Space around
pl_PL: Przestrzeń wokół

en: Space evenly
pl_PL: Przestrzeń równomiernie

en: Spread
pl_PL: Rozłożenie

en: Square
pl_PL: Kwadrat

en: Stretch
pl_PL: Rozciągnij

en: Stroke color
pl_PL: Kolor pociągnięcia

en: Stroke width
pl_PL: Szerokość skoku

en: Structure
pl_PL: Struktura

en: Style
pl_PL: Styl

en: Styles
pl_PL: Style

en: Subject
pl_PL: Temat

en: Sure?
pl_PL: Na pewno?

en: Switch to
pl_PL: Przełącz na

en: You are not allowed to uploads SVG files.
pl_PL: Nie możesz wgrywać plików SVG.

en: Taxonomy
pl_PL: Taksonomia

en: Taxonomies
pl_PL: Taksonomie

en: Taxonomy query
pl_PL: Zapytanie o taksonomię

en: Template
pl_PL: Szablon

en: Template bundle
pl_PL: Pakiet szablonów

en: Template created
pl_PL: Utworzony szablon

en: Template deleted
pl_PL: Szablon usunięty

en: Inserting any template overwrites your data. We recommend to save your changes first.
pl_PL: Wstawienie dowolnego szablonu powoduje nadpisanie danych. Zalecamy, aby najpierw zapisać zmiany.

en: Template imported
pl_PL: Szablon importowany

en: Template inserted
pl_PL: Szablon wstawiony

en: Template insert failed: This template has no data
pl_PL: Wstawianie szablonu nie powiodło się: Ten szablon nie ma sekcji :(

en: Template overridden
pl_PL: Nadpisany szablon

en: Released after you cancelled
pl_PL: Wydany po anulowaniu

en: new templates have been released since you cancelled Bricks.
pl_PL: nowe szablony zostały wydane od czasu, gdy anulowałeś Bricks.

en: Template saved
pl_PL: Szablon został zapisany

en: Template settings
pl_PL: Ustawienia szablonu

en: Template tag
pl_PL: Znacznik szablonu

en: Template tags
pl_PL: Tagi szablonów

en: Template type
pl_PL: Rodzaj szablonu

en: Select the type of template you want to create:
pl_PL: Wybierz typ szablonu, który chcesz utworzyć:

en: Terms
pl_PL: Taksonomie

en: Text align
pl_PL: Wyrównywanie tekstu

en: Text decoration
pl_PL: Dekoracje tekstowe

en: Text shadow
pl_PL: Cień tekstu

en: Text transform
pl_PL: Przekształcenie tekstu

en: Theme Styles
pl_PL: Style tematyczne

en: Active style
pl_PL: Styl aktywny

en: Set condition(s) to apply selected theme style to your entire website or certain areas.
pl_PL: Ustaw warunek(y), aby zastosować wybrany styl motywu do całej witryny lub określonych obszarów.

en: The style name entered already exists. Please choose a different name.
pl_PL: Wprowadzona nazwa stylu już istnieje. Proszę wybrać inną nazwę.

en: Select a theme style or create a new one to style your website (%s).
pl_PL: Wybierz styl motywu lub utwórz nowy, aby nadać styl swojej witrynie (%s).

en: learn more
pl_PL: zobacz więcej

en: Theme style created
pl_PL: Utworzony styl tematyczny

en: Theme style deleted
pl_PL: Usunięto styl motywu

en: New theme style name
pl_PL: Nowa nazwa stylu motywu

en: Style saved
pl_PL: Styl zapisany

en: Top
pl_PL: Góra

en: Top left
pl_PL: Góra lewa

en: Top center
pl_PL: Górny wyśrodkowany

en: Top right
pl_PL: Prawy górny

en: Thumbnail
pl_PL: Miniaturka

en: Typography
pl_PL: Typografia

en: Translate X
pl_PL: Tłumaczenie X

en: Translate Y
pl_PL: Tłumaczenie Y

en: Scale X
pl_PL: Skala X

en: Scale Y
pl_PL: Skala Y

en: Rotate X
pl_PL: Obróć X

en: Rotate Y
pl_PL: Obróć Y

en: Rotate Z
pl_PL: Obróć Z

en: Skew X
pl_PL: Skośność X

en: Skew Y
pl_PL: Przechył Y

en: Underline
pl_PL: Podkreślenie

en: Undo
pl_PL: Cofnij

en: Unlink
pl_PL: Odepnij

en: Unlocked
pl_PL: Niezablokowana

en: Your Unsplash API key is not valid.
pl_PL: Twój klucz API Unsplash jest nieprawidłowy.

en: Unsplash API key required! Add key in dashboard under: %s
pl_PL: Wymagany klucz API Unsplash! Dodaj klucz w pulpicie nawigacyjnym pod: %s

en: Rate limit for this hour reached. Please wait until the next full hour for it to be resetted.
pl_PL: Limit stawek dla tej godziny został osiągnięty. Proszę poczekać do następnej pełnej godziny, aby został zresetowany.

en: Type keyword, hit enter.
pl_PL: Wpisz słowo kluczowe, naciśnij enter.

en: Uncategorized
pl_PL: Bez kategorii

en: Understanding the layout
pl_PL: Zrozumienie układu

en: Select/enter unit
pl_PL: Wybierz/wpisz jednostkę

en: Unpin
pl_PL: Odepnij

en: Set Unsplash API Key
pl_PL: Ustaw klucz API Unsplash

en: Update
pl_PL: Aktualizuj

en: Uppercase
pl_PL: Wielkie litery

en: User profile
pl_PL: Profil użytkownika

en: Vertical
pl_PL: Pionowo

en: Vertical alignment
pl_PL: Wyrównanie pionowe

en: Video
pl_PL: Wideo

en: Video URL
pl_PL: Adres URL do dokumentu video (opcjonalne)

en: View on frontend
pl_PL: Widok na frontend

en: Visit Bricks Academy
pl_PL: Odwiedź Akademię Bricks

en: Visit docs
pl_PL: Odwiedź dokumentację

en: Width
pl_PL: Szerokość

en: Product
pl_PL: Produkt

en: Wrap
pl_PL: Zawijanie

en: X axis
pl_PL: Oś X

en: Y axis
pl_PL: Oś Y

en: Yes
pl_PL: Tak

en: You are missing out!
pl_PL: Tęsknisz za tym!

en: All right
pl_PL: W porządku

en: Amazing
pl_PL: Zdumiewające

en: Beautiful
pl_PL: Piękna

en: Brilliant
pl_PL: Genialne

en: Cool
pl_PL: Super

en: Congrats
pl_PL: Gratulacje

en: Done
pl_PL: Gotowe

en: Excellent
pl_PL: Doskonały

en: Exceptional
pl_PL: Doskonałe

en: Enjoy
pl_PL: Ciesz się

en: Fantastic
pl_PL: Fantastyczna

en: Good
pl_PL: Dobry

en: Grand
pl_PL: Sukces

en: Impressive
pl_PL: Imponujące

en: Incredible
pl_PL: Niewiarygodne

en: Magnificent
pl_PL: Wspaniały

en: Marvelous
pl_PL: Wspaniała

en: Nice job
pl_PL: Dobra robota

en: Okay
pl_PL: Ok

en: Outstanding
pl_PL: Nieuregulowany

en: Remarkable
pl_PL: Godna uwagi strona

en: Skillful
pl_PL: Umiejętnie

en: Stunning
pl_PL: Zachwycająca

en: Superb
pl_PL: Znakomity

en: Sure thing
pl_PL: Pewnie, że tak

en: Very well
pl_PL: Bardzo dobrze

en: Wonderful
pl_PL: Znakomity

en: Yeah
pl_PL: Ooo tak

en: Yep
pl_PL: Tak

en: Builder access
pl_PL: Dostęp dla budowniczych

en: No access
pl_PL: Brak dostępu

en: Edit content
pl_PL: Edytuj treść

en: Full access
pl_PL: Pełny dostęp

en: Upload SVG
pl_PL: Załaduj SVG

en: Code Execution
pl_PL: Wykonanie kodu

en: Allow user to upload SVG files
pl_PL: Pozwól użytkownikowi załadować pliki SVG

en: Allow user to change and execute code through the Code element
pl_PL: Zezwalaj użytkownikowi na zmianę i wykonanie kodu za pomocą elementu Code

en: Global settings
pl_PL: Ogólne ustawienia

en: Global classes
pl_PL: Klasy globalne

en: Carousel
pl_PL: Karuzela

en: Testimonials
pl_PL: Referencje

en: Testimonial
pl_PL: Referencja

en: Manage your custom font files
pl_PL: Zarządzaj niestandardowymi plikami czcionek

en: Add a font variant
pl_PL: Dodaj wariant czcionki

en: Thin
pl_PL: Cienka

en: Extra Light
pl_PL: Bardzo cienka

en: Light
pl_PL: Jasny

en: Normal
pl_PL: Normalny

en: Medium
pl_PL: Średni

en: Semi Bold
pl_PL: Półpogrubiona

en: Extra Bold
pl_PL: Ekstra pogrubiona

en: Black
pl_PL: Czarny

en: Oblique
pl_PL: Ukośny

en: Font preview
pl_PL: Podgląd czcionki

en: TrueType Font: Uncompressed font data, but partial IE9+ support.
pl_PL: Czcionka TrueType: Nieskompresowane dane czcionek, ale częściowe wsparcie IE9+.

en: Web Open Font Format: Compressed TrueType/OpenType font with information about font source and full IE9+ support (recommended).
pl_PL: Web Open Font Format: Skompresowane czcionki TrueType/OpenType z informacją o źródle czcionki i pełną obsługą IE9+ (zalecane).

en: Web Open Font Format 2.0: TrueType/OpenType font with even better compression than WOFF 1.0, but no IE browser support.
pl_PL: Web Open Font Format 2.0: Czcionka TrueType/OpenType z jeszcze lepszą kompresją niż WOFF 1.0, ale bez wsparcia dla przeglądarki IE.

en: %s file
pl_PL: %s plik

en: Upload .%s file
pl_PL: Prześlij plik .%s

en: Upload
pl_PL: Prześlij

en: Font Family
pl_PL: Rodzina czcionki

en: Font Preview
pl_PL: Podgląd czcionki

en: Custom Font
pl_PL: Własna czcionka

en: Add New
pl_PL: Dodaj nowy

en: Add New Custom Font
pl_PL: Dodaj nową niestandardową czcionkę

en: Edit Custom Font
pl_PL: Edytuj czcionkę niestandardową

en: New Custom Font
pl_PL: Nowa niestandardowa czcionka

en: View Custom Font
pl_PL: Wyświetl czcionkę niestandardową

en: View Custom Fonts
pl_PL: Wyświetl czcionki niestandardowe

en: Search Custom Fonts
pl_PL: Wyszukaj czcionki niestandardowe

en: No Custom Fonts found
pl_PL: Nie znaleziono czcionek niestandardowych

en: No Custom Font found in Trash
pl_PL: Nie znaleziono czcionki niestandardowej w koszu

en: All Custom Fonts
pl_PL: Wszystkie czcionki

en: Quick Feedback
pl_PL: Szybka odpowiedź

en: Before you deactivate Bricks could you let me know why? I'd love to incorporate your feedback to improve Bricks. Thank you so much!
pl_PL: Zanim dezaktywujesz Bricks, czy możesz mi powiedzieć dlaczego? Chętnie wykorzystam Twoją opinię, aby ulepszyć Bricks. Dziękuję Ci bardzo!

en: I no longer need Bricks
pl_PL: Nie potrzebuję już Bricks

en: I found a better site builder
pl_PL: Znalazłem lepszego budowniczego stron

en: What is the name of this site builder? And why did you choose it?
pl_PL: Jaka jest nazwa tego kreatora stron? I dlaczego go wybrałeś?

en: I don't know how to use this Bricks
pl_PL: Nie wiem, jak używać Bricks

en: Did you explore the %1$s? Or get in touch with me via %2$s?
pl_PL: Czy odkryłeś %s? Albo skontaktowałeś się ze mną przez %s?

en: It's just a temporary deactivation
pl_PL: To tylko tymczasowa dezaktywacja

en: Other
pl_PL: Inne

en: Please share your reason(s) for deactivation Bricks. The more details, the better :)
pl_PL: Proszę, podziel się swoim powodem(ami) dezaktywacji Bricks. Im więcej szczegółów, tym lepiej :)

en: Submit & Deactivate
pl_PL: Wyślij i dezaktywuj

en: Skip & Deactivate
pl_PL: Pomiń i dezaktywuj

en: PHP class does not exist
pl_PL: Klasa PHP nie istnieje

en: Skip to main content
pl_PL: Przejdź do głównej treści

en: Skip to footer
pl_PL: Przejdź do stopki

en: All terms
pl_PL: Wszystkie dane

en: Results for: %s
pl_PL: Wyniki dla: %s

en: Page %s
pl_PL: Strona %s

en: Archives: %s
pl_PL: Archiwa %s

en: Chats
pl_PL: Rozmowy

en: Statuses
pl_PL: Statusy

en: Links
pl_PL: Linki

en: Quotes
pl_PL: Cytaty

en: Videos
pl_PL: Filmy

en: Images
pl_PL: Zdjęcia

en: Galleries
pl_PL: Galerie

en: Day: %s
pl_PL: Dzień: %s

en: Month: %s
pl_PL: Miesiąc: %s

en: Year: %s
pl_PL: Rok: %s

en: Author: %s
pl_PL: Autor: %s

en: Category: %s
pl_PL: Kategoria %s

en: Page not found
pl_PL: Nie znaleziono strony

en: There is no excerpt because this is a protected post.
pl_PL: Nie ma zajawki ponieważ ten wpis jest chroniony.

en: Pagination
pl_PL: Paginacja

en: Archive (recent posts)
pl_PL: Archiwum (ostatnie posty)

en: Archive (author)
pl_PL: Archiwum (autor)

en: Archive (date)
pl_PL: Archiwum (data)

en: Archive (posts)
pl_PL: Archiwum (stanowiska)

en: Archive (term)
pl_PL: Archiwum (termin)

en: Single post/page
pl_PL: Pojedynczy wpis/strona

en: No license key provided.
pl_PL: Nie dostarczono klucza licencyjnego.

en: No license for provided license key found.
pl_PL: Nie znaleziono licencji dla podanego klucza licencyjnego.

en: License activated.
pl_PL: Licencja uaktywniona.

en: Welcome to Bricks
pl_PL: Witamy w Bricks

en: Activate your license to edit with Bricks, receive one-click updates, and access to all community templates.
pl_PL: Aktywuj swoją licencję, aby edytować za pomocą Bricks, otrzymywać aktualizacje jednym kliknięciem i dostęp do wszystkich szablonów społeczności.

en: Activate License
pl_PL: Aktywuj licencję

en: Error: Invalid license key
pl_PL: Błąd: Niepoprawny klucz licencji

en: Your provided license key is invalid. Please deactive and then reactivate your license.
pl_PL: Podany klucz licencyjny jest nieprawidłowy. Dezaktywuj, a następnie ponownie aktywuj licencję.

en: Error: License mismatch
pl_PL: Błąd: Niedopasowanie licencji

en: Your website does not match your license key. Please deactive and then reactivate your license.
pl_PL: Twoja strona nie pasuje do klucza licencyjnego. Proszę dezaktywować, a następnie reaktywować licencję.

