Bricks Internationalisation - en to nl translation catalogue (2214 entries)

en: Whoops, that page is gone
nl: Hola, die pagina is verdwenen

en: Bricks requires PHP version %s+.
nl: Bricks vereist PHP versie %s+.

en: Search results for:
nl: Zoekresultaten voor:

en: Search ...
nl: Zoeken ...

en: Search
nl: Zoeken

en: Template Type
nl: Sjabloontype

en: Select template type:
nl: Selecteer sjabloontype:

en: Select
nl: Selecteer

en: Bricks News
nl: Bricks nieuws

en: Export
nl: Exporteren

en: Import template
nl: Importeersjabloon

en: Select and import your template JSON/ZIP file from your computer.
nl: Selecteer en importeer je sjabloon JSON/ZIP bestand van je computer.

en: Cancel
nl: Annuleren

en: You don't have sufficient permission to save settings.
nl: Je hebt niet voldoende rechten om instellingen op te slaan.

en: You don't have sufficient permission to reset settings.
nl: Je hebt niet voldoende rechten om de instellingen te resetten.

en: Title
nl: Titel

en: Conditions
nl: Voorwaarden

en: Bundle
nl: Bundel

en: Author
nl: Auteur

en: Date
nl: Datum

en: Copied to clipboard
nl: Gekopieerd naar klembord

en: Entire website
nl: Gehele website

en: All archives
nl: Alle archieven

en: Search results
nl: Zoekresultaten

en: Error page
nl: Foutpagina

en: Product archive
nl: Product archief

en: Single product
nl: Product

en: Cart
nl: Winkelwagen

en: Empty cart
nl: Warenkorb leeren

en: Checkout
nl: Afrekenen

en: Pay
nl: Betalen

en: Thank you
nl: Bedankt

en: Order receipt
nl: Ontvangst bestelling

en: Default
nl: Standaard

en: Exclude
nl: Uitsluiten

en: You are about to reset all Bricks global settings. Do you wish to proceed?
nl: Je staat op het punt om alle globale instellingen van Bricks te resetten. Wil je doorgaan?

en: Getting Started
nl: Aan de slag

en: Templates
nl: Sjablonen

en: Settings
nl: Instellingen

en: Custom Fonts
nl: Aangepaste lettertypen

en: Sidebars
nl: Zijbalken

en: System Information
nl: Systeeminformatie

en: License
nl: Licentie

en: You are now running the latest version of Bricks
nl: U gebruikt nu de nieuwste versie van Bricks

en: Your Bricks CSS files were automatically generated in the background.
nl: Je Bricks CSS-bestanden zijn automatisch op de achtergrond gegenereerd.

en: Manually regenerate CSS files
nl: CSS-bestanden handmatig regenereren

en: View changelog
nl: Bekijk lijst met wijzigingen

en: Settings saved
nl: Instellingen zijn opgeslagen

en: Settings resetted
nl: Instellingen gereset

en: Your user role "%s" is not allowed to edit with Bricks. Please get in touch with the site admin to change it.
nl: Je gebruikersrol "%s" is het niet toegestaan om te bewerken met Bricks. Neem contact op met de site admin om dit te veranderen.

en: Bricks is not enabled for post type "%s". Go to "Bricks > Settings" to enable this post type.
nl: Bricks is niet ingeschakeld voor post type "%s". Ga naar "Bricks > Instellingen" om dit posttype in te schakelen.

en: Bricks data for "%s" deleted.
nl: Bricks gegevens voor "%s" verwijderd.

en: Visual
nl: Visueel

en: Text
nl: Tekst

en: Edit with Bricks
nl: Bewerken met Bricks

en: Are you sure you want to delete the Bricks-generated data for this %s?
nl: Weet je zeker dat je de door Bricks gegenereerde gegevens voor deze %s wilt verwijderen?

en: Delete Bricks data
nl: Bricks-gegevens verwijderen

en: Export Template
nl: Exporteer sjablonen

en: New color could not be saved.
nl: Nieuwe kleur kon niet worden opgeslagen.

en: Panel width could not be saved.
nl: Paneelbreedte kon niet worden opgeslagen.

en: (no title)
nl: (geen titel)

en: Element "%s" doesn't exist.
nl: Element "%s" bestaat niet.

en: Error
nl: Fout

en: Breakpoint already exists
nl: Breekpunt bestaat al

en: Tablet portrait
nl: Tablet liggend

en: Mobile landscape
nl: Mobiel liggend

en: Mobile portrait
nl: Mobiel staand formaat

en: Standard fonts
nl: Standaard lettertypen

en: Click to set preview content.
nl: Klik om voorbeeldinhoud in te stellen.

en: Actions
nl: Acties

en: Active
nl: Actief

en: Add
nl: Toevoegen

en: added
nl: toegevoegd

en: Add class
nl: Klasse toevoegen

en: Add images
nl: Afbeeldingen toevoegen

en: Add Item
nl: Item toevoegen

en: Advanced
nl: Geavanceerd

en: Align
nl: Uitlijnen

en: Align items
nl: Items uitlijnen

en: All
nl: Alle

en: Transparency
nl: Transparantie

en: And
nl: En

en: Angle in °
nl: Hoek in °

en: Any
nl: Elke

en: Apply
nl: Toepassen

en: Apply to
nl: Toepassen op

en: Archive
nl: Archief

en: Arrows
nl: Pijlen

en: Ascending
nl: Oplopend

en: Attachment
nl: Bijlage

en: Attribute
nl: Eigenschap

en: Autosave by
nl: Automatisch opslaan door

en: Background
nl: Achtergrond

en: Background color
nl: Achtergrondkleur

en: Background custom size
nl: Achtergrond aangepaste grootte

en: 50% or 200px
nl: 50% of 200px

en: Background position
nl: Achtergrondpositie

en: Background repeat
nl: Achtergrond herhalen

en: Background size
nl: Achtergrond grootte

en: Background attachment
nl: Achtergrond bijlage

en: Background video
nl: Achtergrondvideo

en: Aspect ratio
nl: Beeldverhouding

en: YouTube, Vimeo or file URL.
nl: YouTube, Vimeo of bestand URL.

en: BG video scale
nl: Achtergrondvideo schaal

en: Back to builder
nl: Terug naar bouwer

en: Base breakpoint
nl: Basis breekpunt

en: Basic
nl: Basis

en: Bullet List
nl: Lijst met opsommingstekens

en: Block
nl: Blok

en: Blur
nl: Vervagen

en: Bold
nl: Vet

en: Border
nl: Rand

en: Border color
nl: Randkleur

en: Bottom
nl: Onder

en: Bottom left
nl: Linksonder

en: Bottom center
nl: Onder Midden

en: Bottom right
nl: Rechtsonder

en: Box shadow
nl: Boxschaduw

en: Breakpoints
nl: Onderbreking punten

en: Editing the base breakpoint width affects all media queries.
nl: Het bewerken van de breedte van het basisonderbrekingspunt heeft invloed op alle media-queries.

en: Are you sure that you want to delete this breakpoint?
nl: Weet je zeker dat je dit onderbrekingspunt wilt verwijderen?

en: Bricks Academy
nl: Bricks Academie

en: Brightness
nl: Helderheid

en: Browse
nl: Bladeren

en: Browse Media Library
nl: Media bibliotheek

en: Browse Unsplash
nl: Bladeren op Unsplash

en: Need help? Found a bug? Suggest a feature?
nl: Hulp nodig? Een fout gevonden? Een functie voorstellen?

en: Please use your Bricks account email address for all customer support requests. To attach larger files, please send an email directly to %1$s. To see what is currently in development or submit/upvote feature requests please visit our %2$s.
nl: Gelieve het e-mailadres van je Bricks account te gebruiken voor alle klanten supportvragen. Om grotere bestanden bij te voegen, stuur je een e-mail rechtstreeks naar %1$s. Om te zien wat er momenteel in ontwikkeling is of om functieverzoeken in te dienen/upvote, bezoek onze %2$s.

en: official roadmap
nl: officiële routekaart

en: Your attached files exceed your server max. upload size of %s.
nl: De bijgevoegde bestanden overschrijden de max. upload grootte op de server van %s.

en: Your attached files exceed the max. upload limit of 25 MB.
nl: De bijgevoegde bestanden overschrijden de max. uploadlimiet van 25 MB.

en: Bulleted list
nl: Lijst met opsommingstekens

en: by
nl: door

en: Capitalize
nl: Kapitaliseren

en: Center
nl: Midden

en: Center left
nl: Links midden

en: Center center
nl: Gecentreerd midden

en: Center right
nl: Midden rechts

en: Child of
nl: Kind van

en: Childless
nl: Kinderloos

en: Enter CSS class name
nl: Voer CSS klasse naam in

en: Click to download
nl: Klik om te downloaden

en: Choose files
nl: Kies bestanden

en: Choose image
nl: Afbeelding kiezen

en: Clear search filter
nl: Wis zoekfilter

en: Clone
nl: Klonen

en: cloned
nl: gekloond

en: Clean
nl: Schoon

en: Clear
nl: Wissen

en: Close
nl: Sluiten

en: Close (ESC)
nl: Sluiten (ESC)

en: Collapse
nl: Inklappen

en: Color
nl: Kleur

en: Colors
nl: Kleuren

en: Color stop in %
nl: Kleurstop in %

en: Color palette
nl: Kleurenpalet

en: Column
nl: Kolom

en: Comment count
nl: Aantal reacties

en: Community
nl: Gemeenschap

en: Community templates
nl: Communitysjablonen

en: Compare
nl: Vergelijken

en: Condition
nl: Conditie

en: Select condition
nl: Voorwaarde selecteren

en: Configure
nl: Configureren

en: Confirm
nl: Bevestigen

en: Contact us
nl: Neem contact op

en: Contain
nl: Bevatten

en: Content
nl: Inhoud

en: Copied
nl: Gekopieerd

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Copy styles
nl: Kopieer stijlen

en: Copy to clipboard
nl: Kopiëren naar klembord

en: Copy CSS selector
nl: CSS-selector kopiëren

en: Here goes my text ...
nl: Hier gaat mijn tekst ...

en: Convert
nl: Converteer

en: Create
nl: Aanmaken

en: Create template
nl: Sjabloon maken

en: Template title
nl: Titel sjabloon

en: Create new template:
nl: Maak een nieuw sjabloon:

en: Create your own elements
nl: Maak je eigen elementen

en: Class name
nl: Naam klasse

en: Separated by space. No leading dot "."
nl: Gescheiden door spaties. Geen voorloop punt "."

en: No leading pound sign "#"
nl: Geen voorloop pond teken "#"

en: Enter CSS filters + value (learn more)
nl: Voer CSS filters + waarde in (leer meer)

en: CSS selector
nl: CSS keuzeschakelaar

en: Current layout
nl: Huidige lay-out

en: Current version by
nl: Huidige versie door

en: Current width
nl: Huidige breedte

en: Custom
nl: Aangepast

en: Custom CSS
nl: Aangepaste CSS

en: Custom fields
nl: Aangepaste velden

en: Custom font
nl: Aangepast lettertype

en: %s. Template conditions precede default templates.
nl: %s. Sjabloon voorwaarden gaan vooraf aan standaard sjablonen.

en: Default templates are enabled
nl: Standaard sjablonen zijn ingeschakeld

en: %s. Set template conditions or enable default templates.
nl: %s. Stel sjabloonvoorwaarden in of schakel standaardsjablonen in.

en: Default templates are disabled
nl: Standaard sjablonen zijn uitgeschakeld

en: dashed
nl: gestreept

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Deleted
nl: Verwijderd

en: Deprecated
nl: Vervallen

en: Descending
nl: Aflopend

en: Number between 1 - 100 or auto
nl: Aantal tussen 1 - 100 of auto

en: Set to "Fixed" for parallax effect.
nl: Stel in op "Vast" voor parallax-effect.

en: Direction
nl: Richting

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Disable query merge
nl: Query samenvoegen uitschakelen

en: Discard
nl: Negeer

en: Documentation
nl: Documentatie

en: Dots
nl: Stippen

en: Dotted
nl: Gestippeld

en: double
nl: dubbel

en: Downloaded
nl: Gedownload

en: Downloading
nl: Bezig met downloaden

en: Duplicate
nl: Kopiëren

en: Dynamic Data
nl: Dynamische gegevens

en: Dynamic data is empty.
nl: Dynamische gegevens zijn leeg.

en: Select dynamic data
nl: Kies dynamische gegevens

en: Edit
nl: Bewerken

en: Edited
nl: Bewerkt

en: Edit Template
nl: Bewerk sjabloon

en: Edit palette
nl: Bewerk palet

en: Editing
nl: Bewerken

en: Edit in WordPress
nl: Bewerken in WordPress

en: Elements
nl: Elementen

en: Element classes
nl: Elementen klassen

en: Equal
nl: Gelijk

en: No content
nl: Geen inhoud

en: No accordion item added.
nl: Geen accordeon item toegevoegd.

en: No audio file selected.
nl: Geen audiobestand geselecteerd.

en: No code found.
nl: Geen code gevonden.

en: No date/fields set.
nl: Geen datum/velden ingesteld.

en: No Facebook page URL provided.
nl: Geen URL van Facebook-pagina verstrekt.

en: No form field added.
nl: Geen formulier veld toegevoegd.

en: No HTML markup defined.
nl: Geen HTML opmaak gedefinieerd.

en: No icon selected.
nl: Geen icoon geselecteerd.

en: No list items defined.
nl: Geen lijst-items gedefinieerd.

en: Google Maps API key required! Add key in dashboard under: %s
nl: Google Maps API sleutel vereist! Sleutel toevoegen in dashboard onder: %s

en: Bricks > Settings > API Keys
nl: Bricks > Instellingen > API-sleutels

en: No pricing table defined.
nl: Geen prijstabel gedefinieerd.

en: No progress bar created.
nl: Geen voortgangsbalk gemaakt.

en: No slide added.
nl: Geen dia toegevoegd.

en: No SVG selected.
nl: Geen SVG geselecteerd.

en: No tabs added.
nl: Geen tabbladen toegevoegd.

en: No team members added.
nl: Geen teamleden toegevoegd.

en: No template selected.
nl: Geen sjabloon geselecteerd.

en: No testimonials added.
nl: Geen getuigenissen toegevoegd.

en: No text added.
nl: Geen tekst toegevoegd.

en: No file URL provided.
nl: Geen bestand URL verstrekt.

en: No video selected.
nl: Geen video geselecteerd.

en: No YouTube URL provided.
nl: Geen YouTube URL vermeld.

en: No Vimeo URL provided.
nl: Geen Vimeo URL verstrekt.

en: No dynamic data set.
nl: Geen dynamische dataset.

en: The dynamic data is empty.
nl: De dynamische gegevens zijn leeg.

en: Email address
nl: E-mailadres

en: End
nl: Einde

en: Articles could not be loaded. Please visit the official knowledge base:
nl: De artikelen konden niet worden geladen. Bezoek de officiële kennisbank:

en: 404 Error Page
nl: 404 Pagina niet gevonden

en: Excerpt length
nl: Lengte samenvatting

en: Exclude current post
nl: Sluit huidig bericht uit

en: Expand
nl: Uitklappen

en: Expand all
nl: Alles uitklappen

en: experimental
nl: experimenteel

en: External URL
nl: Externe URL

en: Extra large
nl: Extra groot

en: Extra small
nl: Extra smal

en: Fade
nl: Vervagen

en: Fallback fonts
nl: Fallback-lettertypen

en: False
nl: Niet waar

en: Field
nl: Veld

en: File
nl: Bestand

en: "%s" imported.
nl: "%s" geïmporteerd.

en: Import of "%s" failed: Name already exists.
nl: Import van "%s" mislukt: Naam bestaat al.

en: Import of "%s" failed: Wrong format.
nl: Import van "%s" mislukt: Verkeerd formaat.

en: Files
nl: Bestanden

en: Fill
nl: Invullen

en: No files chosen
nl: Geen bestanden gekozen

en: Fill - Dark
nl: Vullen - Donker

en: Fill - Light
nl: Vullen - Licht

en: Fill - Primary
nl: Vullen - Primair

en: Finish
nl: Voltooien

en: Fixed
nl: Vast

en: Font family
nl: Lettertype

en: Font size
nl: Lettertype grootte

en: Font style
nl: Font stijl

en: Font weight
nl: Font dikte

en: Font variants
nl: Lettertype varianten

en: Full size
nl: Volledige grootte

en: Gallery layout
nl: Galerij indeling

en: General
nl: Algemeen

en: Outline - Dark
nl: Schets - Donker

en: Outline - Light
nl: Schets - Licht

en: Outline - Primary
nl: Hoofdlijnen - Primair

en: Global element
nl: Globaal element

en: Active classes
nl: Actieve klassen

en: Global class created
nl: Global klasse gemaakt

en: Global class deleted
nl: Globale klasse verwijderd

en: Global classes imported
nl: Globale klassen geïmporteerd

en: Enter the name of your first global CSS class in the field above. Then hit enter to create it.
nl: Voer de naam van je eerste globale CSS klasse in het bovenstaande veld in. Druk dan op enter om hem aan te maken.

en: Learn more
nl: Leer meer

en: Global elements
nl: Globale elementen

en: Gradient
nl: Kleurverloop

en: Add at least two colors to create a gradient.
nl: Voeg ten minste twee kleuren toe om een kleurverloop te creëren.

en: Back to settings
nl: Terug naar instellingen

en: Got it
nl: Oké

en: Go to
nl: Ga naar

en: Grid
nl: Raster

en: Spacing
nl: Tussenruimte

en: Has unexecuted PHP code
nl: Heeft niet-uitgevoerde PHP-code

en: Height
nl: Hoogte

en: Hidden
nl: Verborgen

en: Hide info
nl: Informatie verbergen

en: History
nl: Geschiedenis

en: History deleted
nl: Geschiedenis gewist

en: Home page
nl: Home pagina

en: Horizontal
nl: Horizontaal

en: How to create a header template
nl: Hoe maak je een header sjabloon

en: How to create a footer template
nl: Hoe maak je een voettekst sjabloon

en: Your browser does not support the audio tag.
nl: Je browser ondersteunt de audio-tag niet.

en: Your browser does not support the video tag.
nl: Je browser ondersteunt deze video tag niet.

en: Hue
nl: Tint

en: Icon
nl: Icoon

en: Ignore sticky posts
nl: Sticky berichten negeren

en: Image
nl: Afbeelding

en: Hold down CMD/CRTL to select multiple images.
nl: Houd CMD/CRTL ingedrukt om meerdere beelden te selecteren.

en: Image not found
nl: Afbeelding niet gevonden

en: Image size
nl: Afbeeldingsgrootte

en: Import
nl: Importeren

en: Import images
nl: Beelden importeren

en: Disabled: Show placeholder images.
nl: Uitgeschakeld: Toon plaatsvervangende afbeeldingen.

en: Enabled: Download template images to media library.
nl: Ingeschakeld: Sjabloonafbeeldingen downloaden naar mediabibliotheek.

en: Drop JSON file(s) in here
nl: Drop JSON bestand(en) hier

en: Drag and drop .JSON or .ZIP template file(s) in here ..
nl: Slepen .JSON of .ZIP sjabloonbestand(en) hierin ..

en: Valid JSON data required to run the importer
nl: Geldige JSON-gegevens die nodig zijn om de importeur uit te voeren

en: This template contains a theme style. Would you like to import it?
nl: Deze sjabloon bevat een themastijl. Wil je deze importeren?

en: This template contains a color palette. Would you like to import it?
nl: Deze sjabloon bevat een kleurenpalet. Wil je dat importeren?

en: Include
nl: Sluit in

en: Include children
nl: Inclusief kinderen

en: Infinite
nl: Oneindig

en: Infinite scroll
nl: Oneindige scroll

en: Customize lightbox: Settings > Theme Styles > General
nl: Lightbox aanpassen: Instellingen > Thema Stijlen > Algemeen

en: Your builder access level doesn't allow you modify these settings.
nl: Met het toegangsniveau van je bouwer kun je deze instellingen niet wijzigen.

en: Inner container
nl: Binnencontainer

en: Insert
nl: Invoegen

en: Insert after
nl: Invoegen na

en: Insert media
nl: Media invoegen

en: Insert layout
nl: Lay-out invoegen

en: Insert section
nl: Sectie invoegen

en: Insert template
nl: Sjabloon invoegen

en: Insert template below
nl: Voeg sjabloon hieronder in

en: Inset
nl: Naar binnen

en: Interactions
nl: Interacties

en: Internal post/page
nl: Interne post/pagina

en: Invert
nl: Omkeren

en: Is main query
nl: Is hoofdvraag

en: Enable if your archive pagination is not working.
nl: Inschakelen als de paginering van je archief niet werkt.

en: Italic
nl: Cursief

en: Join Us
nl: Meld je aan

en: Justify
nl: Uitvullen

en: Justify content
nl: Rechtvaardig de inhoud

en: Key
nl: Sleutel

en: Keyboard shortcuts
nl: Sneltoetsen

en: Label
nl: Tag

en: Language
nl: Taal

en: Large
nl: Groot

en: Last refresh
nl: Laatste verversing

en: Latest
nl: Laatste

en: Left
nl: Links

en: Letter spacing
nl: Letter spatiëring

en: Lightbox ID
nl: Lichtbak ID

en: Lightbox Image
nl: Afbeelding om uit te vergroten

en: Lightness
nl: Helderheid

en: Line height
nl: Regelhoogte

en: Linked
nl: Gekoppeld

en: List
nl: Lijst

en: Loading templates
nl: Sjablonen laden

en: Load more
nl: Meer laden

en: Locked
nl: Vergrendeld

en: Go back
nl: Ga terug

en: Take over
nl: Overnemen

en: This post is already being edited.
nl: Dit bericht is al bewerkt.

en: %s is currently working on this post, which means you cannot make changes, unless you take over.
nl: %s werkt momenteel aan dit bericht, wat betekent dat je geen veranderingen kunt aanbrengen, tenzij je het overneemt.

en: Login
nl: Inloggen

en: Unlinked
nl: Niet gekoppeld

en: Opposites linked
nl: Overstaand verbonden

en: All sides linked
nl: Alle kanten verbonden

en: Main query
nl: Hoofd query

en: Margin
nl: Marge

en: Max upload size: %s
nl: Max upload grootte: %s

en: Order meta key
nl: Bestel meta sleutel

en: Meta value
nl: Metawaarde

en: Numeric meta value
nl: Numerieke meta waarde

en: Menu order
nl: Menuvolgorde

en: Mime type
nl: Bestandstype

en: Filter media by mime type
nl: Filter media op mime type

en: Mobile
nl: Mobiel

en: Mobile first
nl: Mobiel eerst

en: Mode
nl: Modus

en: modified
nl: gewijzigd

en: Modified date
nl: Wijzigingsdatum

en: January
nl: Januari

en: February
nl: Februari

en: March
nl: Maart

en: May
nl: Mei

en: June
nl: Juni

en: July
nl: Juli

en: August
nl: Augustus

en: October
nl: Oktober

en: More layouts
nl: Meer lay-outs

en: Most Popular
nl: Populairste

en: Move
nl: Verplaats

en: Moved
nl: Verplaatst

en: My templates
nl: Mijn sjablonen

en: My account
nl: Mijn account

en: Name
nl: Naam

en: New
nl: Nieuw

en: New color palette name
nl: Nieuwe kleur palet naam

en: Add your first color to this palette by selecting a color value above and then click "Save".
nl: Voeg je eerste kleur toe aan dit palet door hierboven een kleurwaarde te selecteren en klik vervolgens op "Opslaan".

en: Type name, hit enter
nl: Type naam, druk op enter

en: Next
nl: Volgende

en: No conditions set. Click the "+" icon to add your render condition.
nl: Geen voorwaarden ingesteld. Klik op het "+" pictogram om je rendervoorwaarde toe te voegen.

en: No interactions set. Click the "+" icon to add an interaction.
nl: Geen interacties ingesteld. Klik op het "+" pictogram om een interactie toe te voegen.

en: No matching settings found.
nl: Geen overeenkomende instellingen gevonden.

en: No file selected.
nl: Geen bestand geselecteerd.

en: No
nl: Nee

en: None
nl: Geen

en: No-repeat
nl: Niet herhalen

en: Nothing found. Please try again with a different keyword!
nl: Niets gevonden. Probeer het opnieuw met een ander trefwoord!

en: No results
nl: Geen resultaten

en: No revisions.
nl: Geen revisies.

en: No dynamic data found.
nl: Geen dynamische gegevens gevonden.

en: No templates found.
nl: Geen sjablonen gevonden.

en: Not found
nl: Niet gevonden

en: Nothing found.
nl: Niets gevonden.

en: Nothing to copy
nl: Niets om te kopiëren

en: Nothing to paste
nl: Niets te plakken

en: Preview autosave
nl: Voorbeeld automatisch opslaan

en: There is an autosave more recent than the version you are currently viewing.
nl: Er is een autosave die recenter is dan de versie die je nu bekijkt.

en: SVG files not imported for security reasons.
nl: SVG-bestanden niet geïmporteerd om veiligheidsredenen.

en: Set template style
nl: Sjabloon stijl instellen

en: Inserted template uses theme style "%s"
nl: Ingevoegd sjabloon gebruikt thema stijl "%s"

en: Change content
nl: Inhoud veranderen

en: Currently previewing content from "%s".
nl: Momenteel een voorbeeld bekijken van "%s".

en: Number
nl: Nummer

en: Numbered list
nl: Genummerde lijst

en: Oldest
nl: Oudste

en: Opacity
nl: Doorzichtigheid

en: Open in new tab
nl: Open in een nieuw tabblad

en: Or
nl: Of

en: Order
nl: Bestelling

en: Order by
nl: Sorteer op

en: Other classes
nl: Andere klassen

en: Overwrite
nl: Overschrijven

en: Page
nl: Pagina

en: Page settings
nl: Pagina instellingen

en: Select any revision to preview it. Click "Apply" to continue editing the selected revision. Click "Discard" to continue editing the current revision.
nl: Selecteer een revisie om er een voorbeeld van te bekijken. Klik op "Toepassen" om door te gaan met het bewerken van de geselecteerde revisie. Klik op "Verwijderen" om door te gaan met het bewerken van de huidige revisie.

en: Insert post parent ID
nl: Voeg postouder ID in

en: Paste
nl: Plakken

en: Pasted
nl: Geplakt

en: Paste styles
nl: Stijlen plakken

en: Paused
nl: Gepauzeerd

en: Pinned elements
nl: Vastgepinde elementen

en: Click on any element to add it to your canvas.
nl: Klik op een element om het aan je canvas toe te voegen.

en: Click on any element to add it to your popup.
nl: Klik op een element om het toe te voegen aan je popup.

en: Your message goes here. The more details, the better ;)
nl: Je bericht komt hier. Hoe meer details, hoe beter ;)

en: Placeholder image shown.
nl: Plaatsvervangende afbeelding.

en: Type title and hit enter
nl: Type titel en druk op enter

en: Enter new template name
nl: Voer nieuwe sjabloonnaam in

en: Search documentation
nl: Doorzoek documentatie

en: Select post/page
nl: Selecteer post/pagina

en: Select link type
nl: Selecteer type link

en: Your name (optional)
nl: Je naam (facultatief)

en: Play interaction
nl: Interactie spelen

en: Popular
nl: Populair

en: Position
nl: Positie

en: Post
nl: Bericht

en: Posts
nl: Berichten

en: Ignored when posts per page set to "-1".
nl: Genegeerd wanneer berichten per pagina zijn ingesteld op "-1".

en: Posts per page
nl: Aantal berichten per pagina

en: Post type
nl: Bericht type

en: Prev
nl: Vorige

en: Preview
nl: Voorbeeld

en: Preview mode
nl: Voorbeeldmodus

en: Preview template
nl: Voorvertoning sjabloon

en: Active pseudo-class
nl: Actieve pseudoklasse

en: Pseudo-class created
nl: Pseudo-klasse gemaakt

en: Pseudo-class deleted
nl: Pseudo-klasse geschrapt

en: Select or create pseudo-class
nl: Kies of maak pseudo-klasse

en: States (pseudo-classes)
nl: Staten (pseudo-klassen)

en: Pseudo-element created
nl: Pseudo-element gemaakt

en: Pseudo-element deleted
nl: Pseudo-element verwijderd

en: Publish
nl: Publiceren

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Published date
nl: Publicatiedatum

en: Query loop
nl: Zoeklus

en: Quick nav
nl: Snel navigeren

en: Random
nl: Willekeurig

en: Random seed TTL
nl: Willekeurig zaad TTL

en: Time in minutes that the random seed will last. Avoid duplicate posts when using random order.
nl: Tijd in minuten dat het willekeurige zaadje zal duren. Vermijd dubbele berichten als je een willekeurige volgorde gebruikt.

en: Raw
nl: Rauw

en: Redo
nl: Opnieuw

en: Reload canvas
nl: Canvas opnieuw laden

en: Remote
nl: Afstand

en: Remote templates
nl: Sjablonen op afstand

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Remove file
nl: Verwijder bestand

en: Rename
nl: Hernoem

en: Rename images
nl: Afbeeldingen hernoemen

en: Disabled: Keep original image filename.
nl: Uitgeschakeld: Behoud de bestandsnaam van de afbeelding.

en: Enabled: Rename image before download.
nl: Ingeschakeld: Hernoem afbeelding vóór download.

en: Link rendered as
nl: Link weergegeven als

en: Repeat
nl: Herhalen

en: Relation
nl: Relatie

en: Replace content
nl: Inhoud vervangen

en: Disabled: Insert below existing content.
nl: Uitgeschakeld: Invoegen onder bestaande inhoud.

en: Enabled: Replace existing content with template data.
nl: Ingeschakeld: Bestaande inhoud vervangen door sjabloongegevens.

en: Responsive breakpoints
nl: Responsieve breekpunten

en: Resetting all breakpoints deletes all custom breakpoints and resets all default breakpoints.
nl: Alle onderbrekingspunten terugzetten verwijdert alle aangepaste onderbrekingspunten en zet alle standaard onderbrekingspunten terug.

en: Reset styles
nl: Stijlen resetten

en: Clear non-existing dynamic data
nl: Wis niet-bestaande dynamische gegevens

en: Results
nl: Resultaten

en: results for:
nl: resultaten voor:

en: Reverse
nl: Omgekeerde volgorde

en: Revision by
nl: Herziening door

en: Revision deleted
nl: Revisie gewist

en: Revision applied
nl: Revisie toegepast

en: Revision discarded
nl: Revisie verworpen

en: Revisions
nl: Revisies

en: All revisions deleted
nl: Alle revisies geschrapt

en: Right
nl: Rechts

en: Roles
nl: Rollen

en: Run code
nl: Voer code uit

en: Saturation
nl: Verzadiging

en: Save
nl: Opslaan

en: Save draft
nl: Bewaar kladversie

en: Save as global element
nl: Opslaan als globaal element

en: Save as template
nl: Opslaan als sjabloon

en: Save new style
nl: Nieuwe stijl opslaan

en: Save style
nl: Bewaar stijl

en: Saved
nl: Opgeslagen

en: Saved as template
nl: Opgeslagen als sjabloon

en: Scale
nl: Schalen

en: Search elements ..
nl: Zoek elementen ...

en: Search for ..
nl: Zoek naar...

en: Search settings
nl: Zoek instellingen

en: Search by title
nl: Zoeken op titel

en: Search pages ..
nl: Zoek pagina's ...

en: Search templates ..
nl: Zoek sjablonen ...

en: Search tag
nl: Zoek tag

en: Section
nl: Sectie

en: Select color palette
nl: Selecteer kleur palet

en: Set conditions
nl: Stel voorwaarden

en: Select file
nl: Selecteer bestand

en: Select file(s) to import
nl: Selecteer te importeren bestand(en)

en: Select icon
nl: Selecteer pictogram

en: Select image
nl: Selecteer afbeelding

en: Select library
nl: Selecteer bibliotheek

en: Select post type
nl: Berichttype selecteren

en: Select posts
nl: Selecteer berichten

en: Select taxonomies
nl: Taxonomieën kiezen

en: Select template
nl: Kies het sjabloon

en: Select template tags
nl: Selecteer sjabloon tags

en: Select template type
nl: Selecteer type sjabloon

en: Select template to update
nl: Selecteer sjabloon om bij te werken

en: Select terms
nl: Selecteer termen

en: Send
nl: Verzenden

en: Settings imported
nl: Instellingen geïmporteerd

en: Show author
nl: Toon auteur

en: Show date
nl: Toon datum

en: Show empty
nl: Toon lege

en: Show excerpt
nl: Toon samenvatting

en: Show info
nl: Informatie weergeven

en: Show fullscreen
nl: Volledig scherm tonen

en: Show title
nl: Laat titel zien

en: Single
nl: Enkel

en: Size
nl: Grootte

en: Skip
nl: Overslaan

en: Small
nl: Klein

en: Space between
nl: Ruimte tussen

en: Space around
nl: Ruimte rond

en: Space evenly
nl: Gelijkmatig ruimte

en: Spread
nl: Spreiden

en: Square
nl: Vierkant

en: Stretch
nl: Uitrekken

en: Stroke color
nl: Lijnkleur

en: Stroke width
nl: Lijnbreedte

en: Structure
nl: Structuur

en: Style
nl: Stijl

en: Styles
nl: Stijlen

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Sure?
nl: Zeker?

en: Switch to
nl: Schakel om naar

en: You are not allowed to uploads SVG files.
nl: Je hebt geen rechten om SVG-bestanden te uploaden.

en: Taxonomy
nl: Taxonomie

en: Taxonomies
nl: Taxonomieën

en: Taxonomy query
nl: Taxonomie-query

en: Template
nl: Sjabloon

en: Template bundle
nl: Sjabloon bundel

en: Template created
nl: Sjabloon gemaakt

en: Template deleted
nl: Sjabloon verwijderd

en: Inserting any template overwrites your data. We recommend to save your changes first.
nl: Het invoegen van een sjabloon overschrijft je gegevens. Wij raden je aan de wijzigingen eerst op te slaan.

en: Template imported
nl: Sjabloon geïmporteerd

en: Template inserted
nl: Sjabloon ingevoegd

en: Template insert failed: This template has no data
nl: Sjabloon invoegen is mislukt: deze sjabloon heeft geen gegevens

en: Template overridden
nl: Sjabloon overschreven

en: Released after you cancelled
nl: Vrijgegeven nadat je annuleerde

en: new templates have been released since you cancelled Bricks.
nl: er zijn nieuwe sjablonen uitgekomen sinds je Bricks hebt opgezegd.

en: Template saved
nl: Sjabloon opgeslagen

en: Template settings
nl: Sjabloon instellingen

en: Template tag
nl: Sjabloon tag

en: Template tags
nl: Sjabloon tags

en: Template type
nl: Slabloontype

en: Select the type of template you want to create:
nl: Selecteer het type sjabloon dat je wilt maken:

en: Terms
nl: Voorwaarden

en: Text align
nl: Tekst uitlijning

en: Text decoration
nl: Tekstdecoratie

en: Text shadow
nl: Tekstschaduw

en: Text transform
nl: Tekst-transformatie

en: Theme Styles
nl: Thema Stijlen

en: Active style
nl: Actieve stijl

en: Set condition(s) to apply selected theme style to your entire website or certain areas.
nl: Stel voorwaarde(n) in om de geselecteerde themastijl op de gehele website of op bepaalde delen toe te passen.