en: %s ago
pl_PL: %s temu

en: Desktop: base breakpoint (all devices)
pl_PL: Pulpit: podstawowy punkt przerwania (wszystkie urządzenia)

en: Tablet portrait
pl_PL: Tablet pionowo

en: Mobile landscape
pl_PL: Telefon poziomo

en: Mobile portrait
pl_PL: Telefon pionowo

en: Builder
pl_PL: Kreator

en: Sidebar
pl_PL: Pasek boczny

en: Edit header
pl_PL: Edytuj nagłówek

en: Edit footer
pl_PL: Edytuj stopkę

en: Go to: Bricks Templates
pl_PL: Przejdź do: Szablony Bricks

en: Render with Bricks
pl_PL: Renderuj za pomocą Bricks

en: Render with WordPress
pl_PL: Renderuj z WordPress

en: Ultra light with labels
pl_PL: Ultra lekkie z etykietami

en: Blue water
pl_PL: Błękitna woda

en: Light dream
pl_PL: Lekki sen

en: Blue essence
pl_PL: Błękitna esencja

en: Pale dawn
pl_PL: Blady świt

en: Neutral blue
pl_PL: Neutralny niebieski

en: Avocado world
pl_PL: Świat awokado

en: Custom
pl_PL: Własny

en: No repeat
pl_PL: Bez powtarzania

en: Repeat-x
pl_PL: Powtarzaj w poziomie

en: Repeat-y
pl_PL: Powtarzaj w pionie

en: Auto
pl_PL: Automatycznie

en: Primary
pl_PL: Podstawowy

en: Secondary
pl_PL: Drugorzędne

en: Dark
pl_PL: Ciemny

en: Muted
pl_PL: Wyciszone

en: Success
pl_PL: Sukces

en: Warning
pl_PL: Ostrzeżenie

en: Danger
pl_PL: Niebezpieczeństwo

en: Dashed
pl_PL: Kreskowa

en: Double
pl_PL: Podwójny

en: Groove
pl_PL: Z rowkami

en: Ridge
pl_PL: Grzbietowy

en: Outset
pl_PL: Początek

en: Static
pl_PL: Statyczny

en: Relative
pl_PL: Względny

en: Absolute
pl_PL: Bezwzględna

en: Sticky
pl_PL: Lepki

en: Users
pl_PL: Użytkownicy

en: No wrap
pl_PL: Bez opakowania

en: Wrap reverse
pl_PL: Odwrócenie zawinięcia

en: Cube
pl_PL: Sześcian

en: Coverflow
pl_PL: Przykrycie

en: Flip
pl_PL: Odwróć

en: File not uploaded due to a sanitization error. Please verify the SVG file or get in touch.
pl_PL: Plik nie został załadowany z powodu błędu sanityzacji. Proszę zweryfikować plik SVG lub skontaktować się z nami.

en: My Templates
pl_PL: Moje szablony

en: Add New Template
pl_PL: Dodaj Nowy Szablon

en: New Template
pl_PL: Nowy szablon

en: View Template
pl_PL: Zobacz szablon

en: View Templates
pl_PL: Wyświetl szablony

en: Search Templates
pl_PL: Szukaj Szablonów

en: No Templates found
pl_PL: Nie znaleziono żadnych szablonów

en: No Template found in Trash
pl_PL: Nie znaleziono szablonu w koszu

en: All Templates
pl_PL: Wszystkie szablony

en: Template Tags
pl_PL: Tagi szablon

en: Template Tag
pl_PL: Znacznik szablonu

en: All Template Tags
pl_PL: Wszystkie tagi szablonów

en: Edit Template Tag
pl_PL: Edytuj znacznik szablonu

en: View Template Tag
pl_PL: Wyświetlanie znacznika szablonu

en: Update Template Tag
pl_PL: Aktualizuj znacznik szablonu

en: Add New Template Tag
pl_PL: Dodaj nowy znacznik szablonu

en: New Template Name
pl_PL: Nowa nazwa szablonu

en: Search Template Tags
pl_PL: Tagi szablonów wyszukiwania

en: No Template Tag found
pl_PL: Nie znaleziono znacznika szablonu

en: Template Bundles
pl_PL: Pakiety szablonów

en: Template Bundle
pl_PL: Zestaw szablonów

en: All Template Bundles
pl_PL: Wszystkie pakiety szablonów

en: Edit Template Bundle
pl_PL: Edytuj zestaw szablonów

en: View Template Bundle
pl_PL: Zobacz pakiet szablonów

en: Update Template Bundle
pl_PL: Pakiet szablonów aktualizacji

en: Add New Template Bundle
pl_PL: Dodaj nowy zestaw szablonów

en: Search Template Bundles
pl_PL: Wyszukaj pakiety szablonów

en: No Template Bundle found
pl_PL: Nie znaleziono pakietu szablonów

en: Not allowed: Infinite template loop.
pl_PL: Niedozwolone: nieskończona pętla szablonu.

en: Your selected template is empty.
pl_PL: Wybrany szablon jest pusty.

en: The site you are requesting templates from has access to their templates disabled.
pl_PL: Strona, z której żądasz szablonów ma wyłączony dostęp do swoich szablonów.

en: Sorry, but no site URL has been provided.
pl_PL: Przepraszamy, ale nie podano adresu URL strony.

en: Your website (%1$s) has no permission to access templates from %2$s
pl_PL: Twoja witryna (%s) nie ma uprawnień do dostępu do szablonów z %s

en: The site you are requesting templates from requires a remote templates password.
pl_PL: Strona, z której pobierasz szablony wymaga podania hasła do zdalnych szablonów.

en: Your remote templates password is incorrect.
pl_PL: Hasło dostępu do zdalnych szablonów jest nieprawidłowe.

en: Element - Section
pl_PL: Element - Sekcja

en: Element - Container
pl_PL: Element - Kontener

en: Element - Div
pl_PL: Element - Dzielnik

en: Accordion
pl_PL: Harmonijka

en: Alert
pl_PL: Alarm

en: Button
pl_PL: Przycisk

en: Code
pl_PL: Kod

en: Counter
pl_PL: Licznik

en: Divider
pl_PL: Dzielnik

en: Form
pl_PL: Formularz

en: Heading
pl_PL: Nagłówek

en: Icon Box
pl_PL: Ramka Ikony

en: Image gallery
pl_PL: Galeria zdjęć

en: Nav Menu
pl_PL: Menu nawigacyjne

en: Post content
pl_PL: Treść wpisu

en: Meta data
pl_PL: Metadane

en: Post navigation
pl_PL: Nawigacja wpisu

en: Related posts
pl_PL: Powiązane wpisy

en: Post title
pl_PL: Tytuł wpisu

en: Pricing tables
pl_PL: Tabele cennika

en: Progress bar
pl_PL: Pasek postępu

en: Icon list
pl_PL: Lista ikon

en: Tabs
pl_PL: Zakładki

en: Team members
pl_PL: Członkowie zespołu

en: Sale
pl_PL: Wyprzedaż

en: This template type is automatically rendered on the correct page.
pl_PL: Ten typ szablonu jest automatycznie renderowany na właściwej stronie.

en: Archive (products)
pl_PL: Archiwum (produkty)

en: Cart contents
pl_PL: Zawartość koszyka

en: Ready to publish your first post?
pl_PL: Gotowy aby opublikować swój pierwszy wpis?

en: Get started here
pl_PL: Rozpocznij tutaj

en: Installed version
pl_PL: Zainstalowana wersja

en: Although it's super tempting to start editing with Bricks right away, you'll have a much better experience quickly going over the "Getting Started" section of the Bricks Academy on how to use Bricks most productively.
pl_PL: Choć bardzo kusi, by od razu zacząć edytować za pomocą Bricks, o wiele lepiej będzie, jeśli szybko zapoznasz się z sekcją "Getting Started" w Akademii Bricks i dowiesz się, jak najbardziej produktywnie korzystać z Bricks.

en: How Editing With Bricks Works
pl_PL: Jak działa edytowanie za pomocą Bricks

en: Once you are familiar with how Bricks works its a good idea to learn about templates. This is how you create your website header, footer and any other type of reuseable content such as blog post layouts, archives, your search result and error pages.
pl_PL: Kiedy już wiesz, jak działa Bricks, warto zapoznać się z szablonami. W ten sposób tworzysz nagłówek, stopkę i inne treści, które można ponownie wykorzystać, takie jak układy postów na blogu, archiwa, strony wyników wyszukiwania i strony błędów.

en: The "Features" articles covers topics such as the Unsplash integration, custom code (CSS & JS), gradients, sidebars, shape dividers, global elements, etc.
pl_PL: Artykuły "Funkcje" obejmują takie tematy jak integracja z Unsplash, własny kod (CSS i JS), gradienty, paski boczne, dzielniki kształtów, elementy globalne, itp.

en: Features
pl_PL: Funkcje

en: In case you are a developer you can customize Bricks even further with custom hooks, filters, or by creating your own elements.
pl_PL: Jeśli jesteś programistą, możesz dostosować Bricks jeszcze bardziej za pomocą niestandardowych haków, filtrów lub tworząc własne elementy.

en: Developer
pl_PL: Deweloper

en: For questions about Bricks please send an email to help@bricksbuilder.io. If you want to know what is currently in development head over to our public roadmap. There you can also submit your own feature requests for others to upvote and comment on.
pl_PL: Pytania dotyczące Bricks prosimy kierować na adres help@bricksbuilder.io. Jeśli chcesz wiedzieć, co jest obecnie w fazie rozwoju, przejdź do naszej publicznej mapy drogowej. Możesz tam również zgłaszać swoje własne prośby o dodanie funkcji, które inni będą mogli popierać i komentować.

en: Get In Touch
pl_PL: Bądźmy w kontakcie

en: Roadmap
pl_PL: Drogowa

en: Log in to %s to retrieve your license key or copy & paste it from your purchase confirmation email.
pl_PL: Zaloguj się do %s, aby pobrać klucz licencyjny lub skopiuj i wklej go z wiadomości e-mail z potwierdzeniem zakupu.

en: your account
pl_PL: twoje konto

en: Please copy & paste your license key in here ..
pl_PL: Proszę skopiować i wkleić swój klucz licencyjny tutaj .

en: Activate license
pl_PL: Aktywuj licencję

en: License key format
pl_PL: Format klucza licencyjnego

en: You can manage your license, update payment method and view your invoices right from %s.
pl_PL: Możesz zarządzać swoją licencją, aktualizować metody płatności i przeglądać faktury bezpośrednio z %s.

en: Deactive license
pl_PL: Licencja nieaktywna

en: Export Settings
pl_PL: Eksportuj ustawienia

en: Import Settings
pl_PL: Importuj ustawienia

en: Select and import your settings JSON file from your computer.
pl_PL: Wybierz i zaimportuj plik JSON z ustawieniami z komputera.

en: Import settings
pl_PL: Ustawienia importu

en: Performance
pl_PL: Wydajność

en: API keys
pl_PL: Klucze API

en: Custom code
pl_PL: Niestandardowy kod

en: Post types
pl_PL: Typy postów

en: Select post types to %s.
pl_PL: Wybierz typy postów do %s.

en: edit with Bricks
pl_PL: edytuj z Bricks

en: Gutenberg data
pl_PL: Dane Gutenberga

en: %s into Bricks data and vice versa.
pl_PL: %s do danych Bricks i odwrotnie.

en: Convert Gutenberg data
pl_PL: Konwertuj dane Gutenberga

en: Load Gutenberg data into Bricks
pl_PL: Załaduj dane Gutenberga do Bricks

en: Save Bricks data as Gutenberg data
pl_PL: Zapisz dane Bricks jako dane Gutenberga

en: SVG uploads
pl_PL: Przesyłanie SVG

en: SVG files describe images in XML format and can therefore contain malicious code. With %s enabled Bricks will try to sanitize SVG files during upload.
pl_PL: Pliki SVG opisują obrazy w formacie XML i dlatego mogą zawierać złośliwy kod. Z włączoną opcją %s Bricks będzie próbował oczyszczać pliki SVG podczas ładowania.

en: Miscellaneous
pl_PL: Różnorodny

en: Disable Bricks Open Graph meta tags
pl_PL: Wyłącz Open Graph meta tagi Bricks'a

en: Disable Bricks SEO meta tags
pl_PL: Wyłącz SEO meta tagi Bricks'a

en: Generate custom image sizes
pl_PL: Generuj niestandardowe rozmiary obrazów

en: Enable "%s" button
pl_PL: Włącz przycisk "%s"

en: Disable "Skip links"
pl_PL: Wyłącz "Pomiń linki"

en: Query Bricks data in search results
pl_PL: Przeszukiwanie danych Bricks w wynikach wyszukiwania

en: Running the %s detects any outdated Bricks data and automatically updates it to the latest syntax.
pl_PL: Uruchomienie polecenia %s wykrywa wszelkie nieaktualne dane Bricks i automatycznie aktualizuje je do najnowszej składni.

en: Converter
pl_PL: Konwerter

en: experimental
pl_PL: eksperymentalne

en: Please create a full-site backup before running the converter.
pl_PL: Przed uruchomieniem konwertera należy utworzyć kopię zapasową całej witryny.

en: Convert element IDs & classes
pl_PL: Konwertuj identyfikatory i klasy elementów

en: Convert "Container" to new "Section" & "Div" elements
pl_PL: Zamień "Kontener" na nowe elementy "Sekcja" i "Dzielnik"

en: Convert elements to nestable elements
pl_PL: Przekształć elementy w elementy zagnieżdżalne

en: Set %s per user role. To define access for a specific user edit the user profile directly.
pl_PL: Ustaw %s dla każdej roli użytkownika. Aby zdefiniować dostęp dla konkretnego użytkownika, edytuj bezpośrednio jego profil.

en: builder access
pl_PL: dostęp dla konstruktorów

en: Allow code execution for a specific user or role via the "Code" element. Only add code that you consider safe and grant permission to users you fully trust.
pl_PL: Zezwól na wykonanie kodu dla określonego użytkownika lub roli za pomocą elementu „Kod”. Dodawaj tylko kod, który uważasz za bezpieczny i udzielaj uprawnień użytkownikom, którym w pełni ufasz.

en: Disable code execution
pl_PL: Wyłącz wykonywanie kodu

en: Disable default templates
pl_PL: Wyłączenie domyślnych szablonów

en: If no template conditions are set Bricks shows published templates (header, footer, etc.) on the frontend of your site. Select this setting to disable this behavior. Make sure to set template conditions instead.
pl_PL: Jeśli nie są ustawione żadne warunki dla szablonów, Bricks pokazuje opublikowane szablony (nagłówek, stopka, itp.) na frontend Twojej strony. Zaznacz to ustawienie, aby wyłączyć to zachowanie. Upewnij się, że zamiast tego ustawiłeś warunki dla szablonów.

en: Public templates
pl_PL: Szablony publiczne

en: Enable to make your templates public and viewable by anyone online. Disable to allow only logged-in users to view your templates.
pl_PL: Włącz, aby Twoje szablony były publiczne i mogły być oglądane przez każdego online. Wyłącz, aby tylko zalogowani użytkownicy mogli oglądać Twoje szablony.

en: My Templates Access
pl_PL: Dostęp do moich szablonów

en: Allow other sites to browse and insert your templates from their template library. Restrict template access via "Whitelist URLs" and "Password Protection" settings below.
pl_PL: Pozwól innym witrynom przeglądać i wstawiać Twoje szablony z ich biblioteki szablonów. Ogranicz dostęp do szablonów poprzez ustawienia "Białej listy adresów URL" i "Ochrony hasłem" poniżej.

en: Whitelist URLs
pl_PL: Adresy URL z białą listą

en: Only grant access to your templates to the websites entered above. One URL per line.
pl_PL: Przyznaj dostęp do swoich szablonów tylko witrynom wpisanym powyżej. Jeden adres URL na linię.