en: The style name entered already exists. Please choose a different name.
nl: De ingevoerde stijlnaam bestaat al. Gelieve een andere naam te kiezen.

en: Select a theme style or create a new one to style your website (%s).
nl: Selecteer een themastijl of maak een nieuwe om je website te stijlen (%s).

en: learn more
nl: meer informatie

en: Theme style created
nl: Thema stijl gemaakt

en: Theme style deleted
nl: Thema stijl verwijderd

en: New theme style name
nl: Nieuwe thema stijl naam

en: Style saved
nl: Stijl opgeslagen

en: Top left
nl: Linksboven

en: Top center
nl: Midden boven

en: Top right
nl: Rechtsboven

en: Thumbnail
nl: Miniatuur

en: True
nl: Waar

en: Typography
nl: Typografie

en: Scale X
nl: Schaal X

en: Scale Y
nl: Schaal Y

en: Rotate X
nl: Draaien X

en: Rotate Y
nl: Draaien Y

en: Rotate Z
nl: Draaien Z

en: Skew X
nl: Scheefstand X

en: Skew Y
nl: Scheefstand Y

en: Underline
nl: Onderstreept

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: Unlink
nl: Verbreek koppeling

en: Unlocked
nl: Ontgrendeld

en: Your Unsplash API key is not valid.
nl: Je Unsplash API-sleutel is ongeldig.

en: Unsplash API key required! Add key in dashboard under: %s
nl: Unsplash API-sleutel vereist! Sleutel toevoegen in dashboard onder: %s

en: Rate limit for this hour reached. Please wait until the next full hour for it to be resetted.
nl: Tarieflimiet voor dit uur bereikt. Wacht a.u.b. tot het volgende volle uur om het opnieuw in te stellen.

en: Type keyword, hit enter.
nl: Typ een trefwoord, druk op enter.

en: Uncategorized
nl: Geen categorie

en: Understanding the layout
nl: Inzicht in de lay-out

en: Select/enter unit
nl: Eenheid kiezen/invoeren

en: Unpin
nl: Losmaken

en: Set Unsplash API Key
nl: Unsplash API-sleutel instellen

en: Update
nl: Bijwerken

en: Uppercase
nl: Hoofdletters

en: User profile
nl: Gebruikersprofiel

en: Vertical
nl: Verticaal

en: Vertical alignment
nl: Verticale uitlijning

en: View on frontend
nl: Weergave op voorzijde

en: Visit Bricks Academy
nl: Bezoek Bricks Academie

en: Visit docs
nl: Bekijk documentatie

en: Width
nl: Breedte

en: Wrap
nl: Inwikkelen

en: No wrap
nl: Geen omslag

en: Wrap reverse
nl: Wikkel omgekeerd

en: X axis
nl: X-as

en: Y axis
nl: Y-as

en: Yes
nl: Ja

en: You are missing out!
nl: Je mist wat!

en: All right
nl: Oké

en: Amazing
nl: Fantastisch

en: Beautiful
nl: Prachtig

en: Brilliant
nl: Briljant

en: Congrats
nl: Felicitaties

en: Done
nl: Klaar

en: Excellent
nl: Uitstekend

en: Exceptional
nl: Buitengewoon

en: Exquisite
nl: Exquise

en: Enjoy
nl: Geniet van

en: Fantastic
nl: Fantastisch

en: Fine
nl: Fijn

en: Good
nl: Goed

en: Grand
nl: Groots

en: Impressive
nl: Indrukwekkend

en: Magnificent
nl: Magnifiek

en: Marvelous
nl: Geweldig

en: Neat
nl: Netjes

en: Nice job
nl: Goed gedaan

en: Okay
nl: Oké

en: Outstanding
nl: Uitmuntend

en: Remarkable
nl: Opmerkelijk

en: Skillful
nl: Bekwaam

en: Stunning
nl: Verbluffend

en: Superb
nl: Geweldig

en: Sure thing
nl: Natuurlijk

en: Sweet
nl: Zo fijn

en: Very well
nl: Heel goed

en: Wonderful
nl: Uitstekend

en: Yeah
nl: Ja

en: Color #%s
nl: Kleur #%s

en: Builder access
nl: Toegang bouwer

en: No access
nl: Geen toegang

en: Full access
nl: Volledige toegang

en: Edit content
nl: Inhoud bewerken

en: Upload SVG
nl: SVG uploaden

en: Execute code
nl: Code uitvoeren

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Allow user to upload SVG files
nl: Gebruiker toestaan ​​SVG-bestanden te uploaden

en: Allow user to change and execute code through the Code element
nl: Gebruiker toestaan code te wijzigen en uit te voeren via het Code-element

en: is not
nl: is niet

en: Post ID
nl: Bericht ID

en: Post title
nl: Bericht titel

en: contains
nl: bevat

en: does not contain
nl: bevat geen

en: Post parent
nl: Hoofd bericht

en: Post status
nl: Bericht status

en: Post author
nl: Berichtauteur

en: Post date
nl: Gepubliceerd op

en: Featured image
nl: Uitgelichte afbeelding

en: set
nl: stel in

en: not set
nl: niet ingesteld

en: User
nl: Gebruiker

en: User login
nl: Gebruikerslogin

en: Logged in
nl: Ingelogd

en: Logged out
nl: Uitgelogd

en: User ID
nl: Gebruikers ID

en: User registered
nl: Geregistreerde gebruiker

en: after
nl: na

en: before
nl: voor

en: User role
nl: Gebruikersrol

en: Date & time
nl: Datum & Tijd

en: Weekday
nl: Weekdag

en: Monday
nl: Maandag

en: Tuesday
nl: Dinsdag

en: Wednesday
nl: Woensdag

en: Thursday
nl: Donderdag

en: Friday
nl: Vrijdag

en: Saturday
nl: Zaterdag

en: Sunday
nl: Zondag

en: Time
nl: Tijd

en: Datetime
nl: Datum en tijd

en: Other
nl: Andere

en: Dynamic data
nl: Dynamische gegevens

en: Operating system
nl: Besturingssysteem

en: Global settings
nl: Algemene Instellingen

en: Global classes
nl: Wereldwijde klassen

en: Carousel
nl: Carrousel

en: Nestable
nl: Nestbaar

en: Testimonials
nl: Beoordelingen

en: Testimonial
nl: Beoordeling

en: Manage your custom font files
nl: Beheer je aangepaste lettertypebestanden

en: Add a font variant
nl: Een lettertypevariant toevoegen

en: Thin
nl: Dun

en: Extra Light
nl: Extra dun

en: Light
nl: Dun

en: Normal
nl: Normaal

en: Semi Bold
nl: Semi vet

en: Extra Bold
nl: Extra Vet

en: Black
nl: Zwart

en: Oblique
nl: Schuin

en: Font preview
nl: Voorvertoning lettertype

en: TrueType Font: Uncompressed font data, but partial IE9+ support.
nl: TrueType lettertype: Niet-gecomprimeerde lettertypegegevens, maar gedeeltelijke IE9+ ondersteuning.

en: Web Open Font Format: Compressed TrueType/OpenType font with information about font source and full IE9+ support (recommended).
nl: Web Open Font Formaat: Gecomprimeerd TrueType/OpenType lettertype met informatie over de bron van het lettertype en volledige IE9+ ondersteuning (aanbevolen).

en: Web Open Font Format 2.0: TrueType/OpenType font with even better compression than WOFF 1.0, but no IE browser support.
nl: Web Open Font Format 2.0: TrueType/OpenType lettertype met nog betere compressie dan WOFF 1.0, maar geen IE browser ondersteuning.

en: %s file
nl: %s bestand

en: Upload .%s file
nl: Upload .%s bestand

en: Upload
nl: Uploaden

en: Font Family
nl: Font Familie

en: Font Preview
nl: Voorbeeld lettertype

en: Custom Font
nl: Aangepast lettertype

en: Add New
nl: Nieuwe toevoegen

en: Add New Custom Font
nl: Nieuw aangepast lettertype toevoegen

en: Edit Custom Font
nl: Aangepast lettertype bewerken

en: New Custom Font
nl: Nieuw aangepast lettertype

en: View Custom Font
nl: Aangepast lettertype weergeven

en: View Custom Fonts
nl: Aangepaste lettertypen bekijken

en: Search Custom Fonts
nl: Aangepaste lettertypen zoeken

en: No Custom Fonts found
nl: Geen aangepaste lettertypen gevonden

en: No Custom Font found in Trash
nl: Geen aangepast lettertype gevonden in Prullenbak

en: All Custom Fonts
nl: Alle aangepaste lettertypen

en: Quick Feedback
nl: Korte feedback

en: Before you deactivate Bricks could you let me know why? I'd love to incorporate your feedback to improve Bricks. Thank you so much!
nl: Voordat je Bricks deactiveert, kun je mij laten weten waarom? Ik zou graag je feedback gebruiken om Bricks te verbeteren. Hartelijk dank!

en: I no longer need Bricks
nl: Ik heb Bricks niet meer nodig

en: I found a better site builder
nl: Ik heb een betere site bouwer gevonden

en: What is the name of this site builder? And why did you choose it?
nl: Wat is de naam van deze site bouwer? En waarom heb je die gekozen?

en: I don't know how to use this Bricks
nl: Ik weet niet hoe ik dit Bricks moet gebruiken

en: Did you explore the %1$s? Or get in touch with me via %2$s?
nl: Heb je de %1$s verkend? Of contact met me opgenomen via %2$s?

en: email
nl: e-mail

en: It's just a temporary deactivation
nl: Het is maar een tijdelijke deactivatie

en: Please share your reason(s) for deactivation Bricks. The more details, the better :)
nl: Deel alstublieft je reden(en) voor het deactiveren van Bricks. Hoe meer details, hoe beter :)

en: Submit & Deactivate
nl: Inzenden & Deactiveren

en: Skip & Deactivate
nl: Overslaan & Deactiveren

en: PHP class does not exist
nl: PHP klasse bestaat niet

en: Skip to main content
nl: Ga naar hoofdinhoud

en: Skip to footer
nl: Ga naar de voettekst

en: All terms
nl: Alle termen

en: Results for: %s
nl: Resultaten voor: %s

en: Page %s
nl: Pagina %s

en: Archives: %s
nl: Archieven: %s

en: Statuses
nl: Statussen

en: Videos
nl: Video's

en: Images
nl: Afbeeldingen

en: Galleries
nl: Galerijen

en: Day: %s
nl: Dag: %s

en: Month: %s
nl: Maand: %s

en: Year: %s
nl: Jaar: %s

en: Author: %s
nl: Auteur: %s

en: Category: %s
nl: Categorie: %s

en: Page not found
nl: Pagina niet gevonden

en: There is no excerpt because this is a protected post.
nl: Er is geen samenvatting omdat dit een beveiligd bericht is.

en: Pagination
nl: Paginering

en: Pages:
nl: Pagina\'s:

en: Archive (recent posts)
nl: Archief (recente berichten)

en: Archive (author)
nl: Archief (auteur)

en: Archive (date)
nl: Archief (datum)

en: Archive (posts)
nl: Archief (berichten)

en: Archive (term)
nl: Archief (termijn)

en: Single post/page
nl: Eén bericht/pagina

en: Interaction
nl: Interactie

en: Click
nl: Klik

en: Mouse enter
nl: Muis enter

en: Mouse leave
nl: Muis verlaten

en: Enter viewport
nl: Viewport invoeren

en: Leave viewport
nl: Viewport verlaten

en: Window
nl: Venster

en: Content loaded
nl: Inhoud geladen

en: Mouse leave window
nl: Muis verlaat venster

en: Scroll offset
nl: Scrollen offset

en: Action
nl: Actie

en: Show element
nl: Toon element

en: Hide element
nl: Verberg element

en: Set attribute
nl: Kenmerk instellen

en: Remove attribute
nl: Kenmerk verwijderen

en: Toggle attribute
nl: Kenmerk schakelen

en: Start animation
nl: Animatie starten

en: Browser storage
nl: Browser opslag

en: Count
nl: Aantal

en: Window storage
nl: Raamopslag

en: Session storage
nl: Sessie opslag

en: Local storage
nl: Lokale opslag

en: Value
nl: Waarde

en: Animation
nl: Animatie

en: Animation duration
nl: Animatieduur

en: Animation delay
nl: Animatie vertraging

en: Target
nl: Doel

en: Self
nl: Zelf

en: Run only once
nl: Slechts eenmaal uitvoeren

en: Interaction conditions
nl: Voorwaarden voor interactie

en: Run this interaction if the following conditions are met.
nl: Voer deze interactie uit als aan de volgende voorwaarden wordt voldaan.

en: Exists
nl: Bestaan

en: Not exists
nl: Bestaat niet

en: No license key provided.
nl: Geen licentiesleutel bijgeleverd.

en: No license for provided license key found.
nl: Geen licentie gevonden voor de opgegeven licentiesleutel.

en: License activated.
nl: Licentie geactiveerd.

en: Welcome to Bricks
nl: Welkom bij Bricks

en: Activate your license to edit with Bricks, receive one-click updates, and access to all community templates.
nl: Activeer je licentie om met Bricks te bewerken, ontvang updates met één klik en krijg toegang tot alle gedeelde sjablonen.

en: Activate license
nl: Activeer licentie

en: Error: Invalid license key
nl: Fout: ongeldige licentiesleutel

en: Your provided license key is invalid. Please deactivate and then reactivate your license.
nl: Je verstrekte licentiesleutel is ongeldig. Deactiveer en activeer je licentie opnieuw.

en: Error: License mismatch
nl: Fout: Licentie komt niet overeen

en: Your website does not match your license key. Please deactivate and then reactivate your license.
nl: Je website komt niet overeen met je licentiesleutel. Deactiveer en activeer je licentie opnieuw.

en: Align main axis
nl: Uitlijning langs hoofdas

en: Align cross axis
nl: Uitlijning langs dwars-as

en: Close on
nl: Sluit op

en: Backdrop
nl: Achtergrond

en: Transition
nl: Overgang

en: Popup limit
nl: Pop-up limiet

en: Limit how often this popup appears.
nl: Beperk hoe vaak deze pop-up verschijnt.

en: Per page load
nl: Per pagina laden

en: Per session
nl: Per sessie

en: Across sessions
nl: Over sessies heen

en: %s ago
nl: %s geleden

en: Sidebar
nl: Zijbalk

en: Edit header
nl: Koptekst bewerken

en: Edit footer
nl: Footer bewerken

en: Go to: Bricks Settings
nl: Ga naar: Bricks Instellingen

en: Go to: Bricks Templates
nl: Ga naar: Bricks Sjablonen

en: Render with Bricks
nl: Weergeven met Bricks

en: Render with WordPress
nl: Weergeven met WordPress

en: No repeat
nl: Niet herhalen

en: Repeat-x
nl: Herhaal -x

en: Repeat-y
nl: Herhaal-y

en: Auto
nl: Automatisch

en: Primary
nl: Primair

en: Secondary
nl: Secundair

en: Dark
nl: Donker

en: Muted
nl: Geluid op stil

en: Success
nl: Succes

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: Danger
nl: Gevaar

en: Dashed
nl: Gestreept

en: Double
nl: Dubbel

en: Groove
nl: Groef

en: Ridge
nl: Ribbel

en: Outset
nl: Naar buiten

en: Users
nl: Gebruikers

en: File not uploaded due to a sanitization error. Please verify the SVG file or get in touch.
nl: Bestand niet geupload vanwege een sanitization error. Controleer het SVG-bestand of neem contact op.

en: My Templates
nl: Mijn Sjablonen

en: Add New Template
nl: Nieuw sjabloon toevoegen

en: New Template
nl: Nieuwe Sjabloon

en: View Template
nl: Bekijk Sjabloon

en: View Templates
nl: Bekijk sjablonen

en: Search Templates
nl: Zoek Sjablonen

en: No Templates found
nl: Geen Sjabloon Gevonden

en: No Template found in Trash
nl: Geen sjabloon gevonden in Prullenbak

en: All Templates
nl: Alle Sjablonen

en: Template Tags
nl: Sjabloon tags

en: Template Tag
nl: Sjabloon tag

en: All Template Tags
nl: Alle sjabloon tags

en: Edit Template Tag
nl: Sjabloon Tag bewerken

en: View Template Tag
nl: Bekijk Sjabloon Tag

en: Update Template Tag
nl: Sjabloon-tag bijwerken

en: Add New Template Tag
nl: Nieuwe sjabloon-tag toevoegen

en: New Template Name
nl: Nieuwe sjabloonnaam

en: Search Template Tags
nl: Zoeken naar Sjabloon Tags

en: No Template Tag found
nl: Geen Sjabloon Tag gevonden

en: Template Bundles
nl: Sjabloon Bundels

en: Template Bundle
nl: Sjabloon Bundel

en: All Template Bundles
nl: Alle sjabloonbundels

en: Edit Template Bundle
nl: Bewerk Sjabloon Bundel

en: View Template Bundle
nl: Bekijk Sjabloon Bundel

en: Update Template Bundle
nl: Sjabloon bundel bijwerken

en: Add New Template Bundle
nl: Nieuwe sjabloonbundel toevoegen

en: Search Template Bundles
nl: Zoeken in sjabloonbundels

en: No Template Bundle found
nl: Geen sjabloonbundel gevonden

en: Not allowed: Infinite template loop.
nl: Niet toegestaan: Oneindige sjabloon lus.

en: Your selected template is empty.
nl: Je geselecteerde sjabloon is leeg.