en: Password Protection
pl_PL: Ochrona hasłem

en: Password protect your templates.
pl_PL: Zabezpiecz swoje szablony hasłem.

en: Load templates from any another Bricks installation you have access to in your template library.
pl_PL: Załaduj szablony z dowolnej innej instalacji Bricks, do której masz dostęp w swojej bibliotece szablonów.

en: Remote templates URL
pl_PL: URL zdalnych szablonów

en: Make sure the remote website entered above has granted you "My Templates Access".
pl_PL: Upewnij się, że podana powyżej strona zdalna przyznała Ci "Dostęp do moich szablonów".

en: Remote Templates Password
pl_PL: Hasło do szablonów zdalnych

en: Copy & paste the "My Templates Access" password provided by the remote site in here.
pl_PL: Skopiuj i wklej tutaj hasło "My Templates Access" dostarczone przez zdalną witrynę.

en: Disable autosave
pl_PL: Wyłącz autozapis

en: Autosave interval (seconds)
pl_PL: Interwał autozapisu (sekundy)

en: Default: 60 seconds. Minimum autosave interval is 15 seconds.
pl_PL: Wartość domyślna: 60 sekund. Minimalny interwał autozapisu wynosi 15 sekund.

en: Builder mode
pl_PL: Tryb konstruktora

en: Create your own builder mode via CSS variables.
pl_PL: Utwórz własny tryb budowania za pomocą zmiennych CSS.

en: Set the builder language.
pl_PL: Ustaw język kreatora.

en: No link
pl_PL: Link 1

en: Toolbar logo link
pl_PL: Link do logo paska narzędzi

en: Set custom link destination for builder toolbar logo.
pl_PL: Ustaw niestandardowe miejsce docelowe linku dla logo paska narzędzi.

en: Control panel
pl_PL: Panel kontrolny

en: Disable global classes
pl_PL: Wyłączenie klas globalnych

en: Interface
pl_PL: Interfejs

en: Canvas
pl_PL: Płótno

en: Disable element spacing
pl_PL: Wyłączenie odstępów między elementami

en: Structure panel
pl_PL: Panel strukturalny

en: Element actions
pl_PL: Działania w ramach elementu

en: Active element expand & scroll into view
pl_PL: Rozwijanie i przewijanie aktywnego elementu w widoku

en: Disable WP REST API render
pl_PL: Wyłączenie renderowania WP REST API

en: Use AJAX instead of WP REST API calls to render elements.
pl_PL: Użyj AJAX zamiast wywołań WP REST API do renderowania elementów.

en: Disable emojis
pl_PL: Wyłącz emojis

en: Set for better performance if you don't use emojis on your site.
pl_PL: Ustaw dla lepszej wydajności, jeśli nie używasz emojis na swojej stronie.

en: Disable embed
pl_PL: Wyłączenie osadzania

en: Set for better performance if you don't use embeds, such as YouTube videos, on your site.
pl_PL: Ustaw dla lepszej wydajności, jeśli nie używasz na swojej stronie embedów, takich jak filmy z YouTube.

en: Disable Google Fonts
pl_PL: Wyłącz Google Fonts

en: Set if you don't use Google Fonts or you've uploaded and self-host Google Fonts as "Custom Fonts".
pl_PL: Ustaw, jeśli nie używasz czcionek Google lub przesłałeś i hostujesz czcionki Google jako „czcionki niestandardowe”.

en: Disable lazy loading
pl_PL: Wyłączenie leniwego ładowania

en: Set if you have problems with Bricks built-in lazy loading.
pl_PL: Ustaw, jeśli masz problemy z wbudowanym w Bricks leniwym ładowaniem.

en: Disable jQuery migrate
pl_PL: Wyłącz migrację jQuery

en: Set for better performance if you don't run any jQuery code older than version 1.9.
pl_PL: Ustaw dla lepszej wydajności, jeśli nie uruchamiasz żadnego kodu jQuery starszego niż wersja 1.9.

en: Cache query loops
pl_PL: Cache'owanie pętli zapytań

en: CSS loading method
pl_PL: Sposób ładowania CSS

en: Page-specific styles are loaded inline by default. Select "External files" to load required CSS only and to allow for stylesheet caching.
pl_PL: Style specyficzne dla strony są domyślnie ładowane w tekście. Wybierz „Pliki zewnętrzne”, aby załadować tylko wymagane CSS i zezwolić na buforowanie arkuszy stylów.

en: Your uploads directory writing permissions are insufficient.
pl_PL: Twoje uprawnienia do zapisu w katalogu przesyłania są niewystarczające.

en: Inline styles (default)
pl_PL: Style liniowe (domyślnie)

en: External files
pl_PL: Zewnętrzne pliki

en: Please click the button below to generate all required CSS files.
pl_PL: Kliknij poniższy przycisk, aby wygenerować wszystkie wymagane pliki CSS.

en: Regenerate CSS files
pl_PL: Odśwież pliki CSS

en: CSS files processed
pl_PL: Przeprocesowane pliki CSS

en: Webfont loading method
pl_PL: Metoda ładowania czcionek internetowych

en: Webfonts (such as Google Fonts) are loaded via stylesheets by default. Select "Webfont Loader" to avoid FOUT (Flash of unstyled text) by hiding your website content until all webfonts are loaded.
pl_PL: Czcionki internetowe (takie jak Google Fonts) są domyślnie ładowane za pomocą arkuszy stylów. Wybierz „Webfont Loader”, aby uniknąć FOUT (Flash niestylowanego tekstu), ukrywając zawartość witryny do momentu załadowania wszystkich czcionek internetowych.

en: Stylesheets (default)
pl_PL: Pliki stylów (domyślnie)

en: Unsplash API key
pl_PL: Klucz API Unsplash

en: How to get your Unsplash API key
pl_PL: Jak uzyskać klucz API Unsplash

en: Google Maps API keys
pl_PL: Klucze API Map Google

en: How to get your Google Maps API key
pl_PL: Jak uzyskać klucz API Map Google

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Site key
pl_PL: Jak uzyskać klucz witryny API Google reCAPTCHA v3

en: Google reCAPTCHA v3 API Secret key
pl_PL: Google reCAPTCHA v3 API Tajny klucz

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Secret key
pl_PL: Jak uzyskać swój tajny klucz API Google reCAPTCHA v3

en: MailChimp API key
pl_PL: Klucz API MailChimp

en: How to get your MailChimp API key
pl_PL: Jak uzyskać klucz API MailChimp

en: Sendgrid API key
pl_PL: Klucz API Sendgrid

en: How to get your SenGrid API key
pl_PL: Jak uzyskać klucz API SenGrid

en: Facebook App ID
pl_PL: ID aplikacji na Facebooku

en: How to get your Facebook App ID
pl_PL: Jak uzyskać identyfikator aplikacji na Facebooku

en: Any custom code below will load globally on all pages of your website. Wrap your scripts below in &lt;script&gt; tags.
pl_PL: Każdy niestandardowy kod poniżej będzie ładowany globalnie na wszystkich stronach Twojej witryny. Zawiń swoje skrypty poniżej w &lt;script&gt; tagi.

en: Use the builder to add custom code to a specific page.
pl_PL: Użyj kreatora, aby dodać niestandardowy kod do konkretnej strony.

en: Inline styles (CSS) are added to the %s tag.
pl_PL: Style inline (CSS) są dodawane do znacznika %s.

en: Header scripts
pl_PL: Skrypty w nagłówku

en: Header scripts are added right before closing %s tag. Perfect for tracking scripts such as Google Analytics, etc.
pl_PL: Skrypty nagłówkowe dodawane są tuż przed zamknięciem tagu %s. Idealne dla skryptów śledzących takich jak Google Analytics, itp.

en: Body (header) scripts
pl_PL: Skrypty korpusu (nagłówka)

en: Body scripts are added right after opening %s tag.
pl_PL: Skrypty ciała są dodawane zaraz po otwarciu znacznika %s.

en: Body (footer) scripts
pl_PL: Skrypty korpusu (stopki)

en: Footer scripts are added right before closing %s tag.
pl_PL: Skrypty stopki są dodawane tuż przed zamknięciem znacznika %s.

en: Disable WooCommerce builder
pl_PL: Wyłącz kreatora WooCommerce

en: Products
pl_PL: Produkty

en: Product badge "Sale"
pl_PL: Znacznik produktu "Wyprzedaż"

en: Percentage
pl_PL: Procent

en: Product badge "New"
pl_PL: Znacznik produktu "Nowość"

en: Show badge if product is less than .. days old.
pl_PL: Pokaż znacznik, gdy produkt nie jest starszy niż .. dni.

en: Disable product gallery zoom
pl_PL: Wyłącz powiększenie galerii produktów

en: Disable product gallery lightbox
pl_PL: Wyłącz lightbox galerii produktów

en: Save Settings
pl_PL: Zapisz ustawienia

en: Reset Settings
pl_PL: Resetuj ustawienia

en: Missing sidebar name.
pl_PL: Brakująca nazwa paska bocznego.

en: New sidebar created.
pl_PL: Utworzono nowy pasek boczny.

en: Sidebar deleted.
pl_PL: Sidebar usunięty.

en: Create and manage an unlimited number of custom sidebars. Add sidebars in the builder using the "Sidebar" element.
pl_PL: Twórz i zarządzaj nieograniczoną liczbą niestandardowych pasków bocznych. Dodawaj paski boczne w kreatorze za pomocą elementu "Pasek boczny".

en: Create new sidebar
pl_PL: Utwórz nowy pasek boczny

en: Sidebar name *
pl_PL: Nazwa paska bocznego *

en: Description
pl_PL: Opis

en: Description (optional)
pl_PL: Opis (opcjonalnie)

en: Registered sidebars
pl_PL: Zarejestrowane paski boczne

en: You haven't registered any custom sidebars, yet.
pl_PL: Nie zarejestrowałeś jeszcze żadnych niestandardowych pasków bocznych.

en: Delete this sidebar
pl_PL: Usuń ten pasek boczny

en: Do you really want to delete this sidebar?
pl_PL: Czy naprawdę chcesz usunąć ten pasek boczny?

en: Theme name
pl_PL: Nazwa motywu

en: Theme version
pl_PL: Wersja motywu

en: Theme author
pl_PL: Autor tematu

en: Theme author URI
pl_PL: Autor tematu URI

en: Theme is child theme
pl_PL: Motyw jest motywem dziecka

en: Parent theme name
pl_PL: Nazwa motywu nadrzędnego

en: Parent theme version
pl_PL: Wersja motywu nadrzędnego

en: Parent theme URI
pl_PL: Temat nadrzędny URI

en: Parent theme author URI
pl_PL: Autor tematu nadrzędnego URI

en: Home URL
pl_PL: Adres URL strony głównej

en: Site URL
pl_PL: Adres strony

en: REST API Prefix
pl_PL: Prefix Rest API

en: WP version
pl_PL: Wersja WP

en: WP debug
pl_PL: Debug WP

en: WP language
pl_PL: Język WP

en: WP memory limit
pl_PL: Limit pamięci WP

en: Recommended wp_memory_limit: 64M (or more)
pl_PL: Zalecany wp_memory_limit: 64M (lub więcej)

en: Server info
pl_PL: Informacje o serwerze

en: MySQL version
pl_PL: Wersja MySQL

en: PHP version
pl_PL: Wersja PHP

en: Min. PHP version to run Bricks is PHP 5.4
pl_PL: Min. Wersja PHP do uruchomienia Bricks to PHP 5.4

en: PHP post max size
pl_PL: Maksymalny rozmiar Post PHP

en: PHP execution time limit
pl_PL: Limit czasu wykonania PHP

en: Recommended max_execution_time: 180 (or more)
pl_PL: Zalecany max_execution_time: 180 (lub więcej)

en: PHP max input vars
pl_PL: PHP Max Input Vars

en: PHP safe mode
pl_PL: Tryb bezpieczny PHP

en: PHP memory limit
pl_PL: Limit pamięci PHP

en: PHP max upload file size
pl_PL: Maksymalny rozmiar pliku wysyłanego przez PHP

en: Recommended upload_max_filesize: 16M (or more)
pl_PL: Zalecany upload_max_filesize: 16M (lub więcej)

en: Theme Information
pl_PL: Informacje o motywie

en: WordPress Environment
pl_PL: Środowisko WordPress

en: Server Environment
pl_PL: Środowisko serwera

en: Active Plugins
pl_PL: Aktywne wtyczki

en: Expand first item
pl_PL: Rozwiń pierwszą pozycję

en: Independent toggle
pl_PL: Niezależny przełącznik

en: Transition
pl_PL: Przejście

en: Min. height
pl_PL: Wysokość min

en: Subtitle
pl_PL: Podtytuł

en: I am a so called subtitle.
pl_PL: Jestem tak zwanym podtytułem.

en: Content goes here ..
pl_PL: Zawartość akordeonu będzie tutaj ..

en: Behave Like Tabs
pl_PL: Zachowuj się jak karty

en: Enable to open & close an item without toggling other items.
pl_PL: Umożliwia otwieranie i zamykanie elementu bez przełączania innych elementów.

en: HTML tag
pl_PL: Znacznik HTML

en: Icon
pl_PL: Ikona

en: Icon typography
pl_PL: Typografia ikon

en: Icon expanded
pl_PL: Ikona rozwinięcia

en: Icon expanded typography
pl_PL: Typografia rozwiniętej ikony

en: Icon position
pl_PL: Pozycja ikony

en: Icon rotate in °
pl_PL: Ikona obraca się w °

en: Icon rotation for expanded accordion.
pl_PL: Obrót ikon dla rozwiniętego akordeonu.

en: Title typography
pl_PL: Typografia tytułu

en: Subtitle typography
pl_PL: Typografia podtytułów

en: Active typography
pl_PL: Aktywna typografia

en: Active background
pl_PL: Aktywne tło

en: Active border
pl_PL: Aktywna granica

en: Content typography
pl_PL: Typografia treści

en: I am an alert.
pl_PL: Jestem czujny.

en: Dismissable
pl_PL: Blokada

en: Anim. Typing
pl_PL: Anim. typowanie

en: Prefix
pl_PL: Prefiks

en: Suffix
pl_PL: Przyrostek

en: Strings
pl_PL: Słówka

en: Text block
pl_PL: Blok tekstu

en: Type speed in ms
pl_PL: Prędkość typowa w ms

en: Back speed in ms
pl_PL: Prędkość wsteczna w ms

en: Start delay in ms
pl_PL: Opóźnienie startu w ms

en: Back delay in ms
pl_PL: Opóźnienie wsteczne w ms

en: Cursor character
pl_PL: Znak kursora

en: Shuffle
pl_PL: Tasuj

en: Source
pl_PL: Źródłó

en: Custom title
pl_PL: Niestandardowy tytuł

en: Show artist
pl_PL: Pokaż artystę

en: Autoplay
pl_PL: Autoodtwarzanie

en: Preload
pl_PL: Wstępne wczytywanie

en: Metadata
pl_PL: Metadane

en: Theme
pl_PL: Motyw

en: Dynamic data %1$s (%2$s) is empty
pl_PL: Dane dynamiczne %s (%s) są puste

en: Border / Box Shadow
pl_PL: Obramowanie / Cień elementu

en: Gradient / Overlay
pl_PL: Gradient / nakładanie

en: Shape Dividers
pl_PL: Dzielniki kształtów

en: Transform
pl_PL: Transformacja

en: Attributes
pl_PL: Atrybuty

en: Sizing
pl_PL: Rozmiar

en: Min. width
pl_PL: Min. szerokość

en: Max. width
pl_PL: Maksymalna szerokość przekroju

en: Set to "100vh" for full height.
pl_PL: Ustaw "100vh" dla pełnej wysokości.

en: Max. height
pl_PL: Maks. wysokość

en: Flex grow
pl_PL: Wzrost elastyczności

en: Flex shrink
pl_PL: Elastyczne zawijanie

en: Flex basis
pl_PL: Podstawa elastyczności

en: Positioning
pl_PL: Pozycjonowanie

en: Set "Top" value make this element "sticky".
pl_PL: Ustawienie wartości "Top" sprawia, że ten element jest "przyklejony".

en: Misc
pl_PL: Różne

en: Display
pl_PL: Wyświetl

en: Shape
pl_PL: Kształt

en: Cloud
pl_PL: Chmurze

en: Drops
pl_PL: Krople

en: Grid (Round)
pl_PL: Siatka (okrągła)

en: Grid (Square)
pl_PL: Siatka (kwadrat)

en: Round
pl_PL: Okrągły

en: Stroke
pl_PL: Obrys

en: Stroke #2
pl_PL: Uderzenie #2

en: Tilt
pl_PL: Pochylenie

en: Triangle
pl_PL: Trójkąt

en: Triangle concave
pl_PL: Trójkąt wklęsły

en: Triangle convex
pl_PL: Trójkąt wypukły

en: Triangle double
pl_PL: Trójkąt podwójny

en: Wave
pl_PL: Fala

en: Waves
pl_PL: Fale

en: Wave brush
pl_PL: Szczotka falista

en: Zigzag
pl_PL: Zigzak

en: Vertical - Cloud
pl_PL: Pionowo - Chmura

en: Vertical - Drops
pl_PL: Pionowo - spadki

en: Vertical - Pixels
pl_PL: Pionowo - Piksele

en: Vertical - Stroke
pl_PL: Pionowo - Udar

en: Vertical - Stroke #2
pl_PL: Pionowo - uderzenie #2

en: Vertical - Tilt
pl_PL: Pionowo - Pochylenie

en: Vertical - Triangle
pl_PL: Pionowo - trójkąt

en: Vertical - Triangle double
pl_PL: Pionowo - trójkąt podwójny

en: Vertical - Wave
pl_PL: Pionowo - Fala

en: Vertical - Waves
pl_PL: Pionowo - Fale

en: Vertical - Wave brush
pl_PL: Pionowo - szczotka falista

en: Vertical - Zigzag
pl_PL: Pionowo - Zygzak

en: Select shape
pl_PL: Wybierz kształt

en: Fill color
pl_PL: Kolor wypełnienia

en: Flip horizontal
pl_PL: Odwróć w poziomie

en: Flip vertical
pl_PL: Odwróć w pionie

en: Rotate
pl_PL: Obróć

en: Horizontal align
pl_PL: Wyrównanie w poziomie

en: Vertical align
pl_PL: Wyrównaj w pionie

en: Learn more about CSS transform
pl_PL: Dowiedz się więcej o transformacji CSS

en: Transform origin
pl_PL: Przekształcić początek

en: Learn more about CSS transform-origin
pl_PL: Dowiedz się więcej o CSS transform-origin

en: CSS Filters
pl_PL: Filtry CSS

en: Learn more about CSS filters
pl_PL: Dowiedz się więcej o filtrach CSS

en: CSS transition
pl_PL: Przejście CSS

en: Learn more about CSS transitions
pl_PL: Dowiedz się więcej o przejściach CSS

en: Use "root" to target the element wrapper: root { background: blue }
pl_PL: Użyj "root", aby wycelować w element wrapper: root { background: blue }

en: CSS classes
pl_PL: Klasy CSS

en: Separated by space. Without class dot.
pl_PL: Oddzielone spacją. Bez kropki w klasie.

en: No spaces. No pound (#) sign.
pl_PL: Bez spacji. Bez znaku funta (#).

en: Value
pl_PL: Wartość

en: %s will be added to the most relevant HTML node.
pl_PL: %s zostanie dodane do najbardziej odpowiedniego elementu(node) HTML.

en: Custom attributes
pl_PL: Niestandardowe atrybuty

en: Animation
pl_PL: Animacja

en: Entry animation
pl_PL: Animacja wejścia

en: Animation duration
pl_PL: Długość animacji

en: Very slow
pl_PL: Bardzo wolno

en: Slow
pl_PL: Wolno

en: Fast
pl_PL: Szybko

en: Very fast
pl_PL: Bardzo szybkie

en: Animation delay
pl_PL: Opóźnienie animacji

en: Dynamic data
pl_PL: Dane dynamiczne

en: Precedes "Link Image" setting.
pl_PL: Poprzedza ustawienie „Połącz obraz”.

en: Alignment
pl_PL: Wyrównanie

en: Middle left
pl_PL: Środkowa lewa

en: Middle center
pl_PL: Środek

en: Middle right
pl_PL: Prawy środkowy

en: Show on hover
pl_PL: Pokaż po najechaniu

en: Always shows in builder for editing.
pl_PL: Zawsze pokazuje się w builderze do edycji.

en: Fade in animation
pl_PL: Animacja zanikania

en: Fade in up
pl_PL: Zanikanie w górę

en: Fade in right
pl_PL: Zanikanie w prawo

en: Fade in down
pl_PL: Zanikanie w dół

en: Fade in left
pl_PL: Zanikanie w lewo

en: Zoom in
pl_PL: Powieksz

en: Zoom out
pl_PL: Pomniejsz

en: Inner background color
pl_PL: Kolor tła wewnętrznego

en: Image ratio
pl_PL: Współczynnik obrazu

en: Initial slide
pl_PL: Wstępny slajd

en: Items to show
pl_PL: Elementy do pokazania

en: Items to scroll
pl_PL: Elementy do przewijania

en: "Fade", "Cube", and "Flip" require "Items To Show" set to 1.
pl_PL: "Fade", "Cube" i "Flip" wymagają ustawienia "Items To Show" na 1.

en: Center mode
pl_PL: Tryb środkowy

en: Disable lazy load
pl_PL: Wyłączenie leniwego ładowania

en: Adaptive height
pl_PL: Dostosowywana wysokość

en: Pause on hover
pl_PL: Wstrzymaj przy najechaniu myszką

en: Stop on last slide
pl_PL: Zatrzymaj się na ostatnim slajdzie

en: No effect with loop enabled
pl_PL: Brak efektu przy włączonej pętli

en: Autoplay speed in ms
pl_PL: Prędkość autoodtwarzania w ms

en: Animation speed in ms
pl_PL: Prędkość animacji w ms

en: Breakpoint in px
pl_PL: Punkt przerwania w px

en: Show arrows
pl_PL: Pokaż strzałki

en: Prev arrow
pl_PL: Przed strzałką

en: Next arrow
pl_PL: Następna strzałka

en: Show dots
pl_PL: Pokaż kropki

en: Dynamic dots
pl_PL: Dynamiczne kropki

en: Active color
pl_PL: Aktywny kolor

en: Use query loop
pl_PL: Użyj pętli zapytań

en: Query
pl_PL: Zapytanie

en: I am a button
pl_PL: Jestem przyciskiem

en: Circle
pl_PL: Okrąg

en: Outline
pl_PL: Kontur

en: Link type
pl_PL: Typ linku

en: Fields
pl_PL: Pola

en: Hide image
pl_PL: Ukryj obraz

en: Link to lightbox
pl_PL: Link do lightbox

en: No image selected.
pl_PL: Nie wybrano zdjęć.

en: Execute code
pl_PL: Wykonaj kod

en: You can manage code execution permissions under: Bricks > Settings > Builder Access > Code Execution
pl_PL: Uprawnieniami do wykonywania kodu można zarządzać w następujących miejscach: Bricks > Settings > Builder Access > Code Execution

en: The code above will be executed on your site! Proceed with care and use only trusted code that you deem safe.
pl_PL: Powyższy kod zostanie wykonany na Twojej stronie! Postępuj ostrożnie i używaj tylko zaufanego kodu, który uważasz za bezpieczny.

en: Important: The code above will run on your site! Only add code that you consider safe. Especially when executing PHP & JavaSript code.
pl_PL: Ważne: Powyższy kod będzie działał na Twojej stronie! Dodawaj tylko taki kod, który uważasz za bezpieczny. Zwłaszcza przy wykonywaniu kodu PHP i JavaSript.

en: Auto detect
pl_PL: Automatyczne wykrywanie

en: Set language if auto detect fails (e.g. "css").
pl_PL: Ustaw język, jeśli automatyczne wykrywanie nie powiedzie się (np. "css").

en: Beautify your code under: Settings > Theme Styles > Element - Code
pl_PL: Popraw swój kod w: Ustawienia > Styl tematu > Element - kod

en: Code execution not allowed.
pl_PL: Wykonywanie kodu jest niedozwolone.

en: Code is not executed as it contains the following disallowed keyword
pl_PL: Kod nie zostanie wykonany, ponieważ zawiera następujące niedozwolone słowo kluczowe

en: Make sure there are no elements with links inside your linked container (nested links).
pl_PL: Upewnij się, że w połączonym kontenerze nie ma elementów z linkami (linki zagnieżdżone).

en: Custom tag
pl_PL: Niestandardowy tag

en: Flex wrap
pl_PL: Owijka elastyczna

en: Align main axis
pl_PL: Wyrównaj wg osi głównej

en: Align cross axis
pl_PL: Wyrównaj wg osi poprzecznej

en: Column gap
pl_PL: Przerwa kolumny

en: Current browser support: %s (no IE). Use margins for max. browser support.
pl_PL: Aktualna przeglądarka wspiera: %s (Brak wsparcia IE). Użyj marginesów dla maksymalnego wsparcia.

en: Row gap
pl_PL: Przerwa wiersza

en: Countdown
pl_PL: Dynamiczny licznik

en: Lowercase removes leading zeros
pl_PL: Małymi literami usuwa się zera wiodące

en: Date Reached
pl_PL: Data osiągnięcia

en: Show
pl_PL: Pokaż

en: Hide
pl_PL: Ukryj

en: Custom text
pl_PL: Własny tekst

en: Count from
pl_PL: Liczenie od

en: Count to
pl_PL: Licz do

en: Animation in ms
pl_PL: Animacja w ms

en: Thousand separator
pl_PL: Seperator tysięcy

en: Facebook Page
pl_PL: Strona Facebook

en: Facebook page URL
pl_PL: URL strony na Facebooku

en: Min. height is 70.
pl_PL: Minimalna wysokość to 70.

en: Enter width between 180 and 500.
pl_PL: Wprowadź szerokość w zakresie od 180 do 500.

en: Timeline
pl_PL: Oś Czasu

en: Events
pl_PL: Wydarzenia

en: Messages
pl_PL: Wiadomości

en: Hide cover
pl_PL: Ukryj okładkę

en: Show friends' photos
pl_PL: Pokaż zdjęcia znajomych

en: Hide CTA button
pl_PL: Ukryj przycisk CTA

en: Small header
pl_PL: Mały nagłówek

en: Submit button
pl_PL: Przycisk "Prześlij”

en: Redirect
pl_PL: Przekierowanie

en: User Registration
pl_PL: Rejestracja Użytkownika

en: User Login
pl_PL: Login użytkownika

en: Spam protection
pl_PL: Ochrona przed spamem

en: Form Field
pl_PL: Pole formularza

en: Textarea
pl_PL: Obszar tekstowy

en: Tel
pl_PL: Numer telefonu

en: Checkbox
pl_PL: Pole zaznaczenia

en: File upload
pl_PL: Dodawanie pliku

en: Password
pl_PL: Hasło

en: Datepicker
pl_PL: Zakres dat

en: Label
pl_PL: Etykieta

en: max. files
pl_PL: maks. plików

en: Max. size
pl_PL: Maks. rozmiar

en: Allowed file types
pl_PL: Dozwolone typy plików

en: Enable time
pl_PL: Czas włączenia

en: Min. time
pl_PL: Czas min

en: Max. time
pl_PL: Maks. czas

en: Required
pl_PL: Wymagane

en: Options (one per line)
pl_PL: Opcje (jedna na wiersz)

en: Your Name
pl_PL: Twoje imię

en: Your Email
pl_PL: Twój email

en: Message
pl_PL: Wiadomość

en: Your Message
pl_PL: Twoja wiadomość

en: Show required asterisk
pl_PL: Pokaż wymaganą gwiazdkę

en: Show labels
pl_PL: Pokaż etykiety

en: Label typography
pl_PL: Typografia etykiet

en: Placeholder typography
pl_PL: Typografia Placeholder

en: Actions after successful form submit
pl_PL: Akcje po pomyślnym wysłaniu formularza

en: Select action(s) you want to perform after form has been successfully submitted.
pl_PL: Wybierz akcję (akcje), którą chcesz wykonać po pomyślnym wysłaniu formularza.

en: You did not select any action(s). So when this form it submitted nothing happens.
pl_PL: Nie wybrałeś żadnej akcji (akcji). Więc kiedy ten formularz zostanie przesłany, nic się nie stanie.

en: Success message
pl_PL: Wiadomość o sukcesie

en: Message successfully sent. We will get back to you as soon as possible.
pl_PL: Wiadomość została pomyślnie wysłana. Odezwiemy się do Ciebie tak szybko, jak to możliwe.

en: Use any form field value via it's ID like this: {{form_field}}. Replace "form_field" with the actual field ID.
pl_PL: Użyj dowolnej wartości pola formularza za pomocą jego identyfikatora w następujący sposób: {{form_field}}. Zastąp „form_field” rzeczywistym identyfikatorem pola.

en: Send to email address
pl_PL: Wyślij na adres e-mail

en: Admin email
pl_PL: Który e-mail chcesz, aby kontakty były wysyłane, jeśli puste wiadomości e-mail zostaną wysłane do adresu e-mail administratora: "%s"

en: Custom email address
pl_PL: Niestandardowy adres e-mail

en: Send to custom email address
pl_PL: Wyślij na niestandardowy adres e-mail

en: Accepts multiple addresses separated by comma
pl_PL: Akceptuj wiele adresów przez oddzielenie przecinkiem

en: BCC email address
pl_PL: Adres e-mail BCC

en: From email address
pl_PL: De l'adresse e-mail

en: From name
pl_PL: Z nazwy

en: Reply to email address
pl_PL: Odpowiedz na adres e-mail

en: Default: Email submitted via form.
pl_PL: Domyślnie: Email przesłany przez formularz.

en: Email content
pl_PL: Treść email

en: Use field IDs to personalize your message.
pl_PL: Użyj ID pól, aby spersonalizować wiadomość.

en: Error message
pl_PL: Wiadomość o błędzie

en: Submission failed. Please reload the page and try to submit the form again.
pl_PL: Przesyłanie nie powiodło się. Proszę przeładować stronę i spróbować wysłać formularz ponownie.

en: HTML email
pl_PL: E-mail HTML

en: Redirect is only triggered after successful form submit.
pl_PL: Przekierowanie jest wywoływane tylko po pomyślnym wysłaniu formularza.

en: Redirect to admin area
pl_PL: Przekierowanie do obszaru administratora

en: Custom redirect URL
pl_PL: Niestandardowy adres URL

en: Redirect after (ms)
pl_PL: Przekierowanie po (ms)

en: Mailchimp API key required! Add key in dashboard under: %s
pl_PL: Wymagany klucz API Mailchimp! Dodaj klucz w pulpicie nawigacyjnym pod: %s

en: Double opt-in
pl_PL: Podwójna opcja opt-in

en: Select list
pl_PL: Wybierz listę

en: Groups
pl_PL: Grupy

en: Select group(s)
pl_PL: Wybierz grupę(-y)

en: Email field *
pl_PL: Pole e-mail *

en: Select email field
pl_PL: Wybierz pole email

en: First name
pl_PL: Imię

en: Select first name field
pl_PL: Wybierz pole imienia

en: Last name
pl_PL: Nazwisko

en: Select last name field
pl_PL: Wybierz pole nazwiska

en: Pending message
pl_PL: Wiadomość oczekująca

en: Please check your email to confirm your subscription.
pl_PL: Proszę sprawdzić swój e-mail, aby potwierdzić subskrypcję.