en: The site you are requesting templates from has access to their templates disabled.
nl: De site waar je sjablonen aanvraagt heeft de toegang tot hun sjablonen uitgeschakeld.

en: Sorry, but no site URL has been provided.
nl: Sorry, maar er is geen URL van de site verstrekt.

en: Your website (%1$s) has no permission to access templates from %2$s
nl: Je website (%1$s) heeft geen toegang tot sjablonen van %2$s

en: The site you are requesting templates from requires a remote templates password.
nl: De site waar je sjablonen aanvraagt, vereist een wachtwoord voor sjablonen op afstand.

en: Your remote templates password is incorrect.
nl: Je wachtwoord voor externe sjablonen is onjuist.

en: Adding
nl: Toevoegen

en: Added
nl: Toegevoegd

en: This template type is automatically rendered on the correct page.
nl: Dit sjabloontype wordt automatisch op de juiste pagina weergegeven.

en: Archive (products)
nl: Archief (producten)

en: Cart contents
nl: Winkelwagen inhoud

en: Ready to publish your first post?
nl: Klaar om je eerste bericht te publiceren?

en: Get started here
nl: Begin hier

en: Related posts
nl: Gerelateerde berichten

en: Installed version
nl: Geïnstalleerde versie

en: Although it's super tempting to start editing with Bricks right away, you'll have a much better experience quickly going over the "Getting Started" section of the Bricks Academy on how to use Bricks most productively.
nl: Hoewel het erg verleidelijk is om meteen met Bricks aan de slag te gaan, zul je veel meer ervaring hebben als je de "Getting Started" sectie van de Bricks Academy doorleest over hoe je Bricks het meest productief kunt gebruiken.

en: How Editing With Bricks Works
nl: Hoe het bewerken met Bricks werkt

en: Once you are familiar with how Bricks works its a good idea to learn about templates. This is how you create your website header, footer and any other type of reuseable content such as blog post layouts, archives, your search result and error pages.
nl: Wanneer je eenmaal vertrouwd bent met hoe Bricks werkt is het een goed idee om meer te leren over sjablonen. Dit is hoe je je website header, footer en elk ander type van herbruikbare inhoud zoals blog post lay-outs, archieven, je zoekresultaten en foutpagina's maakt.

en: The "Features" articles covers topics such as the Unsplash integration, custom code (CSS & JS), gradients, sidebars, shape dividers, global elements, etc.
nl: De "Features" artikelen behandelen onderwerpen zoals de Unsplash integratie, aangepaste code (CSS & JS), gradients, sidebars, shape dividers, globale elementen, enz.

en: Features
nl: Kenmerken

en: In case you are a developer you can customize Bricks even further with custom hooks, filters, or by creating your own elements.
nl: Indien je een ontwikkelaar bent kun je Bricks nog verder aanpassen met custom hooks, filters, of door je eigen elementen te creëren.

en: Developer
nl: Ontwikkelaar

en: For questions about Bricks please send an email to help@bricksbuilder.io. If you want to know what is currently in development head over to our public roadmap. There you can also submit your own feature requests for others to upvote and comment on.
nl: Voor vragen over Bricks kun je een e-mail sturen naar help@bricksbuilder.io. Als je wilt weten wat er momenteel in ontwikkeling is, ga dan naar onze publieke roadmap. Daar kun je ook eigen functieverzoeken indienen, zodat anderen deze kunnen upvoten en becommentariëren.

en: Get In Touch
nl: Neem contact op

en: Roadmap
nl: Wegenkaart

en: Log in to %s to retrieve your license key or copy & paste it from your purchase confirmation email.
nl: Log in bij %s om je licentiesleutel op te halen of kopieer & plak deze vanuit je aankoop-bevestigingsmail.

en: your account
nl: je account

en: Please copy & paste your license key in here ..
nl: Kopieer en plak je licentiesleutel hier...

en: License key format
nl: Licentiesleutel formaat

en: You can manage your license, update payment method and view your invoices right from %s.
nl: Je kunt je licentie beheren, je betalingswijze bijwerken en je facturen bekijken vanuit %s.

en: Deactivate license
nl: Deactiveer de licentie

en: Export Settings
nl: Exporteer instellingen

en: Import Settings
nl: Importeer instellingen

en: Select and import your settings JSON file from your computer.
nl: Selecteer en importeer het JSON instellingenbestand van je computer.

en: Import settings
nl: Importeer Instellingen

en: Performance
nl: Prestaties

en: API keys
nl: API Keys

en: Custom code
nl: Aangepaste code

en: Post types
nl: Bericht types

en: Select post types to %s.
nl: Selecteer post types op %s.

en: edit with Bricks
nl: bewerken met Bricks

en: Gutenberg data
nl: Gutenberg gegevens

en: %s into Bricks data and vice versa.
nl: %s in Bricks gegevens en vice versa.

en: Convert Gutenberg data
nl: Converteer Gutenberg gegevens

en: Load Gutenberg data into Bricks
nl: Laad Gutenberg data in Bricks

en: Save Bricks data as Gutenberg data
nl: Bricks-gegevens opslaan als Gutenberg-gegevens

en: SVG files describe images in XML format and can therefore contain malicious code. With %s enabled Bricks will try to sanitize SVG files during upload.
nl: SVG-bestanden beschrijven afbeeldingen in XML-formaat en kunnen dus kwaadaardige code bevatten. Met %s ingeschakeld zal Bricks proberen om SVG bestanden te zuiveren tijdens het uploaden.

en: Miscellaneous
nl: Diversen

en: Disable Bricks Open Graph meta tags
nl: Bricks Open Graph metatags uitschakelen

en: Disable Bricks SEO meta tags
nl: Bricks SEO-metatags uitschakelen

en: Generate custom image sizes
nl: Genereer aangepaste afbeeldingsformaten

en: Disable "Skip links"
nl: Schakel "links overslaan" uit

en: Enable "%s" button
nl: Activeer "%s" knop

en: Query Bricks data in search results
nl: Bricks-gegevens opvragen in zoekresultaten

en: Custom breakpoints
nl: Aangepaste breekpunten

en: %s are best configured before you start working on your site.
nl: %s kun je het beste configureren voordat je aan je site begint te werken.

en: Regenerate CSS files
nl: Opnieuw genereren van CSS bestanden

en: Running the %s detects any outdated Bricks data and automatically updates it to the latest syntax.
nl: Het uitvoeren van %s detecteert verouderde Bricks gegevens en werkt deze automatisch bij naar de laatste syntax.

en: Converter
nl: Omvormer

en: Please create a full-site backup before running the converter.
nl: Maak een volledige back-up van de site voordat je de converter activeert.

en: Convert "Container" to new "Section" & "Block" elements
nl: Converteer "Container" naar nieuwe "Sectie" & "Blok" elementen

en: Convert element IDs & classes
nl: Element-ID's en klassen converteren

en: Add "position: relative" as needed
nl: Voeg zo nodig "positie: relatief" toe

en: Entry animation to interaction
nl: Animatie bij binnenkomst voor interactie

en: Convert elements to nestable elements
nl: Zet elementen om in nestbare elementen

en: Set %s per user role. To define access for a specific user edit the user profile directly.
nl: Stel %s in per gebruikersrol. Om toegang voor een specifieke gebruiker te definiëren, bewerk het gebruikersprofiel rechtstreeks.

en: builder access
nl: toegang voor bouwers

en: Code Execution
nl: Code-uitvoering

en: Allow code execution for a specific user or role via the "Code" element. Only add code that you consider safe and grant permission to users you fully trust.
nl: Code-uitvoering toestaan voor een specifieke gebruiker of rol via het element "Code". Voeg alleen code toe die je als veilig beschouwt en geef alleen gebruikers die je volledig vertrouwt toestemming.

en: Disable code execution
nl: Code-uitvoering uitschakelen

en: Disable default templates
nl: Standaard sjablonen uitschakelen

en: If no template conditions are set Bricks shows published templates (header, footer, etc.) on the frontend of your site. Select this setting to disable this behavior. Make sure to set template conditions instead.
nl: Als geen sjabloon-voorwaarden zijn ingesteld toont Bricks gepubliceerde sjablonen (header, footer, etc.) op de voorkant van de site. Selecteer deze instelling om dit uit te schakelen. Zorg ervoor dat je in plaats daarvan sjabloon voorwaarden instelt.

en: Public templates
nl: Openbare sjablonen

en: Enable to make your templates public and viewable by anyone online. Disable to allow only logged-in users to view your templates.
nl: Schakel in om je sjablonen openbaar te maken en door iedereen online te kunnen bekijken. Uitschakelen om alleen ingelogde gebruikers je sjablonen te laten bekijken.

en: My Templates Access
nl: Mijn sjablonen toegang

en: Allow other sites to browse and insert your templates from their template library. Restrict template access via "Whitelist URLs" and "Password Protection" settings below.
nl: Sta andere sites toe om je sjablonen te bekijken en in te voegen vanuit hun sjabloonbibliotheek. Beperk de toegang tot sjablonen via de "Whitelist URL's" en "Wachtwoordbeveiliging" instellingen hieronder.

en: Whitelist URLs
nl: URL's op witte lijsten

en: Only grant access to your templates to the websites entered above. One URL per line.
nl: Geef alleen toegang tot je sjablonen aan de hierboven ingevulde websites. Eén URL per regel.

en: Password Protection
nl: Wachtwoord-beveiliging

en: Password protect your templates.
nl: Bescherm je sjablonen met een wachtwoord.

en: Load templates from any another Bricks installation you have access to in your template library.
nl: Laad sjablonen van een andere Bricks installatie waartoe je toegang hebt in de sjabloonbibliotheek.

en: Remote templates URL
nl: Remote sjablonen URL

en: Make sure the remote website entered above has granted you "My Templates Access".
nl: Zorg ervoor dat de hierboven ingevoerde externe website je "Toegang tot mijn sjablonen" heeft verleend.

en: Remote Templates Password
nl: Wachtwoord voor sjablonen op afstand

en: Copy & paste the "My Templates Access" password provided by the remote site in here.
nl: Kopieer en plak hier het wachtwoord voor "Mijn sjablonen toegang" dat door de externe site is verstrekt.

en: Convert templates
nl: Sjablonen omzetten

en: Convert template on import/insert from Container to new layout elements structure
nl: Sjabloon bij importeren/invoegen omzetten van Container naar nieuwe structuur van lay-out elementen

en: Disable autosave
nl: Automatische opslag uitschakelen

en: Autosave interval (seconds)
nl: Interval automatisch opslaan (seconden)

en: Default: 60 seconds. Minimum autosave interval is 15 seconds.
nl: Standaard: 60 seconden. Minimale autosave interval is 15 seconden.

en: Builder mode
nl: Bouwer modus

en: Create your own builder mode via CSS variables.
nl: Creëer je eigen builder modus via CSS variabelen.

en: Set the builder language.
nl: Stel de taal van de builder in.

en: Left to right
nl: Links naar rechts

en: Right to left
nl: Rechts naar links

en: Set the builder language direction.
nl: Stel de taalrichting van de bouwer in.

en: No link
nl: Geen link

en: Toolbar logo link
nl: Werkbalk logo link

en: Set custom link destination for builder toolbar logo.
nl: Stel aangepaste link bestemming voor bouwer werkbalk logo in.

en: Control panel
nl: Controlepaneel

en: Disable global classes
nl: Schakel globale klassen uit

en: Disable element spacing
nl: Schakel elementafstand uit

en: Auto scroll element into view
nl: Automatisch scrollend element in beeld

en: Selecting an element in the structure panel scrolls it into view on the canvas.
nl: Als je een element in het structuurpaneel selecteert, wordt het op het canvas weergegeven.

en: Set to "50%" to scroll active element into center or "off" to disable auto-scroll.
nl: Stel in op "50%" om het actieve element naar het midden te scrollen of "uit" om automatisch scrollen uit te schakelen.

en: Structure panel
nl: Structuurpaneel

en: Element actions
nl: Element acties

en: Collapse on page load
nl: Samenvouwen bij laden van pagina

en: Expand active element & scroll into view
nl: Klap actief element uit & scroll in beeld

en: Wrap element
nl: Wrap-element

en: Available via keyboard shortcut & right-click context menu.
nl: Beschikbaar via sneltoets & rechtsklik contextmenu.

en: Insert element
nl: Element invoegen

en: Available via "+" action icon & right-click context menu.
nl: Beschikbaar via "+" actiepictogram & rechtsklik contextmenu.

en: Available via "Layout" action icon.
nl: Beschikbaar via het "Layout" actie-icoon.

en: Disable WP REST API render
nl: Schakel WP REST API render uit

en: Use AJAX instead of WP REST API calls to render elements.
nl: Gebruik AJAX in plaats van WP REST API aanroepen om elementen te renderen.

en: Only set if you experience problems with the default rendering in the builder (REST API disabled, etc.)
nl: Alleen instellen als je problemen ondervindt met de standaard rendering in de builder (REST API uitgeschakeld, etc.)

en: Render dynamic data text on canvas
nl: Dynamische gegevenstekst op canvas weergeven

en: Enable to render the dynamic data text on the canvas to improve the preview experience.
nl: Inschakelen om de dynamische gegevenstekst op het canvas weer te geven om de voorbeeldervaring te verbeteren.

en: Disable WordPress custom fields in dropdown
nl: WordPress aangepaste velden in dropdown uitschakelen

en: Disable for better in-builder performance. Using dynamic data tags like {cf_my_wordpress_field} is still possible.
nl: Uitschakelen voor betere in-builder prestaties. Het gebruik van dynamische gegevenstags zoals {cf_my_wordpress_field} is nog steeds mogelijk.

en: Show dynamic data key in dropdown
nl: Toon dynamische gegevenssleutel in dropdown

en: Hide dynamic data label in dropdown
nl: Verberg dynamisch gegevenslabel in dropdown

en: Expand panel when dropdown is visible
nl: Paneel uitvouwen wanneer dropdown zichtbaar is

en: Disable emojis
nl: Emoji's uitschakelen

en: Set for better performance if you don't use emojis on your site.
nl: Stel in voor betere prestaties als je geen emoji's gebruikt op je site.

en: Disable embed
nl: Embed uitschakelen

en: Set for better performance if you don't use embeds, such as YouTube videos, on your site.
nl: Stel in voor betere prestaties als je geen embeds, zoals YouTube-video's, op je site gebruikt.

en: Disable Google Fonts
nl: Google Lettertypen Uitschakelen

en: Set if you don't use Google Fonts or you've uploaded and self-host Google Fonts as "Custom Fonts".
nl: Stel in als je geen Google Fonts gebruikt of als je Google Fonts hebt geüpload en zelf host als "Aangepaste Fonts".

en: Disable lazy loading
nl: Lui laden uitschakelen

en: Set if you have problems with Bricks built-in lazy loading.
nl: Instellen als je problemen hebt met Bricks ingebouwde lazy loading.

en: Lazy load offset
nl: Offset voor luie belasting

en: Disable jQuery migrate
nl: Schakel jQuery migrate uit

en: Set for better performance if you don't run any jQuery code older than version 1.9.
nl: Stel in voor betere prestaties als je geen jQuery code ouder dan versie 1.9 uitvoert.

en: Cache query loops
nl: Cache query lussen

en: Element ID & class
nl: Element ID & klasse

en: Add Element ID & class as needed
nl: Voeg element ID & klasse toe naar behoefte

en: Element ID & class gets added to every element by default.
nl: Element ID & klasse worden standaard aan elk element toegevoegd.

en: Disable class chaining
nl: Klasse-ketting uitschakelen

en: Disable chaining element & global class
nl: Schakel chaining element & globale klasse uit

en: CSS loading method
nl: CSS laadmethode

en: Page-specific styles are loaded inline by default. Select "External files" to load required CSS only and to allow for stylesheet caching.
nl: Pagina-specifieke stijlen worden standaard inline geladen. Selecteer "Externe bestanden" om alleen de benodigde CSS te laden en stylesheet caching toe te staan.

en: Your uploads directory writing permissions are insufficient.
nl: Je hebt onvoldoende schrijfrechten voor de uploaddirectory.

en: Inline styles (default)
nl: Inline stijlen (standaard)

en: External files
nl: Externe bestanden

en: Please click the button below to generate all required CSS files.
nl: Klik op de knop hieronder om alle benodigde CSS bestanden te genereren.

en: Last generated
nl: Laatst gegenereerd

en: CSS files processed
nl: CSS bestanden verwerkt

en: Webfont loading method
nl: Webfont laadmethode

en: Webfonts (such as Google Fonts) are loaded via stylesheets by default. Select "Webfont Loader" to avoid FOUT (Flash of unstyled text) by hiding your website content until all webfonts are loaded.
nl: Webfonts (zoals Google Fonts) worden standaard geladen via stylesheets. Selecteer "Webfont Loader" om FOUT (Flash van ongestileerde tekst) te voorkomen door de inhoud van je website te verbergen totdat alle webfonts zijn geladen.

en: Stylesheets (default)
nl: Stylesheets (standaard)

en: Sync fonts
nl: Lettertypen synchroniseren

en: How to get your Adobe fonts project ID
nl: Hoe krijg je je Adobe fonts project ID

en: Project not found.
nl: Project niet gevonden.

en: Fonts synced! It might take a few minutes to sync a font project you just published or updated.
nl: Fonts gesynchroniseerd! Het kan een paar minuten duren om een lettertypeproject te synchroniseren dat je net hebt gepubliceerd of bijgewerkt.

en: Adobe fonts
nl: Adobe lettertypen

en: Unsplash API key
nl: Unsplash API sleutel

en: How to get your Unsplash API key
nl: Hoe je je Unsplash API-sleutel krijgt

en: Google Maps API keys
nl: Google Maps API-sleutels

en: How to get your Google Maps API key
nl: Hoe krijg je je Google Maps API sleutel

en: Google reCAPTCHA v3 API Site key
nl: Google reCAPTCHA v3 API-sitesleutel

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Site key
nl: Hoe je jouw Google reCAPTCHA v3 API-sitesleutel kunt krijgen

en: Google reCAPTCHA v3 API Secret key
nl: Google reCAPTCHA v3 API Geheime sleutel