en: Sorry, but we could not subscribe you.
pl_PL: Przykro nam, ale nie mogliśmy się do Ciebie zapisać.

en: Sendgrid API key required! Add key in dashboard under: %s
pl_PL: Wymagany klucz API Sendgrid! Dodaj klucz w dashboardzie pod: %s

en: First name field
pl_PL: Pole imienia

en: Last name field
pl_PL: Pole nazwiska

en: Login field *
pl_PL: Pole logowania *

en: Select login field
pl_PL: Wybierz pole logowania

en: Password field
pl_PL: Pole hasła

en: Select password field
pl_PL: Wybierz pole hasła

en: Autogenerated if no password is required/submitted.
pl_PL: Autogenerowane, jeśli nie jest wymagane/podane hasło.

en: Password min. length
pl_PL: Hasło min. długość

en: User name field
pl_PL: Pole nazwy użytkownika

en: Select user name field
pl_PL: Wybierz pole nazwy użytkownika

en: Auto-generated if form only requires email address for registration.
pl_PL: Generowane automatycznie, jeśli formularz wymaga tylko adresu e-mail do rejestracji.

en: Auto log in user
pl_PL: Automatyczne logowanie użytkownika

en: Log in user after successful registration. Tip: Set action "Redirect" to redirect user to the account/admin area.
pl_PL: Zaloguj użytkownika po udanej rejestracji. Podpowiedź: Ustaw akcję "Redirect", aby przekierować użytkownika do obszaru konta/administratora.

en: Google reCAPTCHA API key required! Add key in dashboard under: %s
pl_PL: Wymagany klucz API Google reCAPTCHA! Dodaj klucz w pulpicie nawigacyjnym pod: %s

en: Enable reCAPTCHA
pl_PL: Włącz reCAPTCHA

en: File %s not accepted. File limit exceeded.
pl_PL: Plik %s nie został zaakceptowany. Przekroczono limit plików.

en: File %s not accepted. Size limit exceeded.
pl_PL: Plik %s nie został zaakceptowany. Przekroczono limit rozmiaru.

en: Google reCaptcha: Invalid site key.
pl_PL: Google reCaptcha: Nieprawidłowy klucz witryny.

en: I am a heading
pl_PL: Jestem nagłówkiem

en: Here goes my heading ..
pl_PL: Tu jest mój nagłówek ...

en: Hero
pl_PL: Bohater

en: Lead
pl_PL: Lider

en: Link to
pl_PL: Link do

en: Both
pl_PL: Obydwa

en: Raw HTML
pl_PL: Własny HTML

en: Heading typography
pl_PL: Typografia nagłówka

en: Body typography
pl_PL: Typografia strony

en: Content background
pl_PL: Zawartość tła

en: Content border
pl_PL: Granica treści

en: Content box shadow
pl_PL: Cień kontenera zawartości

en: Content margin
pl_PL: Margines zawartości

en: Content padding
pl_PL: Wyściełanie treści

en: Image Gallery
pl_PL: Galeria zdjęć

en: Image height
pl_PL: Wysokość obrazka

en: Precedes image ratio setting.
pl_PL: Poprzedza ustawienie współczynnika proporcji obrazu.

en: Columns
pl_PL: Kolumny

en: Attachment Page
pl_PL: Strona Załącznika

en: Media File
pl_PL: Plik multimedialny

en: Custom URL
pl_PL: Własny adres URL

en: Lightbox image size
pl_PL: Rozmiar obrazu Lightbox

en: Full
pl_PL: Pełne

en: Custom links
pl_PL: Własne linki

en: Custom link
pl_PL: Link własny

en: Caption
pl_PL: Podpis

en: Object fit
pl_PL: Dopasowanie obiektu

en: Scale down
pl_PL: Pomniejszyć

en: Object position
pl_PL: Położenie obiektu

en: Custom alt text
pl_PL: Niestandardowy text alt

en: Caption Type
pl_PL: Typ napisu

en: No caption
pl_PL: Brak podpisu

en: Custom caption
pl_PL: Własny napis

en: Here goes your caption ...
pl_PL: Oto twój podpis...

en: Link To
pl_PL: Odnośnik do

en: Other (URL)
pl_PL: Inne (URL)

en: Image overlay
pl_PL: Nakładanie obrazów

en: Disable icon
pl_PL: Ikona wyłączenia

en: Icon background color
pl_PL: Kolor tła ikony

en: Icon border
pl_PL: Obramowanie ikony

en: Icon box shadow
pl_PL: Cień ikony

en: Icon height
pl_PL: Wysokość ikony

en: Icon width
pl_PL: Szerokość ikony

en: Image ID (%s) no longer exist. Please select another image.
pl_PL: Identyfikator obrazu (%s) już nie istnieje. Proszę wybrać inny obraz.

en: No featured image set.
pl_PL: Nie ustawiono wyróżnionego obrazu.

en: Can't render element, as the selected ACF field is not available. Please activate ACF or edit the element to select different data.
pl_PL: Nie można wyrenderować elementu, ponieważ wybrane pole ACF nie jest dostępne. Proszę aktywować ACF lub edytować element, aby wybrać inne dane.

en: Items
pl_PL: Produkty

en: List item
pl_PL: Elementy listy

en: Highlight
pl_PL: Podświetlenie

en: List items
pl_PL: Lista elementów

en: Link title
pl_PL: Tytuł linku

en: Highlight label
pl_PL: Podkreślenie etykiety

en: List item #1
pl_PL: Pozycja listy nr 1

en: List item #2
pl_PL: Pozycja nr 2 wykazu

en: Odd background
pl_PL: Nieparzyste tło

en: Even background
pl_PL: Parzyste tło

en: Auto width
pl_PL: Szerokość automatyczna

en: Block
pl_PL: Blok

en: Text color
pl_PL: Kolor tekstu

en: Heading 2 (h2)
pl_PL: Nagłówek 2 (h2)

en: Heading 3 (h3)
pl_PL: Nagłówek 3 (h3)

en: Heading 4 (h4)
pl_PL: Nagłówek 4 (h4)

en: Heading 5 (h5)
pl_PL: Nagłówek 5 (h5)

en: Heading 6 (h6)
pl_PL: Nagłówek 6 (h6)

en: Disable
pl_PL: Wyłącz

en: Min. dimension: Twice the value under logo height / logo width for proper display on retina devices.
pl_PL: Min. wymiar: Dwukrotna wartość pod wysokość logo / szerokość logo dla prawidłowego wyświetlania na urządzeniach retina.

en: Logo inverse
pl_PL: Odwrotność logo

en: Use for sticky scrolling header etc.
pl_PL: Użyj dla lepkich przewijanych nagłówków itp.

en: Logo height
pl_PL: Wysokość logo

en: Logo width
pl_PL: Szerokość logo

en: Logo URL
pl_PL: Url logo

en: Site Address
pl_PL: Adres strony

en: Logo text
pl_PL: Tekst logo

en: Used if logo image isn't set or available.
pl_PL: Używane, jeśli obraz logo nie jest ustawiony lub dostępny.

en: Map
pl_PL: Mapa

en: Addresses
pl_PL: Adresy

en: Markers
pl_PL: Znaczniki

en: Please enter the latitude/longitude when using multiple markers.
pl_PL: W przypadku korzystania z wielu znaczników wprowadź szerokość/długość geograficzną.

en: Latitude
pl_PL: Szerokość

en: Longitude
pl_PL: Długość

en: Address
pl_PL: Adres

en: Berlin, Germany
pl_PL: Berlin, Niemcy

en: Alternative to Latitude/Longitude fields
pl_PL: Alternatywa dla pól szerokości/długości geograficznej

en: Infobox appears on map marker click.
pl_PL: Infobox pojawia się po kliknięciu na znacznik mapy.

en: Info Images
pl_PL: Obrazy informacyjne

en: Get free marker icons from icons8.com
pl_PL: Pobierz darmowe ikony markerów z icons8.com

en: Marker height in px
pl_PL: Wysokość markera w px

en: Marker width in px
pl_PL: Szerokość markera w px

en: Active marker
pl_PL: Aktywny marker

en: Active marker height in px
pl_PL: Wysokość aktywnego markera w px

en: Active marker width in px
pl_PL: Szerokość aktywnego markera w px

en: Zoom level
pl_PL: Stopień przybliżenia

en: Map type
pl_PL: Rodzaj mapy

en: Satellite
pl_PL: Satelita

en: Hybrid
pl_PL: Hybrydowa

en: Terrain
pl_PL: Mapa terenu

en: Map style
pl_PL: Styl mapy

en: Custom map style
pl_PL: Własny styl mapy

en: Copy+paste code from one of the maps over at %s
pl_PL: Skopiuj+wklej kod z jednej z map na %s

en: Draggable
pl_PL: Przesuwalna

en: Fullscreen Control
pl_PL: Sterowanie pełnoekranowe

en: Map Type Control
pl_PL: Kontrola typu mapy

en: Street View Control
pl_PL: StreetView kontrolka

en: Zoom Control
pl_PL: Zmiana skali mapy

en: Disable Default UI
pl_PL: Wyłączenie domyślnego UI

en: Top level menu
pl_PL: Menu górnego poziomu

en: Sub menu
pl_PL: Menu podrzędne

en: Mobile menu
pl_PL: Menu mobilne

en: Select nav menu
pl_PL: Wybierz menu nawigacyjne

en: Manage my menus in WordPress.
pl_PL: Zarządzaj moim menu w WordPress.

en: Show mobile menu toggle
pl_PL: Przełączanie menu mobilnego

en: Always
pl_PL: Zawsze

en: Never
pl_PL: Nigdy

en: Shows if item has a sub menu.
pl_PL: Pokazuje, czy element ma podmenu.

en: Icon margin
pl_PL: Margines ikony

en: Fade in
pl_PL: Zanikanie

en: Background filters
pl_PL: Filtry tła

en: Close icon
pl_PL: Zamknij ikonę

en: Always shows in builder for you to style.
pl_PL: Zawsze pokazuje w budownictwie dla Ciebie do stylu.

en: Hamburger toggle
pl_PL: Przełącznik Hamburger

en: Toggle width
pl_PL: Przełączanie szerokości

en: Hide close
pl_PL: Ukryj blisko

en: Color close
pl_PL: Bliskość koloru

en: Close position
pl_PL: Zamknij pozycję

en: No nav menu found.
pl_PL: Nie znaleziono nav menu.

en: Current
pl_PL: Aktualne

en: Icons
pl_PL: Ikony

en: Previous Icon
pl_PL: Poprzednia ikona

en: Next Icon
pl_PL: Ikona kolejny

en: End Size
pl_PL: Rozmiar zakończenia

en: How many numbers on either the start and the end list edges.
pl_PL: Ile liczb znajduje się na początku i na końcu listy krawędzi.

en: Mid Size
pl_PL: Średni rozmiar

en: How many numbers on either side of the current page.
pl_PL: Ile numerów znajduje się po obu stronach bieżącej strony.

en: Enable AJAX
pl_PL: Włącz AJAX

en: Navigate through the different query pages without reloading the page.
pl_PL: Poruszanie się po różnych stronach zapytań bez przeładowywania strony.

en: The query element doesn't exist.
pl_PL: Element zapytania nie istnieje.

en: This query type doesn't support pagination.
pl_PL: Ten typ zapytania nie obsługuje paginacji.

en: No pagination on singular posts/pages.
pl_PL: Brak paginacji w pojedynczych postach/stronach.

en: Pie Chart
pl_PL: Wykres kołowy

en: Chart size in px
pl_PL: Rozmiar wykresu w px

en: Line width in px
pl_PL: Szerokość linii w px

en: Line cap
pl_PL: Końcówka linii

en: Butt
pl_PL: Przycisk

en: Percent
pl_PL: Procent

en: Bar color
pl_PL: Kolor paska

en: Track color
pl_PL: Kolor toru

en: Scale length in px
pl_PL: Długość skali w px

en: Scale color
pl_PL: Skaluj kolor

en: Avatar
pl_PL: Awatar

en: Bio
pl_PL: Życiorys

en: posts
pl_PL: wpisy

en: Show avatar
pl_PL: Pokaż awatara

en: Avatar size
pl_PL: Rozmiar awatara

en: Avatar position
pl_PL: Pozycja awatara

en: Avatar border
pl_PL: Ramki awatara

en: Avatar box shadow
pl_PL: Cień pudełka awatara

en: Show name
pl_PL: Pokaż nazwę

en: Show website
pl_PL: Pokaż stronę internetową

en: Show bio
pl_PL: Pokaż bio

en: Show link to author posts
pl_PL: Pokaż link do postów autora

en: All author posts
pl_PL: Wszystkie wpisy autora

en: Comments
pl_PL: Komentarze

en: Comment
pl_PL: Komentarz

en: Author typography
pl_PL: Autorska typografia

en: Meta typography
pl_PL: Meta typografia

en: Show form title
pl_PL: Pokaż tytuł formularza

en: Form title
pl_PL: Tytuł formularza

en: Leave your comment
pl_PL: Zostaw swój komentarz

en: Show label
pl_PL: Pokaż etykietę

en: Field full width
pl_PL: Pole o pełnej szerokości

en: Field background
pl_PL: Tło terenowe

en: Field border
pl_PL: Granica pola

en: Field typography
pl_PL: Typografia terenowa

en: Submit Comment
pl_PL: Wyślij komentarz

en: Password required.
pl_PL: Wymagane hasło.

en: Comments are disabled.
pl_PL: Komentarze są wyłączone.

en: Comment navigation
pl_PL: Nawigacja komentarzy

en: Older Comments
pl_PL: Starsze komentarze

en: Newer Comments
pl_PL: Nowsze komentarze

en: Reply
pl_PL: Odpowiedz

en: Comments are closed.
pl_PL: Komentarze są wyłączone.

en: Website
pl_PL: Strona internetowa

en: (Cancel Reply)
pl_PL: (Anuluj odpowiedź)

en: Leave the first comment
pl_PL: Zostaw pierwszy komentarz

en: Post Content
pl_PL: Treść wpisu

en: Edit WordPress content (WP admin).
pl_PL: Edytuj zawartość WordPressa (WP admin).

en: Data source
pl_PL: Źródło danych

en: No WordPress added content found.
pl_PL: Nie znaleziono treści dodanej przez WordPress.

en: For better preview select content to show.
pl_PL: Dla lepszego podglądu wybierz treść do wyświetlenia.

en: Go to: Settings > Template Settings > Populate Content
pl_PL: Przejdź do: Ustawienia > Ustawienia szablonu > Wypełnij zawartość

en: No Bricks data found.
pl_PL: Nie znaleziono danych dotyczących Bricks.

en: Excerpt
pl_PL: Zajawka

en: Learn more on wordpress.org
pl_PL: Dowiedz się więcej na wordpress.org

en: More text
pl_PL: Więcej tekstu

en: No excerpt found.
pl_PL: Nie znaleziono fragmentu.

en: Meta Data
pl_PL: Metadane

en: Separator color
pl_PL: Kolor separatora

en: No meta data selected.
pl_PL: Nie wybrano meta danych.

en: Post Navigation
pl_PL: Nawigacja postu

en: Max. post width
pl_PL: Maks. szerokość posta

en: In same term
pl_PL: W tym samym terminie

en: Posts should be in a same taxonomy term.
pl_PL: Posty powinny znajdować się w tej samej taksonomii.