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Secret key
nl: Hoe je jouw Google reCAPTCHA v3 API-geheime sleutel kunt krijgen

en: MailChimp API key
nl: MailChimp API sleutel

en: How to get your MailChimp API key
nl: Hoe krijg je je MailChimp API sleutel

en: Sendgrid API key
nl: Sendgrid API sleutel

en: How to get your SenGrid API key
nl: Hoe krijg je je SenGrid API sleutel

en: How to get your Facebook App ID
nl: Hoe je Facebook App ID te krijgen

en: Any custom code below will load globally on all pages of your website. Wrap your scripts below in &lt;script&gt; tags.
nl: Elke aangepaste code hieronder zal globaal laden op alle pagina's van je website. Plaats je scripts hieronder tussen &lt;script&gt; tags.

en: Use the builder to add custom code to a specific page.
nl: Gebruik de bouwer om aangepaste code aan een specifieke pagina toe te voegen.

en: Inline styles (CSS) are added to the %s tag.
nl: Inline stijlen (CSS) worden toegevoegd aan de %s tag.

en: Header scripts are added right before closing %s tag. Perfect for tracking scripts such as Google Analytics, etc.
nl: Header scripts worden toegevoegd vlak voor het sluiten van %s tag. Perfect voor tracking scripts zoals Google Analytics, enz.

en: Body (header) scripts
nl: Body (koptekst) scripts

en: Body scripts are added right after opening %s tag.
nl: Body scripts worden toegevoegd direct na het openen van %s tag.

en: Body (footer) scripts
nl: Body (voettekst) scripts

en: Footer scripts are added right before closing %s tag.
nl: Footer scripts worden toegevoegd vlak voor het sluiten van %s tag.

en: Disable WooCommerce builder
nl: WooCommerce bouwer uitschakelen

en: Enable Bricks WooCommerce "Notice" element
nl: Schakel Bricks WooCommerce "Kennisgeving" element in

en: You have to add the "Notice" element yourself wherever necessary as all native WooCommerce notices are removed when this setting is enabled.
nl: Je moet het "Kennisgeving" element zelf toevoegen waar nodig, omdat alle native WooCommerce kennisgevingen worden verwijderd als deze instelling is ingeschakeld.

en: Products
nl: Producten

en: Product badge "Sale"
nl: Productbadge "Aanbieding"

en: Product badge "New"
nl: Product badge "Nieuw"

en: Show badge if product is less than .. days old.
nl: Badge weergeven als het product minder dan .. dagen oud is.

en: Disable product gallery zoom
nl: Zoomen op productgalerij uitschakelen

en: Disable product gallery lightbox
nl: Product galerij lightbox uitschakelen

en: Enable AJAX add to cart
nl: AJAX toevoegen aan winkelwagentje inschakelen

en: Make sure ticked "Enable AJAX add to cart buttons on archives" in WooCommerce > Settings > Products
nl: Zorg ervoor dat "Schakel AJAX-knoppen voor toevoegen aan winkelwagentje in bij archieven" is aangevinkt in WooCommerce > Instellingen > Producten

en: Save Settings
nl: Instellingen Opslaan

en: Reset Settings
nl: Reset Instellingen

en: Missing sidebar name.
nl: Ontbrekende naam voor de zijbalk.

en: New sidebar created.
nl: Nieuwe zijbalk gemaakt.

en: Sidebar deleted.
nl: Zijbalk verwijderd.

en: Create and manage an unlimited number of custom sidebars. Add sidebars in the builder using the "Sidebar" element.
nl: Maak en beheer een onbeperkt aantal aangepaste sidebars. Voeg sidebars toe in de bouwer met behulp van het "Sidebar" element.

en: Create new sidebar
nl: Nieuwe zijbalk maken

en: Sidebar name *
nl: Zijbalk naam *

en: Description
nl: Omschrijving

en: Description (optional)
nl: Beschrijving (optioneel)

en: Registered sidebars
nl: Geregistreerde zijbalken

en: You haven't registered any custom sidebars, yet.
nl: Je hebt nog geen aangepaste zijbalken geregistreerd.

en: Delete this sidebar
nl: Verwijder deze zijbalk

en: Do you really want to delete this sidebar?
nl: Wil je deze zijbalk echt verwijderen?

en: Theme name
nl: Thema naam

en: Theme version
nl: Themaversie

en: Theme author
nl: Thema-auteur

en: Theme author URI
nl: Thema-auteur URI

en: Theme is child theme
nl: Thema is kind thema

en: Parent theme name
nl: Hoofdthema naam

en: Parent theme version
nl: Hoofdthema versie

en: Parent theme URI
nl: Ouder thema URI

en: Parent theme author URI
nl: Ouder thema auteur URI

en: REST API Prefix
nl: REST API-voorvoegsel

en: WP version
nl: WP versie

en: WP debug
nl: WP Debug

en: WP language
nl: WP-taal

en: WP memory limit
nl: WP geheugenlimiet

en: Recommended wp_memory_limit: 64M (or more)
nl: Aanbevolen wp_memory_limit: 64M (of meer)

en: MySQL version
nl: MySQL versie

en: PHP version
nl: PHP Versie

en: Min. PHP version to run Bricks is PHP 5.4
nl: Min. PHP versie om Bricks te draaien is PHP 5.4

en: PHP post max size
nl: PHP post max grootte

en: PHP execution time limit
nl: PHP uitvoeringstijd limiet

en: Recommended max_execution_time: 180 (or more)
nl: Aanbevolen max_execution_time: 180 (of meer)

en: PHP safe mode
nl: PHP veilige modus

en: PHP memory limit
nl: PHP geheugenlimiet

en: PHP max upload file size
nl: PHP max upload bestandsgrootte

en: Recommended upload_max_filesize: 16M (or more)
nl: Aanbevolen upload_max_filesize: 16M (of meer)

en: Theme Information
nl: Thema-informatie

en: WordPress Environment
nl: WordPress Omgeving

en: Server Environment
nl: Server Omgeving

en: Active Plugins
nl: Actieve Plug-ins

en: Accordion
nl: Accordeon

en: Expand first item
nl: Eerste item uitbreiden

en: Independent toggle
nl: Onafhankelijke schakelaar

en: Min. height
nl: Min. hoogte

en: Subtitle
nl: Ondertitel

en: I am a so called subtitle.
nl: Ik ben een zogenaamde ondertitel.

en: Content goes here ..
nl: Inhoud komt hier..

en: Behave Like Tabs
nl: Gedraag je als Tabs

en: Enable to open & close an item without toggling other items.
nl: Maak het mogelijk een item te openen en te sluiten zonder andere items te verwisselen.

en: HTML tag
nl: HTML-tag

en: Icon typography
nl: Pictogram typografie

en: Icon expanded
nl: Pictogram uitgebreid

en: Icon expanded typography
nl: Pictogram uitgebreid typografie

en: Icon position
nl: Icoon Positie

en: Icon rotate in °
nl: Pictogram roteren in °

en: Icon rotation for expanded accordion.
nl: Pictogramrotatie voor uitgebreide accordeon.

en: Title typography
nl: Titel typografie

en: Subtitle typography
nl: Typografie ondertitel

en: Active typography
nl: Actieve typografie

en: Active background
nl: Actieve achtergrond

en: Active border
nl: Actieve border

en: Content typography
nl: Typografie van de inhoud

en: Alert
nl: Melding

en: I am an alert.
nl: Ik ben een alert.

en: Dismissable
nl: Ontslagen

en: Anim. Typing
nl: Anim. Typen

en: Prefix
nl: Voorvoegsel

en: Suffix
nl: Achtervoegsel

en: Strings
nl: Tekenreeksen

en: Text block
nl: Tekstvak

en: Type speed in ms
nl: Type snelheid in ms

en: Back speed in ms
nl: Terugkeersnelheid in ms

en: Start delay in ms
nl: Startvertraging in ms

en: Back delay in ms
nl: Terugvertraging in ms

en: Cursor character
nl: Cursor karakter

en: Source
nl: Bron

en: Custom title
nl: Aangepaste titel

en: Show artist
nl: Toon artiest

en: Autoplay
nl: Automatisch afspelen

en: Metadata
nl: Metagegevens

en: Theme
nl: Thema

en: Border / Box Shadow
nl: Grens/Doosschaduw

en: Gradient / Overlay
nl: Kleurverloop / Overlay

en: Shape Dividers
nl: Vormverdelers

en: Transform
nl: Transformeren

en: Attributes
nl: Eigenschappen

en: Sizing
nl: Maten

en: Min. width
nl: Min. breedte

en: Max. width
nl: Max. breedte

en: Set to "100vh" for full height.
nl: Zet op "100vh" voor volledige hoogte.

en: Max. height
nl: Max. hoogte

en: Positioning
nl: Positionering

en: Set "Top" value to make this element "sticky".
nl: Stel de waarde "Top" in om dit element "kleverig" te maken.

en: Misc
nl: Diversen

en: Display
nl: Weergave

en: Visibility
nl: Zichtbaarheid

en: Selection
nl: Selectie

en: Resize
nl: Verkleinen

en: Align self
nl: Zelf uitlijnen

en: Gap
nl: Kloof

en: Flex grow
nl: Flex groeien

en: Flex shrink
nl: Flex krimpen

en: Shape
nl: Vorm

en: Drops
nl: Druppels

en: Grid (Round)
nl: Rooster (Rond)

en: Grid (Square)
nl: Rooster (vierkant)

en: Round
nl: Rond

en: Stroke
nl: Lijn

en: Stroke #2
nl: Slag 2

en: Triangle
nl: Driehoek

en: Triangle concave
nl: Driehoek hol

en: Triangle convex
nl: Driehoek convex

en: Triangle double
nl: Driehoek dubbel

en: Wave
nl: Golf

en: Waves
nl: Golven

en: Wave brush
nl: Golf borstel

en: Vertical - Cloud
nl: Verticaal - Wolk

en: Vertical - Drops
nl: Verticaal - Druppels

en: Vertical - Pixels
nl: Verticaal - Pixels

en: Vertical - Stroke
nl: Verticaal - Slag

en: Vertical - Stroke #2
nl: Verticaal - Slag #2

en: Vertical - Tilt
nl: Verticaal - Kantelen

en: Vertical - Triangle
nl: Verticaal - Driehoek

en: Vertical - Triangle double
nl: Verticaal - Driehoek dubbel

en: Vertical - Wave
nl: Verticaal - Golf

en: Vertical - Waves
nl: Verticaal - Golven

en: Vertical - Wave brush
nl: Verticaal - Golfborstel

en: Vertical - Zigzag
nl: Verticaal - Zigzag

en: Select shape
nl: Selecteer vorm

en: Fill color
nl: Opvulkleur

en: Front
nl: Voor

en: Flip
nl: Spiegelen

en: x-axis
nl: X-as

en: y-axis
nl: Y-as

en: Rotate
nl: Draaien

en: Horizontal align
nl: Horizontaal uitlijnen

en: Vertical align
nl: Verticaal uitlijnen

en: Learn more about CSS transform
nl: Leer meer over CSS transformeren

en: Transform origin
nl: Oorsprong transformeren

en: Learn more about CSS transform-origin
nl: Meer informatie over CSS transform-origin

en: CSS Filters
nl: CSS filters

en: Learn more about CSS filters
nl: Meer informatie over CSS filters

en: Learn more about CSS transitions
nl: Leer meer over CSS overgangen

en: Use "root" to target the element wrapper: root { background: blue }
nl: Gebruik "root" om de element wrapper te targeten: root { background: blue }

en: CSS classes
nl: CSS-klassen

en: Separated by space. Without class dot.
nl: Gescheiden door een spatie. Zonder klassepunt.

en: No spaces. No pound (#) sign.
nl: Geen spaties. Geen pond (#) teken.

en: %s will be added to the most relevant HTML node.
nl: %s zal worden toegevoegd aan de meest relevante HTML node.

en: Custom attributes
nl: Custom producteigenschappen

en: Entry animation
nl: Ingangsanimatie

en: Very slow
nl: Zeer langzaam

en: Slow
nl: Langzaam

en: Fast
nl: Snel

en: Very fast
nl: Zeer snel

en: Precedes "Link Image" setting.
nl: Gaat vooraf aan de instelling "Afbeelding koppelen".

en: Alignment
nl: Uitlijning

en: Middle left
nl: Midden links

en: Middle center
nl: Midden in het midden

en: Middle right
nl: Midden rechts

en: Show on hover
nl: Weergeven op Hover

en: Always shows in builder for editing.
nl: Altijd te zien in de bouwer om te bewerken.

en: Fade in animation
nl: Fade in animatie

en: Fade in right
nl: Fade in rechts

en: Fade in left
nl: Fade in links

en: Zoom in
nl: Inzoomen

en: Zoom out
nl: Uitzoomen

en: Inner background color
nl: Achtergrondkleur binnen

en: Image ratio
nl: Verhoudign afbeelding

en: Initial slide
nl: Eerste dia

en: Items to show
nl: Te tonen items

en: Items to scroll
nl: Items om te scrollen

en: Cube
nl: Kubus

en: "Fade", "Cube", and "Flip" require "Items To Show" set to 1.
nl: Voor "Fade", "Cube", en "Flip" moet "Items To Show" op 1 staan.

en: Center mode
nl: Centreer-modus

en: Disable lazy load
nl: Luie belasting uitschakelen

en: Adaptive height
nl: Adaptieve hoogte

en: Pause on hover
nl: Pauzeren bij aanwijzen

en: Stop on last slide
nl: Stop op laatste dia

en: No effect with loop enabled
nl: Geen effect met Loop ingeschakeld

en: Autoplay delay in ms
nl: Vertraging bij automatisch afspelen in ms

en: Animation speed in ms
nl: Animatie snelheid in ms

en: Show arrows
nl: Toon pijlen

en: Prev arrow
nl: Vorige pijl

en: Next arrow
nl: Volgende pijl

en: Show dots
nl: Stippen weergeven

en: Dynamic dots
nl: Dynamische stippen

en: Active color
nl: Actieve kleur

en: Use query loop
nl: Gebruik query-lus

en: Breadcrumbs
nl: Kruimelpad

en: Separator
nl: Scheiding

en: Current item
nl: Huidig item

en: Breadcrumb
nl: Kruimelpad

en: Button
nl: Knop

en: I am a button
nl: Ik ben een knop

en: Circle
nl: Cirkel

en: Link type
nl: Linktype

en: Fields
nl: Velden

en: Hide image
nl: Afbeelding verbergen

en: Link to lightbox
nl: Link naar lichtbak

en: No image selected.
nl: Geen afbeelding geselecteerd.

en: Render without wrapper
nl: Renderen zonder wrapper

en: Render on the front-end without the div wrapper.
nl: Renderen op de voorkant zonder de div-wrapper.

en: You can manage code execution permissions under: Bricks > Settings > Builder Access > Code Execution
nl: Je kunt de rechten voor het uitvoeren van code beheren onder: Bricks > Instellingen > Toegang bouwer > Uitvoering code

en: The code above will be executed on your site! Proceed with care and use only trusted code that you deem safe.
nl: De bovenstaande code wordt op je  site uitgevoerd! Ga voorzichtig te werk en gebruik alleen vertrouwde code die je veilig acht.

en: Important: The code above will run on your site! Only add code that you consider safe. Especially when executing PHP & JS code.
nl: Belangrijk: De bovenstaande code draait op je site! Voeg alleen code toe die je veilig acht. Vooral bij het uitvoeren van PHP & JS code.

en: Auto detect
nl: Automatisch detecteren

en: Set language if auto detect fails (e.g. "css").
nl: Stel taal in als automatische detectie mislukt (bijv. "css").

en: Code execution not allowed.
nl: Code uitvoeren niet toegestaan.

en: Code is not executed as it contains the following disallowed keyword
nl: Code wordt niet uitgevoerd omdat het het volgende afgekeurde sleutelwoord bevat

en: Grid item
nl: Rooster

en: Grid column
nl: Roosterkolom

en: Grid row
nl: Rasterrij

en: Make sure there are no elements with links inside your linked container (nested links).
nl: Zorg ervoor dat er geen elementen met links in je gekoppelde container staan ​​(geneste links).

en: Custom tag
nl: Aangepaste tag

en: Grid template columns
nl: Kolommen in rastersjabloon

en: Grid template rows
nl: Rastersjabloon rijen

en: Grid auto columns
nl: Raster autokolommen

en: Grid auto rows
nl: Raster autorijen

en: Grid auto flow
nl: Raster autostroom

en: Justify items
nl: Artikelen rechtvaardigen

en: Align content
nl: Inhoud uitlijnen

en: Flex wrap
nl: Flex wikkel

en: Column gap
nl: Kolom opening

en: Row gap
nl: Rij opening

en: Countdown
nl: Aftellen

en: Date Reached
nl: Datum Bereikt

en: Hide
nl: Verberg

en: Custom text
nl: Aangepaste tekst

en: Format
nl: Formaat

en: Lowercase removes leading zeros
nl: Kleine letters verwijderen de voorloopnullen

en: Counter
nl: Teller

en: Count from
nl: Tel tot

en: Count to
nl: Tel tot

en: Animation in ms
nl: Animatie in ms

en: Thousand separator
nl: Scheidingsteken tussen duizendtallen

en: Divider
nl: Scheidingslijn

en: Mega menu
nl: Mega Menu

en: Multilevel
nl: Meerlagig

en: Link to
nl: Link naar

en: Toggle dropdown
nl: Dropdown omschakelen

en: Icon padding
nl: Pictogram padding

en: Icon size
nl: Icoongrootte

en: Icon color
nl: Icoon kleur

en: Icon transform
nl: Pictogram transformeren

en: Static
nl: Statisch

en: Enable to position in document flow (e.g. inside offcanvas).
nl: Inschakelen om in documentstroom te plaatsen (bijv. binnen offcanvas).

en: Static dropdown content always toggles on click, not hover.
nl: Statische vervolgkeuzelijsten wisselen altijd bij klikken, niet bij zweven.

en: Toggle on
nl: Schakelen op

en: Click or hover
nl: Klikken of zweven

en: Enable
nl: Inschakelen

en: By default, covers entire available width.
nl: Bedekt standaard de hele beschikbare breedte.

en: Use width & vertical position of target node.
nl: Gebruik de breedte en verticale positie van het doelknooppunt.

en: Show only active dropdown. Toggle on click. Inner dropdowns inherit multilevel.
nl: Alleen actieve vervolgkeuzelijst weergeven. Schakelen bij klikken. Binnenste vervolgkeuzelijsten erven multilevel.

en: Back
nl: Terug

en: Facebook Page
nl: Facebook Pagina

en: Facebook page URL
nl: Facebook pagina URL

en: Min. height is 70.
nl: Min. hoogte is 70.

en: Enter width between 180 and 500.
nl: Voer breedte in tussen 180 en 500.

en: Tabs
nl: Tabbladen

en: Timeline
nl: Tijdlijn

en: Events
nl: Evenementen

en: Messages
nl: Berichten

en: Hide cover
nl: Verberg cover

en: Show friends' photos
nl: Foto's van vrienden tonen

en: Hide CTA button
nl: CTA-knop verbergen

en: Small header
nl: Kleine header

en: Form
nl: Formulier

en: Submit button
nl: Verzend button

en: Email
nl: E-mail

en: Confirmation email
nl: Bevestigings e-mail

en: Redirect
nl: Doorsturen

en: User Registration
nl: Gebruikersregistratie

en: User Login
nl: Gebruikerslogin

en: Spam protection
nl: Spam bescherming

en: Form Field
nl: Formulierveld

en: Textarea
nl: Tekstveld

en: Checkbox
nl: Selectievakje

en: File upload
nl: Bestanden uploaden

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Datepicker
nl: Datumkiezer

en: max. files
nl: max. bestanden

en: Max. size
nl: Max. grootte

en: Allowed file types
nl: Toegestane bestandstypen

en: Enable time
nl: Inschakeltijd

en: Min. time
nl: Min. tijd

en: Max. time
nl: Max. tijd

en: Required
nl: Verplicht

en: Options (one per line)
nl: Opties (één per regel)

en: Your Name
nl: Je naam

en: Your Email
nl: Je e-mailadres

en: Message
nl: Bericht

en: Your Message
nl: Je bericht

en: Show required asterisk
nl: Vereiste asterisk tonen

en: Show labels
nl: Toon tags

en: Label typography
nl: Typografie van etiketten

en: Placeholder typography
nl: Plaatsaanduiding typografie

en: Actions after successful form submit
nl: Acties na succesvolle formulierverzending

en: Select action(s) you want to perform after form has been successfully submitted.
nl: Selecteer de actie(s) voor als het formulier succesvol is verzonden.

en: You did not select any action(s). So when this form it submitted nothing happens.
nl: Je hebt geen actie(s) geselecteerd. Dus als dit formulier wordt ingediend gebeurt er niets.

en: Success message
nl: Succes bericht

en: Message successfully sent. We will get back to you as soon as possible.
nl: Het bericht is succesvol verzonden. Wij zullen zo spoedig mogelijk contact met je opnemen.

en: Use any form field value via it's ID like this: {{form_field}}. Replace "form_field" with the actual field ID.
nl: Gebruik elke formulierveldwaarde via de ID als volgt: {{form_field}}. Vervang "form_field" door de werkelijke veld-ID.

en: Send to email address
nl: Stuur naar e-mail adres

en: Admin email
nl: Administrator e-mail

en: Custom email address
nl: Aangepast e-mailadres

en: Send to custom email address
nl: Verzenden naar aangepast e-mail adres

en: Accepts multiple addresses separated by comma
nl: Aanvaardt meerdere adressen gescheiden door komma

en: BCC email address
nl: BCC e-mail adres

en: From email address
nl: Verzend email adres

en: From name
nl: Van naam

en: Reply to email address
nl: Antwoord naar e-mail adres

en: Default: Email submitted via form.
nl: Standaard: E-mail ingediend via formulier.

en: Email content
nl: Email inhoud

en: Use field IDs to personalize your message.
nl: Gebruik veld-ID's om je bericht te personaliseren.

en: Error message
nl: Foutmelding

en: Submission failed. Please reload the page and try to submit the form again.
nl: Indiening mislukt. Herlaad de pagina en probeer het formulier opnieuw in te dienen.

en: HTML email
nl: HTML E-mail

en: Please ensure SMTP is set up on this site so all outgoing emails are delivered properly.
nl: Zorg ervoor dat SMTP is ingesteld op deze site, zodat alle uitgaande e-mails goed worden afgeleverd.

en: Email address in submitted form
nl: E-mailadres in verzonden formulier

en: Redirect is only triggered after successful form submit.
nl: Redirect wordt alleen geactiveerd nadat het formulier succesvol is verzonden.

en: Redirect to admin area
nl: Doorverwijzing naar admin gedeelte

en: Custom redirect URL
nl: Aangepaste omleidings-URL

en: Redirect after (ms)
nl: Doorverwijzing na (ms)

en: Mailchimp API key required! Add key in dashboard under: %s
nl: Mailchimp API sleutel vereist! Sleutel toevoegen in dashboard onder: %s

en: Double opt-in
nl: Forum en onderwerp abonnement met dubbele opt-in / bevestiging systeem

en: Select list
nl: Lijst kiezen

en: Groups
nl: Groepen

en: Select group(s)
nl: Selecteer groep(en)

en: Email field *
nl: E-mail veld *

en: Select email field
nl: Selecteer e-mail veld

en: First name
nl: Voornaam

en: Select first name field
nl: Selecteer voornaam veld

en: Last name
nl: Achternaam

en: Select last name field
nl: Selecteer achternaam veld

en: Pending message
nl: In afwachting van bericht

en: Please check your email to confirm your subscription.
nl: Controleer je e-mail om je inschrijving te bevestigen.

en: Sorry, but we could not subscribe you.
nl: Sorry, maar we konden je niet inschrijven.

en: Sendgrid API key required! Add key in dashboard under: %s
nl: Sendgrid API sleutel vereist! Sleutel toevoegen in dashboard onder: %s

en: First name field
nl: Voornaam veld

en: Last name field
nl: Achternaam veld

en: Login field *
nl: Login veld *

en: Select login field
nl: Selecteer login veld

en: Password field
nl: Wachtwoord veld

en: Select password field
nl: Kies wachtwoord veld

en: Autogenerated if no password is required/submitted.
nl: Wordt automatisch gegenereerd als geen wachtwoord vereist/ingediend is.

en: Password min. length
nl: Wachtwoord min. lengte

en: User name field
nl: Gebruikersnaam veld

en: Select user name field
nl: Selecteer gebruikersnaam veld

en: Auto-generated if form only requires email address for registration.
nl: Automatisch gegenereerd indien formulier alleen e-mailadres vereist voor registratie.

en: Auto log in user
nl: Automatisch aanmelden gebruiker

en: Log in user after successful registration. Tip: Set action "Redirect" to redirect user to the account/admin area.
nl: Log in gebruiker na succesvolle registratie. Tip: Stel actie "Redirect" in om gebruiker door te sturen naar het account/admin gedeelte.

en: Google reCAPTCHA API key required! Add key in dashboard under: %s
nl: Google reCAPTCHA API sleutel vereist! Sleutel toevoegen in dashboard onder: %s

en: Enable reCAPTCHA
nl: ReCAPTCHA

en: File %s not accepted. File limit exceeded.
nl: Bestand %s niet geaccepteerd. Bestandslimiet overschreden.

en: File %s not accepted. Size limit exceeded.
nl: Bestand %s niet geaccepteerd. Groottelimiet overschreden.

en: Google reCaptcha: Invalid site key.
nl: Google reCaptcha: ongeldige sitesleutel.

en: Heading
nl: Kop

en: I am a heading
nl: Ik ben een kop

en: Here goes my heading ..
nl: Hier gaat mijn rubriek...

en: Both
nl: Beide

en: Icon Box
nl: Icoon Box

en: Heading typography
nl: Typografie van de koppen

en: Body typography
nl: Lichaamstypografie

en: Image Gallery
nl: Foto Galerij

en: Image height
nl: Afbeelding hoogte

en: Columns
nl: Kolommen

en: Attachment Page
nl: Bijlagepagina

en: Media File
nl: Mediabestand

en: Custom URL
nl: Aangepaste URL

en: Lightbox image size
nl: Afmeting lichtboxafbeelding

en: Full
nl: Volledig

en: Custom links
nl: Aangepaste links

en: Custom link
nl: Aangepaste link

en: Caption
nl: Onderschrift

en: Object fit
nl: Geschikt voorwerp

en: Scale down
nl: Verkleinen

en: Object position
nl: Object positie

en: Custom alt text
nl: Aangepaste alt-tekst

en: No caption
nl: Geen opschrift

en: Caption Type
nl: Tekst type

en: Custom caption
nl: Aangepast opschrift

en: Here goes your caption ...
nl: Hier gaat je onderschrift...

en: Loading
nl: Laden

en: Link To
nl: Link naar

en: Other (URL)
nl: Andere (URL)

en: Images of the same lightbox ID are grouped together.
nl: Afbeeldingen met dezelfde lightbox-ID worden gegroepeerd.

en: Image overlay
nl: Beeld bedekking

en: Disable icon
nl: Pictogram uitschakelen

en: Icon background color
nl: Achtergrondkleur Pictogram

en: Icon border
nl: Pictogram grens

en: Icon box shadow
nl: Icoon doos schaduw

en: Icon height
nl: Pictogram hoogte

en: Icon width
nl: Icoonbreedte

en: Image ID (%s) no longer exist. Please select another image.
nl: Beeld ID (%s) bestaat niet meer. Selecteer een andere afbeelding.

en: List item
nl: Lijst item

en: Highlight
nl: Uitgelicht

en: List items
nl: Lijst items

en: Link title
nl: Link titel

en: Highlight label
nl: Markeer tag

en: List item #1
nl: Lijst item #1

en: List item #2
nl: Lijst item #2

en: Odd background
nl: Vreemde achtergrond

en: Even background
nl: Zelfs achtergrond

en: Auto width
nl: Automatische breedte

en: Text color
nl: Tekstkleur

en: After title
nl: Na titel

en: Heading 2 (h2)
nl: Kop 2 (h2)

en: Heading 3 (h3)
nl: Kop 3 (h3)

en: Heading 4 (h4)
nl: Kop 4 (h4)

en: Heading 5 (h5)
nl: Kop 5 (h5)

en: Heading 6 (h6)
nl: Kop 6 (h6)

en: Disable
nl: Uitschakelen

en: Min. dimension: Twice the value under logo height / logo width for proper display on retina devices.
nl: Min. afmeting: Twee keer de waarde onder logo hoogte / logo breedte voor een goede weergave op retina apparaten.

en: Use for sticky scrolling header etc.
nl: Gebruik voor kleverige scrollende header enz.

en: Used if logo image isn't set or available.
nl: Wordt gebruikt als er geen logobeeld is ingesteld of beschikbaar is.

en: Site Address
nl: Website-adres

en: Map
nl: Kaart

en: Addresses
nl: Adressen

en: Please enter the latitude/longitude when using multiple markers.
nl: Voer de breedte-/lengtegraad in bij het gebruik van meerdere markeringen.

en: Latitude
nl: Breedtegraad

en: Longitude
nl: Lengtegraad

en: Address
nl: Adres

en: Berlin, Germany
nl: Berlijn, Duitsland

en: Alternative to Latitude/Longitude fields
nl: Alternatief voor latitude/longitude velden

en: Infobox appears on map marker click.
nl: Infobox verschijnt bij klikken op kaartmarkering.

en: Get free marker icons from icons8.com
nl: Ontvang gratis markeringspictogrammen van icons8.com

en: Marker height in px
nl: Marker hoogte in px

en: Marker width in px
nl: Marker breedte in px

en: Active marker
nl: Actieve marker

en: Active marker height in px
nl: Actieve marker hoogte in px

en: Active marker width in px
nl: Actieve markeringsbreedte in px

en: Zoom level
nl: Zoomniveau

en: Map type
nl: Kaart type

en: Satellite
nl: Satelliet

en: Hybrid
nl: Hybride

en: Terrain
nl: Terrein

en: Map style
nl: Stijl van de kaart

en: Custom map style
nl: Aangepaste kaartstijl

en: Copy+paste code from one of the maps over at %s
nl: Kopieer+plak code van een van de kaarten bij %s

en: Draggable
nl: Versleepbaar

en: Fullscreen Control
nl: Volledig scherm Controle

en: Map Type Control
nl: Kaart Type Controle

en: Street View Control
nl: Street View beheer control

en: Disable Default UI
nl: Standaard UI uitschakelen

en: Zoom Control
nl: Zoom-controle

en: Nav Menu
nl: Navigatiemenu

en: Top level
nl: Bovenste niveau

en: Sub menu
nl: Submenu

en: Mobile menu
nl: Mobiel menu

en: Select nav menu
nl: Selecteer navigatiemenu

en: Manage my menus in WordPress.
nl: Mijn menu's beheren in WordPress.

en: Icon margin
nl: Pictogram marge

en: Always
nl: Altijd

en: Never
nl: Nooit

en: Hide at breakpoint
nl: Verberg bij breekpunt

en: Show at breakpoint
nl: Tonen bij breekpunt

en: Fade in
nl: Overgang van zwart

en: Background filters
nl: Achtergrond filters

en: Close icon
nl: Sluit icoon

en: Keep open while styling
nl: Openhouden tijdens het stylen

en: Hamburger toggle
nl: Hamburger knevel

en: Toggle width
nl: Toggle breedte

en: Hide close
nl: Verberg sluiten

en: Color close
nl: Kleur sluiten

en: Close position
nl: Sluit positie

en: Edit your WordPress menu item to set a Bricks mega menu template.
nl: Bewerk je WordPress menu-item om een Bricks megamenu sjabloon in te stellen.

en: Edit your WordPress menu item to enable multilevel funcationality.
nl: Bewerk je WordPress menu-item om multilevel functionaliteit in te schakelen.

en: No nav menu found.
nl: Geen menu gevonden.

en: No menu items
nl: Geen menu-items

en: Edit dropdown to set icon individually.
nl: Bewerk dropdown om pictogram afzonderlijk in te stellen.

en: Sub menu, mega menu, or multilevel area.
nl: Submenu, megamenu of gebied met meerdere niveaus.

en: Insert "Toggle" element after "Nav items" to show/hide your mobile menu.
nl: Voeg een "Toggle" element in na "Nav items" om je mobiele menu te tonen/verbergen.

en: Toggle menu
nl: Schakel menu

en: Add a "Toggle" element to your page that targets this Offcanvas to open it.
nl: Voeg een "Toggle" element toe aan je pagina dat gericht is op dit Offcanvas om het te openen.

en: No scroll
nl: Geen scroll

en: Add your offcanvas content in here
nl: Voeg hier je offcanvas-inhoud toe

en: Current
nl: Huidig

en: Icons
nl: Pictogrammen

en: Previous Icon
nl: Vorige Icoon

en: Next Icon
nl: Volgende icoon

en: End Size
nl: Eind Formaat

en: How many numbers on either the start and the end list edges.
nl: Hoeveel nummers op de begin- en eindlijst randen.

en: Mid Size
nl: Middelgroot

en: How many numbers on either side of the current page.
nl: Hoeveel getallen aan weerszijden van de huidige pagina.

en: Enable AJAX
nl: AJAX inschakelen

en: Navigate through the different query pages without reloading the page.
nl: Navigeer door de verschillende query pagina's zonder de pagina opnieuw te laden.

en: The query element doesn't exist.
nl: Het query-element bestaat niet.

en: This query type doesn't support pagination.
nl: Dit querytype ondersteunt geen paginering.

en: No pagination on singular posts/pages.
nl: Geen paginering op enkelvoudige berichten/pagina's.

en: Pie Chart
nl: Cirkeldiagram

en: Chart size in px
nl: Kaartgrootte in px

en: Line width in px
nl: Lijndikte in px

en: Line cap
nl: Lijndop

en: Percent
nl: Procent

en: Bar color
nl: Balk kleur

en: Track color
nl: Kleur bijhouden

en: Scale length in px
nl: Schaallengte in px

en: Avatar
nl: Profielfoto

en: posts
nl: berichten

en: Show avatar
nl: Toon Avatar

en: Avatar size
nl: Avatargrootte

en: Avatar position
nl: Avatar positie

en: Avatar border
nl: Avatar rand

en: Avatar box shadow
nl: Avatar doos schaduw

en: Show name
nl: Toon naam

en: Show website
nl: Website tonen

en: Show bio
nl: Toon bio

en: Show link to author posts
nl: Toon link naar auteursposts

en: All author posts
nl: Alle auteursberichten

en: Comments
nl: Reacties

en: Comment
nl: Reactie

en: Author typography
nl: Auteur typografie

en: Meta typography
nl: Meta typografie

en: Form title
nl: Formulier titel

en: Show
nl: Toon

en: Leave your comment
nl: Plaats een reactie

en: Cookie consent
nl: Cookieverklaring

en: Submit Comment
nl: Verstuur reactie

en: Password required.
nl: Wachtwoord vereist.