en: Excluded terms
pl_PL: Terminy wyłączone

en: Previous post
pl_PL: Poprzedni wpis

en: Next label
pl_PL: Następna etykieta

en: Next post
pl_PL: Następny wpis

en: Title tag
pl_PL: Tag tytułu

en: Show image
pl_PL: Pokaż obraz

en: No previous or next posts found..
pl_PL: Nie znaleziono poprzednich ani następnych postów...

en: Social Sharing
pl_PL: Udostępnij w social media

en: Share via
pl_PL: Udostępnij przez

en: Service
pl_PL: Usługa

en: Use brand colors
pl_PL: Używaj kolorów marki

en: No sharing option selected.
pl_PL: Nie wybrano opcji udostępniania.

en: Share on %s
pl_PL: Udostępnij na %s

en: Share via email
pl_PL: Udostępnianie za pośrednictwem poczty e-mail

en: This post has no %s terms.
pl_PL: Ten post nie ma %s terminów.

en: Post Title
pl_PL: Tytuł wpisu

en: Edit title: Settings > Page Settings > SEO
pl_PL: Edytuj tytuł: Ustawienia > Ustawienia strony > SEO

en: Prefix block
pl_PL: Blok prefiksowy

en: Suffix block
pl_PL: Blok sufiksów

en: Link to post
pl_PL: Link do wpisu

en: Add context
pl_PL: Dodaj kontekst

en: Add context to title on archive/search templates.
pl_PL: Dodaj kontekst do tytułu na szablonach archiwum/wyszukiwania.

en: Filter
pl_PL: Filtr

en: First post full width
pl_PL: Pierwszy post na pełną szerokość

en: Disable image
pl_PL: Wyłączenie obrazu

en: Alternate images
pl_PL: Alternatywne obrazy

en: Image position
pl_PL: Pozycja obrazu

en: Image width
pl_PL: Szerokość obrazka

en: Grid image ratio
pl_PL: Współczynnik obrazu siatki

en: Precedes image height setting.
pl_PL: Poprzedza ustawienie wysokości obrazu.

en: Typography active
pl_PL: Typografia aktywna

en: Background active
pl_PL: Tło aktywne

en: Pricing Tables
pl_PL: Tabele cenowe

en: Pricing table
pl_PL: Cennik

en: Show under
pl_PL: Pokaż pod

en: Tab 1
pl_PL: Zakładka 1

en: Tab 2
pl_PL: Zakładka 2

en: Table background
pl_PL: Tło tabeli

en: Table border
pl_PL: Granica tabeli

en: Table box shadow
pl_PL: Cień tabeli

en: Pricing
pl_PL: Cennik

en: Price prefix
pl_PL: Prefiks cenowy

en: Price
pl_PL: Cena

en: Price suffix
pl_PL: Dopisek przed ceną

en: Price meta
pl_PL: Meta ceny

en: Price typography
pl_PL: Typografia cenowa

en: Original price
pl_PL: Cena oryginalna

en: Original price typography
pl_PL: Oryginalna typografia cenowa

en: One feature per line
pl_PL: Jedna funkcja na linię

en: Icon color
pl_PL: Kolor ikony

en: Icon size
pl_PL: Rozmiar ikony

en: Button text
pl_PL: Tekst przycisku

en: Additional info
pl_PL: Dodatkowe informacje

en: Ribbon
pl_PL: Wstążki

en: Subtitle goes here
pl_PL: Podtytuł jest tutaj

en: per month
pl_PL: na miesiąc

en: Unlimited websites
pl_PL: Nieograniczone strony internetowe

en: 20GB web space
pl_PL: 20GB przestrzeni internetowej

en: SSL certificate
pl_PL: Certyfikat SSL

en: Align tables
pl_PL: Wyrównaj tabele

en: Show tabs
pl_PL: Pokaż zakładki

en: Tab 1 label
pl_PL: Tab. 1 etykieta

en: Monthly
pl_PL: Miesięcznie

en: Tab 2 label
pl_PL: Tab. 2 etykieta

en: Yearly
pl_PL: Rocznie

en: Default tab
pl_PL: Zakładka domyślna

en: Tab
pl_PL: Zakładka

en: Active box shadow
pl_PL: Cień aktywnego pudełka

en: Progress Bar
pl_PL: Pasek postępu

en: Bar
pl_PL: Pasek

en: Web design
pl_PL: Projektowanie stron internetowych

en: Show percentage
pl_PL: Pokaż procent

en: Bar background color
pl_PL: Kolor tła paska

en: Bar border
pl_PL: Granica baru

en: Percentage typography
pl_PL: Typografia procentowa

en: Related Posts
pl_PL: Powiązane wpisy

en: Max. related posts
pl_PL: Max. powiązane posty

en: Common taxonomies
pl_PL: Wspólne taksonomie

en: Taxonomies related posts must have in common.
pl_PL: Taksonomie powiązane posty muszą mieć wspólne cechy.

en: Gap
pl_PL: Przerwa

en: Posts per row
pl_PL: Postów w rzędzie

en: No image
pl_PL: Brak zdjęcia

en: Image margin
pl_PL: Margines obrazu

en: Overlay content
pl_PL: Zawartość nakładki

en: Horizontal alignment
pl_PL: Wyrównanie w poziomie

en: This post has no related posts.
pl_PL: Ten post nie ma powiązanych postów.

en: Search type
pl_PL: Typ wyszukiwania

en: Placeholder color
pl_PL: Kolor znacznika miejsca

en: Click on search icon opens search overlay.
pl_PL: Kliknięcie na ikonę wyszukiwania otwiera nakładkę wyszukiwania.

en: Icon background
pl_PL: Tło ikony

en: Search Overlay
pl_PL: Wyszukiwanie Nakładka

en: Disabled in builder.
pl_PL: Niepełnosprawni w budownictwie.

en: Search site
pl_PL: Szukaj na stronie

en: Background Overlay
pl_PL: Nakładka tła

en: No shortcode provided.
pl_PL: Brak dostarczonego shortcode.

en: Shortcode content is empty
pl_PL: Treść opisu produktu jest pusta

en: The active theme has no sidebars defined.
pl_PL: Aktywny motyw nie ma zdefiniowanych pasków bocznych.

en: Widget margin
pl_PL: Margines widgetu

en: Search background color
pl_PL: Kolor tła okna wyszukiwania

en: Search border
pl_PL: Granica wyszukiwania

en: No sidebar selected.
pl_PL: Nie wybrano paska bocznego.

en: Selected sidebar has no active widgets.
pl_PL: Wybrany pasek boczny nie ma aktywnych widgetów.

en: Options
pl_PL: Opcje

en: Options type
pl_PL: Typ opcji

en: Custom options
pl_PL: Opcje niestandardowe

en: Provide your own options in JSON format
pl_PL: Dostarczanie własnych opcji w formacie JSON

en: Left to right
pl_PL: Od lewej do prawej

en: Right to left
pl_PL: Od prawej do lewej

en: Keyboard
pl_PL: Klawiatura

en: Off
pl_PL: Wyłącz

en: Focused
pl_PL: Skoncentrowany

en: Global
pl_PL: Globalne

en: Start index
pl_PL: Indeks początkowy

en: Speed in ms
pl_PL: Prędkość typowa w ms

en: Auto height
pl_PL: Automatyczna wysokość

en: Pause on focus
pl_PL: Zatrzymaj się na skupieniu

en: Interval in ms
pl_PL: Odstęp czasu w ms

en: Rewind
pl_PL: Przewijaj do tyłu

en: Rewind by drag
pl_PL: Przewijaj do tyłu

en: Align horizontal
pl_PL: Wyrównaj zawartość poziomo

en: Align vertical
pl_PL: Wyrównaj w pionie

en: Title Tag
pl_PL: Tag tytułu

en: Button style
pl_PL: Styl przycisku

en: Customize in "Settings" group.
pl_PL: Dostosuj w grupie "Ustawienia".

en: Button size
pl_PL: Rozmiar przycisku

en: Button width
pl_PL: Szerokość przycisku

en: Button link
pl_PL: Link przycisku

en: Button background
pl_PL: Tło przycisku

en: Button border
pl_PL: Obramowanie przycisków

en: Button box shadow
pl_PL: Cień przycisku

en: Button typography
pl_PL: Typografia przycisków

en: I am a slide
pl_PL: Jestem slider'em

en: Click me
pl_PL: Kliknij

en: Just another slide
pl_PL: Jeszcze jeden slajd

en: More content to come ..
pl_PL: Więcej treści w przyszłości .

en: Title margin
pl_PL: Tytuł marża

en: Content width
pl_PL: Szerokość zawartości

en: Content align horizontal
pl_PL: Wyrównaj zawartość poziomo

en: Content align vertical
pl_PL: Wyrównaj zawartość do pionu

en: Content text align
pl_PL: Wyrównanie tekstu treści

en: Icon List
pl_PL: Lista ikon

en: No social icon added.
pl_PL: Nie dodano ikony społecznościowej.

en: Tab menu
pl_PL: Menu zakładek

en: Team Members
pl_PL: Członkowie zespołu

en: Team member
pl_PL: Członek zespołu

en: Image border
pl_PL: Granica obrazu

en: Description typography
pl_PL: Opis typografii

en: Random order
pl_PL: Domyślny Porządek

en: Image align
pl_PL: Wyrównanie obrazu

en: Image box shadow
pl_PL: Cień obrazu

en: Basic Text
pl_PL: Tekst podstawowy

en: Here goes your text ... Select any part of your text to access the formatting toolbar.
pl_PL: Oto twój tekst... Zaznacz dowolną część tekstu, aby przejść do paska narzędzi formatowania.

en: Select text on canvas to format it. To add headings, paragraphs, and images use the "Rich Text" element.
pl_PL: Zaznacz tekst na płótnie, aby go sformatować. Aby dodać nagłówki, akapity i obrazy, użyj elementu "Rich Text".

en: Rich Text
pl_PL: Bogaty tekst

en: File URL
pl_PL: URL pliku

en: YouTube video ID
pl_PL: Identyfikator filmu z YouTube

en: Controls
pl_PL: Sterowanie

en: Mute
pl_PL: Wycisz

en: Show related videos
pl_PL: Pokaż powiązane filmy

en: Vimeo video ID
pl_PL: Identyfikator wideo Vimeo

en: User portrait
pl_PL: Portret użytkownika

en: Video file URL
pl_PL: URL pliku wideo

en: Play inline
pl_PL: Odtwarzanie w linii prostej

en: Set individual video player controls under: Settings > Theme Styles > Element - Video
pl_PL: Ustaw indywidualne elementy sterujące odtwarzaczem wideo pod: Settings > Theme Styles > Element - Video

en: No YouTube ID provided.
pl_PL: Nie podano identyfikatora YouTube.

en: No Vimeo ID provided.
pl_PL: Nie podano identyfikatora Vimeo.

en: Archives
pl_PL: Archiwa

en: Calendar
pl_PL: Kalendarz

en: Categories
pl_PL: Kategorie

en: Pages
pl_PL: Strony

en: Recent comments
pl_PL: Ostatnie komentarze

en: Recent posts
pl_PL: Najnowsze wpisy

en: Tag cloud
pl_PL: Chmura tagów

en: Show count
pl_PL: Pokaż ilość

en: Sort by
pl_PL: Sortuj wg

en: Page title
pl_PL: Tytuł strony

en: Page date
pl_PL: Data strony

en: Page modified
pl_PL: Strona zmodyfikowana

en: Page order
pl_PL: Kolejność stron

en: Page ID
pl_PL: ID strony

en: Number of comments
pl_PL: Ilość komentarzy

en: Number of posts
pl_PL: Liczba postów

en: Show featured image
pl_PL: Pokaż wyróżniony obrazek

en: Featured image sizes
pl_PL: Rozmiary obrazów specjalnych

en: Featured image width
pl_PL: Zalecana szerokość zdjęcia

en: I.e.: 200px / 50% etc.
pl_PL: Tzn.: 200px / 50% etc.

en: Featured image height
pl_PL: Wysokość obrazka miniatury

en: Post title typography
pl_PL: Typografia tytułu postu

en: Post meta typography
pl_PL: Typografia post meta

en: Heading 3
pl_PL: Nagłówek 3

en: Title border
pl_PL: Granica tytułowa

[ctx: bricks]
en: %1$s on %2$s
pl_PL: %1$s napisał/ła w: %2$s

en: No WordPress widget type selected.
pl_PL: Nie wybrano typu widgetu WordPress.

en: One Page Navigation
pl_PL: Nawigacja na jednej stronie

en: Social media
pl_PL: Media społecznościowe

en: Disable header
pl_PL: Wyłącz nagłówek

en: Disable footer
pl_PL: Wyłącz stopkę

en: Permalink
pl_PL: Stały odnośnik

en: Displayed in URL. All lowercase. Use dashes instead of spaces.
pl_PL: Wyświetlane w adresie URL. Wszystkie małe litery. Użyj myślników zamiast spacji.

en: Displayed in search results, social networks and web browser. Recommended: Max. 60 characters.
pl_PL: Wyświetlane w wynikach wyszukiwania, sieciach społecznościowych i przeglądarce internetowej. Zalecane: Max. 60 znaków.

en: Save new title/permalink
pl_PL: Zapisz nowy tytuł/permalink

en: Meta description
pl_PL: Opis meta

en: Descriptive text of this page. Displayed in search engine results. Recommended: 50 - 300 characters.
pl_PL: Tekst opisowy tej strony. Wyświetlany w wynikach wyszukiwarki. Zalecane: 50 - 300 znaków.

en: Meta keywords
pl_PL: Meta słowa kluczowe

en: Separate keywords by comma. Helps search engine to determine topic of a page.
pl_PL: Oddziel słowa kluczowe przecinkiem. Pomaga wyszukiwarce określić tematykę strony.

en: Meta robots
pl_PL: Meta-roboty

en: More about meta robots directives.
pl_PL: Więcej o dyrektywach meta robots.

en: Customize details for sharing this URL on social media.
pl_PL: Dostosuj szczegóły dotyczące udostępniania tego adresu URL w mediach społecznościowych.

en: Recommended length: 95 characters or less. Default: Post/page title.
pl_PL: Zalecana długość: 95 znaków lub mniej. Domyślnie: Tytuł postu/stron.

en: Recommended length: 55 characters. Default: Post/page excerpt.
pl_PL: Zalecana długość: 55 znaków. Domyślnie: Fragment postu/strony.

en: Recommended size: Large. Default: Featured image.
pl_PL: Zalecany rozmiar: Large. Domyślnie: Featured image.

en: Show navigation
pl_PL: Pokaż nawigację

en: Adds inline CSS to %s tag.
pl_PL: Dodaje inline CSS do znacznika %s.

en: Adds scripts right before closing %s tag.
pl_PL: Dodaje skrypty tuż przed zamknięciem tagu %s.

en: Adds scripts right after opening %s tag.
pl_PL: Dodaje skrypty zaraz po otwarciu tagu %s.

en: Populate Content
pl_PL: Wypełnij zawartość

en: Header location
pl_PL: Pozycja nagłówka

en: Header width
pl_PL: Szerokość loga nagłówka

en: Absolute header
pl_PL: Nagłówek bezwzględny

en: Sticky header
pl_PL: Przyklejony nagłówek

en: Sticky on scroll
pl_PL: Lepki na scroll'u

en: Slide up after
pl_PL: Po wszystkim przesuń do góry

en: Scrolling text color
pl_PL: Kolor przewijanego tekstu

en: Scrolling background
pl_PL: Tło przewijania

en: Scrolling box shadow
pl_PL: Cień przewijanego pudełka

en: Set condition(s) to show template on specific areas of your site.
pl_PL: Ustaw warunek(i), aby pokazać szablon w określonych obszarach witryny.