en: Comments are disabled.
nl: Opmerkingen zijn uitgeschakeld.

en: 1 comment | %1$s comments
nl[0]: 1 reactie
nl[1]: %s reacties

en: Comment navigation
nl: Navigatie door reacties

en: Older Comments
nl: Oudere reacties

en: Newer Comments
nl: Nieuwere reacties

en: Reply
nl: Reageer

en: Comments are closed.
nl: Reacties zijn gesloten.

en: Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.
nl: Bewaar mijn naam, e-mailadres en website in deze browser voor de volgende keer dat ik een reactie plaats.

en: (Cancel Reply)
nl: (Annuleer Antwoord)

en: Leave the first comment
nl: Laat de eerste reactie achter

en: Post Content
nl: Inhoud bericht

en: Edit WordPress content (WP admin).
nl: Bewerk WordPress inhoud (WP admin).

en: Data source
nl: Gegevensbron

en: No WordPress added content found.
nl: Geen door WordPress toegevoegde inhoud gevonden.

en: For better preview select content to show.
nl: Voor een betere voorbeeld selecteer je de inhoud om te tonen.

en: Go to: Settings > Template Settings > Populate Content
nl: Ga naar: Instellingen > Sjabloon Instellingen > Inhoud Populeren

en: No Bricks data found.
nl: Geen Bricks gegevens gevonden.

en: Excerpt
nl: Samenvatting

en: Learn more on wordpress.org
nl: Meer informatie op wordpress.org

en: More text
nl: Meer tekst

en: Keep formatting
nl: Opmaak behouden

en: No excerpt found.
nl: Geen uittreksel gevonden.

en: Separator color
nl: Scheidingslijn kleur

en: No meta data selected.
nl: Geen metagegevens geselecteerd.

en: Post Navigation
nl: Berichtnavigatie

en: Max. post width
nl: Max. berichtbreedte

en: In same term
nl: In dezelfde termijn

en: Posts should be in a same taxonomy term.
nl: Berichten moeten in een zelfde taxonomie term staan.

en: Excluded terms
nl: Uitgesloten voorwaarden

en: Show label
nl: Toon tag

en: Prev label
nl: Vorige tag

en: Previous post
nl: Vorig bericht

en: Next label
nl: Volgende tag

en: Next post
nl: Volgend bericht

en: Title tag
nl: Titel tag

en: Show image
nl: Afbeelding weergeven

en: No previous or next posts found..
nl: Geen vorige of volgende berichten gevonden...

en: Post navigation
nl: Bericht navigatie

en: Social Sharing
nl: Sociaal Delen

en: Share via
nl: Delen via

en: Service
nl: Dienst

en: Use brand colors
nl: Gebruik merkkleuren

en: No sharing option selected.
nl: Geen optie voor delen geselecteerd.

en: Share on %s
nl: Delen op %s

en: Share via email
nl: Deel via e-mail

en: Disable link
nl: Schakel link uit

en: This post has no %s terms.
nl: Deze post heeft geen %s termen.

en: Post Title
nl: Berichttitel

en: Edit title: Settings > Page Settings > SEO
nl: Titel bewerken: Instellingen > Pagina-instellingen > SEO

en: Prefix block
nl: Voorvoegsel blok

en: Suffix block
nl: Suffix blok

en: Link to post
nl: Link naar bericht

en: Add context
nl: Context toevoegen

en: Add context to title on archive/search templates.
nl: Voeg context toe aan titel op archief/zoek sjablonen.

en: First post full width
nl: Eerste bericht volle breedte

en: Disable image
nl: Beeld uitschakelen

en: Link image
nl: Link afbeelding

en: Alternate images
nl: Afwijkende beelden

en: Image position
nl: Afbeeldingspositie

en: Image width
nl: Afbeelding breedte

en: Grid image ratio
nl: Rooster beeldverhouding

en: Precedes image height setting.
nl: Gaat vooraf aan de instelling van de beeldhoogte.

en: Background active
nl: Achtergrond actief

en: Typography active
nl: Typografie actief

en: Pricing Tables
nl: Prijstabellen

en: Pricing table
nl: Prijslijst

en: Show under
nl: Toon onder

en: Tab 2
nl: Tabblad 2

en: Table background
nl: Tabelachtergrond

en: Table border
nl: Tabel grens

en: Table box shadow
nl: Tafeldoos schaduw

en: Pricing
nl: Prijzen

en: Price prefix
nl: Prijs prefix

en: Price
nl: Prijs

en: Price suffix
nl: Prijs achtervoegsel

en: Price meta
nl: Prijs meta

en: Price typography
nl: Prijs typografie

en: Original price
nl: Oorspronkelijke prijs

en: Original price typography
nl: Originele prijs typografie

en: One feature per line
nl: Een functie per regel

en: Button text
nl: Knop tekst

en: Additional info
nl: Aanvullende informatie

en: Ribbon
nl: Lint

en: Subtitle goes here
nl: De ondertitel komt hier

en: per month
nl: per maand

en: Unlimited websites
nl: Onbeperkte websites

en: 20GB web space
nl: 20GB webruimte

en: SSL certificate
nl: SSL-certificaat

en: Align tables
nl: Tabellen uitlijnen

en: Show tabs
nl: Tabbladen tonen

en: Tab 1 label
nl: Tabblad 1 tag

en: Monthly
nl: Maandelijks

en: Yearly
nl: Jaarlijks

en: Default tab
nl: Standaard tabblad

en: Tab
nl: Tabblad

en: Active box shadow
nl: Actieve doos schaduw

en: Progress Bar
nl: Voortgangsbalk

en: Bar
nl: Balk

en: Web design
nl: Web ontwerp

en: Show percentage
nl: Toon percentage

en: Bar background color
nl: Bar achtergrond kleur

en: Bar border
nl: Barrand

en: Percentage typography
nl: Percentage typografie

en: Related Posts
nl: Gerelateerde berichten

en: Max. related posts
nl: Max. gerelateerde berichten

en: Common taxonomies
nl: Gemeenschappelijke taxonomieën

en: Taxonomies related posts must have in common.
nl: Taxonomieën die gerelateerde berichten gemeen moeten hebben.

en: Posts per row
nl: Berichten per rij

en: Overlay content
nl: Inhoud overlay

en: Horizontal alignment
nl: Horizontale uitlijning

en: This post has no related posts.
nl: Dit bericht heeft geen gerelateerde berichten.

en: Search type
nl: Soort zoekopdracht

en: Input
nl: Invoer

en: Placeholder color
nl: Placeholder kleur

en: Click on search icon opens search overlay.
nl: Klik op zoek icoon opent zoek overlay.

en: Icon background
nl: Icoon achtergrond

en: Search Overlay
nl: Zoek Overlay

en: Disabled in builder.
nl: Uitgeschakeld in bouwvakker.

en: Search site
nl: Doorzoek website

en: Background Overlay
nl: Achtergrond overlay

en: Don't render in builder
nl: Niet renderen in builder

en: No shortcode provided.
nl: Geen shortcode voorzien.

en: Template has not been published.
nl: Sjabloon is niet gepubliceerd.

en: Shortcode content is empty
nl: De inhoud van de shortcode is leeg

en: The active theme has no sidebars defined.
nl: Het actieve thema heeft geen zijbalken gedefinieerd.

en: Widget margin
nl: Widget marge

en: Search background color
nl: Zoek achtergrond kleur

en: Search border
nl: Zoek grens

en: No sidebar selected.
nl: Geen zijbalk geselecteerd.

en: Selected sidebar has no active widgets.
nl: De geselecteerde zijbalk heeft geen actieve widgets.

en: Options
nl: Opties

en: Options type
nl: Opties type

en: Custom options
nl: Aangepaste opties

en: Provide your own options in JSON format
nl: Geef je eigen opties in JSON formaat

en: Keyboard
nl: Toetsenbord

en: Off
nl: Uit

en: Focused
nl: Gericht

en: Global
nl: Algemeen

en: Start index
nl: Index starten

en: Speed in ms
nl: Snelheid in ms

en: Auto height
nl: Auto-hoogte

en: Pause on focus
nl: Pauzeer op scherpstellen

en: Rewind
nl: Andersom

en: Rewind by drag
nl: Terugspoelen door slepen

en: Align horizontal
nl: Lijn horizontaal uit

en: Align vertical
nl: Verticaal uitlijnen

en: Title Tag
nl: Titel Tag

en: Button style
nl: Knop stijl

en: Customize in "Settings" group.
nl: Aanpassen in "Instellingen" groep.

en: Button size
nl: Knop formaat

en: Button width
nl: Knop breedte

en: Button link
nl: Knop link

en: Button background
nl: Knop achtergrond

en: Button border
nl: Knoprand

en: Button box shadow
nl: Knopendoos schaduw

en: Button typography
nl: Typografie knoppen

en: I am a slide
nl: Ik ben een diapresentatie

en: Click me
nl: Klik hier

en: Just another slide
nl: Gewoon een andere dia

en: More content to come ..
nl: Meer inhoud komt nog...

en: Title margin
nl: Site titel marge

en: Content width
nl: Content breedte

en: Content background
nl: Achtergrond Inhoud

en: Content margin
nl: Inhoud marge

en: Content padding
nl: Inhoud opvulling

en: Content align horizontal
nl: Inhoud horizontaal uitlijnen

en: Content align vertical
nl: Inhoud verticaal uitlijnen

en: Content text align
nl: Inhoud tekst uitlijnen

en: Icon List
nl: Icoon lijst

en: No social icon added.
nl: Geen sociaal icoon toegevoegd.

en: Tab menu
nl: Tabblad menu

en: Pane
nl: Pan

en: Team Members
nl: Teamleden

en: Team members
nl: Teamleden

en: Team member
nl: Teamlid

en: Description typography
nl: Beschrijving typografie

en: Random order
nl: Willekeurige volgorde

en: Image align
nl: Beeld uitlijnen

en: Image border
nl: Beeldrand

en: Image box shadow
nl: Beeldvak schaduw

en: Basic Text
nl: Basistekst

en: Here goes your text ... Select any part of your text to access the formatting toolbar.
nl: Hier komt je tekst ... Selecteer een deel van de tekst om toegang te krijgen tot de opmaak werkbalk.

en: Select text on canvas to format it. To add headings, paragraphs, and images use the "Rich Text" element.
nl: Selecteer tekst op het canvas om het op te maken. Om koppen, paragrafen en afbeeldingen toe te voegen gebruik je het "Rich Text" element.

en: Text link
nl: Tekst Link

en: Rich Text
nl: Richtext

en: Copy the element ID you want to toggle and paste it into the "CSS selector" setting below.
nl: Kopieer de element-ID die je wilt wisselen en plak deze in de "CSS selector" instelling hieronder.

en: File URL
nl: Bestand URL

en: Iframe title
nl: Titel iframe

en: YouTube video ID
nl: YouTube Video ID

en: Not supported on mobile devices
nl: Niet ondersteund op mobiele apparaten

en: Controls
nl: Bedieningselementen

en: Mute
nl: Dempen

en: Related videos from other channels
nl: Gerelateerde video's van andere kanalen

en: Vimeo video ID
nl: Vimeo video-ID

en: If the video is unlisted, you will need to enter the video privacy hash.
nl: Als de video niet op de lijst staat, moet je de privacy hash van de video invoeren.

en: Byline
nl: Bijregel

en: User portrait
nl: Portret gebruiker

en: Preview image
nl: Voorvertoning afbeelding

en: The video <iframe> is lazy loaded after clicking the preview image.
nl: De video <iframe> wordt lui geladen nadat je op de voorbeeldafbeelding hebt geklikt.

en: Fallback preview image
nl: Fallback voorbeeldafbeelding

en: Set "Icon" as video play button for a better user experience.
nl: Stel "Pictogram" in als afspeelknop voor video voor een betere gebruikerservaring.

en: Autoplay is not supported when using preview image.
nl: Autoplay wordt niet ondersteund bij gebruik van voorbeeldafbeelding.

en: Video file URL
nl: URL videobestand

en: Play inline
nl: Inline afspelen

en: Set individual video player controls under: Settings > Theme Styles > Element - Video
nl: Stel individuele video speler controls in onder: Instellingen > Thema Stijlen > Element - Video

en: No YouTube ID provided.
nl: Geen YouTube ID verstrekt.

en: No Vimeo ID provided.
nl: Geen Vimeo ID verstrekt.

en: Archives
nl: Archieven

en: Calendar
nl: Kalender

en: Categories
nl: Categorieën

en: Pages
nl: Pagina's

en: Recent comments
nl: Recente reacties

en: Recent posts
nl: Recente berichten

en: Tag cloud
nl: Tag-wolk

en: Show count
nl: Aantal weergeven

en: Sort by
nl: Sorteer op

en: Page title
nl: Pagina Titel

en: Page date
nl: Datum pagina

en: Page modified
nl: Pagina gewijzigd

en: Page order
nl: Paginavolgorde

en: Page ID
nl: Pagina ID

en: Number of comments
nl: Aantal reacties

en: Number of posts
nl: Aantal berichten

en: Show featured image
nl: Toon uitgelichte afbeelding

en: Featured image sizes
nl: Formaten uitgelichte afbeelding

en: Featured image width
nl: Breedte van de uitgelichte afbeelding

en: auto
nl: automatisch

en: I.e.: 200px / 50% etc.
nl: Ik bedoel: 200px / 50% etc.

en: Featured image height
nl: Hoogte van de uitgelichte afbeelding

en: Post title typography
nl: Typografie posttitel

en: Post meta typography
nl: Post meta typografie

en: Heading 3
nl: Kop 3

en: Title border
nl: Titel grens

[ctx: bricks]
en: %1$s on %2$s
nl: %1$s op %2$s

en: No WordPress widget type selected.
nl: Geen WordPress widget type geselecteerd.

en: One Page Navigation
nl: One Page Navigatie

en: Space-separated list of CSS classes to add to the <body> tag of this page.
nl: Door spaties gescheiden lijst van CSS-klassen om toe te voegen aan de tag <body> van deze pagina.

en: Disable header
nl: Header uitschakelen

en: Disable footer
nl: Schakel footer uit

en: Displayed in URL. All lowercase. Use dashes instead of spaces.
nl: Weergegeven in URL. Alle kleine letters. Gebruik streepjes in plaats van spaties.

en: Displayed in search results, social networks and web browser. Recommended: Max. 60 characters.
nl: Weergegeven in zoekresultaten, sociale netwerken en webbrowser. Aanbevolen: Max. 60 tekens.

en: Save new title/permalink
nl: Nieuwe titel/permalink opslaan

en: For frontend SEO purpose only. Not overwriting Post title. Recommended: Max. 60 characters.
nl: Alleen voor SEO doeleinden aan de voorkant. Posttitel niet overschrijven. Aanbevolen: Max. 60 tekens.

en: Meta description
nl: Meta omschrijving

en: Descriptive text of this page. Displayed in search engine results. Recommended: 50 - 300 characters.
nl: Beschrijvende tekst van deze pagina. Weergegeven in de resultaten van zoekmachines. Aanbevolen: 50 - 300 tekens.

en: Meta keywords
nl: %s$community, carpoolen, carpoolen, pendelen, pendelen, samen rijden, werk, werkplek, dagelijks, samen rijden

en: Separate keywords by comma. Helps search engine to determine topic of a page.
nl: Scheid trefwoorden door komma's. Helpt zoekmachines om het onderwerp van een pagina te bepalen.

en: More about meta robots directives.
nl: Meer over meta robots directives.

en: Customize details for sharing this URL on social media.
nl: Pas details aan voor het delen van deze URL op sociale media.

en: Recommended length: 95 characters or less. Default: Post/page title.
nl: Aanbevolen lengte: 95 tekens of minder. Standaard: Post/pagina titel.

en: Recommended length: 55 characters. Default: Post/page excerpt.
nl: Aanbevolen lengte: 55 tekens. Standaard: Post/pagina uittreksel.

en: Recommended size: Large. Default: Featured image.
nl: Aanbevolen maat: Large. Standaard: Uitgelichte afbeelding.

en: Show navigation
nl: Toon navigatie

en: Adds inline CSS to %s tag.
nl: Voegt inline CSS toe aan %s tag.

en: Adds scripts right before closing %s tag.
nl: Voegt scripts toe vlak voor het sluiten van %s tag.

en: Adds scripts right after opening %s tag.
nl: Voegt scripts toe direct na het openen van %s tag.

en: Populate Content
nl: Inhoud vullen

en: Header location
nl: Header locatie

en: Header width
nl: Breedte van kop

en: Absolute header
nl: Absolute koptekst

en: Sticky header
nl: Sticky Header

en: Sticky on scroll
nl: Sticky op scroll

en: Slide up after
nl: Slide op na

en: Scrolling text color
nl: Kleur van scrollende tekst

en: Scrolling background
nl: Scrollende achtergrond

en: Scrolling box shadow
nl: Scrollende doos schaduw

en: Set interactions for this popup.
nl: Interacties voor deze popup instellen.

en: Show popup
nl: Bekijk popup

en: Hide popup
nl: Pop-up verbergen

en: Set condition(s) to show template on specific areas of your site.
nl: Stel voorwaarde(n) in om sjablonen op specifieke delen van de site te tonen.

en: Front page
nl: Voorpagina

en: Individual
nl: Individu

en: Archive type
nl: Soort archief

en: Categories & Tags
nl: Categorieën & Tags

en: Select archive type
nl: Selecteer type archief

en: Archive post types
nl: Soort archief

en: Leave empty to apply template to all post types.
nl: Laat leeg om sjabloon toe te passen op alle berichttypen.