en: Condition
pl_PL: Stan

en: Front page
pl_PL: Strona główna

en: Individual
pl_PL: Indywidualny

en: Archive type
pl_PL: Typ archiwum

en: Categories & Tags
pl_PL: Kategorie i tagi

en: Select archive type
pl_PL: Wybierz typ archiwum

en: Archive post types
pl_PL: Typ postów archiwum

en: Leave empty to apply template to all post types.
pl_PL: Pozostaw puste, aby zastosować szablon do wszystkich typów postów.

en: Archive terms
pl_PL: Terminy archiwalne

en: Select archive term
pl_PL: Wybierz termin archiwalny

en: Leave empty to apply template to all archive terms.
pl_PL: Pozostaw puste, aby zastosować szablon do wszystkich terminów archiwalnych.

en: Apply to child terms
pl_PL: Zastosuj do terminów dziecięcych

en: Select individual
pl_PL: Wybierz osobę

en: Apply to child pages
pl_PL: Zastosuj do stron dziecięcych

en: Select type of content to show on canvas, then click "APPLY PREVIEW" to show the selected content on the canvas.
pl_PL: Wybierz typ zawartości, którą chcesz wyświetlić na płótnie, a następnie kliknij "ZASTOSUJ PRZEGLĄD", aby wyświetlić wybraną zawartość na płótnie.

en: Content type
pl_PL: Rodzaj treści

en: Select content type
pl_PL: Wybierz typ zawartości

en: Select author
pl_PL: Wybierz autora

en: Term
pl_PL: Warunek

en: Select term
pl_PL: Wybierz hasło

en: Search term
pl_PL: Słowo kluczowe

en: Enter search term
pl_PL: Wpisz wyszukiwany termin

en: Apply preview
pl_PL: Zastosuj podgląd

en: Admin
pl_PL: Administrator

en: Your comment is awaiting moderation.
pl_PL: Twój komentarz czeka na moderację.

en: ago
pl_PL: temu

en: Products per page
pl_PL: Produktów na stronę

en: Popularity
pl_PL: Popularność

en: Rating
pl_PL: Ocena

en: Product ID
pl_PL: ID produktu

en: Product type
pl_PL: Typ produktu

en: Select product type
pl_PL: Wybierz rodzaj produktu

en: Select products
pl_PL: Wybierz produkty

en: Product categories
pl_PL: Kategorie produktu

en: Product tags
pl_PL: Tagi produktu

en: On sale
pl_PL: Wyprzedaż

en: Featured
pl_PL: Wyróżnione

en: Hide out of stock
pl_PL: Ukryj niedostępne na magazynie

en: Default sorting
pl_PL: Domyślne sortowanie

en: Sort by popularity
pl_PL: Sortuj po popularności

en: Sort by average rating
pl_PL: Sortuj po średniej ocenie

en: Sort by latest
pl_PL: Sortuj po najnowszych

en: Sort by price: low to high
pl_PL: Sortuj po cenie: od najniższej

en: Sort by price: high to low
pl_PL: Sortuj po cenie: od najwyższej

en: Reset filters
pl_PL: Resetuj filtry

en: Product price
pl_PL: Cena produktu

en: Product rating
pl_PL: Ocena produktu

en: Product stock
pl_PL: Zapas produktów

en: Product search
pl_PL: Wyszukiwarka produktów

en: No action has been set for this form.
pl_PL: Dla tego formularza nie została ustalona żadna akcja.

en: Invalid Google reCaptcha.
pl_PL: Nieprawidłowy reCaptcha Google.

en: Applicable to heading or button "Style" setting only. Create & use global colors through your own custom "Color palette".
pl_PL: Dotyczy tylko ustawienia „Styl” nagłówka lub przycisku. Twórz i używaj globalnych kolorów za pomocą własnej niestandardowej „palety kolorów”.

en: Primary color
pl_PL: Główny kolor

en: Secondary color
pl_PL: Drugi kolor

en: Light color
pl_PL: Kolor jasny

en: Dark color
pl_PL: Ciemny kolor

en: Muted color
pl_PL: Stonowany kolor

en: Info color
pl_PL: Kolor informacji

en: Success color
pl_PL: Kolor sukcesu

en: Warning color
pl_PL: Kolor ostrzeżenia

en: Danger color
pl_PL: Kolor zagrożenia

en: Space between header and footer.
pl_PL: Odstęp między nagłówkiem a stopką.

en: Style - Default
pl_PL: Styl - Domyślny

en: Style - Primary
pl_PL: Styl - Podstawowy

en: Style - Secondary
pl_PL: Styl - Wtórny

en: Style - Light
pl_PL: Styl - Światło

en: Style - Dark
pl_PL: Styl - Ciemny

en: Size - Small
pl_PL: Rozmiar - Mały

en: Size - Medium
pl_PL: Rozmiar - średni

en: Size - Large
pl_PL: Rozmiar - Duży

en: Size - Extra Large
pl_PL: Rozmiar - Extra Large

en: Code Theme
pl_PL: Kod Temat

en: Field margin
pl_PL: Margines pola

en: Field padding
pl_PL: Wyściełanie pól

en: Icon align
pl_PL: Wyrównanie ikony

en: Icon padding
pl_PL: Dopełnienie ikon

en: Sub Menu
pl_PL: Podmenu

en: Features typography
pl_PL: Cechy typografia

en: Input background
pl_PL: Tło wejściowe

en: Input border
pl_PL: Wejście obramowania

en: Widget title
pl_PL: Tytuł widgetu

en: Member
pl_PL: Członek

en: Top / Start
pl_PL: Góra / Start

en: Bottom / End
pl_PL: Dół / Koniec

en: Enable custom video player
pl_PL: Włącz niestandardowy odtwarzacz wideo

en: If enabled an additional JS & CSS file is loaded.
pl_PL: Jeśli jest włączona, ładowany jest dodatkowy plik JS i CSS.

en: Fast forward
pl_PL: Szybko do przodu

en: Speed
pl_PL: Szybkość

en: Picture in picture
pl_PL: Obraz w obrazie

en: Apply controls & reload
pl_PL: Zastosuj kontrolę i przeładuj

en: Widget title border
pl_PL: Obramowanie tytułu widżetu

en: Widget title typography
pl_PL: Typografia tytułu widgetu

en: Site layout
pl_PL: Planowanie / układ miejsca budowy

en: Boxed
pl_PL: Pudełkowy

en: Wide
pl_PL: Szeroki

en: Boxed max. width
pl_PL: Szerokość maksymalna po złożeniu

en: Site background
pl_PL: Tło strony

en: Site border
pl_PL: Ramki strony

en: Element margin
pl_PL: Marża elementu

en: Root container margin
pl_PL: Margines głównego kontenera

en: Root container padding
pl_PL: Wyściełanie kontenera głównego

en: Root container width
pl_PL: Szerokość pojemnika na korzeń

en: Lightbox height
pl_PL: Wysokość lightboxa

en: Lightbox width
pl_PL: Szerokość lightboxa

en: Lightbox background
pl_PL: Tło lightbox

en: Lightbox close color
pl_PL: Kolor zamknięcia lightboxa

en: Lightbox close size
pl_PL: Rozmiar zamykania lightboxa

en: Body
pl_PL: Treść

en: All headings
pl_PL: Wszystkie rubryki

en: Available for heading and text element.
pl_PL: Dostępne dla nagłówka i elementu tekstowego.

en: Focus outline
pl_PL: Kontur podświetlenia

en: Blockquote margin
pl_PL: Margines cytatu blokowego

en: Blockquote padding
pl_PL: Wypełnienie cytatu blokowego

en: Blockquote border
pl_PL: Granica cytatu blokowego

en: Blockquote typography
pl_PL: Typografia cytatów blokowych

en: Add to cart
pl_PL: Dodaj do koszyka

en: Variations
pl_PL: Różne typy

en: Stock
pl_PL: Stan

en: Quantity
pl_PL: Ilość

en: Hide stock
pl_PL: Ukryć zapasy

en: Product additional information
pl_PL: Dodatkowe informacje o produkcie

en: Details
pl_PL: Szczegóły

en: Additional information
pl_PL: Dodatkowe informacje

en: No additional information to show.
pl_PL: Brak dodatkowych informacji do pokazania.

en: Product content
pl_PL: Treść opisu produktu

en: Edit product content in WordPress.
pl_PL: Edytuj treść produktu w WordPress.

en: Product content is empty.
pl_PL: Treść opisu produktu jest pusty.

en: Product gallery
pl_PL: Galeria produktu

en: Product meta
pl_PL: Metadane produktu

en: Prefix typography
pl_PL: Typografia przedrostka

en: Suffix typography
pl_PL: Typografia suffix'u

en: Hide regular price
pl_PL: Ukryj cenę regularną

en: Regular price typography
pl_PL: Typografia ceny regularnej

en: Sale price typography
pl_PL: Typografia ceny wyprzedaży

en: No ratings text
pl_PL: Brak tekstu ocen

en: Star color
pl_PL: Kolor gwiazdy

en: Empty star color
pl_PL: Pusty kolor gwiazdki

en: Hide reviews link
pl_PL: Ukryj linki opinii

en: Product ratings are disabled.
pl_PL: Ocena produktu jest wyłączona.

en: No ratings yet.
pl_PL: Brak ocen.

en: Related products
pl_PL: Powiązane produkty

en: Max. products
pl_PL: Maks. produktów

en: No product selected
pl_PL: Nie wybrano produktu

en: No related products to show.
pl_PL: Brak powiązanych produktów do wyświetlenia.

en: Product short description
pl_PL: Krótki opis produktu

en: Edit product short description in WordPress.
pl_PL: Edytuj krótką treść produktu w WordPress.

en: In Stock
pl_PL: Na stanie

en: Low Stock / On backorder
pl_PL: Niskie zapasy / na zamówieniu zaległym

en: Out of Stock
pl_PL: Brak na stanie

en: Stock management not enabled for this product.
pl_PL: Zarządzanie magazynem dla tego projektu nie jest włączone.

en: Product tabs
pl_PL: Zakładki produktu

en: Active Tab
pl_PL: Aktywna zakładka

en: Product title
pl_PL: Tytuł produktu

en: Product up/cross-sells
pl_PL: Sprzedaż uzupełniająca/krzyżowa produktów

en: No products to show.
pl_PL: Brak produktów do pokazania.

en: Edit linked products to add product upsells or cross-sells.
pl_PL: Edytuj powiązane produkty, aby dodawać do nich produkty dodatkowe (upsells) lub dodatkowe (cross-sells).

en: Breadcrumbs
pl_PL: Okruszki

en: Before
pl_PL: Przed

en: Home Label
pl_PL: Tytuł strony głównej

en: Cart totals
pl_PL: Podsumowanie koszyka

en: Disable cross sells
pl_PL: Wyłączenie sprzedaży krzyżowej

en: Hide title
pl_PL: Ukryj tytuł

en: Subtotal
pl_PL: Razem

en: Total
pl_PL: Razem

en: Table
pl_PL: Tabela

en: Cart coupon
pl_PL: Kupon do koszyka

en: Coupons are disabled. To enable coupons go to %1$sWooCommerce settings%2$s
pl_PL: Kupony są wyłączone. Aby włączyć kupony, przejdź do %1$s Ustawienia WoCommerce%2$s

en: Cart items
pl_PL: Pozycje w koszyku

en: Buttons
pl_PL: Przyciski

en: Coupon
pl_PL: Kupon

en: Disable link
pl_PL: Wyłącz łącze

en: Hide %s
pl_PL: Ukryj %s

en: %s typography
pl_PL: %s typografia

en: Checkout customer details
pl_PL: Dane klienta kasy

en: Remove billing fields
pl_PL: Usuń pola rozliczeniowe

en: Remove shipping fields
pl_PL: Usuń pola wysyłki

en: Labels
pl_PL: Etykiety

en: Hide additional information
pl_PL: Ukryj informacje dodatkowe

en: No checkout fields defined.
pl_PL: Nie zdefiniowano pól kasowych.

en: Checkout order payment
pl_PL: Kasowanie płatności za zamówienie

en: Payment
pl_PL: Płatność

en: Privacy
pl_PL: Prywatność

en: Checkout order review
pl_PL: Przegląd zamówień kasowych

en: Order review
pl_PL: Przegląd zamówień

en: Subtitles typography
pl_PL: Typografia napisów

en: Checkout order table
pl_PL: Tabela zamówień w kasie

en: Checkout thank you
pl_PL: Kasa dziękuje

en: Order overview
pl_PL: Przegląd zamówienia

en: Order details
pl_PL: Szczegóły zamówienia

en: Billing address
pl_PL: Dane kupującego

en: Hide message
pl_PL: Ukryj wiadomość

en: Mini cart
pl_PL: Mini koszyk

en: Cart count
pl_PL: Ilość w koszyku

en: Cart subtotal
pl_PL: Suma koszyka

en: Cart Details
pl_PL: Szczegóły koszyka

en: Visibility
pl_PL: Widoczność

en: Hide cart details to link directly to the cart.
pl_PL: Ukryj szczegóły koszyka, aby przejść bezpośrednio do koszyka.

en: Off-Canvas
pl_PL: Poza płótnem

en: Products archive description
pl_PL: Opis archiwum produktów

en: Follow this %1$slink%2$s to edit the product archive description or edit the product category/tag descriptions
pl_PL: Postępuj zgodnie z tym %1$slink%2$s, aby edytować opis archiwum produktów lub edytuj opisy kategorii produktów/znaczników

en: For product category or product tag archive descriptions edit each term description.
pl_PL: W przypadku opisów kategorii produktów lub archiwów tagów produktów edytuj każdy opis terminu.

en: No product archive description found.
pl_PL: Nie znaleziono opisu archiwum produktów.

en: Products filter
pl_PL: Filtry produktów

en: Filter type
pl_PL: Typ filtru

en: Product attribute
pl_PL: Atrybuty produktów

en: Filter by
pl_PL: FIltruj przez

en: Filter input
pl_PL: Pole filtra

en: Dropdown
pl_PL: Rozwijany panel

en: Radio list
pl_PL: Lista wyboru

en: Text list
pl_PL: Lista tekstów

en: Box list
pl_PL: Lista elementów siatki

en: Stars
pl_PL: Gwiazdki

en: Rating icon
pl_PL: Ikona oceny

en: Rating typography
pl_PL: Typografia oceny

en: Active rating icon
pl_PL: Ikona aktywnej oceny

en: Active rating typography
pl_PL: Typografia aktywnej oceny

en: Any option text
pl_PL: Dowolny tekst opcji

en: Only parent terms
pl_PL: Tylko terminy macierzyste

en: Show empty terms
pl_PL: Pokaż puste właściwości

en: Min. value
pl_PL: Min. wartość

en: Max. value
pl_PL: Maks. wartość

en: Filter title
pl_PL: Tytuł filtra

en: Icon collapsed
pl_PL: Ikona zwinięcia

en: Please set at least one product filter.
pl_PL: Ustaw co najmniej jeden filtr produktów.

en: Please select a filter input.
pl_PL: Proszę wybrać wartość filtra.

en: Please select rating icons.
pl_PL: Proszę wybrać ikony oceny.

en: Min. price
pl_PL: Min. cena

en: Max. price
pl_PL: Maks. cena

en: Rated %s out of 5
pl_PL: Ocenione na %s z 5

en: Low stock
pl_PL: Niskie zapasy

en: Products orderby
pl_PL: Kolejność produktów

en: Leave empty to use WooCommerce default list.
pl_PL: Pozostaw puste, aby użyć domyślnej listy WooCommerce.