en: Archive terms
nl: Archief termen

en: Select archive term
nl: Selecteer archiefterm

en: Leave empty to apply template to all archive terms.
nl: Leeg laten om de sjabloon op alle archieftermen toe te passen.

en: Apply to child terms
nl: Van toepassing op kindervoorwaarden

en: Select individual
nl: Selecteer individu

en: Apply to child pages
nl: Toepassen op kinderpagina's

en: Select type of content to show on canvas, then click "APPLY PREVIEW" to show the selected content on the canvas.
nl: Selecteer het type inhoud dat op het canvas moet worden getoond en klik dan op "PREVIEW TOEPASSEN" om de geselecteerde inhoud op het canvas te tonen.

en: Content type
nl: Inhoudstype

en: Select content type
nl: Soort content

en: Select author
nl: Selecteer auteur

en: Select term
nl: Selecteer termijn

en: Search term
nl: Zoekterm

en: Enter search term
nl: Vul zoekterm in

en: Apply preview
nl: Voorvertoning aanvragen

en: Admin
nl: Beheerder

en: Your comment is awaiting moderation.
nl: Je reactie wacht op goedkeuring.

en: Products per page
nl: Producten per pagina

en: Popularity
nl: Populariteit

en: Rating
nl: Beoordeling

en: Select product type
nl: Selecteer een product type

en: Select products
nl: Selecteer producten

en: Product categories
nl: Productcategorieën

en: On sale
nl: Aanbieding

en: Featured
nl: Uitgelicht

en: Hide out of stock
nl: Verberg veilingen die niet op voorraad zijn

en: Default sorting
nl: Standaard sortering

en: Sort by popularity
nl: Sorteer op Populariteit

en: Sort by average rating
nl: Sorteren op gemiddelde score

en: Sort by latest
nl: Nieuwste eerst

en: Sort by price: low to high
nl: Prijs: laag naar hoog

en: Sort by price: high to low
nl: Prijs: hoog naar laag

en: Product price
nl: Product prijs

en: Product rating
nl: Productbeoordeling

en: Product stock
nl: Productvoorraad

en: Product search
nl: Product zoeken

en: Notice
nl: Melding

en: No action has been set for this form.
nl: Er is geen actie vastgesteld voor dit formulier.

en: Invalid Google reCaptcha.
nl: Ongeldige Google reCaptcha.

en: Applicable to heading or button "Style" setting only. Create & use global colors through your own custom "Color palette".
nl: Alleen van toepassing op koptekst of knop "Style" instelling. Creëer en gebruik globale kleuren via je eigen aangepast "Kleurenpalet".

en: Primary color
nl: Primaire kleur

en: Secondary color
nl: Secundaire kleur

en: Light color
nl: Licht kleur

en: Dark color
nl: Donkere kleur

en: Muted color
nl: Gedempte kleur

en: Info color
nl: Info kleur

en: Success color
nl: Succes kleur

en: Warning color
nl: Waarschuwingskleur

en: Danger color
nl: Gevaarlijke kleur

en: Space between header and footer.
nl: Ruimte tussen koptekst en voettekst.

en: Style - Default
nl: Stijl - Standaard

en: Style - Primary
nl: Stijl - Primair

en: Style - Secondary
nl: Stijl - Secundair

en: Style - Light
nl: Stijl - Licht

en: Style - Dark
nl: Stijl - Donker

en: Size - Default
nl: Grootte - Standaard

en: Size - Small
nl: Maat - Klein

en: Size - Medium
nl: Maat - Medium

en: Size - Large
nl: Maat - Groot

en: Size - Extra Large
nl: Maat - Extra Groot

en: Code Theme
nl: Code Thema

en: Field typography
nl: Veld typografie

en: Field background
nl: Achtergrond veld

en: Field border
nl: Veldgrens

en: Field margin
nl: Veldmarge

en: Field padding
nl: Veld padding

en: Icon align
nl: Pictogram uitlijning

en: Content border
nl: Inhoud grens

en: Content box shadow
nl: Schaduw inhoudsbox

en: Features typography
nl: Features typografie

en: Input background
nl: Input achtergrond

en: Input border
nl: Input rand

en: Widget title
nl: Widget titel

en: Member
nl: Lid

en: Bottom / End
nl: Onderkant / Einde

en: Used if default or custom preview image can't be loaded.
nl: Wordt gebruikt als de standaard of aangepaste voorbeeldafbeelding niet kan worden geladen.

en: Custom video player
nl: Aangepaste videospeler

en: The custom video player is only applicable to "Media" or "File URL" video source.
nl: De aangepaste videospeler is alleen van toepassing op de videobron "Media" of "Bestand URL".

en: If enabled an additional JS & CSS file is loaded.
nl: Indien ingeschakeld wordt een extra JS & CSS bestand geladen.

en: Restart
nl: Herstart

en: Fast forward
nl: Snel vooruit

en: Speed
nl: Snelheid

en: Picture in picture
nl: Beeld in beeld

en: Apply controls & reload
nl: Pas wijzingen toe en herlaad

en: Widget title border
nl: Widget titel rand

en: Widget title typography
nl: Widget titel typografie

en: Wide
nl: Breed

en: Boxed max. width
nl: Max. breedte boxed layout

en: Site background
nl: Site achtergrond

en: Site border
nl: Site grens

en: Element margin
nl: Element marge

en: Root container margin
nl: Hoofdcontainer marge

en: Root container padding
nl: Hoofdcontainer padding

en: Root container width
nl: Wortelcontainer breedte

en: Set only width generates 16:9 ratio videos.
nl: Alleen de breedte instellen genereert video's met een verhouding van 16:9.

en: Lightbox width
nl: Lichtbak breedte

en: Lightbox height
nl: Lichtbak hoogte

en: Lightbox background
nl: Lichtbak achtergrond

en: Lightbox close color
nl: Lichtbak sluit kleur

en: Lightbox close size
nl: Lightbox sluit grootte

en: All headings
nl: Alle rubrieken

en: Focus outline
nl: Schets - Donker

en: Blockquote margin
nl: Blockquote marge

en: Blockquote padding
nl: Blockquote opvulling

en: Blockquote border
nl: Blockquote rand

en: Blockquote typography
nl: Blockquote typografie

en: Add to cart
nl: Zet in winkelwagen

en: Variations
nl: Variaties

en: Stock
nl: Voorraad

en: Quantity
nl: Aantal

en: Hide stock
nl: Verberg voorraad

en: Icon spinning
nl: Pictogram draaien

en: Product additional information
nl: Aanvullende informatie over het product

en: Additional information
nl: Extra informatie

en: No additional information to show.
nl: Geen extra informatie te tonen.

en: Product content
nl: Productinhoud

en: Edit product content in WordPress.
nl: Bewerk product inhoud in WordPress.

en: Product content is empty.
nl: Product inhoud is leeg.

en: Product gallery
nl: Productgalerij

en: Hide regular price
nl: Verberg normale prijs

en: Regular price typography
nl: Typografie van gewone prijzen

en: Sale price typography
nl: Typografie aanbiedingsprijs

en: Star color
nl: Ster kleur

en: Empty star color
nl: Lege ster kleur

en: Hide reviews link
nl: Verberg reviews link

en: No ratings
nl: Geen beoordelingen

en: Show empty stars
nl: Toon lege sterren

en: Product ratings are disabled.
nl: Productbeoordelingen zijn uitgeschakeld.

en: No ratings yet.
nl: Nog geen beoordelingen.

en: Related products
nl: Gerelateerde producten

en: Max. products
nl: Max. producten

en: No product selected
nl: Geen product geselecteerd

en: No related products to show.
nl: Geen gerelateerde producten om te laten zien.

en: Product short description
nl: Korte productomschrijving

en: Edit product short description in WordPress.
nl: Bewerk product korte beschrijving in WordPress.

en: In Stock
nl: Op voorraad

en: Low Stock / On backorder
nl: Niet op voorraad / In bestelling

en: Out of Stock
nl: Niet op voorraad

en: Stock management not enabled for this product.
nl: Voorraadbeheer niet ingeschakeld voor dit product.

en: Active Tab
nl: Actief tabblad

en: Panel
nl: Paneel

en: Product title
nl: Product titel

en: No products to show.
nl: Geen producten om te laten zien.

en: Edit linked products to add product upsells or cross-sells.
nl: Bewerk gekoppelde producten om product upsells of cross-sells toe te voegen.

en: Before
nl: Voor

en: Cart totals
nl: Totaal

en: Disable cross sells
nl: Cross sells uitschakelen

en: Hide title
nl: Verberg titel

en: Subtotal
nl: Subtotaal

en: Total
nl: Totaal

en: Table
nl: Tabel

en: Cart coupon
nl: Coupon winkelwagen

en: Coupons are disabled. To enable coupons go to %1$sWooCommerce settings%2$s
nl: Coupons zijn uitgeschakeld. Om coupons in te schakelen ga je naar %1$sWooCommerce instellingen%2$s

en: Cart items
nl: Winkelwagen items

en: Buttons
nl: Knoppen

en: Hide %s
nl: Verberg %s

en: %s typography
nl: %s typografie

en: Checkout customer details
nl: Klantgegevens afrekenen

en: Remove billing fields
nl: Verwijder factureringsvelden

en: Remove shipping fields
nl: Verwijder verzendingsvelden

en: Hide additional information
nl: Verberg extra informatie

en: No checkout fields defined.
nl: Geen afrekenvelden gedefinieerd.

en: Checkout order payment
nl: Afrekenen bestelling

en: Payment
nl: Betaling

en: Checkout order review
nl: Controleer bestelling

en: Order review
nl: Bestelling overzicht

en: Subtitles typography
nl: Typografie ondertitels

en: Checkout order table
nl: Kassa besteltabel

en: Checkout thank you
nl: Kassa, dank u

en: Order overview
nl: Bestellingsoverzicht

en: Order details
nl: Bestelgegevens

en: Billing address
nl: Factuuradres

en: Hide message
nl: Bericht verbergen

en: Mini cart
nl: Mini winkelwagen

en: Cart count
nl: Aantal winkelwagens

en: Cart subtotal
nl: Winkelwagen subtotaal

en: Cart Details
nl: Details winkelwagen

en: Open on add to cart (AJAX)
nl: Openen bij toevoegen aan winkelwagentje (AJAX)

en: Hide cart details to link directly to the cart.
nl: Verberg winkelwagen overzicht om direct naar de winkelwagen te linken.

en: Off-Canvas
nl: Off-canvas

en: Close mini cart
nl: Minikarretje sluiten

en: Style notices globally under Settings > Theme Styles > WooCommerce - Notice.
nl: Stijl kennisgevingen globaal onder Instellingen > Thema Stijlen > WooCommerce - Kennisgeving.

en: Preview notice type
nl: Voorbeeld type mededeling

en: Only applied in builder and template preview.
nl: Alleen toegepast in builder en sjabloonvoorbeeld.

en: Products archive description
nl: Producten archief beschrijving

en: Follow this %1$slink%2$s to edit the product archive description or edit the product category/tag descriptions
nl: Volg deze %1$slink%2$s om de beschrijving van het productarchief te bewerken of de beschrijvingen van de productcategorieën/tags te bewerken

en: For product category or product tag archive descriptions edit each term description.
nl: Voor productcategorie of product tag archief beschrijvingen bewerk je elke beschrijving.

en: No product archive description found.
nl: Geen omschrijving van het productarchief gevonden.

en: Products filter
nl: Producten filter

en: Product attribute
nl: Product eigenschap

en: Filter by
nl: Filter op

en: Filter input
nl: Filter ingang

en: Radio list
nl: Radio lijst

en: Text list
nl: Tekst lijst

en: Box list
nl: Lijst met boxen

en: Stars
nl: Sterren

en: Rating icon
nl: Rating icoon

en: Rating typography
nl: Beoordeling typografie

en: Active rating icon
nl: Pictogram actieve classificatie

en: Active rating typography
nl: Typografie voor actieve beoordeling

en: Any option text
nl: Elke optietekst

en: Only parent terms
nl: Alleen ouderbegrippen

en: Show empty terms
nl: Toon lege termen

en: Min. value
nl: Min. waarde

en: Max. value
nl: Max. waarde

en: Filter title
nl: Filtertitel

en: Icon collapsed
nl: Icoon ingeklapt

en: Please set at least one product filter.
nl: Stel ten minste één productfilter in.

en: Please select a filter input.
nl: Kies een filter ingang.

en: Please select rating icons.
nl: Selecteer de beoordelingsiconen.

en: Min. price
nl: Min. prijs

en: Max. price
nl: Max. prijs

en: Rated %s out of 5
nl: Waardering %s uit 5

en: Low stock
nl: Weinig voorraad

en: Products orderby
nl: Producten sorteren op

en: Leave empty to use WooCommerce default list.
nl: Leeg laten om de WooCommerce standaard lijst te gebruiken.

en: Element %s not found.
nl: Element %s niet gevonden.

en: Products pagination
nl: Producten paginering

en: How many numbers to either side of the current page.
nl: Hoeveel nummers aan weerszijden van de huidige pagina.

en: Products total results
nl: Producten totaal resultaten

en: Link entire product
nl: Link volledige product

en: Only added if none of your product fields contains any links.
nl: Alleen toegevoegd als geen van de productvelden links bevat.

en: Learn which %1$s you should to add to the fields above via the %2$s dynamic data tag.
nl: Leer welke %1$s je moet toevoegen aan de velden hierboven via de %2$s dynamic data tag.

en: WooCommerce template hooks
nl: WooCommerce sjabloonhaken

en: Result Count
nl: Aantal gevonden resultaten

en: Show Before Grid
nl: Toon vóór Raster

en: Show After Grid
nl: Toon na Raster

en: Sort by options
nl: Sorteren op opties

en: WooCommerce Template Hook
nl: WooCommerce Sjabloon Haak

en: Single product template
nl: Sjabloon voor één product

en: Shop template
nl: Sjabloon winkelen

en: Hook
nl: Haak

en: Show tips
nl: Tips tonen

en: A list of native actions on the selected hook that will be removed by Bricks.
nl: Een lijst van native acties op de geselecteerde haak die zullen worden verwijderd door Bricks.

en: No hook selected.
nl: Geen haak geselecteerd.

en: No native actions on this hook
nl: Geen eigen acties aan deze haak

en: Native actions on this hook
nl: Inheemse acties op deze haak

en: Read more about %s
nl: Lees meer over %s

en: View %s
nl: Bekijk %s

en: Visit the website %s
nl: Bezoek de website %s

en: Send email to %s
nl: Stuur een e-mail naar %s

en: ACF Get Row Layout
nl: ACF rij-indeling krijgen

en: Product on sale
nl: Product in aanbieding

en: Product category image
nl: Product categorie afbeelding

en: Product stock status
nl: Voorraadstatus van het product

en: Cart product name
nl: Productnaam winkelwagentje

en: Cart remove product
nl: Winkelwagen product verwijderen

en: Cart product quantity
nl: Cart product hoeveelheid

en: Cart product subtotal
nl: Subtotaal product winkelwagen

en: Cart update
nl: Winkelwagen update

en: Order number
nl: Ordernummer

en: Order date
nl: Besteldatum

en: Order total
nl: Totaal bestelling

en: Order payment method
nl: Betaalwijze bestelling

en: Order email
nl: E-mail bestellen

en: Sale!
nl: Aanbieding!

en: Post link
nl: Bericht link

en: Post modified date
nl: Bericht gewijzigd datum

en: Post time
nl: Post Tijd

en: Post comments count
nl: Aantal berichtreacties

en: Post comments
nl: Reacties plaatsen

en: Post content
nl: Berichtinhoud

en: Post excerpt
nl: Fragment

en: Read more
nl: Lees verder

en: Featured image tag
nl: Tag voor uitgelichte afbeelding

en: Author name
nl: Geschreven door

en: Author bio
nl: Over de auteur

en: Author email
nl: E-mailadres van auteur

en: Author website
nl: Website auteur

en: Author avatar
nl: Auteur avatar

en: Site title
nl: Site titel

en: Site tagline
nl: Site slogan

en: URL parameter - add key after :
nl: URL-parameter - sleutel toevoegen na :

en: Archive title
nl: Titel van archief

en: Archive description
nl: Archief beschrijving

en: Term name
nl: Termnaam

en: Term slug
nl: Term Slug

en: Term count
nl: Aantal termen

en: Term archive URL
nl: Term archief URL

en: Term description
nl: Beschrijving van de term

en: Term meta - add key after :
nl: Term meta - sleutel toevoegen na :

en: Current date
nl: Huidige datum

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Nickname
nl: Bijnaam

en: Display name
nl: Weergavenaam

en: Profile picture
nl: Profielfoto

en: User meta - add key after :
nl: User meta - sleutel toevoegen na :

en: Output PHP function
nl: PHP uitvoerfunctie

[ctx: Translators: %s = the number of comments]
note: translators: %s = the number of comments
en: %s comment | %s comments
nl[0]: %s reactie
nl[1]: %s reacties

en: Avatar image of %s
nl: Avatar afbeelding van %s

en: %s: New contact form message
nl: %s: Nieuw contactformulier bericht

en: Thank you for your message
nl: Hartelijk dank voor uw aanvraag

en: Message sent from:
nl: Bericht verzonden van:

en: No email address provided.
nl: Geen e-mailadres opgegeven.

en: Username is not valid.
nl: Gebruikersnaam is ongeldig.

en: Username already exists.
nl: Gebruikersnaam bestaat al.

en: Username required.
nl: Gebruikersnaam verplicht.

en: Email address already exists.
nl: E-mailadres bestaat al.

en: Email address is not valid.
nl: Dit e-mailadres is ongeldig.

en: Email address required.
nl: E-mail adres vereist.

en: Please enter a password of at least %s characters.
nl: Voer een wachtwoord in van ten minste %s tekens.