en: Element %s not found.
pl_PL: Nie znaleziono elementu %s.

en: Products pagination
pl_PL: Paginacja produktów

en: How many numbers to either side of the current page.
pl_PL: Ile numerów znajduje się po obu stronach bieżącej strony.

en: Products total results
pl_PL: Łączna suma produktów

en: Widgets
pl_PL: Widżety

en: Link entire product
pl_PL: Podlinkuj cały produkt

en: Only added if none of your product fields contains any links.
pl_PL: Dodawane tylko wtedy, gdy żadne z pól produktów nie zawiera żadnych linków.

en: Result Count
pl_PL: Liczba wyników

en: Show Before Grid
pl_PL: Pokaż przed siatką

en: Show After Grid
pl_PL: Pokaż po siatce

en: Sort by options
pl_PL: Sortuj po wariantach

en: Read more about %s
pl_PL: Czytaj więcej o %s

en: Download %s
pl_PL: Pobierz %s

en: Visit the website %s
pl_PL: Odwiedź stronę %s

en: Send email to %s
pl_PL: Wyślij email do %s

en: True
pl_PL: Prawda

en: False
pl_PL: Fałsz

en: Product SKU
pl_PL: SKU produktu

en: Product on sale
pl_PL: Produkt w wyprzedaży

en: Product category image
pl_PL: Obraz kategorii produktu

en: Order id
pl_PL: ID zamówienia

en: Order number
pl_PL: Numer zamówienia

en: Order date
pl_PL: Wystawione od

en: Order total
pl_PL: Razem

en: Order payment method
pl_PL: Sposób płatności za zamówienie

en: Order email
pl_PL: Zamówienie e-mail

en: Sale!
pl_PL: Wyprzedaż!

en: Post ID
pl_PL: ID Wpisu

en: Post link
pl_PL: Link wpisu

en: Post date
pl_PL: Data Wpisu

en: Post modified date
pl_PL: Data modyfikacji wpisu

en: Post time
pl_PL: Czas wpisu

en: Post comments count
pl_PL: Licznik komentarzy

en: Post comments
pl_PL: Komentarze

en: Post excerpt
pl_PL: Krótka treść wpisu

en: Read more
pl_PL: Czytaj więcej

en: Featured image
pl_PL: Wyróżniony obrazek

en: Featured image tag
pl_PL: Znacznik Featured image

en: Author name
pl_PL: Imię autora

en: Author bio
pl_PL: Opis autora

en: Author email
pl_PL: Email autora

en: Author website
pl_PL: Strona autora

en: Author avatar
pl_PL: Awatar autora

en: Site title
pl_PL: Tytuł strony

en: Site tagline
pl_PL: Slogan strony

en: URL parameter - add key after :
pl_PL: Parametr URL - dodaj klucz po :

en: Archive title
pl_PL: Tytuł archiwum

en: Archive description
pl_PL: Opis archiwum

en: Term id
pl_PL: Termin id

en: Term name
pl_PL: Nazwa terminowa

en: Term archive URL
pl_PL: Adres URL archiwum terminów

en: Term description
pl_PL: Opis taksonomii

en: Term meta - add key after :
pl_PL: Term meta - dodaj klucz po :

en: Current date
pl_PL: Aktualna data

en: User ID
pl_PL: ID użytkownika

en: Username
pl_PL: Imię

en: Nickname
pl_PL: Pseudonim

en: Display name
pl_PL: Wyświetlane imię

en: Profile picture
pl_PL: Zdjęcie profilowe

en: User meta - add key after :
pl_PL: Meta użytkownika - dodaj klucz po:

en: Output PHP function
pl_PL: Wyjściowa funkcja PHP

[ctx: Translators: %s = the number of comments]
note: translators: %s = the number of comments
en: %s comment | %s comments
pl_PL[0]: %s komentarz
pl_PL[1]: %s komentarzy
pl_PL[2]: %s komentarzy

en: Avatar image of %s
pl_PL: Obraz avatara %s

en: %s: New contact form message
pl_PL: %s: Nowa wiadomość w formularzu kontaktowym

en: Message sent from:
pl_PL: Wiadomość wysłana od:

en: No email address provided.
pl_PL: Nie podano adresu e-mail.

en: Username is not valid.
pl_PL: Nazwa użytkownika jest niepoprawna.

en: Username already exists.
pl_PL: Taka nazwa użytkownika już istnieje.

en: Username required.
pl_PL: Wymagana nazwa użytkownika.

en: Email address already exists.
pl_PL: Adres e-mail już istnieje.

en: Email address is not valid.
pl_PL: Adres email nie jest prawidłowy.

en: Email address required.
pl_PL: Wymagany adres e-mail.

en: Please enter a password of at least %s characters.
pl_PL: Proszę wprowadzić hasło składające się z co najmniej %s znaków.

en: Breakpoint already exists
pl_PL: Punkt przerwania już istnieje

en: And
pl_PL: I

en: Base breakpoint
pl_PL: Pulpit: podstawowy punkt przerwania (wszystkie urządzenia)

en: Breakpoints
pl_PL: Breakpointy

en: Editing the base breakpoint width affects all media queries.
pl_PL: Edycja szerokości podstawowego punktu przerwania ma wpływ na wszystkie zapytania o media.

en: Are you sure that you want to delete this breakpoint?
pl_PL: Czy na pewno chcesz usunąć ten punkt przerwania?

en: Column
pl_PL: Kolumna

en: Select condition
pl_PL: Ustal warunek

en: Configure
pl_PL: Skonfiguruj

en: Copy CSS selector
pl_PL: Skopiuj selektor CSS

en: Dynamic data is empty.
pl_PL: Dane dynamiczne są puste.

en: Fallback fonts
pl_PL: Czcionki rezerwowe

en: Font variants
pl_PL: Warianty czcionek

en: Has unexecuted PHP code
pl_PL: Ma niewykonany kod PHP

en: Insert after
pl_PL: Wstaw po

en: Interactions
pl_PL: Interakcje

en: Key
pl_PL: Klucz

en: Mime type
pl_PL: Typ mime

en: Filter media by mime type
pl_PL: Filtruj media według typu mime

en: Mobile first
pl_PL: Najpierw wersja mobilna

en: No conditions set. Click the "+" icon to add your render condition.
pl_PL: Brak ustawionych warunków. Kliknij na ikonę "+", aby dodać swój warunek renderowania.

en: No interactions set. Click the "+" icon to add an interaction.
pl_PL: Brak ustawionych interakcji. Kliknij ikonę "+", aby dodać interakcję.

en: Or
pl_PL: Lub

en: Insert post parent ID
pl_PL: Wstaw ID rodzica postu

en: Paused
pl_PL: Wstrzymany

en: Click on any element to add it to your popup.
pl_PL: Kliknij na dowolny element, aby dodać go do okna Pop-up.

en: Play interaction
pl_PL: Włącz interakcje

en: Query loop
pl_PL: Pętla zapytań

en: Resetting all breakpoints deletes all custom breakpoints and resets all default breakpoints.
pl_PL: Resetowanie wszystkich punktów przerwania usuwa wszystkie niestandardowe punkty przerwania i resetuje wszystkie domyślne punkty przerwania.

en: is
pl_PL: jest

en: is not
pl_PL: nie jest

en: contains
pl_PL: zawiera

en: does not contain
pl_PL: nie zawiera

en: Post parent
pl_PL: Nadrzędny

en: Post status
pl_PL: Status posta

en: Post author
pl_PL: Autor wpisu

en: set
pl_PL: ustaw

en: not set
pl_PL: nie ustawiony

en: User
pl_PL: Użytkownik

en: User login
pl_PL: Login użytkownika

en: Logged in
pl_PL: Zalogowany

en: Logged out
pl_PL: Wylogowany

en: User registered
pl_PL: Użytkownik zarejestrowany

en: after
pl_PL: po

en: before
pl_PL: przed

en: User role
pl_PL: Rola użytkownika

en: Date & time
pl_PL: Data i czas

en: Weekday
pl_PL: Dzień tygodnia

en: Monday
pl_PL: Poniedziałek

en: Tuesday
pl_PL: Wtorek

en: Wednesday
pl_PL: Środa

en: Thursday
pl_PL: Czwartek

en: Friday
pl_PL: Piątek

en: Saturday
pl_PL: Sobota

en: Sunday
pl_PL: Niedziela

en: Time
pl_PL: Czas

en: Browser
pl_PL: Przeglądarka

en: Operating system
pl_PL: System operacyjny

en: Referrer URL
pl_PL: URL odsyłacza

en: Interaction
pl_PL: Interakcja

en: Trigger
pl_PL: Wyzwalacz

en: Click
pl_PL: Kliknij

en: Hover
pl_PL: Po najechaniu myszą

en: Focus
pl_PL: Kontur podświetlenia

en: Mouse enter
pl_PL: Najechanie kursorem

en: Mouse leave
pl_PL: Wyjechanie kursorem

en: Enter viewport
pl_PL: Wejdź w podgląd

en: Leave viewport
pl_PL: Wyjdź z podglądu

en: Window
pl_PL: Okno

en: Content loaded
pl_PL: Treść załadowana

en: Mouse leave window
pl_PL: Okno wyjechania kursorem

en: Scroll offset
pl_PL: Przesunięcie przewijania

en: Action
pl_PL: Akcja

en: Show element
pl_PL: Pokaż

en: Hide element
pl_PL: Ukryj

en: Add attribute
pl_PL: Dodaj atrybut

en: Remove attribute
pl_PL: Skasuj atrybut

en: Start animation
pl_PL: Animacja wejścia

en: Browser storage
pl_PL: Magazyn przeglądarki

en: Count
pl_PL: Licz

en: Window storage
pl_PL: Przechowywanie w oknie

en: Session storage
pl_PL: Przechowywanie sesji

en: Local storage
pl_PL: Lokalny magazyn

en: Target
pl_PL: Cel

en: Self
pl_PL: Wyrównaj

en: Run only once
pl_PL: Uruchom tylko raz

en: Interaction conditions
pl_PL: Warunki interakcji

en: Run this interaction if the following conditions are met.
pl_PL: Przeprowadź tą interakcję, jeżeli spełnione są następujące warunki.

en: Exists
pl_PL: Istnieje

en: Not exists
pl_PL: Nie istnieje

en: Your provided license key is invalid. Please deactivate and then reactivate your license.
pl_PL: Podany klucz licencyjny jest nieważny. Proszę dezaktywować, a następnie ponownie aktywować swoją licencję.

en: Your website does not match your license key. Please deactivate and then reactivate your license.
pl_PL: Strona internetowa nie jest zgodna z kluczem licencyjnym. Proszę dezaktywować, a następnie ponownie aktywować swoją licencję.

en: Popup limit
pl_PL: Limit wyskakujących okienek

en: Limit how often this popup appears.
pl_PL: Ograniczyć częstotliwość pojawiania się okienek typu Pop-up.

en: Per page load
pl_PL: Na załadowanie strony

en: Per session
pl_PL: Na sesję

en: Across sessions
pl_PL: Na wszystkich sesjach

en: Deactivate license
pl_PL: Dezaktywuj licenję

en: Custom breakpoints
pl_PL: Własne punkty przerwania

en: %s are best configured before you start working on your site.
pl_PL: %s najlepiej skonfigurować je przed rozpoczęciem pracy nad witryną.

en: Convert "Container" to new "Section" & "Block" elements
pl_PL: Zamień "Kontener" na nowe elementy "Sekcja" i "Blok"

en: Add "position: relative" as needed
pl_PL: W razie potrzeby dodaj "position: relative"

en: Convert templates
pl_PL: Konwertuj szablony

en: Convert template on import/insert from Container to new layout elements structure
pl_PL: Konwertuj szablon podczas importu/wstawiania z Kontenera na nową strukturę elementów układu

en: Set the builder language direction.
pl_PL: Ustaw kierunek języka konstruktora.

en: Collapse on page load
pl_PL: Zwiń podczas ładowania strony

en: Expand active element & scroll into view
pl_PL: Rozwiń aktywny element i przewiń do widoku

en: Wrap element
pl_PL: Zwiń element

en: Available via keyboard shortcut & right-click context menu.
pl_PL: Dostępne poprzez skrót klawiaturowy i menu kontekstowe prawego przycisku myszy.

en: Insert element
pl_PL: Wstaw element

en: Available via "+" action icon & right-click context menu.
pl_PL: Dostępne poprzez ikonę akcji "+" i menu kontekstowe prawego przycisku myszy.

en: Available via "Layout" action icon.
pl_PL: Dostępne przez ikonę akcji "Układ".

en: Render dynamic data text on canvas
pl_PL: Renderowanie dynamicznego tekstu danych na płótnie

en: Enable to render the dynamic data text on the canvas to improve the preview experience.
pl_PL: Włączenie renderowania tekstu danych dynamicznych na płótnie, aby poprawić jakość podglądu.

en: Disable WordPress custom fields in dropdown
pl_PL: Wyłącz pola własne WordPressa w widoku rozwijanym

en: Disable for better in-builder performance. Using dynamic data tags like {cf_my_wordpress_field} is still possible.
pl_PL: Wyłącz dla uzyskania lepszej wydajności. Korzystanie z dynamicznych znaczników danych jak {cf_my_wordpress_field} będzie nadal możliwe.

en: Show dynamic data key in dropdown
pl_PL: Pokaż dynamiczny klucz danych w rozwinięciu

en: Hide dynamic data label in dropdown
pl_PL: Ukryj etykietę danych dynamicznych w rozwinięciu

en: Expand panel when dropdown is visible
pl_PL: Rozwiń panel, gdy widoczny jest dropdown

en: Lazy load offset
pl_PL: Opóźnienie trybu lazy load

en: Element ID & class
pl_PL: ID i klasa elementu

en: Add Element ID & class as needed
pl_PL: Dodaj identyfikator i klasę elementu, jeśli to konieczne

en: Element ID & class gets added to every element by default.
pl_PL: ID elementu i klasa są domyślnie dodawane do każdego elementu.

en: Cursor
pl_PL: Kursor

en: Link & status
pl_PL: Link i status

en: Selection
pl_PL: Zaznaczenie

en: Drag & drop
pl_PL: Przeciągnij i upuść

en: Zoom
pl_PL: Powiększenie

en: Resize
pl_PL: Zmień rozmiar

en: Align self
pl_PL: Wyrównaj

en: Autoplay delay in ms
pl_PL: Opóźnienie autoodtwarzania w ms

en: Important: The code above will run on your site! Only add code that you consider safe. Especially when executing PHP & JS code.
pl_PL: Ważne: Powyższy kod będzie działał na Twojej stronie! Dodawaj tylko taki kod, który uważasz za bezpieczny. Szczególnie w przypadku wykonywania kodu PHP i JS.

en: Hide mobile menu toggle
pl_PL: Ukryj przełącznik menu mobilnego

en: 1 comment | %1$s comments
pl_PL[0]: 1 komentarz
pl_PL[1]: %s komentarzy
pl_PL[2]: %s komentarzy

en: Set interactions for this popup.
pl_PL: Ustaw interakcje dla tego okna.

en: Show popup
pl_PL: Pokaż Pop-up

en: Hide popup
pl_PL: Ukryj Pop-up

en: Cart product name
pl_PL: Nazwa produktu w koszyku

en: Cart remove product
pl_PL: Usuń produkt z koszyka

en: Cart product quantity
pl_PL: Ilość produktów w koszyku

en: Cart product subtotal
pl_PL: Ilość przedmiotów w koszyku

en: Cart update
pl_PL: Odśwież koszyk
